Skip to main content

واتس اپ یکی از شبکه‌های اجتماعی قدیمی است که خیلی از کاربران جهان در آن فعالیت می‌کنند و احتمالا شما هم جزو کاربران آن باشید. در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ (ژانویه ۲۰۱۸) فیسبوک، یک نسخه‌ی تجاری برای کسانی که می‌خواستند از این پیام رسان برای کسب و کارهایشان استفاده کنند، ارائه کرد که با واتساپ معمولی کمی متفاوت است و علاوه بر قابلیت چت ویژگی‌های دیگری هم در اختیار شما قرار می‌دهد. در ادامه به بررسی تفاوت و فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس و ویژگی‌های بیشتری که واتس اپ بیزینس در اختیار شما قرار می‌دهد همراه ما باشید.

 

واتس اپ بیزینس راهی جدید برای مدیریت بهتر و صرف زمان کوتاه‌تر

تفاوت واتس اپ و واتس اپ بیزینس

از آنجایی که همه‌ی افراد پس از شروع کسب و کار به پیشرفت تجارت فکر می‌کنند، استفاده از واتس اپ بیزینس می‌تواند باعث بهبود مدیریت مشتریان شود. شما برای رشد، نیاز به جلب اعتماد مشتریان دارید و با استفاده از واتس اپ معمولی ممکن است هر روز چندین پیام نخوانده داشته باشید‌ اما امکاناتی که واتساپ بیزینس در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌تواند مدیریت کسب و کار کوچکتان را بهبود ببخشد. در ادامه به تفاوت‌های بین واتس اپ بیزینس و واتس اپ معمولی پرداخته‌ایم.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس در نمایه تجاری

تفاوت Whatsappو whatsapp busines

استفاده از واتس اپ بسیار راحت است و همین امر باعث می‌شود تا بسیاری از افراد بخواهند که در کسب و کار‌های کوچکشان برای ارتباط با مشتری‌ از واتس اپ استفاده کنند. اولین تفاوت‌ واتس اپ و واتس اپ بیزینس در نمایه آن می‌باشد. در واتس اپ بیزینس به جای دیدن آیکون معمولی واتس اپ یک آیکون با نوشته‌ی B می‌بینید. شما در واتس اپ معمولی می‌توانید فقط یک عکس نمایه، نام و توضیحات برای حساب خود تعیین کنید اما واتس اپ بیزینس ویژگی‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. این ویژگی‌ها که فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس است شامل: دسته‌بندی کسب و کار، یک لینک از وب سایت، ساعت کاری، کاتالوگ و آدرس کسب و کار می‌باشد‌ که حساب کاربری شما را رسمی‌تر و مناسب پاسخگویی به مشتریان می‌کند.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس در برچسب‌ها

تفاوت وات ساپ بیزینس با واتس اپ معمولی

از دیگر تفاوت واتس اپ بیزینس با واتس اپ معمولی می‌توان گفت که با استفاده از برچسب‌ها می‌توانید پیام‌ها و گفت‌وگو‌های خود را منظم کنید‌. با استفاده از این روش شما می‌توانید برچسب با رنگ‌های گوناگون و اختصاصی برای چت‌ها تعیین کنید و با یک سازماندهی خوب پیام‌های خود را مدیریت کنید.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس در پیام‌های تبریک

تفاوت whatsapp business و واتس اپ معمولی

خاص بودن رمز ماندگاری در ذهن مشتریان است‌. فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس این است که با واتس اپ بیزینس می‌توانید کسب و کارتان را بیشتر جلوه دهید که این امکان از طریق ارسال پیام به مناسبت‌های مختلف در واتس اپ بیزینس فراهم می‌شود. با وجود این ویژگی شما می‌توانید پیام‌های خاص و اختصاصی خودتان را تنظیم کنید و در زمان تعیین شده مثلا اولین باری که کسی به شما پیام می‌دهد، مناسبت‌ خاص، چند روز عدم تعامل مخاطب این پیام را دریافت می‌کند.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس در پاسخ سریع

