۸ ترفند برای نگهداری از گوشی

۸ ترفند برای نگهداری از گوشی

ترفند های موبایلی
بدون دیدگاه

مراقبت از گوشی هوشمند چیزیه که باید حتماً جدیش بگیرین. گوشی‌های هوشمند تبدیل به کالاهای باارزش و گرونی شدن که اهمیت مراقبت از اونا رو دوچندان می‌کنه. از طرفی تعمیر گوشی هم ممکنه براتون خیلی گرون تموم بشه.

یه سری ترفند برای نگهداری گوشی هوشمند وجود داره که انجام دادن اونا توی سالم موندن گوشی و طولانی شدن عمرش بسیار مؤثره. پس با ما همراه باشین تا با ترفندهای نگهداری از گوشی آشنا بشین.

چرا از گوشی هوشمند نگهداری می کنیم؟

چرا باید از گوشی هوشمند، درست نگهداری کنیم؟

مراقبت درست از گوشی هوشمند می‌تونه از خیلی از نظرا به نفع ما تموم بشه:

  • جلوگیری از ضرر مالی: اگه خوب از گوشی‌تون مراقبت نکنین، زود خراب می‌شه و باید یا یه گوشی نو بخرین یا اون رو تعمیر کنین. این روزا هزینه تعمیر یا خرید گوشی موبایل خیلی زیاد شده، پس باید تو این اوضاع بیشتر از گوشی‌هامون مراقبت کنیم.
  • افزایش طول عمر گوشی: مراقبت درست از گوشی عمر اونو افزایش می‌ده و می‌تونین سال‌ها از گوشی‌تون استفاده کنین، بدون این که افت قابل توجهی رو توی عملکردش ببینین.
  • تمیز موندن گوشی و جلوگیری از پخش شدن آلودگی: مراقبت درست از گوشی توی تمیز موندن اون مؤثره. گوشی وسیله‌ایه که هر روز برای چندین‌وچند ساعت توی دستمون نگهش می‌داریم. پس اگه گوشی رو تمیز نکنیم، می‌تونه به راحتی آلودگی‌ها رو با خودش منتقل کنه.

حالا که فهمیدیم نگهداری از گوشی چقدر مهمه، بریم سراغ چند تا ترفند برای نگهداری گوشی که با استفاده از اون‌ها بتونین گوشی‌تون رو سالم نگه‌دارین.

آشنایی با مهم‌ترین ترفندهای نگهداری از گوشی

مهم‌ترین ترفندهای نگهداری از گوشی هوشمند رو اینجا براتون لیست کردیم.

خرید قاب و گلس برای گوشی

۱. خرید قاب و گلس برای گوشی

گوشی‌های امروزی بدنه‌های ظریفی دارن و تا حد ممکن سبک و خوش‌دست طراحی شدن. اما همین ظریف بودن، اونا رو در برابر ضربه آسیب‌پذیر کرده. ممکنه هر لحظه گوشی از دستمون بیفته و ال‌سی‌دی یا بدنه‌اش آسیب ببینه.

خرید قاب و گلس خیلی برای مراقبت از گوشی هوشمند مهمه. قاب و گلس از گوشی در برابر آسیب‌دیدگی‌های ناشی از ضربه یا افتادن از ارتفاع مراقب می‌کنه. انداختن گلس باعث می‌شه تا روی صفحه‌نمایش گوشی خط‌وخش نیفته.

البته باید حواستون باشه که یه قاب استاندارد و سازگار با گوشی‌تونو بخرین. خرید قاب‌های فلزی می‌تونه روی آنتن‌دهی تأثیر منفی بذاره، پس بهتره قاب فلزی نخرین. قاب‌هایی هم که درگاه‌های گوشی رو می‌پوشونن، می‌تونن باعث داغ شدن بیش از حد گوشی بشن.

تمیز نگه‌داشتن صفحه نمایش، دوربین و بدنه گوشی

۲. تمیز نگه‌داشتن صفحه نمایش، دوربین و بدنه گوشی

تمیز نگه داشتن گوشی خیلی مهمه. همه ما هر روز برای چند ساعت گوشی رو توی دستامون نگه می‌داریم و اونو روی سطوح مختلف می‌ذاریم. پس خیلی مهمه که گوشی رو هر چند وقت یه بار تمیز کنیم.

تمیز کردن صفحه‌نمایش و لنزهای دوربین، اهمیت بیشتری داره. بهتره شیارها و درزهای گوشی رو هم هر چن وقت یه بار تمیز کنین تا درگاه‌های گوشی بر اثر تجمع گردوخاک و… مسدود نشه.

قرار ندادن گوشی در معرض آب و گرد و خاک

۳. قرار ندادن گوشی در معرض آب و گردوخاک

رطوبت یکی از دشمن‌های اصلی دستگاه‌های الکترونیکیه. درسته که خیلی از گوشی‌ها از استانداردهای محافظت در برابر آب و گردوغبار پشتیبانی می‌کنن، ولی دلیل نمی‌شه که گوشی رو برای مدت زمان طولانی در معرض آب قرار بدین یا اونو تا عمق زیادی از استخر با خودتون حمل کنین!

سعی کنین گوشی رو تو جاهایی که رطوبت زیاده، از جیب یا کیف‌تون خارج نکنین. اگر هم به واسطه شغلتون در معرض رطوبت بالا قرار دارین و مجبورین از گوشی هم استفاده کنین، اونو توی کاورهای مخصوص قرار بدین.

