آموزش ریجستری گوشی موبایل با پاسپورت

چطور با پاسپورت گوشی موبایل رو رجیستر کنیم؟

آموزش
17 دیدگاه

چند سالی هست که طرح رجیستر کردن تلفن همراه یا همون ثبت گوشی موقع خرید، اجرایی شده. در بیشتر موارد گوشی‌های موبایل خریداری شده به صورت اینترنتی یا حضوری، رجیستر شدن. اما در بعضی موارد اگه محصول خریداری شده، خارج از کشور تهیه شده باشه و یا مسافر تلفن همراهی رو وارد کشور کرده باشه، نیازه تا رجیستری گوشی با پاسپورت انجام بشه.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی رجیستری گوشی مسافرتی و این که آیا هزینه رجیستری گوشی با قیمت گوشی در ارتباطه یا نه میتونین مقاله ما رو مطالعه کنین. پس با ما همراه باشین.

رجیستر گوشی چیه؟

رجیستر گوشی چیه

رجیستر گوشی موبایل یا همون شناسه‌دار کردن گوشی طرحیه که چند سال اخیر برای مبارزه با قاچاق و واردات غیر قانونی تلفن هوشمند به کشور اجرا می‌شه. با وجود این طرح، تلفن‌هایی که غیرقانونی وارد کشور می‌شن فقط تا ۳۰ روز از اپراتورهای تلفن همراه خدمات دریافت می‌کنن و بعد از این زمان اگه افراد برای رجیستری گوشی با پاسپورت اقدامی نکنن، این گوشی‌ها از دسترس خارج می‌شن.

خوندن این مطلب رو بهتون پیشنهاد میکنم: راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات آنتن دهی گوشی

چه چیزهایی برای ثبت یک گوشی در سامانه گمرک مورد نیازه؟

چه چیزهایی برای ثبت یک گوشی در سامانه گمرک مورد نیازه؟

یکی از راه‌هایی که به وسیله‌ی اون می‌شه به رجیستر تلفن همراه پرداخت، استفاده از سایت گمرک برای رجیستر گوشی هستش. اول برای رجیستری گوشی با پاسپورت در سامانه‌ی گمرگ به تلفن همراهی که رجیستر نشده باشه و یا حالا کد فعال‌ سازی براش نیومده باشه نیاز دارین.

بعد از اون، یک گذرنامه یا پاسپورت لازم دارین که در مدت سه ماه گذشته یک مسافرت خارج از کشور برای اون ثبت شده باشه. نکته‌ی مهم درباره‌ی گذرنامه در این مرحله اینه که از ورود مسافر به کشور بیشتر از سه ماه نباید گذشته باشه. بعد از اون شماره گذرنامه، شماره ملی، شماره موبایل و مبدا ورودی مسافر به کشور جزو اطلاعاتیه که باید برای رجیستر کردن تلفن همراه بدونین.

نکته‌ای که درباره‌ی رجیستر کردن گوشی وجود داره اینه که لازم نیست حتما شما مسافر باشین. یک شخص مسافر می‌تونه با اطلاعات خودش یک تلفن همراه رو رجیستر کنه و در پایان کار کد فعال سازی رو از مسافر بگیرین و در قسمت فعال سازی سایت همتا گوشی رو برای سیم کارت خودتون رجیستر کنین. از مواردی که نیازه درباره‌ی رجیستر گوشی با پاسپورت بدونین اینه که در هر سال امکان رجیستری یک گوشی موبایل وجود داره.

مراحل ثبت مشخصات تلفن همراه مسافرتی در سامانه گمرک

مراحل ثبت مشخصات تلفن همراه مسافرتی در سامانه گمرک

مرحله اول

بعد از وارد شدن به سامانه‌ی گمرک برای رجیستری گوشی با پاسپورت، اول باید موافقت نامه‌ی این سامانه رو تایید کنین. در مرحله‌ی بعدی باید شماره سریال تلفن‌تون رو وارد کنین. اگه گوشی شما بیش‌تر از یک سیم کارت پشتیبانی می‌کنه، با ضربه بر روی علامت سبز رنگ پایین کادر IMEI 2 یا شماره سریال دوم تلفن همراه رو هم وارد می‌کنین.

برای به دست آوردن کد IMEI می‌تونین از جعبه‌ی گوشی‌تون کمک بگیرین چون این کد روی جعبه تلفن وجود داره اما روش دیگه اون، شماره‌گیری کد #06#* از طریق تلفنی که قصد رجیستر اون رو دارین هستش که بعد از شماره گیری کد، شماره سریال‌های ۱۵ رقمی گوشی نمایش داده می‌شه. بعد از وارد کردن شماره سریال‌ها در سامانه‌ی گمرکی و وارد کردن کد امنیتی، درصورت تایید شناسه‌های وارد شده به مرحله‌ی بعدی می‌رین.

