دلایل شارژ نشدن پاوربانک چیه

دلایل شارژ نشدن پاوربانک چیه؟

آموزش
2 دیدگاه

علت شارژ نشدن پاوربانک هر چی هم که باشه، می‌تونه شما رو با مشکلات زیادی مواجه کنه. پاوربانک‌ها هم مثل هر دستگاه دیجیتالی دیگه‌ای مشکلات خاص خودشون رو دارن که شاید هر از چند گاهی به وجود بیان. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای خیلی از پاوربانک‌ها به وجود میاد، اینه که شارژ نمی‌شن. این موضوع می‌تونه دلایل مختلفی داشته باشه و باید بررسی کنین ببینین مشکل پاوربانک شما چیه.

وقتی می‌رین مسافرت، اولین چیزی که برمی‌دارین چیه؟ من خودم اول از همه شارژر و پاوربانکم رو برمی‌دارم. مخصوصاً برای مسافرت، پاوربانک‌ها خیلی کاربردی هستن و می‌تونین چندتا گوشی رو باهاشون شارژ کنین. حالا فرض کنین که وسط دریا می‌خواین عکس بگیرین و گوشی‌تون شارژ نداره. فوراً می‌رین سراغ پاوربانک. حالا فکر کن پاوربانک هم شارژ نداره و شارژ هم نمی‌شه. این می‌تونه یک ضدحال واقعی باشه! در این شرایط باید چه‌کار کنیم؟

دلایل شارژ نشدن پاوربانک

دلایل مختلفی وجود دارن که باعث می‌شن پاوربانک شما شارژ نشن. این مشکل، به‌خاطر مسائل مختلف به وجود میاد. من اینجا بعضی از مهم‌ترین دلایل شارژ نشدن پاوربانک رو براتون توضیح می‌دم که بتونین بدون نیاز به بردن پیش تعمیرکار، حودتون بفهمین عیب شارژ نشدن پاوربانک چیه. این راهنما بهتون کمک می‌کنه که بدونین پاوربانک شما چه مشکلی داره و چه‌جوری می‌شه برطرفش کرد.

چراغ پاوربانک روشنه، ولی شارژ نمی‌کنه

چراغ پاوربانک روشنه، ولی شارژ نمی‌کنه

معمولاً وقتی که پاوربانک رو به شارژ می‌زنین، یک چراغ چشمک‌زن داره که برای نشون دادن فرایند شارژ، روشن و خاموش می‌شه. این چراغ صرفاً برای اینه که نشون بده که پاوربانک در حال شارژ شدنه و به یک پریز وصله.

اگه وقتی پاوربانک‌تون رو به شارژ زدین و دیدین که چراغش چشمک می‌زنه، ولی شارژ نمی‌کنه، این یعنی یک مشکلی وجود داره. اگه چشمک می‌زنه و شارژ نمی‌کنه، یعنی سیستم شارژر مشکل داره. به همین دلیل هم باید پورت خود پاوربانک رو بررسی کنین که دلیل شارژ نشدن پاوربانک رو بدونین. ولی اگه پاوربانک‌تون رو به شارژ زدین و هیچ چراغی روشن نمی‌شه، احتمالاً دلیل دیگه‌ای داره که من اینجا براتون توضیح می‌دم.

بد نیست این مطلب رو هم بخونی: بهترین پاوربانک های بازار

از کجا بدونم پاوربانک من شارژ نمی‌شه؟

همون‌طور که گفتم، اکثر پاوربانک‌ها یک چراغ LED دارن که سطح مختلف میزان شارژ رو نشون می‌دن. برای این‌که بدونین پاوربانک شما هم از این قابلیت پشتیبانی می‌کنه یا نه، می‌تونین یک نگاهی به دفترچه راهنماش بندازین. درصورتی‌که پاوربانک‌تون از این قابلیت پشتیبانی می‌کنه ولی الان موقع شارژ کردن چراغش روشن نمی‌شه، یعنی که این‌که مشکلات بیشتری وجود داره.

چرا پاوربانکم شارژ نمی‌کنه؟

چرا پاوربانکم شارژ نمی‌کنه؟

علت شارژ نشدن پاوربانک می‌تونه مسائل مختلف باشه و هر یک از اون‌ها به موارد خاصی در پاوربانک مربوط می‌شن. بااین‌حال، شما باید همه این دلایل رو بررسی کنین که بدونین کدوم یک از اون‌ها برای پاوربانک شما پیش اومده که باعث شدن شارژ نشه.

