حافظه پنهان گوشی چیست

چگونه حافظه‌ پنهان گوشی اندروید را پاک کنیم؟

ترفند های موبایلی
12 دیدگاه

حافظة پنهان گوشی اندروید یا حافظه کش، یکی از قسمت‌هایی هست که در مشخصات پردازنده گوشی مطرح می‌شه و به نام حافظه پنهان هم شناخته می‌شه. کش در اصل، رابط بین پردازنده و رم هست که در نهایت باعث افزایش سرعت پردازنده می‌شه. برای توضیح بیشتر کش، می‌تونیم بگیم که این حافظه، یه حافظه موقتی هست که هر اپلیکیشنی در اون استفاده می‌شه و به طور کلی یه کش عموما فضای ذخیره سازی داره که اطلاعات و فرایندهای متداول به کار رفته برای دسترسی سریعتر در آینده رو ذخیره می‌کنه.

حافظه پنهان گوشی چیست

پاک کردن حافظه پنهان گوشی در نهایت باعث صرفه جویی در وقت و کاهش استفاده غیر ضروری از سخت افزار گوشی می‌شه و ممکنه نیاز نباشه در مقابله با کند شدن گوشی به خرید گوشی موبایل جدید فکر کنین. البته در دراز مدت، گوشی همراه باعث مشکل کمبود فضای ذخیره سازی اطلاعات می‌شه که برای مقابله با پر شدن حافظه دستگاه، از پاک کردن حافظه پنهان گوشی، از جمله رایج‎ترین روش‌ها برای آزادسازی فضای گوشی، استفاده می‌شه. در این مقاله می‌خوایم بررسی کنیم که اگر حافظه پنهان گوشی را پاک کنیم چه میشود و اصلاً چگونه حافظه پنهان گوشی را پاک کنیم.

آیا حافظه پنهان گوشی اندروید مفیده

آیا حافظه پنهان گوشی اندروید مفیده؟

اگه شما هم براتون سواله که حافظه پنهان گوشی چیست ، باید بهتون بگیم حافظه پنهان، بین پردازنده و حافظه رم قرار می‌گیره و از تاخیر در زمان پردازش بین این دو جلوگیری می‌کنه. حافظه پنهان سرعت بیشتری داره و به بهترین نحو کارهای پردازنده رو سازمان دهی می‌کنه که در کمترین زمان ممکن وظایف رو انجام می‌ده. می‌تونیم بگیم که اگر داده مورد نظر در حافظه کش سیستم موجود باشه، نیازی به دستسرسی به حافظه رم وجود نداره و به این صورت، سرعت فرایند بیشتر می‌شه. اگه حافظه پنهان گوشی اندروید رو به صورت دوره‎ای پاک کنیم، این عمل می‌تونه به رفع مشکلات عملکرد دستگاه کمک کنه.

این مقاله هم حتما به دردت می‌خوره: سخت افزار گوشی

آیا پاک کردن حافظه پنهان گوشی باعث افزایش سرعت موبایل می‌شه؟

همه گوشی‌ها بعد از گذشت مدتی از عمرشون، به میزان محسوسی نسبت به اوایل کندتر می‌شن. این کند شدن شدت‌های متفاوتی در هر گوشی داره که با استفاده از روش‌هایی می‌تونن سرعت اونا رو به نسبت قبل، بهبود ببخشیم. پر بودن حافظه داخلی گوشی، از جمله مواردی هست که تاثیر خیلی زیادی روی کند شدن تلفن همراه می‌گذاره. یکی از چیزهایی که حافظه داخلی رو اشغال می‌کنه، کش یا حافظه پنهان گوشی اندروید هست که با پاک کردن حافظه کش می‌تونه سرعت گوشی رو افزایش بده.

چگونه حافظه پنهان گوشی رو پاک کنیم؟

حالا که می‌دونیم حافظه پنهان گوشی کجاست ، بهتره بدونیم اولین گام برای پاک کردن حافظه پنهان گوشی اندرویدی، می‌تونه مراجعه به تنظیمات تلفن همراه و انتخاب قسمت اپلیکیشن یا برنامه‌ها باشه. با ورود به هرکدام از اپلیکیشن‌ها، اطلااتی رو می‌تونین مشاهده کنین که با ورد به بخش محل ذخیره یا Storage، میزان فضایی که حافظه پنهان اشغال کرده است قابل مشاهده هست.

