Skip to main content

تکنولوژی نمایش تصاویر روز به روز در حال پیشرفت است و سعی می‌شود که تصاویری با وضوح، کیفیت و عمق رنگ بیشتری برای مخاطبان به نمایش گذاشته شود. شاید تا به حال هنگام خرید تلویزیون و دوربین و سایر لوازمی که دارای صفحه نمایش هستند به واژه HDR برخورد کرده باشید. بدون شک متوجه شده‌اید که تصاویری که با فناوری اچ دی آر نمایش داده می‌شوند دارای وضوح عالی و رنگ‌هایی زنده‌تر می‌باشند تا حدی که این تصاویر به صورت کاملا طبیعی به نظر بیایند. اما در ادامه توضیحات بیشتری در مورد ویژگی‌های این فناوری و نوع کاربرد آن ارائه خواهیم نمود.

 

فناوری hdr چیست؟

فناوری hdr چیست

واژه HDR مخفف High Dynamic Range است. در واقع تعریف اچ دی آر به معنی اختلاف بین حداقل و حداکثر نمایش نور است. محدوده دینامیکی در اینجا بسیار مهم است زیرا چشم انسان به صورت طبیعی قادر است بیشتر از محدوده دینامیکی که توسط اچ دی آر ارائه شده را تشخیص دهد.

فناوری اچ دی آر می‌تواند به دو دسته کلی تقسیم شود، یک دسته که مربوط به نمایشگرها می‌باشد و دیگری مربوط به ثبت تصاویر در دوربین‌ها که شامل دوربین‌های عکاسی و یا دوربین‌های گوشی می‌باشد. اما در نهایت هر دو هدف یکسانی دارند و آن نمایش تصاویر با عمق رنگی بیشتر برای مخاطب است.

 

قابلیت hdr در صفحه نمایش

قابلیت hdr

همانطور که در بالا اشاره شد اچ دی آر در صفحه نمایش مربوط به فرآیند نمایش تصاویر است. شما اگر تصاویری که در این نوع تلویزیون با یک تلویزیون معمولی پخش می‌شود را در کنار یکدیگر قرار دهید، متوجه خواهید شد که چه تفاوت چشمگیری در کیفیت تصاویر و طیف رنگ و روشنایی وجود دارد.

زمانی که قابلیت اچ دی آر در صفحه نمایش وجود داشته باشد می‌توان گفت میزان روشنایی تصاویر و کنتراست آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. به طور مثال شما می‌توانید تصاویر را به صورت روشن‌تر ببینید. وضوح پخش تصاویر در نواحی تیره بسیار بیشتر خواهد شد. این موضوع برای دیدن فیلم‌ها و بازی‌های ترسناک که معمولا تم تیره و تاریک دارند بسیار عالی است زیرا همه چیز با بهترین وضوح نمایش داده می‌شود.

 

طیف رنگی که در اچ دی آر پشتیبانی می‌شود

اچ دی آر صفحه نمایش

از دیگر ویژگی‌های تکنولوژی HDR ، پشتیبانی از دامنه رنگی و یا طیف رنگ وسیع‌تر است. همان‌طور که می‌دانید چشم انسان توانایی بسیار بالایی در تشخیص رنگ‌ها دارد و این توانایی شامل پشتیبانی از طیف رنگی بسیار زیادی می‌شود اما در بیشتر نمایشگرها  طیف رنگ کمی وجود دارد.

 در نمایشگرهای اچ دی آر، طیف رنگی وسیع‌تر شده و به همین دلیل می‌توان تصاویر را با رنگ‌های شاداب و زنده و در اصطلاح شارپ تماشا نمود. این دامنه و یا طیف رنگی WCG (مخفف Wide Color Gamut) نام دارد. افزایش طیف رنگی ممکن است یک سوءتفاهم را برای شما ایجاد نماید. بسیاری از افراد تصور می‌کنند اگر طیف رنگی افزایش پیدا کند شدت رنگ بیشتر می‌شود اما در واقع چنین نیست. تصاویر به این دلیل با وضوح بیشتر نمایش داده می‌شوند چون تمام سایه و نورهای سفید و مشکی قابلیت نمایش بیشتری پیدا کرده‌اند.