خراب یا کثیف بودن پورت پاوربانک

خراب یا کثیف بودن پورت پاوربانک

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که از شارژ شدن پاوربانک‌ها جلوگیری می‌کنه، اینه که پورت پاوربانک خراب باشه یا شاید هم آشغال گرفته باشه. درگاه پاوربانک‌ها به محلی گفته می‌شه که برای شارژ کردن، کابل رو به اون قسمت وارد می‌کنین و قسمت اون طرفی هم  به پریز برق می‌زنین.

این همون درگاهیه که ازش بین پاوربانک و لپ‌تاپ، تبلت و یا گوشی موبایل هم استفاده می‌شه. بعد از این‌که زمان نسبتاً زیادی از خرید پاوربانک‌تون گذشت، احتمال داره این درگاه آشغال یا خاک جمع کنه و باعث بشه که عمکرد خوبی برای شارژ کردن نداشته باشه.

علاوه بر این، شاید پاوربانک رو وقتی داخل شارژ بوده، بد برداشتین و این باعث شده که این درگاه آسیب ببینه. البته فرسودگی می‌تونه باعث بروز این مشکل باشه. پورت همه پاوربانک‌ها در معرض فرسودگی هستن و این اتفاق می‌تونه برای بر پاوربانکی به وجود بیاد.

چون پاوربانک‌ها برای شارژ کردن انواع وسایل دیجیتالی مورداستفاده قرار می‌گیرن، بیشتر از بقیه دستگاه‌ها در معرض خراب شدن هستن. یکی از روش‌های جلوگیری از این موضوع، اینه که حواس‌تون باشه درگاه پاوربانک‌تون آشغال نگیره و کثیف نشه. همچنین بااحتیاط برش دارین تا هیچ آسیبی بهش وارد نشه. اگرچه هیچ دستگاهی برای همیشه دوام نمیاره، ولی با نگهداری درست می‌تونین عمر مفیدش رو افزایش بدین.‌

خرابی کابل

خرابی کابل

علاوه بر کثیفی و آسیب دیدن درگاه پاوربانک، خرابی کابل هم یک علت شارژ نشدن پاوربانک هست که باید بهش توجه داشته باشین. یکی از پرکاربردترین وسایلی که برای تجهیزات الکترونیکی مورداستفاده قرار می‌گیرن، کابل‌های شارژ هستن. به‌خاطر استفاده طولانی، احتمال این‌که در طول زمان آسیب ببینین هم وجود داره.

اگه دلیل شارژ نشدن پاوربانک شما همون کابل خرابه، بهتره خوشحال باشین! چون عوض کردن یک کابل به‌تنهایی خیلی آسون‌تر و بهتر از درست کردن درگاه پاوربانکه. برای جلوگیری از بروز مشکلات این‌جوری، می‌تونین به طور سالانه اون رو تعویض یا حداقل چک کنین که بعداً وسط یک کار مهم، خاموش نشه. موقع وصل کردن کابل هم نهایت دقت رو داشته باشین که آسیبی به کابل وارد نشه و مدت‌زمان بیشتری کار کنه.

مشکلات نرم‌افزاری

بعضی از پاوربانک‌های مدرن‌تر و پیشرفته‌تر، یک سری قابلیت‌های جدید برای دسترسی راحت‌تر کاربران دارن که ویژگی‌های بیشتری در اون‌ها قرار گرفته. اگه پاوربانک شما حالت وای‌فای داره یا از حالتی به‌غیر از شارژر اولیه و معمولی پشتیبانی می‌کنه، احتمال داره دلیل شارژ نشدن به‌خاطر مشکلات نرم‌افزاری باشه.

مشکلات نر‌م‌افزاری یکی از مهم‌ترین دلایل شارژ نشدن پاوربانک‌های جدید و پیشرفته هست. اکثر دستگاه‌ها برای برطرف کردن مشکلات این‌جوری، فقط نیاز به به‌روزرسانی دارن و به‌راحتی درست می‌شن. پس اگه از به روزرسانی عقب موندین، ممکنه که با مشکلاتی مثل شارژ نشدن مواجه بشین.

بهترین راه برای برطرف کردن مشکلات این‌جوری، فقط کافیه که پاوربانک‌تون رو به‌روزرسانی کنین و مطمئن بشین که آیا به‌روزرسانی رو به‌خوبی دریافت کرده یا نه. این کار می‌تونه تا حد زیادی از ادامه مشکل شارژ نشدن پاوربانک جلوگیری کنه.