چگونه حافظه پنهان گوشی رو پاک کنیم

اولین راه برای پاک کردن حافظه‌ی پنهان

با زدن گزینة حافظه پنهان یا clear cash، یه مقدار از فضای تلفن، خالی می‌شه که برای هرکدام از برنامه‌ها می‌تونیم به صورت تک تک این کار رو تکرار کنیم. برای پاک کردن حافظه پنهان تعدادی از اپلیکیشن‌ها، باید از طریق گزینه‌های داخل خود برنامه استفاده کنیم. به طور مثال، برای پاک کردن حافظه کش تلگرام، باید وارد برنامه بشین و از طریق گزینه داده‌ها و ذخیره سازی و بعد انتخاب گزینه میزان استفاده از حافظه، می‌تونیم حافظه موقت گوشی یا همان حافظه کش رو پاک کنیم و این مسئله باعث افزایش فضای گوشی می‌شه. اگه خیلی وقت هست که ازای نروش برای پاک کردن حافظه کش تلگرام استفاده نکردین، ممکنه حذف اون یه مقدار طول بشکه ولی بعد از اون، چند گیگابایت فضای تلفن خالی می‌شه.

این مقاله هم شاید برات جذاب باشه: پردازنده گوشی چیست

پاک کردن حافظه‌ی مرورگرها

یکی دیگه از برنامه‌هایی که از داخل خود اپلیکیشن باید حافظه پنهان پاک بشه، مرورگرها هستن. مرورگرها با پاک کردن حافظه پنهان و کوکی آن‌ها، مقداری حافظه آزاد می‌شه. البته باید در نظر داشته باشین که بعد از پاک کردن کوکی‌ها و کش مرورگرها، تعدادی از تنظیمایت حذف می‌شن. به طور مثال رمزها و اطلاعات ذخیره شده برای ورود به سایت‌ها پاک می‌شن و محتواهای تصویری که قبلا وارد اون شده بودید، در مراجعه بعدی به سایت دیرتر باز می‌شه.

پاک کردن حافظه‌ی مرورگرها در حافظه پنهان گوشی

پاک کردن برنامه‌های اضافی

یه نکته دیگه که برای افزایش سرعت گوشی مطرح می‌شه، اینه که برنامه‌هایی که مورد استفاده قرار نمی‌‌‌‌ گیرن، پاک می‌شن. برای گوشی‌های اندرویدی با مراجعه به Play store و رفتن به قسمت My Apps and Games از طریق سه نقطه بالای صفحه، گزینه Installed یا نصب شده رو می‌تونیم انتخاب کنیم و برنامه‌های نصب شده رو هم روی گوشی خودمون می‌تونیم مشاهده کنیم.

در بخش مدیریت می‌تونیم با منوی روبه روی برنامه‌ها و بازی‌ها، چینش اپلکیشن‌ها رو تغییر بدیم و به ترتیب براساس پرکاربردترین، کم کاربردترین، اندازه، اخیره به روزرسانی شده برنامه‌ها رو می‌تونین بچینین.در این جا این امکان وجود داره که با انتخاب گزینه کم کاربردترین برنامه، اپلیکیشن‌های کمتر استفاده شده یا اصلا مورد استفاده نبوده، رو می‌تونین لغو نصب کنین.

این مقاله هم شاید به کارت بیاد: کد های مخفی گوشی

بهترین برنامه خارجی برای پاک کردن حافظه پنهان گوشی اندرویدی

با استفاده از یه سری اپلیکیشن‌ها می‌تونین عدم مدیریت درست حافظه گوشی اندرویدی رو بهبود بدین. حذف فایل‌های اضافی یا فایل‌هایی که چندین بار در گوشی همراه ذخیره شدند، ولی فقط یکی از اونا مورد استفاده است می‌تونه باعث افزایش حافظه بشه. برای تمیز کردن حافظه پنهان گوشی اندروید، اپلیکیشن‌های مختلفی مثل Clean Master, CCleaner , 360 Security life و … وجود داره که در ادامه به توضیح سه اپلیکشن خوب برای مدیریت حافظه گوشی می‌پردازیم.