تفاوت واتس اپ و واتس اپ بیزینس

ممکن است شما با چندین سوال تکراری مشتریان مواجه شده باشید که توضیح مجدد آن‌ها وقتی اضافه از شما بگیرد یا تعداد مشتریانتان زیاد باشد و نتوانید چندین بار جواب یک سوال را بدهید. استفاده از قابلیت پاسخ سریعی که در واتس اپ بیزینس برای کسب و کارتان در نظر گرفته شده است، کاملا مناسب به نظر می‌رسد. با این روش شما جواب سوا‌ل‌های تکراری را دارید و پس از تنظیم بخش Quick Replies از بخش تنظیمات (Setting) این سوال‌ها را بهتر مدیریت می‌کنید.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس در قابلیت پیام دور

مهم‌ترین جنبه بین شما و مشتریان، ارتباط است اما شما نمی‌توانید تمام ۲۴ ساعت از شبانه روز را پاسخگو باشید‌‌. یکی از ویژگی‌های خوب واتس اپ بیزینس این است که اگر در زمان طولانی حضور نداشته باشید، با روشن بودن ویژگی Away message در هنگام قادر نبودن برای پاسخگویی شما، مشتریان پیام‌هایی که از قبل تنظیم کرده‌اید را به صورت خودکار دریافت می‌‌کنند. فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس است که مشتریان با فعال بودن این گزینه متوجه می‌شوند که شما قادر به پاسخگویی نیستید و پس از بازگشت دوباره، فعالیتتان را آغاز می‌کنید.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس در شماره اکانت

تفاوت Whatsappو whatsapp busines

ساختن حساب کاربری با شماره ثابت فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس است که این امکان در واتس اپ بیزینس فراهم شده تا اگر خواستید از طریق تلفن ثابت کسب و کارتان با مشتریان ارتباط برقرار کنید، بتوانید یک حساب کاربری با خط ثابت داشته باشید‌.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس در جست و جوی دقیق‌تر

یکی از ویژگی‌های کارآمد واتس اپ بیزینس که می‌تواند تفاوت Whatsapp Business و واتس اپ معمولی باشد این است که می‌توانید دقیق‌تر میان چت‌ها جست و جو کنید و با اعمال فیلتر‌های در نظر گرفته شده، جست و جو را محدودتر کنید تا در زمان کمتری به مطلب مورد نظر خود برسید.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ معمولی در آمارگیری

تفاوت واتس اپ و واتس اپ بیزینس

یکی از مواردی که شاید به درد شما بخورد، آمار‌هایی مربوط به تعداد پیام‌های ارسال شده، پیام‌های تحویل داده شده، پیام‌های خوانده شده و پیام‌های دریافت شده توسط مخاطب است که با استفاده از آن می‌توانید میزان تعاملاتی که پیج شما با مشتریان انجام داده است را جویا شوید. برای مشاهده‌ی این آمار، در بخش تنظیمات به قسمت Business tools رفته و با زدن گزینه‌ی سه نقطه و پیدا کردن Statistics آمار چت‌ها به شما نشان داده می‌شود‌. این ویژگی که یک فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس می‌باشد، به بازدهی و بهبود فعالیت کسب و کارتان کمک می‌کند.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس در اعلان بیزینسی بودن اکانت

یکی دیگر از تفاوت Whatsapp و Whatsapp Business اعلان بیزنسی بودن اکانت در صفحه چت است. با این پیام واتس اپ بیزینس در گفت‌وگو یادآوری می‌کند که این حساب یک اکانت بیزینسی می‌باشد.

 

فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس در لینک پروفایل در واتس اپ

یک قابلیت کارآمد دیگر واتس اپ بیزینس که فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس است‌، Short links می‌باشد. در این روش با استفاده از اشتراک گذاری لینک کوتاه با مخاطبان، می‌توانید پروفایل خود را معرفی کنید. درواقع این ویژگی می‌تواند باعث جذب بیشتر مخاطب شود. برای استفاده از این قابلیت به قسمت Short links تنظیمات بروید و در آن جا با گزینه‌ی اشتراک گذاری و یا کپی کردن لینک، لینک را به اشتراک بگذارید.