بد نیست این مطلب رو هم بخونی: تشخیص پاور بانک اصلی از تقلبی

مشکلات باتری پاوربانک

مشکلات باتری پاوربانک

همه باتری‌ها یک طول عمر معینی دارن. پاوربانکی که شما ازش استفاده می‌کنین، درواقع یک باتری قابل‌حمله که طول عمر خاصی داره. هر موقع که عمر باتری پاوربانک شروع به تموم شدن می‌کنه، با مشکلات زیادی مواجه می‌شین تا زمانی که کلاً از کار بیفته.

البته این موضوع برای همه پاوربانک‌ها و همه برندها نیست. طول عمر پاوربانک تا حد زیادی به برند و تعداد دفعاتی که ازش استفاده کردین، بستگی داره. مثلاً اگه یک پاوربانک رو چندین ساله که خریدین و مدام ازش استفاده می‌کردین و الان شارژ نمی‌کنه، احتمالاً به‌خاطر اینه که عمر باتریش تموم شده و بهتره بیخیالش بشین! البته طول عمر اکثر پاوربانک‌های داخل بازار خیلی بالاست؛ ولی استفاده طولانی‌مدت می‌تونه تأثیر بدی بر باتری بذاره.

آسیب فیزیکی به پاوربانک هم می‌تونه روی عمر باتری اون اثر بذاره. مثلاً اگه پاوربانک شما داخل آب افتاد و خیس شد یا محکم ضربه خورد و روی زمین افتاد، خیلی احتمال داره باتریش آسیب ببینه و نتونین ازش برای شارژ کردن استفاده کنین.

متأسفانه هیچ روشی برای جلوگیری از تموم شدن عمر باتری پاوربانک وجود نداره. بااین‌حال، با مراقبت و استفاده مناسب، می‌تونین عمر مفید باتری رو بیشتر کنین. مثلاً حواس‌تون رو جمع کنین که خیس نشه و یا ضربه‌ای بهش وارد نشه.

خراب بودن پریز

خراب بودن پریز

یکی دیگه از دلایل شارژ نشدن پاوربانک که احتمال داره حواس‌تون بهش نباشه، اینه که شاید پریزی که باهاش پاوربانک رو شارژ می‌کنین، مشکل داره و برق نداره. به همین دلیل هم بهتره از پریزهای دیگه‌ای برای تشخیص این قضیه استفاده کنین تا مطمئن بشین که آیا واقعاً مشکل از پریزه یا دلیل دیگه‌ای داره.

پریزهای معیوب می‌تونن باعث بروز مشکلات متعددی بشن. برای همین هم در اسرع وقت، حتماً این مشکل رو بررسی و برطرف کنین. برای رعایت نکات ایمنی و حطرناک بودن برق، بهتره که خودتون اصلاً به پریز دست نزنین و از یک برق‌کار حرفه‌ای بخواین که بیاد و پریز خراب خونه‌تون رو درست کنه. همچنین یادتون نره که پریز خراب می‌تونه احتمال آسیب به پاوربانک رو هم افزایش بده. برای همین پاوربانک‌تون رو به پریز خراب نزنین.

بد نیست این مطلب رو هم بخونی: شارژ کردن گوشی

شارژ نشدن کامل پاوربانک

شارژ نشدن کامل پاوربانک

برای این‌که بتونین به بهترین شکل از پاوربانک‌تون استفاده کنین، بهتره که صبر کنین تا کامل شارژ بشه. این کار باعث می‌شه تعداد دفعاتی که باید اون رو به شارژ بزنین هم کمتر بشه. چون بعد از هر بار شارژ کامل، انرژی کاملی در اختیار شما قرار می‌گیره و می‌تونین ازش برای شارژ کردن گوشی‌تون استفاده کنین.

اگه خیلی زودتر از موقع لازم و قبل از پر شدن باتری، پاوربانک رو از شارژ بکشین، احتمال داره شارژش کامل نشه. به همین دلیل هم باید به پاوربانک‌تون اجازه بدین که کامل شارژ بشه تا بتونین از عملکرد شارژدهی بالای اون بهتر استفاده کنین.