گوشی‌تونو در معرض گردوخاک هم قرار ندین. تجمع گردوخاک توی درزها و شیارهای گوشی، باعث مسدودی درگاه‌های شارژ یا جک هدفون می‌شه. پس جلوگیری از قرار گرفتن گوشی در معرض آب و گردوخاک رو حتماً برای مراقبت از گوشی هوشمند در نظر بگیرین.

جلوگیری از داغ شدن گوشی

۴. جلوگیری از داغ شدن گوشی

داغ شدن گوشی تا یه حدی عادیه. گوشی هم مثل هر وسیله الکترونیکی دیگه‌ای، موقع کار کردن از خودش گرما تولید می‌کنه. اما اگه ساعات خیلی طولانی از گوشی‌تون استفاده کنین ممکنه گوشی بیش از حد داغ کنه.

استفاده از شارژر‌های تقلبی و بی‌کیفیت هم باعث داغ شدن گوشی می‌شه. گرما هم مثل رطوبت از دشمن‌های اصلی گوشی محسوب می‌شه و داغ شدن بیش از حد باعث خرابی برد گوشی یا باتری اون می‌شه. شما می‌تونین دلایل داغ کردن بیش از حد گوشی‌های اندرویدی و آیفون و راه‌حل‌های این مشکل رو توی مجله ایسل بخونین.

همیشه از شارژر اصلی گوشی استفاده کنین

۵. همیشه از شارژر اصلی گوشی استفاده کنین

همونطور که گفتیم استفاده از شارژرهای تقلبی یا بی‌کیفیت باعث داغ کردن گوشی و کاهش طول عمر باتری می‌شه. همیشه باید از شارژری که کارخونه سازنده گوشی توصیه کرده استفاده کنین. اگر شارژرتون خراب شد، حتماً دوباره یه شارژر اصلی و خوب رو تهیه کنین.

خریدن یه شارژر ارزون ممکنه از نظر اقتصادی به‌صرفه باشه، ولی بعدها با آسیبی که به گوشی و باتریش می‌رسونه خرج بیشتری رو روی دستتون می‌ذاره.

گوشی رو از شب تا صبح به شارژ نزنین

۶. گوشی رو از شب تا صبح به شارژ نزنین

یه قانون رو درمورد باتری گوشی رعایت کنین و اونم اینه که شارژ باتری رو بین ۲۰ تا ۸۰ درصد نگه دارین. خیلیا عادت دارن گوشی رو از شب تا صبح به شارژ می‌زنن. این یه عادته اشتباهه و باعث کاهش طول عمر باتری می‌شه.

همچنین با انجام این کار ممکنه گوشی زیر پتو بمونه و بیش از حد داغ کنه. یا ممکنه کابلش خم بشه و به مرور دچار قطعی بشه. از طرفی نباید بذارین شارژ گوشی صفر و گوشی خاموش بشه. نگه داشتن شارژ بین ۲۰ تا ۸۰ یا ۹۰ درصد، از مهم‌ترین کاراییه که می‌تونین برای مراقبت از گوشی هوشمند و باتریش انجام بدین.

نذارین حافظه گوشی پر بشه

۷. نذارین حافظه گوشی پر بشه

پر شدن حافظه گوشی باعث کند شدن عملکردش می‌شه. سعی کنین هر چند وقت یه بار حافظه گوشی رو از فیلم و عکس‌ها و فایل‌های اضافی خالی کنین. پاک کردن حافظه کش اپلیکیشن‌هایی مثل تلگرام هم می‌تونه توی جلوگیری از پر شدن حافظه گوشی بهتون کمک کنه.

شما می‌تونین نحوه پاک کردن کش گوشی در اندروید و iOS رو توی مجله ایسل مطالعه کنین. پاک کردن اپلیکیشن‌های بلااستفاده هم نقش مهمی توی خالی موندن حافظه گوشی داره. پس این نکته رو هم فراموش نکنین.

۸. همیشه سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها رو به‌روز نگه دارین

آخرین ترفند برای نگهداری از گوشی، به‌روز نگه داشتن سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌هاست. به‌روزرسانی سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های مختلف باعث می‌شه تا امنیت گوشی شما تأمین بشه و عملکردش هم روون و سریع بمونه.

ممکنه سیستم‌عامل یا اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی باگ داشته باشن، کمپانی‌های سازنده گوشی و توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن‌ها با عرضه به‌روز‌رسانی، این مشکل رو حل می‌کنن. پس تنبلی نکنین و هر چند وقت یه بار گوشی رو به‌روزرسانی کنین.

حرف آخر

توی این مطلب با ۸ ترفند برای نگهداری گوشی آشنا شدین. انجام این ترفندها، عمر مفید گوشی رو افزایش می‌ده و باعث می‌شه تا گوشی زود خراب نشه. اگه می‌خواین با ترفندهای بیشتری درمورد گوشی‌های هوشمند آشنا بشین یه سری به مجله ایسل بزنین.

سوالات متداول

با انجام کارهایی مثل خرید قاب و گلس، تمیز کردن گوشی، به‌روزرسانی اپلیکیشن‌ها و سیستم‌عامل، جلوگیری از خاموش شدن گوشی و استفاده از شارژر اصلی، می‌شه از گوشی مراقبت و برای سال‌ها ازش استفاده کرد.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!