چرا باتری گوشی آیفون زود خالی میشه؟

چرا باتری گوشی آیفون زود خالی میشه؟

آموزش
9 دیدگاه

 برای اسمارت‌فون‌های آیفون یکی از محبوب‌ترین و بهترین گوشی‌ها در دنیا هستن. تلفن‌های هوشمند اپل، در بخش‌های مختلف خوب عمل می‌کنن و تنها مشکلی که بیشتر کاربران این کمپانی با اون رو به رو می‌شن مربوط به باتری اون هست. در واقع زود خالی شدن باتری آیفون احتمالا تنها مشکلی باشه که هنگام کار کردن با اون داشته باشین. در ادامه برای بررسی بیشتر علت زود خالی شدن باتری گوشی آیفون و راه‌هایی برای بهبود عملکرد اون همراه من باشین.

اگه قصد خرید گوشی آیفون رو دارین، میتونین با مراجعه به سایت اون رو با مناسب ترین قیمت گوشی تهیه کنین.

چه چیزی موجب زودتر خالی شدن باتری آیفون می‌شه؟

اول باید دید که مشکل اصلی زود خالی شدن باتری آیفون چیه و در قدم بعدی به اصلاح اون بپردازیم. به طور معمول در انجام کارهای معمولی، میزان شارژدهی گوشی‌های شرکت اپل در حدود ۱۰ تا ۱۱ ساعته. اگه احساس می‌کنین نسبت به میزان سلامت باتری خود شارژ گوشیتون زودتر از حد معمول تموم می‌شه، ممکنه مشکلی در گوشی شما اتفاق افتاده باشه.

این مشکل ممکنه مربوط به روند طبیعی تحلیل رفتن باتری موبایل با گذشت زمان باشه یا نشان دهنده‌ی اشکالی در سخت افزار یا نرم افزار گوشی رو بیان کنه. ایرادات سخت افزاری نیازمند مراجعه به یک متخصص داره اما ایرادات نرم افزاری رو می‌شه تا حدودی بر طرف کرد‌‌.

چه چیزی موجب زودتر خالی شدن باتری آیفون می‌شه؟

به این مطلب هم سر بزن: ترفندهای جالب گوشی آیفون

متداول‌ترین علت‌های زود خالی شدن باتری گوشی آیفون

در اینجا چند مورد از رایج‌ترین دلایل زود خالی شدن شارژ باتری آیفون رو آوردم:

متداول‌ترین علت‌های زود خالی شدن باتری گوشی آیفون

 

زود خالی شدن باتری گوشی آیفون بعد از به‌روزرسانی

‌بعضی وقت‌ها بعد از نصب به‌روزرسانی جدید، با زود خالی شدن باتری گوشی آیفون رو به رو می‌شیم. پس اگه به تازگی آیفونتون رو ارتقا دادین، این احتمال وجود داره که به علت این آپدیت‌ها اسمارت فون شما زودتر باتری‌اش تخلیه ‌بشه. این مشکل به دلیل باگ‌های نرم افزاری به وجود میاد که در اغلب موارد با به‌روزرسانی‌های بعدی که اپل ارائه می‌کنه، درست می‌شه.

زود خالی شدن باتری گوشی آیفون بعد از به‌روزرسانی

برنامه‌های پر مصرف

برنامه‌های پر مصرف یکی دیگه از علت‌های زود خالی شدن باتری آیفون هستن. با مدیریت بهتر اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی تلفن آیفون می‌شه از زود خالی شدن شارژ آیفون جلوگیری کرد. بعضی از برنامه‌ها سخت افزار گوشی رو برای ارائه اطلاعات بسیار درگیر می‌کنن و باعث کاهش شارژ باتری زیادی در تلفن همراه هستند.

از طریق قسمت Battry در Setting، مشاهده‌ی میزان مصرف باتری برنامه‌ها در اختیار کاربر قرار می‌گیره و با اون درصد مصرف شارژ هر یک از اپلیکیشن‌ها رو در ۲۴ ساعت گذشته و هم‌چنین در ۴ روز گذشته  قابل رویته که بشه با این وجود مدیریت بهتری برای کاهش باتری انجام داد.