 

نکات استفاده از واتس اپ و واتس اپ بیزینس

واتس اپ و واتس اپ بیزینیس یک حساب کاربری رایگان هستند. فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس می‌تواند این باشد که اگر به هر دلیلی نخواهید از واتس اپ بیزینس خود دیگر استفاده کنید، تاریخچه گفت و گوهایتان دیگر به واتس اپ معمولی منتقل نخواهد شد اما اگر شما یک اکانت واتس اپ داشته باشید، می‌توانید در کم‌ترین زمان و به آسانی اطلاعاتی مانند تاریخچه گفت و گو را به یک اکانت واتس اپ بیزینس جدید منتقل کنید‌. یکی دیگر از نکات استفاده از واتس اپ این است که هم اکنون نمی‌توان همزمان از یک شماره تلفن برای استفاده از واتس اپ شخصی و واتس اپ بیزینس استفاده کرد اما با داشتن حساب کاربری با دو شماره مختلف، می‌توانید هم از واتس اپ و هم واتس اپ بیزینس بر روی یک دستگاه استفاده کنید.

 

نحوه‌ی نصب واتس اپ بیزینس

تفاوت وات ساپ بیزینس با واتس اپ معمولی

شاید پس از فهمیدن فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس، بخواهید که یک حساب کاربری در واتس اپ بیزینس درست کنید. برای ساختن یک حساب واتس اپ بیزینس، دقیقا باید مانند ساختن یک اکانت معمولی واتس اپ اقدام کنید. ابتدا به گوگل پلی یا یک فروشگاه معتبر بروید و آخرین نسخه نرم افزار واتس اپ بیزینس را دانلود کنید. برنامه را باز کنید و گزینه‌ی AGREE AND CONTINUE را لمس کنید. در این مرحله باید شماره‌ای که می‌خواهید مشتریان با شما در ارتباط باشند را وارد کنید و گزینه‌ی NEXT را بزنید. یک پیغام مبنی بر این که واتس اپ بیزینس خودکار پیام دریافتی را تشخیص می‌دهد برای شما می‌آید که گزینه‌ی CONTINUE را باید لمس کنید. حال باید یک کد شش رقمی که به شماره شما ارسال می‌شود را وارد کنید‌. اکنون می‌توانید نام‌ بیزینس خود را تعیین کنید و یک عکس برای پروفایل انتخاب کنید. در آخر هم مجدد توافق نامه را تایید کنید و گزینه‌ی Agree را لمس نمایید.

 

 Whatsapp Business API چیست ؟

تفاوت Whatsappو whatsapp busines

ممکن است در هنگام مطالعه درباره‌ی فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس با عبارت Whatsapp Business API  رو به رو شوید و بخواهید بدانید واتس اپ بیزینس API چیست؟ اگر کسب و کارتان بزرگ‌تر شود، استفاده از واتس اپ بیزینس برای شما امکان پذیر نیست و باید از واتس اپ بیزینس API استفاده کنید که برخلاف واتس اپ بیزینس معمولی رایگان نیست. در معرفی بیشتر آن می‌توان گفت قابلیت تماس صوتی و تصویری ندارد، برخلاف واتساپ بیزینس که می‌توانست محتوا را به ۲۵۶ مخاطب ارسال کند API محدودیتی ندارد و مشتریان بیشتری را می‌تواند مدیریت کند. لوگوی این نوع واتس اپ هم فرق دارد و علامت چرخ دنده مانندی دارد.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به فرق واتس اپ و واتس اپ بیزینس پرداختیم و مشاهده کردیم که واتس اپ بیزینس یک حساب رسمی نسبت به واتس اپ معمولی را برای کسب و کارهای کوچک فراهم می‌کند و راهی آسان برای ارتباط با مشتریان در اختیار شما قرار می‌دهد. در حال حاضر، فقط می‌توان یک حساب تجاری بر روی یک دستگاه داشت اما در آینده‌ای نزدیک، اکانت واتس اپ می‌تواند بر روی چند دستگاه اجرا شود و چند نفر پیام‌ها را مدیریت کنند که اگر این ویژگی به وجود بیاید، باعث بزرگ‌تر شدن و مدیریت بهتر کسب و کارتان شود‌.

ارسال پاسخ