Skip to main content

طبق تحقیقات و نظرسنجی‌ها، تنها چیزی حدود 10.5 درصد از عکس‌های بارگذاری شده روی اینستاگرام از فیلترهای عکاسی خود اینستاگرام استفاده می‌کنند. مابقی این آمار یا علاقه و اعتقادی به استفاده از فیلترهای عکاسی ندارند یا در یک نرم‌افزار حرفه‌ای دیگر عکس‌های خود را ویرایش کرده و در اینستاگرام بارگذاری می‌کنند. این به خودی خود مشکل خاصی نیست، چرا که Instagram اساسا نرم‌افزار اشتراک‌گذاری عکس‌هاست، نه ویرایش آن. با این وجود، خود اپلیکیشن کلکسیون متنوعی از فیلترهای عکاسی را در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد. این که این فیلترها چگونه راه خود را به این نرم‌افزار باز کرده‌اند داستان کوتاه ولی جالبی دارد.

خیلی از شما شاید Cole Rise را نشناسید. او هفتاد و پنجمین کاربر ثبت نامی در اینستاگرام و یکی از کلیدی‌ترین افراد پشت روند گسترش این نرم‌افزار بود. او با کمک به تیم توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن در دوران بتا تستینگ آن توانست کمک شایانی در تعریف هویت و ماهیت فعلی اینستاگرام در آن زمان کند. او در یکی از ابتدایی‌ترین پست‌های اینستاگرامش پیش‌بینی می‌کرد که روزی این نرم‌افزار به یک پدیده بزرگ در دنیای آنلاین تبدیل شود. نکته‌ای که شاید حتی کمتر در مورد این عکاس آمریکایی بدانید این است که او چه میزان در به وجود آمدن فیلترهای محبوب اینستاگرام تاثیر داشته.

جدا از طراحی لوگوی اینستاگرام، Cole Rise طراح چندین فیلتر عکاسی اولیه اپلیکیشن نیز بود. فیلترهایی نظیر Sierra، MayFair و Willow که ممکن است تا کنون از آن‌ها استفاده کرده باشید. بذری که رایز آن سال‌ها درون اپلیکیشن اینستاگرام کاشت، طی زمان شروع به محبوب‌تر شدن کرد، اما هویت اپلیکیشن به عنوان یک ابزار اشتراک‌گذاری عکس‌ها، نه ادیت‌شان و این موضوع که تعداد فیلترها و ابزارهای اینستاگرام برای ادیت عکس‌ها آن چنان گسترده نیستند باعث شد عموم کاربران برای ادیت عکس‌هایشان به سراغ نرم‌افزارهای ثانویه بروند. منتها 10.5 درصد عدد کمی برای تعداد نجومی عکس‌هایی که روزانه روی اینستاگرام آپلود می‌شوند به حساب نمی‌آید. اگر می‌خواهید بفهمید پرطرفدارترین فیلترهای اینستاگرام کدام هستند با ما همراه باشید.

 

معرفی فیلترهای محبوب اینستاگرام

 

1. Normal

پرطرفدار ترین فیلترهای اینستاگرام

این که محبوب‌ترین فیلتر اینستاگرام، فیلتر معمولی و Normal اش باشد نباید برای کسی تعجب آور باشد. کار فیلتر Normal این است که هیچ تغییر در عکس ایجاد نمی‌کند. درست است که نمی‌توان آن را به صورت فنی یک فیلتر به حساب آورد. ولی بین فیلترهاست و اسم دارد. چیزی حدود 89.5 درصد عکس‌های اینستاگرام از این فیلتر استفاده می‌کنند. طبیعتا همه ما در عکس برداری بدون فیلتر ماهر نیستیم. برای همین دو سناریوی دیگر می‌توانند این عدد را توجیه کنند. اولی برای افرادی است که کلا عکس‌های حرفه‌ای نمی‌گیرند و استفاده‌ای برای این فیلترها ندارند. دومی برای افرادی است که قبل از وارد کردن عکس به اینستاگرام از برنامه‌های ثانویه برای ویرایش و دادن افکت و گذاشتن فیلتر روی عکس‌هایشان استفاده کرده‌اند و بعد از وارد کردن عکس به اینستاگرام آن را مستقیم پست کرده‌اند. باید گفت معرفی فیلترهای محبوب اینستاگرام تازه از این نقطه آغاز می‌شود.