دلایل خالی شدن باتری گوشی آیفون- برنامه‌های پر مصرف

عملکرد اپلیکیشن‌ها در پس زمینه

تعداد بسیار زیادی از برنامه‌ها در پس زمینه گوشی برای به‌روز ماندن اطلاعات خود فعالیت می‌کنن و با این کار فشار بیش‌تری بر روی پردازنده میارن و در نتیجه باتری بیشتری مصرف می‌کنن. برای کاهش زود خالی شدن باتری آیفون توصیه می‌شه اپلیکیشن‌های پس زمینه رو بررسی کرده و از نگهداشتن برنامه‌های غیر ضروری خودداری کنین.

برای کاهش مصرف باتری به منوی Background App Refresh در بخش General قسمت Setting مراجعه کنین. در اینجا دو گزینه برای عملکرد برنامه‌های پس زمینه‌ای وجود داره. از طریق گزینه‌ی Background App Refresh می‌شه پس زمینه‌ی تمام برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی رو متوقف کرد که این کار توصیه نمی‌شه .

چون بعد از غیر فعال کردن فعالیت پس زمینه‌ای تمام برنامه‌ها، اعلان هایی مانند تلگرام و واتس اپ رو خارج از اپلیکیشن دریافت نمی‌کنین و فقط هنگامی که در صفحه‌ی اون برنامه هستین، نوتیفیکشن میاد. راه  دوم که بیشتر پیشنهاد می‌شه اینه که از طریق منوی پایین‌‌تر، از طریق لیست  نشان داده شده برنامه‌های موجود، اپلیکیشن‌هایی که نیاز ندارین اطلاعات پس زمینه‌ای اون‌ها به‌روز باشه رو غیر فعال کنین.

دلایل زود خالی شدن باتری گوشی آیفون- عملکرد اپلیکیشن‌ها در پس زمینه

خوندن این مطلب رو بهت پیشنهاد میکنم: چطوری گوشی آیفون رو راه اندازی کنیم؟

دسترسی موقعیت مکانی

موقعیت مکانی یا GPS گوشی‌های هوشمند یکی دیگر از مواردی هستن که باعث زود خالی شدن باتری آیفون می‌شن. از این قابلیت در برنامه‌های متفاوتی برای به روز نگه‌داشتن اطلاعات اون‌ها استفاده می‌شه اما Location Services یا همان تشخیص موقعیت مکانی، سبب افزایش مصرف باتری می‌شه.

برای مدیریت بیشتر این سرویس می‌شه به قسمت Privacy در بخش تنظیمات رفته و گزینه‌ی Location Services رو انتخاب کنین. در اینجا هم می‌شه سرویس موقعیت مکانی رو برای کل برنامه‌های موجود غیر فعال کرد و یا یکی یکی اپلیکیشن‌های مورد نظر رو انتخاب کرده و با لمس گزینه‌ی While Using the App فقط در هنگامی که کاربر به دسترسی اون‌ها اجازه داده باشه دستگاه به موقعیت مکانی دسترسی پیدا کنه. با این روش هم می‌شه از زود خالی شدن باتری آیفون جلوگیری کرد.

زود خالی شدن باتری گوشی موبایل- دسترسی موقعیت مکانی

نوتیفیکشن لحظه‌ای برنامه ایمیل یا Push Notification

اگه با ایمیلتون زیاد کار نمی‌کنین و نوتیفیکیشن بدون تاخیر برای اطلاع از ایمیل جدید دریافت شده برای شما مهم نیست، بهتره این قابلیت که موجب زود خالی شدن باتری آیفون می‌شه رو غیر فعال یا مدیریت کنین. برای مدیریت نوتیفیکیشن‌های ایمیل به تنظیمات برین و بعد Mails, Contacts and Calendars رو انتخاب کنین.

در این قسمت گزینه‌ی Push به طور پیش‌ فرض اجرا شده. دو گزینه‌ی Fetch یا Manual وجود داره که با استفاده از Fetch گوشی اپل در بازه‌ی زمانی که مقرر کردین ایمیل‌ها به‌روز رسانی بشه و از طریق اعلان شمار رو مطلع می‌کنه. اگه گزینه‌ی Manual رو انتخاب کنین، فقط زمانی که برنامه ایمیل به طور دستی باز باشه، نوتیفیکشن‌های ایمیل رو دریافت می‌کنین.

دلایل زود خالی شدن باتری گوشی اپل- نوتیفیکشن لحظه‌ای برنامه ایمیل یا Push Notification

استفاده از تصویر زمینه متحرک

استفاده از تصویر زمینه‌ی محرک  برای صفحه اصلی و صفحه قفل یکی دیگه از دلایل زود خالی شدن باتری آیفون هست. این تصاویر بسیار زیبا و جذاب هستن اما باعث سریع تمام شدن شارژ موبایل می‌شن. بنابراین توصیه می‌شه تا حد ممکن از تصاویر ساده و غیر متحرک برای پس زمینه صفحه اصلی و صفحه‌ی قبل استفاده کنین.