این مطلب رو از دست نده: راه‌های تشخیص گوشی صفر از کارکرده

مرحله دوم

در این قسمت از رجیستری گوشی با پاسپورت، مدل گوشی به شما نشان داده می‌شه. اگه مدل نشون داده شده با گوشی شما یکی باشه، بعد از تایید به مرحله‌ی بعدی می‌رین ولی یادتون باشه اگه مدل نمایش داده شده با تلفن هوشمند شما مغایرت داشته باشه، باید با استفاده از گزینه‌ی برگشت، به صفحه‌ی قبلی برین و کد‌های وارد شده رو اصلاح کنین.

مرحله سوم

در این مرحله جزئیات گوشی خودتون از نوع دستگاه گرفته، تا برند، مدل و مشخصات فنی گوشی‌تون مثل میزان ظرفیت تلفن و کشور سازنده‌ی تلفن همراه رو برای رجیستری گوشی با پاسپورت انتخاب می‌کنین. در اینجا لازمه که با دقت اطلاعات رو وارد کنین چون اگه مشخصات به درستی وارد نشه، حتی زمانی که مبلغ گمرگ رو پرداخت کرده باشین، ممکنه کد فعال سازی به شما داده نشه.

مرحله چهارم

در مرحله‌ی چهارم رجیستری گوشی با پاسپورت باید اطلاعات مسافر از‌ جمله گمرک یا مرز ورودی مسافری که وارد کشور شده، شماره تلفن همراهی که باید به نام مسافر باشه و در آخر کد ملی مسافر و شماره پاسپورت رو در کادر‌های نشان داده شده ثبت کنین. نکته‌ی مهمی که وجود داره اینه که همه اطلاعات خواسته شده باید به نام مسافر باشه و از تاریخ سفر هم بیش‌تر از سه ماه نگذشته باشه.

مرحله چهارم ثبت مشخصات تلفن همراه مسافرتی در سامانه گمرک

مرحله پنجم

بعد از تایید اطلاعات در مرحله‌ی قبل، یک کد برای شماره تلفنی که در مرحله‌ی قبل ثبت کردین ارسال می‌شه که باید در این مرحله اون کد امنیتی رو در کادر مورد نظر ثبت کنین.

مرحله ششم

در این مرحله اطلاعاتی از تلفن‌همراه و مسافر نشون داده می‌شه و هزینه‌ی گمرک هم مشخص می‌شه که در صورت درست بودن اطلاعات به درگاه بانک وصل بشین و اقدام به پرداخت اون کنین.

مرحله هفتم

در این بخش از رجیستری گوشی با پاسپورت یک شناسه‌ی پرداخت برای شما پیامک می‌شه که می‌تونین اون رو یادداشت کنین تا در صورت بروز مشکل یا عدم موفقیت پرداخت از اون استفاده کنین. بعد از یادداشت این شماره با انتخاب یکی از درگاه‌های بانکی، هزینه‌‌ی گمرک رو پرداخت کنین.

شاید از این نوشته خوشت بیاد: عمر مفید گوشی موبایل چقدره؟

مرحله هشتم

در مرحله‌ی هشتم از رجیستری گوشی با پاسپورت اطلاعات بانکی خودتون رو وارد می‌‌کنین و بعد از پرداخت مبلغ مورد نظر، مجددا به سامانه‌ی گمرکی وصل می‌شین.

مرحله نهم

در این مرحله یک لینک به عنوان ارسال اطلاعات به همتا نمایش داده می‌شه که با ضربه بر روی این گزینه، اطلاعات شما برای همتا فرستاده می‌شه و بعد از گذشت چند دقیقه یک کد فعال سازی براتون ارسال می‌شه. یک صفحه‌ی دیگه باز کنین و به سامانه‌ی همتا برین.

در بخش استعلام IMEI1 خودتون رو وارد کنین تا ببینین کد فعال سازی برای شما ارسال شده باشه. اگه پیامی شامل شماره سریال گوشی و مدل گوشی رو اورد و نوشت قانونی، گوشی شما رجیستر شده اما اگه پیام غیر قانونی رو مشاهده کردین دوباره باید ارسال اطلاعات به همتا در صفحه‌ی سامانه‌ی گمرکی رو انتخاب کنین.

در بعضی موارد که موقع رجیستری گوشی با پاسپورت پیام فعال سازی رو دریافت نمی‌کنین، می‌تونین با استفاده از بخش گوشی مسافرتی در سامانه همتا کد فعال سازی خودتون رو مشاهده کنین.