بد نیست این مطلب رو هم بخونی: راهنمای خرید کابل شارژ

استفاده از لپ‌تاپ برای شارژ کردن پاوربانک

استفاده از لپ‌تاپ برای شارژ کردن پاوربانک

علت شارژ نشدن پاوربانک می‌تونه این موضوع باشه که شما برای شارژ کردن اون، یک سر USB رو به پاوربانک و سر اون یکی رو به لپ‌تاپ وصل کردین. اگرچه شاید لپ‌تاپ به‌زور بتونه پاورپانک رو فقط یکم شارژ کنه، ولی اصلاً نمی‌تونه اون رو به حد دلخواه و مناسب برسونه.

اکثر پاوبانک‌ها با استفاده از کابل USB و یک آداپتور کوچک شارژ می‌شن. این‌ درحالیه ‌که استفاده از لپ‌تاپ برای شارژ کردن پاوربانک می‌تونه سرعت شارژ رو خیلی کم کنه. بهترین روش برای شارژ کردن پاوربانک، از طریق USB و آداپتور مناسبه.

استفاده از پاوربانک برای شارژ کردن یک دستگاه دیگه به‌صورت همزمان

اکثر مواقع، پاوربانک‌ها نمی‌تونن به طور همزمان هم شارژ بشن و هم شارژ کنن! این می‌تونه یک علت شارژ نشدن پاوربانک باشه که شاید خیلی‌ها حواس‌شون بهش نباشه. هر پاوربانک به مدت‌زمان خاصی نیاز داره که کامل شارژ بشه و برق رو در خودش ذخیره کنه و بتونه بقیه دستگاه‌ها رو شارژ کنه.

اگه وقتی می‌خواین پاوربانک‌تون رو شارژ کنین، یک دستگاهی هم برای شارژ کردن بهش وصل کنین، احتمالاً هیچ کدوم از اون‌ها به‌خوبی شارژ نمی‌شن. حتی این کار می‌تونه هم به پاوربانک و هم به دستگاه متصل بهش آسیب برسونه.

برای همین هم بهترین روش برای جلوگیری از خراب شدن پاوربانک اینه که اول خوب صبر کنین تا پاوربانک کامل شارژ بشه و بعد دستگاه موردنظرتون رو بهش وصل کنین. اگه هم در یک موقعیتی قرار گرفتین که فقط باید یکی از اون‌ها رو انتخاب کنین، بهتره نوبتی این کار رو انجام بدین. مثلاً اول دستگاه‌تون رو به پاروبانک بزنین و بعد هم خود پاوربانک رو شارژ کنین.

بد نیست این مطلب رو هم بخونی: فست شارژ

روش‌های برطرف کردن مشکلات شارژ نشدن پاوربانک

روش‌های برطرف کردن مشکلات شارژ نشدن پاوربانک

همون‌طورکه تا حالا متوجه شدین، دلایل زیادی برای شارژ نشدن پاوربانک‌ها وجود دارن که باعث می‌شن پاوربانک‌ها نتونن به‌خوبی شارژ بشن. برای برطرف کردن هر یک از این مشکل‌ها، روش‌های خیلی ساده‌ای وجود داره که به‌اختصار توضیح دادم. این راهکارها عبارتند از:

  • بررسی فرایند شارژ و چک کردن چراغ‌ها
  • تمیز کردن درگاه شارژ پاوربانک
  • استفاده از یک کابل دیگه
  • استفاده از یک پاوربانک دیگه
  • استفاده از یک شارژ بی‌سیم
  • به‌روزرسانی نرم‌افزار پاوربانک
  • مشورت با افراد متخصص
  • تماس با فروشنده

حرف آخر

علت شارژ نشدن پاوربانک هر چی هم که باشه، یکی از آزاردهنده‌ترین مسائلی هست که می‌تونه شما رو در حساس‌ترین شرایط، خیلی اذیت کنه. برای همین هم باید دقت کنین که آیا پاوربانک شما به‌خوبی شارژ می‌شه؟ اگه شارژ نمی‌شه، مشکلش چیه؟ چه‌جوری می‌شه این مشکل رو برطرف کرد؟ من سعی کردم اطلاعات کاملی درباره این موضوع در اختیار شما قرار بدم تا بتونین از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کنین. ولی یادتون باشه که نحوه استفاده شما تأثیر زیادی در افزایش عمر پاوربانک داره.

سوالات متداول

برای این‌که مطمئن بشین مشکل شارژ نشدن پاوربانک شما به‌خاطر مشکلات نرم‌افزاریه، بهتره چک کنین که آیا آخرین به‌روز‌رسانی رو نصب کردین یا نه. این کار تأثیر زیادی در شارژ کردن پاوربانک‌های پیشرفته داره.

نظر شما راجع به این مقاله چیست؟

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!