اگه تصویر زمینه‌ی شما متحرکه، می‌تونین برای صرفه جویی انرژی باتری از طریق Choose Wallpaper قسمت Wallpaper در بخش تنظیمات تعویض تصویر زمینه رو انجام بدین که این کار باعث بهبود شارژدهی گوشی آیفون بشه.

زود خالی شدن باتری گوشی آیفون- استفاده از تصویر زمینه متحرک

نمایش انیمیشن‌ها

با غیر فعال کردن جلوه‌های بصری یا همان انیمیشن‌های گوشی آیفون هم می‌تونین باعث جلوگیری از زود خالی شدن باتری آیفون بشین. برای غیر فعال کردن این مورد، اول وارد تنظیمات گوشی بشین. بعد گزینه‌ی General رو انتخاب کنین و در ادامه Accessibility رو لمس کنین. با فعال کردن گزینه‌ی Reduce Motion جلوه‌های بصری دستگاه کاهش یافته و از زود خالی شدن شارژ موبایل آیفون پیشگیری می‌شه.

آپدیت‌های خودکار اپ استور

یکی از مواردی که باعث زود خالی شدن باتری آیفون می‌شه، دانلود خودکار به‌روزرسانی‌ها در اپ استور اپل هست. با غیر فعال کردن اون می‌شه از درصد قابل توجهی مصرف باتری جلوگیری کرد. برای غیر فعال کردن آپدیت‌های خودکار اپ استور به قسمت تنظیمات برین و گزینه‌ی  iTunes and App Store  رو لمس کنین. به دنبال گزینه‌ی Automatic Downloads بگردین و موارد موجود در این بخش رو غیر فعال کنین.

دلایل زود خالی شدن باتری آیفون- آپدیت‌های خودکار اپ استور

شاید از این نوشته هم خوشت بیاد: نحوه ریست گوشی آیفون

قابلیت Rase to Wake

یکی از قابلیت‌هایی که در گوشی‌های آیفون جدید‌تر مشاهده‌ می‌شه، Raise to Wake هست که در صورت فعال بودن اون با برداشتن گوشی به صورت خودکار صفحه نمایش اون روشن می‌شه. با وجود این که این ویژگی جذاب و کاربردیه، اما در بسیاری از مواقع موجب مصرف بیشتر باتری و در نهایت زود خالی شدن باتری آیفون می‌شه.

برای متوقف کردن ویژگی Rase to Walk کافیه به بخش Display & Brightness قسمت تنظیمات برین و بعد از پیدا کردن گزینه‌ی Raise to Wake اون رو غیر فعال کنین. این کار در کاهش زود خالی شدن شارژ آیفون موثر خواهد بود.

دلایل زود خالی شدن باتری گوشی آیفون- قابلیت Rase to Wake

ویجت‌های آیفون

اطلاعاتی بر روی صفحه قفل گوشی‌های آیفون نمایش داده می‌شن که دائما برای آپدیت اطلاعات خودشون به انرژی باتری نیاز دارن. برای زود تمام نشدن شارژ گوشی آیفون، باید ویجت‌های غیر ضروری رو غیر فعال کرد. همنچنین حذف ویجت‌های غیر ضروری باید به بخش Notification Centre برین.

برای این کار انگشت خودتون رو از بالا به پایین صفحه نمایش بکشین. حالا باید سمت راست به سمت چپ نمایشگر رو لمس کنین تا تب ویجت‌ها نمایش داده بشه. با انتخاب گزینه Edit می‌شه ویجت‌های گوشی آیفون رو حذف کرد و این‌ طوری باعث جلوگیری از زود خالی شدن باتری آیفون شد.

دلایل زود خالی شدن باتری گوشی اپل - ویجت‌های آیفون

نرخ تازه سازی تطبیقی

در آیفون ۱۳ و ۱۳ پرومکس،  قابلیت نرخ تازه سازی تطبیقی وجود داره که می‌تونه از ۶۰ تا ۱۲۰ هرتز متغیر باشه. درسته این گزینه می‌تونه باعث سرعت بیشتر در تازه سازی صفحه نمایش در برخی مواقع بشه، اما در اکثر موارد این تفاوت زیاد احساس نمی‌شه. برای همین بهته نرخ نو سازی صفحه نمایش بر روی ۶۰ هرتز بمونه تا مانع از زود خالی شدن باتری آیفون بشه.