 

2. Clarendon

معرفی بهترین و زیباترین افکت های اینستاگرام

رتبه دوم از میان فیلترهای محبوب اینستاگرام به فیلتر Clarendon می‌رسد. کار این فیلتر نسبتا ساده است. Clarendon به سادگی نقاط روشن عکس‌های شما را روشن‌تر و نقاط تاریک عکس‌های شما را تاریک‌تر می‌کند. به عبارتی می‌توان گفت کلارندون با کمی بالا بردن اشباع رنگی و کنتراست تصویر اولیه، عکس‌های شما را خنک‌تر می‌کند. در نهایت نیز با اضافه کردن یک لایه کمرنگ از رنگ فیروزه‌ای روی تصویر شما به سایه‌ها و نقاط برجسته عکس جلوه سردتر و فانتزی‌تری می‌دهد. Mid-tone‌های این فیلتر هر چند، رنگ نسبتا گرمی دارند که در نتیجه آن پوست دست یا صورت شما در عکس، علی رغم سردتر شدن بقیه بخش‌های آن عکس، طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. (Mid-Tone‌ها، تون‌های رنگی‌ای هستند که در ناحیه میانی بین رنگ‌های خیلی روشن و خیلی تاریک مورد استفاده قرار می‌گیرند.)

مناسب برای: سلفی‌ها

 

3. Juno

کار فیلتر Juno نیز بسیار ساده است. این فیلتر تنها کمی کنتراست و میزان زنده بودن عکس شما را افزایش داده و شدت رنگ‌های گرم قرمز و زرد را در عکس شما زیادتر می‌کند. با وجود ساده بودن کارهای این فیلتر، اثری که در گرم و زنده‌تر کردن عکس شما می‌کند غیر قابل انکار است و همین است که آن را به جمع فیلترهای محبوب اینستاگرام وارد می‌کند.

مناسب برای: برجسته شدن عکس‌هایتان

 

4. Ludwig

چهارمین رتبه از فیلترهای محبوب اینستاگرام به فیلتر Ludwig تعلق دارد که ریشه نامی اش کمی جالب است. این فیلتر به نام معمار مشهور و البته با اسم بلندبالایی به نام Ludwig Mies van der Rohe نامگذاری شده است. اگر Ludwig را نمی‌شناسید، او هنرمندی است که اصطلاح Less is more و شیوه پرداخت هنری مینیمالسیتیک را میان افراد هم رشته خود رواج داد و تفکرش پیرامون ساده‌نگری و عدم تمرکز روی اضافه کردن المان‌های بیهوده به آثار هنری حسابی او را در تاریخ هنر جاودانه کرد. تا جایی که حتی ما اسم یک فیلتر عکاسی را نیز به نام او داریم.

کار این فیلتر این است که میزان شدت و برجستگی رنگ‌های آبی، سبز، زرد، فیروزه‌ای و سرخابی تصویر شما را کمتر می‌کند. رنگی که این جا مورد استثناء قرار گرفته رنگ قرمز است. برعکس، رنگ قرمز دچار افزایش شدت و برجستگی شده. این در کنار یک کاهش ک نتراست اندک باعث می‌شود تا فیلتر Ludwig حسابی رنگ‌های قرمز عکس شما را درخشنده‌تر از قبل کند.

مناسب برای: عکس‌های پرتره، منظره‌های معماری و اجسام هندسی

 

5. Lark

فیلترهای محبوب instagram

اگر می‌خواهید عکس‌های کمی روشن تر. تا حدودی رنگ و رو رفته‌تر با یک حس لطافت و خنکی خاص داشته باشید، Lark یکی از بهترین فیلترهای محبوب اینستاگرام است که می‌تواند به کمک شما بیاید. Lark با افزایش Exposure تصاویرتان که روشنایی عکس‌های را زیادتر و ارتعاش نور را در عکس‌ها کمتر می‌کند به نوعی تنش عکس را پایین‌تر می‌آورد. این فیلتر همچنین غلظت رنگ‌های قرمز، بنفش و سرخابی را کمتر کرده و در عوض به غلظت رنگ‌های آبی و سبز می‌افزاید که آن را برای عکس‌های گرفته شده از مناظر طبیعی بسیار مناسب می‌کند.