 

hdr در گوشی چیست؟

hdr در صفحه نمایش

قابلیت اچ دی آر در گوشی به این معنی است که می‌توانید محتوای پخش شده را با جزئیات خوب و عالی تماشا نمایید. اچ دی آر موبایل به فناوری اشاره دارد که به شما امکان می‌دهد جزئیات باورنکردنی را حتی در مناطق بسیار روشن و تاریک صحنه مشاهده کنید، دقیقا مشابه آنچه با چشم خود می‌بینید.

البته قابلیت اچ دی آر در گوشی به دو دسته تقسیم می‌شود یکی قابلیت نمایش تصاویر با استفاده از این تکنولوژی و دیگری قابلیت عکاسی با فناوری HDR  که می‌تواند عکس‌های بسیار زیبایی را در اختیار ما قرار دهد. شما می‌توانید این قابلیت را در عکاسی فعال نمایید خصوصا برای ثبت تصاویر در شرایط خاصی که نور خورشید زیاد است و یا در شب‌ها که نور محیط کمتر است. اگر برای عکاسی در شب از اچ دی آر استفاده نکنید بدون شک تصاویر ثبت شده شما کیفیت چندان خوبی نخواهند داشت.

 

فناوری اچ دی آر در تماشای فیلم

قابلیت hdr در صفحه نمایش

برای تماشای فیلم در گوشی با فناوری اچ دی آر باید دقت نمایید که فیلم با دوربین HDR فیلمبرداری شده باشد. به دنبال علامت آن در سایت‌های پخش کننده باشید. همچنین برای دیدن تصاویر نیز باید به همین شکل عمل نمایید.

 

اولین گوشی که از این تکنولوژی پشتیبانی کرد

اچ دی آر موبایل

گوشی موبایل سامسونگ گلکسی نوت ۷ یکی از اولین گوشی‌هایی بود که فناوری HDR را در اختیار کاربران قرار داد. از ویژگی‌های این گوشی ارائه یک صفحه نمایش با قابلیت اچ دی آر بود که کاربر بتواند تصاویر را با وضوح و طیف رنگی بیشتری مشاهده نماید و از نمایش تصاویری که به صورت طبیعی و زنده هستند، لذت ببرد.

این قابلیت در صفحه نمایش گوشی باعث می‌شود که شما روشن‌ترین رنگ و سایه‌های سفید، تیره‌ترین رنگ و سایه‌های سیاه را مشاهده نمایید که برای تماشای فیلم و تصاویر ایده‌ای عالی بود و کاربر حس می‌کرد در حال تماشای تصاویر به صورت طبیعی و واقعی است.

 

آیا چشم انسان قادر به تشخیص این تکنولوژی در صفحه نمایش گوشی است؟

HDR

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله چشم انسان قادر به تشخیص فناوری اچ دی آر است. همان‌طور که در بالا اشاره شد اچ دی آر به معنای عمق محدوده دینامیک است که مربوط به روشنایی تصاویر و دامنه نور آن‌ها می‌باشد. چشم انسان حتی قادر به دیدن نور و سایه‌هایی بیشتر از محدوده دینامیکی است که در اچ دی آر تعریف شده‌اند.

به طور مثال زمانی که ما از یک منظره در شب عکاسی می‌کنیم در عکس شاید چندان چیزی مشخص نباشد در صورتی که انسان با چشم خود می‌تواند سایه‌ها و رنگ‌های بیشتری را  تشخیص دهد و مناظر را با وضوح بیشتری مشاهده نماید. پس وجود این فناوری به طور حتم در صفحه نمایش برای کاربر قابل تشخیص خواهد بود.

 

 چگونه HDR را فعال کنیم؟

چگونه hdr را فعال کنیم

برای فعال کردن این تکنولوژی در گوشی‌های موبایل در هنگام عکاسی می‌توانید به منوی گوشی خود مراجعه نمایید و گزینه  اچ دی آر که به صورت واضح نوشته شده را پیدا نمایید و آن را فعال کنید پس از آن می‌توانید عکس‌ها را به صورت اچ دی آر ثبت نمایید.