برای این کار به قسمت Accessibility در تنظیمات برین. سپس وارد گزینه‌ی Motion بشین. در میان گزینه‌ها  Limit Frame Rate رو پیدا کنین و اون رو فعال کنین تا نرخ تازه سازی صفحه نمایش برای کاهش مصرف انرژی محدود بشه.

دلایل خالی شدن باتری آیفون-نرخ تازه سازی

راه‌های کاهش مصرف زود خالی شدن باتری گوشی آیفون

علاوه بر راه‌های گفته شده در متداول‌ترین علت‌های زود خالی شدن باتری گوشی آیفون، چند نکته‌ی دیگه وجود داره که با رعایت اون‌ها می‌شه از زود خالی شدن باتری آیفون جلوگیری کرد.

راه‌های کاهش مصرف زود خالی شدن باتری گوشی آیفون

استفاده از قابلیت Low Power Mode

در زمان‌هایی که نیاز به ذخیره‌ی شارژ تلفن‌تون دارین، برای کاهش زود خالی شدن باتری آیفون استفاده از Low Power Mode می‌تونه مفید باشه. برای نگه‌داشتن شارژ گوشی تا حد ممکن با استفاده از این روش، به منوی تنظیمات برین. وارد بخش Battry بشین و گزینه‌ی Low Power Mode رو فعال کنیدن. این نکته رو باید در نظر داشت که هنگام کمتر شدن شارژ دستگاه از ۲۰ درصد، به صورت پیش فرض این ویژگی فعال می‌شه.

دلایل خالی شدن باتری موبایل- استفاده از قابلیت Low Power Mode

ممکنه این مطلب به دردتون بخوره: قابلیت‌های iOS 16

خاموش کردن صفحه نمایش آیفون

میزان بسیار زیادی از شارژ گوشی صرف روشن ماندن ال سی دی صفحه نمایش می‌شه. با خاموش کردن نمایشگر از طریق دکمه‌ی پاور زمانی که دیگه با تلفن کاری ندارین، حجم زیادی از باتری ذخیره می‌شه. یکی دیگه از روش‌های سریع خاموش کردن گوشی آیفون برای کاهش زود خالی شدن باتری آیفون، استفاده از قابلیت Facedown Detection هست که هنگام فعال بودن اون، اگه گوشی رو روی صفحه نمایش بر روی سطحی قرار بدین به‌ طور خودکار خاموش می‌شه.

Auto-Lock یا قفل خودکار هم راه دیگه‌ای برای خاموش شدن سریع صفحه نمایش و کاهش مصرف شارژ گوشی هست. برای فعال کردن این ویژگی به قسمت Display & Brightness در بخش تنظیمات برین و بعد گزینه‌ی Auto-Lock رو انتخاب کنین. در این قسمت چند مورد برای زمان روشن بودن صفحه نمایش مشاهده می‌کنین که با انتخاب هر کدوم بعد از تمام شدن اون میزان زمان نمایشگر خودکار خاموش می‌شه.

دلایل خالی شدن باتری گوشی موبایل- خاموش کردن صفحه نمایش آیفون

نصب آپدیت‌های سیستم عامل IOS

دلیل زود خالی شدن باتری گوشی آیفون باگ‌های نرم افزاری هم می‌تونه باشه. به همین علت شرکت اپل برای رفع این باگ‌ها هر چند وقت یکبار به‌روزرسانی‌های جزئی ارائه می‌ده. با نصب این آپدیت‌ها و به‌روز نگه‌داشتن گوشی آیفون، تا حد زیادی می‌شه از ایجاد مشکلات باگ‌ها برای دستگاه جلوگیری کرد و در نتیجه باعث کاهش زود خالی شدن باتری آیفون شد.

روش‌های گفته شده می‌تونه باعث جلوگیری از زود خالی شدن باتری آیفون بشن. اگه راه‌های گفته شده هیچ کدام باعث بهبود عملکرد باتری گوشی آیفون نشدن، باید به این نکته توجه کرد ساختار باتری‌های لیتیوم پلیمری طوری هست که بعد از گذشت چند سال به دلیل کاهش ظرفیت و توان شارژدهی، باید تعویض بشن. اگه شما هم چند ساله  از گوشی خودتون استفاده می‌کنین و انجام کارهای گفته شده در کاهش زود خالی شدن شارژ آیفون خیلی موثر نبود، احتمالا نیاز به تعویض باتری گوشی‌تون دارین‌.