مناسب برای: عکس‌های مناظر طبیعی

 

6. Gingham

یکی دیگر از افکت‌های کارساز و ششمین رتبه از فیلترهای محبوب اینستاگرام به این فیلتر، یعنی Gingham تعلق دارد. گینگام در اصطلاح لاتین به پارچه‌های با طرح چهارخانه گفته می‌شوند که یکی از قدیمی‌ترین انواع پارچه‌های تزئینی برای دوخت و دوز پیراهن و لباس‌های مختلف به شمار می‌رود.

فیلتر گینگام در اینستاگرام کارش دادن کمی پختگی و حالت کلاسیک‌تر به عکس‌های شماست. اثر اصلی این فیلتر به صورت فنی این است که گینگام تا میزان کمی رنگ‌های صفحه را می‌شورد؛ برجستگی رنگ‌ها را تا 48 درصد و غلظت رنگ‌ها را در تصاویر تا 31 درصد  کاهش داده و یک تون آرام از رنگ سفید به تصویر اضافه می‌کند تا تصویر نهایی حس کمی غبارگرفته، گرم‌تر و در عین حال اتمسفریک‌تری داشته باشد.

مناسب برای: عکس‌های فشن

 

7. Lo-fi

برای سالیان سال، Lo-fi یکی از آن فیلترهای محبوب اینستاگرام بود که همه به سراغ آن می‌رفتند و مشتری ثابت زیاد داشت. دلیلش نیز واضح است. تاثیرات این فیلتر روی عکس‌های شما به شدت دراماتیک و اثرگذار است. فیلتر Lo-fi به عکس شما سایه‌های بیشتری می‌دهد. غلظت همه رنگ‌های درون تصویر را افزایش می‌دهد. افکت‌هایی که به خودی خود خیلی ساده‌اند و خودتان می‌توانید دستی آن‌ها را به عکس خود اضافه کنید.

ولی کاری که Lo-fi با همین تغییرات ساده می‌کند باعث می‌شود عکس شما یک شدت و نمای قوی‌تری در نگاه اول داشته باشد که برای بسیاری جذاب است (و بسیاری دیگر نیز خیر). افراد میانسال‌تر و بچه‌های دهه شصتی مخاطبان اصلی این فیلتر دراماتیک به شمار می‌روند و به نظرم روشن است که چرا.

مناسب برای: بچه‌های دهه شصتی

 

8. Aden

دلیل این که فیلتر Aden جزو فیلترهای محبوب اینستاگرام به شمار می‌رود، حالت رترو گونه و پاستلی ایست که به عکس‌های کاربران خود می‌دهد. اگر در عکس‌های خود به دنبال کمتر کردن شدت نور تصویر و تضعیف روشنایی آن هستید، این فیلتر حسابی به کار شما خواهد آمد. در حالت عادی فیلتر Aden برای ایجاد ثبات بیشتر در عکس و دادن حالت رویاگونه به عکس‌ها فیلتر ایده آلی است.

مناسب برای: عکس‌های پاییزه

 

9. Valencia

فیلترهای محبوب اینستاگرام

کمتر عکاسی است که با اینستاگرام کار کرده باشد و با فیلتر Valencia آشنا نباشد. فیلتر والنسیا (که هم نام با سومین شهر پرجمعیت اسپانیا است) عملکرد بسیار ساده‌ای دارد. این فیلتر به تصویر شما یک لایه کمرنگ از رنگ زرد اضافه می‌کند، همین. با وجود سادگی عملکرد این فیلتر اثر آن حس گرمی و روشنایی ویژه و خاصی به تصاویر شما می‌دهد. انگار که یک شمع یا هالوژن بالای محل تصویربرداری شما روشن کرده و به آن تابیده باشند. کاربردهای زیادی برای عکس‌های با فیلتر والنسیا می‌توان متصور شد، منتها تصاویری که درشان رنگ‌های لطیف‌تر مانند صورتی رنگ غالب از آب درآمده، این فیلتر کاربرد بیشتری پیدا می‌کند.