اما برای تلویزیون در ابتدا نیاز است که از منوی تلویزیون خود گزینه HDMI UHD Color را فعال نماید. پس از آن هر زمان که تصاویر و یا فیلم با قابلیت HDR نمایش داده شد در قسمت بالای صفحه شما لوگوی اچ دی آر را تماشا خواهید نمود که به معنای نمایش تصاویر با این فناوری است. اگر قرار است که فیلمی با این قابلیت را در دستگاه پخش قرار دهید نیاز به کابل خاصی ندارید با همان کابل HDMI می‌توانید دستگاه پخش را به تلویزیون متصل نمایید و از تماشای فیلم لذت ببرید.

 

تفاوت اچ دی آر با صفحه نمایشی معمولی

تلویزیون‌های معمولی که دارای طیف رنگی و روشنایی کمتری هستند به SDR معروف می‌باشند که دامنه رنگی کمتری را به مخاطب نمایش می‌دهند در نتیجه تصاویری که مشاهده می‌شود دارای رنگ‌هایی مرده و تیره است و روشنایی چندانی در آن دیده نمی‌شود.

اما در نوع اچ دی آر تصاویر دارای طیف رنگی و روشنایی بیشتری هستند و همچنین رنگ‌ها به صورت زنده و شفاف برای مخاطب نمایش داده می‌شوند و می‌توان تمام سایه‌های رنگ‌ها را در این نوع صفحه نمایش مشاهده کرد در نتیجه کاربر تصاویر را به صورت طبیعی مشاهده می‌کند. این تجربه برای او لذت بخش‌تر خواهد بود زیرا به واقعیت و دید حقیقی انسان نزدیک است.

 

تفاوت HDR و  HDR+

تفاوت این فناوری‌ها در تغییر فرمت نمایش است. تمامی تصاویری که با فناوری اچ دی آر پخش می‌شوند دارای کیفیت و روشنایی خیره کننده‌ای هستند اما پشتیبانی از رنگ‌ها در HDR+ بیشتر است در نتیجه تصاویری واضح‌تر و شفاف‌تر از نوع اچ دی آر را برای شما نمایش خواهد داد. البته باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که تنها فیلم‌ها و تصاویر مخصوص در این فرمت نمایش داده می‌شوند و سایر تصاویر به صورت معمول برای شما دیده خواهند شد.

 

کاربرد اچ دی آر در لایف استایل و زندگی روزمره

دوربین‌هایی که دارای قابلیت HDR هستند، می‌توانند جزییات بسیاری را همراه با کیفیت عالی ثبت کنند و نمایش دهند از این رو دوربین‌های خوبی برای استفاده در لایف استایل هستند. در این سبک معمولا سعی می‌شود که نوع و سبک زندگی به دیگران نشان داده شود. از دکوراسیون گرفته تا ورزش و حتی نوع تغذیه و آشپزی که بدون شک اگر تمام این موارد همراه با روشنایی و وضوح بیشتری ثبت شوند، می‌توانند بسیار تاثیرگذار و جذاب باشند.

 

انتخاب فناوری HDR

در نهایت متوجه شدیم که فناوری اچ دی آر همان نمایش تصاویر با میزان روشنایی بیشتر و نمایش تمام سایه‌های سفید و سیاه می‌باشد که دارای طیف رنگی کامل است. شما می‌توانید انتخاب نمایید که از این فناوری در تلویزیون و یا گوشی خود استفاده کنید. بدون شک اگر کار شما بیشتر به عکاسی مربوط باشد بهتر است از دوربین‌ها و یا گوشی‌هایی که دارای این فناوری هستند، استفاده نمایید تا عکس‌های شما زیباتر از همیشه به نظر برسد.

اگر به تماشای فیلم و یا گیم علاقه دارید می‌توانید تلویزیون و گوشی‌هایی با صفحه نمایش HDR را انتخاب نمایید تا فیلم را با وضوح بیشتری تماشا کنید و گیم‌ها را به واقعی‌ترین شکل ممکن پیگیری کنید. اما باید دقت داشته باشید تنها فیلم‌هایی که به این صورت فیلمبرداری شده‌اند قابلیت نمایش به صورت اچ دی آر را خواهند داشت.

ارسال پاسخ