نصب آپدیت‌های سیستم عامل IOS - دلایل خالی شدن باتری گوشی موبایل

جمع‌بندی

در این مقاله از مجله تکنولوژی ایسل به بررسی دلایل زود خالی شدن شارژ باتری آیفون و روش‌هایی برای بهبود میزان شارژدهی اون پرداختم. همون‌طور که گفته شد بیشترین مشکلات زود خالی شدن باتری گوشی آیفون مربوط به مشکلات نرم افزاریه که با رعایت یک سری از نکات و روش‌های گفته شده می‌‌شه اون‌ها رو حل کرد.

اگه راه‌های گفته شده مشکل باتری رو حل نکرد، می‌تونین از شروع مجدد گوشی آیفون‌تون استفاده کنین و در نهایت در صورت مرتفع نشدن مسئله‌ی زود خالی شدن باتری آیفون از گزینه‌ی بازگشت به کارخانه و تنظیمات مجدد آیفون برای حل ریشه‌ای مشکلات نرم افزاری کمک بگیرین. هنگامی که چند ساله از اسمارت‌فون‌تون  استفاده می‌کنین، کاهش ظرفیت و توان شارژدهی باتری یا در مواردی مشکلات سخت افزاری می‌تونه دلیل زود خالی شدن شارژ آیفون باشه که در این صورت باید به یک متخصص مراجعه کنین.

سوالات متداول

میزان ایده‌آل برای شارژ باتری بین 40 تا 80 درصده. در نتیجه پیشنهاد می‌کنم همیشه شارژتون رو در این محدوده حفظ کنین تا باتری به مرور زمان آسیب نبینن.

1.5/5 - (2 امتیاز)

9 دیدگاه. Leave new

 • نمیشه کلا باتری گوشی رو عوض کرد؟
  اینجوری با دلیل هایی که گفتیدید ایفون کلا تزیینی هست

  پاسخ
 • مطالب ارائه شده بسیار مفید و بدرد بخور بود ، توضیحات خیلی شفاف و به زبان ساده بیان شده ، از زحمات شما قدردانی میکنم

  پاسخ
  • سلام من یه ایفن ۱۴پرو مکس گرفتم ولی تو ۵ماه هلث باتریم رسیده به ۹۳ در صورتی که خیلی کم استفاده می‌کنم ازش در کل ۹۰بار شارژ نشده بنظرتون مشکش چیه؟ممنون میشم راهنماییم کنید

   پاسخ
   • تحریریه ایسل
    دی 3, 1402 10:13 ق.ظ

    سلام ایسلی عزیز!
    حتماً آداپتور خودتون رو چک کنید که آداپتور اصلی باشه.🌹

    پاسخ
  • تحریریه ایسل
   دی 3, 1402 9:57 ق.ظ

   سلام ایسلی عزیز!
   ممنون از نظر و نگاهتون🙏🌹

   پاسخ
 • از کجا بفهمیم که شارژدهی آیفون‌مون مشکل داره؟

  پاسخ
  • تحریریه ایسل
   دی 3, 1402 9:59 ق.ظ

   سلام ایسلی عزیز!
   روش های تست سلامت باتری آیفون ( هلث باتری ایفون )
   استفاده از تنظیمات برای کاربران iOS 11.3 و بالاتر
   پرسیدن از پشتیبانی شرکت اپل
   استفاده از برنامه ها و اپلیکیشن های کنترل سلامت باتری
   استفاده از نرم افزار تست سلامت باتری آیفون برای کاربران مک بوک.

   پاسخ
 • چرا باتری گوشی آیفون سریع خالی می‌شه؟

  پاسخ
  • تحریریه ایسل
   دی 3, 1402 10:01 ق.ظ

   سلام ایسلی عزیز!
   متداول‌ترین علت‌های زود خالی شدن باتری گوشی آیفون
   زود خالی شدن باتری گوشی آیفون بعد از به‌روزرسانی …
   برنامه‌های پر مصرف …
   عملکرد اپلیکیشن‌ها در پس زمینه …
   دسترسی موقعیت مکانی …
   نوتیفیکشن لحظه‌ای برنامه ایمیل یا Push Notification. …
   استفاده از تصویر زمینه متحرک …
   آپدیت‌های خودکار اپ استور …

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!