مرحله‌ دهم

در مرحله‌ی آخر از بخش فعال سازی سامانه‌ی همتا، شماره تلفن همراهی که می‌خواین مالک گوشی باشه رو دوباره وارد کنین و فعال سازی رو انتخاب کنین. در پایان پیامی دریافت می‌کنین که شماره تلفن ذکر شده با سریال‌های گوشی ثبت نامی یکسان هستش.

رجیستر کردن تلفن همراه در دفاتر گمرک

رجیستر کردن تلفن همراه در دفاتر گمرک

یکی دیگه از روش‌هایی که می‌شه باهاش رجیستری گوشی با پاسپورت رو انجام داد، مراجعه به دفاتر گمرک هستش. با توجه به این که دفاتر گمرکی حتی در پایانه‌های مرزی و فرودگاه وجود دارن، در صورتی که شما بخواین بیشتر از ۳۰ روز از خدمات مخابرات استفاده کنین می‌تونین اول بعد از ورود به کشور رجیستری گوشی مسافری در فرودگاه یا در دفاتر گمرکی رو انجام بدین.

در اون‌جا بعد از وارد کردن مشخصات تلفن همراه و پرداخت هزینه‌ی گمرکی، یک مجوز به شما داده می‌شه که تا پایان فرآیند تایید رجیستر شدن موبایل باید از اون نگهداری کنین. چند روز بعد از پرداخت عوارض گمرکی در دفاتر گمرک، با مراجعه به سامانه‌ی همتا می‌تونین فعال سازی تلفن هوشمند رو انجام بدین.

ممکنه این مطلب به دردتون بخوره: بیمه گوشی موبایل

رجیستر گوشی با استفاده از کد دستوری USSD

رجیستر گوشی با استفاده از کد دستوری USSD

کد USSD در واقع کد دستوری  #7777* هستش که به وسیله‌ی اون می‌شه به سامانه‌ی همتا دسترسی پیدا کرد و به رجیستری گوشی پرداخت. بعد از شماره‌گیری این کد، چند گزینه از جمله راهنما، استعلام اصالت، فعال سازی، انتقال مالکیت رو مشاهده می‌کنین.

با انتخاب گزینه‌ی استعلام، از مواردی مثل قانونی بودن دستگاه، مدل گوشی و مشخصات فنی، شرکت گارانتی کننده‌ی تلفن همراه و روشن شدن یا عدم روشن شدن گوشی موبایل در گذشته مطلع می‌شین. از طریق گزینه‌ی فعال سازی هم می‌تونین شناسه‌ی گوشی خودتون رو فعال کنین. در صورت دو سیم‌کارت بودن تلفن همراه وقتی که یکی از شناسه‌ها فعال می‌شه، شناسه بعدی نهم به طور خودکار فعال هستش.

رجیستر گوشی با اپلیکیشن

رجیستر گوشی با اپلیکیشن

علاوه بر مراجعه‌ی حضوری، مراجعه به سامانه‌ی رجیستر و رجیستری گوشی با پاسپورت و استفاده از کد دستوری USSD، راه دیگه‌ای برای رجیستری گوشی مسافری وجود داره که استفاده از اپلیکیشن رجیستر کردن موبایل هستش. برای نصب برنامه‌ی رجیستر کردن گوشی موبایل می‌تونین از گوگل پلی و بازار استفاده کنین و با توجه به گوشی خودتون نسخه‌ی iOS یا اندروید رو نصب کنین.

نکات مهم درباره‌ی رجیستر کردن گوشی مسافرتی

درباره‌ی رجیستری گوشی با پاسپورت چند نکته وجود داره که دونستن اون‌ها الزامیه. اولین نکته اینه که فقط تا ۳۰ روز بعد از ورود به کشور مسافر مجازه که برای رجیستر کردن گوشی هوشمند و پرداخت عوارض گمرکی اقدام کنه و ممکنه در صورتی که در این مدت اقدامی برای پرداخت عوارض و رجیستر نکنه، در روزهای پایانی گوشی قطع بشه اما بعد از اون هم با پرداخت حق گمرک گوشی و بعد ثبت تلفن همراه در سامانه همتا مسافر می‌تونه از اون استفاده کنه و گوشی برای همیشه قطع نمی‌شه.

دومین نکته رجیستری گوشی با پاسپورت اینه که اگه برای اظهار و رجیستر کردن گوشی مسافرتی به صورت حضوری به دفتر گمرک مراجعه کنین، ارائه مشخصات سیم کارت و شماره تماس الزامی نیستش.