مناسب برای: تصاویر با رنگ غالب لطیف

 

10. X-Pro II

و در نهایت به X-Pro II می‌رسیم. فیلتری که شاید به محبوبیت دیگر فیلترهای این لیست نباشد اما قطعا خاص‌ترین‌شان است و همین آن را واجد شرایط حضور در لیست فیلترهای محبوب اینستاگرام می‌کند. حتی اگر رتبه آخر آن باشد. فیلتر X-Pro II نه تنها به لحاظ تغییرات میزان کنتراست، شدیدترین فیلتر حاضر در این لیست است؛ بلکه همزمان به خاطر عدم ظرافت و لطافتی که در اجرای افکت‌های خود دارد، پیچیده‌ترین و پرتغییرترین آن‌ها نیز به شمار می‌رود. برای شروع این فیلتر مقدار زیادی سایه و تاریکی به عکس شما اضافه کرد و کانتراست تصویر را دچار افزایش شدیدی می‌کند. در قدم بعدی، یک افکت Vignette سنگین در چهار گوشه تصویر ایجاد کرده که لبه‌های عکس را با یک جریان ثابت، غرق در تاریکی می‌کند. در نهایت نیز عکس‌ها به وسیله یک شیوه پرداخت (Process) خاص به نام Cross-Processing خروجی‌شان گرفته شده و عکس نهایی شما حاضر می‌شود.

این فیلتر در حقیقت یکی از اولین فیلترهایی است که اینستاگرام درون اپلیکیشن خود تعبیه کرده بود و هدفش کمک به بهبود تصاویر گوشی‌های عرضه شده در سال‌های دهه 2010 بود که چندان دوربین قدرتمندی نداشتند. این که همچین فیلتر شدیدی کماکان بعد تمامی این سال‌ها پرمخاطب باقی مانده، برای خود نکته غافلگیر‌کننده‌ای است.

 

جمع بندی

بدین شکل لیست فیلترهای محبوب اینستاگرام که می‌توانید در خود اپلیکیشن از آن‌ها به صورت مستقیم استفاده کنید به پایان می‌رسد. مسلما قرار نیست فیلترهایی که در حال حاضر پرطرفدار باشند 10 سال دیگر نیز جایگاه خود را حفظ کنند. ترندها در دنیای عکاسی روز به روز در حال تغییر است (به استثنای فیلتر Normal، به نظر نمی‌آید توپ جای او را تکان دهد). با این حال تمامی این فیلترها در صورتی که به موقع استفاده شوند، صرف نظر از محبوبیت‌شان می‌توانند کارایی‌های شگفت انگیزی داشته باشند.

به عنوان نکته نهایی قبل از پایان این مقاله، به هیچ وجه نیازی نیست تا فقط از فیلترهای موجود در خود اینستاگرام استفاده کنید. نرم‌افزارهای ثانویه متعددی در اپ استورها وجود دارند که می‌توانند ابزارهای به شدت متنوع‌تر و تاثیرگذارتری را برای ویرایش عکس‌هایتان به شما ارائه دهند. از طرف دیگر این گونه هم نیست که فیلترهای اینستاگرام کامل کنار گذاشته شوند. به عنوان یک تاچ نهایی روی تصویر بعد از ادیت اصلی در نرم‌افزارهای دیگر، فیلترهای اینستاگرام می‌توانند یک قدم کوچک اما نهایی برای ایجاد تناسب بهتر در عکس‌هایتان قبل از انتشار در شبکه اجتماعی گسترده اپلیکیشن باشد.

شما با کدام یک از فیلترهای محبوب اینستاگرام بیشتر آشنا هستید؟ کدامیک از آن‌ها پیش‌تر به کمک عکس‌های شما آمده‌اند و بعد از خواندن این مطلب، چه فیلترهای جدیدی را برای عکس هایتان کشف کرده‌اید. امیدواریم مطلب فوق در این زمینه‌ها به شما کمک خوبی کرده باشد.

ارسال پاسخ