به این مطلب هم سر بزن: بهترین گوشی‌های موبایل در دنیا

هزینه‌ی رجیستر کردن گوشی موبایل با پاسپورت

هزینه‌ی رجیستر کردن گوشی موبایل با پاسپورت

 هزینه‌‌ی رجیستری گوشی با پاسپورت ۱۶ درصد از ارزش کل گوشی هستش که بسته به قیمت روز دلار در بازار آزاد و مدل گوشی تعیین می‌شه. این مبلغ مشخص شده برای رجیستر کردن گوشی در فرودگاه هم همین مقدار هست.

جمع بندی

در این مقاله از مجله تکنولوژی ایسل به رجیستری گوشی با پاسپورت پرداختم. برای رجیستری گوشی موبایل با پاسپورت می‌تونین از روش‌های گفته شده در این مقاله استفاده کنین. توجه داشته باشین که موقع رجیستر کردن گوشی مسافری، پاسپورت فرد وارد کننده موبایل و پرداخت هزینه گمرک لازمه.

اگه تا ۳۰ روز بعد از وارد شدن به کشور اقدام به پرداخت هزینه‌ی گمرک و رجیستر کردن گوشی نکنین، تلفن موبایل وارد شده قطع می‌شه. درواقع اپراتورهای داخلی فقط تا ۳۰ روز به گوشی‌های وارد شده‌ای که رجیستر نشده باشن خدمات ارائه می‌دن.

سوالات متداول

هزینه رجیستر گوشی مسافری به میزان ۱۶ درصد از ارزش کلی گوشی موبایل هستش. ۴ درصد حق گمرک، ۲ درصد حق بازرگانی، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱ درصد هم برای عوارض هلال احمر.

2/5 - (2 امتیاز)

17 دیدگاه. Leave new

 • سلام بعد از ریجستری کامل گوشی و استفاده دائم امکان فروش گوشی به شخص دیگر هست

  پاسخ
 • سلام لطفا کمک کنید رجیستری خیلی پیچیده هست. یکی از اقوام من میخواد برام یک گوشی دست دوم از خارج بیاره . این شخص توی فرودگاه باید چیکار کنه ؟ مشخصات خودشو بده یا مشخصات من رو ؟ اگر در فرودگاه کاری انجام نده من بعدا خودم میتونم گوشی رو رجیستر کنم ؟ برای این کار به مدارک و پاسپورت مهر خورده او هم احتیاج دارم ؟ هیچ سایتی موضوع به این مهمی رو توضیح نداده ! لطفا شما راهنمایی کنید

  پاسخ
  • من ۱۶ سالمهم با پاسپورت من آیا میشه گوشی سامسونگ یا اپل ۱۲ پرو رو ریجستری کنم در ایران؟ هر جا میگردم در مورد چیزی نوشته نشده

   پاسخ
 • علیرضا احمدی
  دی 15, 1402 10:13 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر باشه بنده زمان ورود به کشور یه کد ۱۶ رقمی دادن
  آیا الان امکانش هست با پاسپورت دیگه اقدام ب ریجستری کنم یا خیر

  پاسخ
  • تحریریه ایسل
   دی 25, 1402 5:54 ب.ظ

   سلام ایسلی عزیز!
   خیر

   پاسخ
   • سلام دو‌ هفته ای هست که از کربلا اومدم میتونم ریجسترمو بفروشم؟چقدر زمان هست از زمان ورود به کشور برای فروش ریجستری؟

    پاسخ
 • خیلی مطلب خوبی بود

  پاسخ
 • منصور منصوری
  فروردین 11, 1402 4:32 ب.ظ

  سلام
  اطلاعات گوشی همراه مسافرتی که قبلاباشماره کسی درگمرگ وردی کشورثبت شده که باکذشت مدت 3ماه چطورمیشه مجددابامشخصات کسی دیگری ثبت شود
  بنده اینکارکردم پس ازورودوخروج وثبت ش کردم باپاسپورتم پیام فعال سازی برام نیومد

  پاسخ
 • قیمت رجیستر ایفون ۱۳ چه قدره ؟

  پاسخ
  • تحریریه ایسل
   آذر 27, 1402 4:43 ب.ظ

   سلام ایسلی عزیز!
   در ایران، هزینه رجیستر آیفون ۱۳ با توجه به قیمت دلار و مدل گوشی متفاوت است.
   در حال حاضر، هزینه رجیستر آیفون 13 پرومکس 512 و 256 و 128 گیگابایت بین 8 تا 8 میلیون و 500 هزار تومان است. هزینه رجیستر آیفون 13 پرو 512 گیگابایت 7 میلیون و 500 تا 8 میلیون تومان است.

   پاسخ
 • آیا رجیستر آیفون بدون پاسپورت امکان پذیره؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!