Files By Google

اولین اپلیکیشن Files By Google هست که با دریافت دسترسی‌هایی در ابتدای ورود، فایل‌های بی مصرف یا Junk رو می‌تونین پاک کنین که در اصل حافظه‌های پنهانی هست که قابل مشاهده نیست و با حذف اون مقداری از حافظه گوشی خالی می‌شه. از ویژگی‌های عالی این برنامه این هست که با شناسایی اپلیکیشن‌های غیر قابل استفاده و پیشنهاد اون‌ها برای بیشتر کردن فضای گوشی ، راحت‎تر می‌شه و نیازی به گشتن و صرف زمان طولانی این امکان رو فراهم می‌کنه تا اونا رو پاک کنه.

بعد از این‌که فهمیدیم حافظه پنهان گوشی کجاست با استفاده از قسمت Duplicate Files این برنامه، فایل‌هایی که از اونا چند عدد ذخیره شدند، نمایش داده می‌شن و می‌تونه یکی از اونا رو نه داره و بقیه رو پاک کرد. نکته قابل ذکر اینه که فایل‌های نصبی برنامه‌ها رو هم بعد از نصب پاک کنیم. با روش حذف فایل نصبی، اپلیکیشن پاک نمی‌‌‌‌ شه ولی فضای گوشی افزایش پیدا می‌کنه.

Storage Analyzerو Disk Usage حافظه پنهان گوشی

Storage Analyzer , Disk Usage

توی این برنامه به صورت نموداری می‌تونین ببینین که هر قسمت از تلفن همراه، چقدر از حافظه رو درگیر خودش کرده. این اپلیکیشن به صورت دیگر هم لیست شده و قابل نمایش هست و هر بخش میزان خاصی از فضا رو اشغال می‌کنه. این برنامه، امکانات متفاوتی رو در اختیار کاربر قرار می‌ده و با رفتن به قسمت سه نقطه و زدن گزینه Biggest Files می‌تونه یکی از اعداد 10 و 50 و 100 رو انتخاب کنه و با استفاده از این گزینه‌ها، تعدادی از فایل‌های بزرگ گوشی رو می‌تونیم ببینیم که بیشترین فضا رو اشغال کردن. در صورت نیاز نداشتن به هر کدوم از اونا بهتره که حذف بشن تا حافظه افزایش پیدا کنه.

این مطلب رو از دست نده: ریست فکتوری گوشی

Duplicate Files Fixer and Remover

این برنامه، یه زیرمجموعه از Files By Google به حساب میاد. این اپلیکیشن فایل‌ها، صداها، عکس‌ها، ویدیوها و هرچیزی که مشابه اون هستند به صورت تفکیک شده پیدا می‌شن واین امکان فراهم می‌شه تا اونا رو بتونین پاک کنین.

حافظه گوشی Duplicate Files Fixer and Remover

اگر حافظه پنهان گوشی را پاک کنیم چه میشود؟

در اصل می‌تونیم بگیم که حافظه پنهان متفاوت از گزینه clear data ( پاک کردن داده) هست و فقط داده‌هایی مطرح می‌شه که از ابتدای نصب اپلیکیشن به وجود اومده یا اطلاعات غیر مفیدی که دیده نمی‌‌‌‌ شه و در موبایل کارایی ندارند رو پاک می‌کنه. برخلاف گزینه clear cache با زدن گزینه clear data اطلاعاتی که از ورود به اون اپلیکیشن داشتید ( از جمله عکس و ویدیو، اکانت، اطلاعات و …) همه به طور کامل پاک می‌شن.

خوندن این مطلب رو هم بهت پیشنهاد می‌کنم:  بکاپ گرفتن از گوشی اندروید

هر چند وقت یه بار باید حافظه پنهان گوشی رو پاک کنیم؟

پاک کردن کش، یه کار ساده و آسونه که با انجام دوره ای اون می‌تونیم به بهبود عملکرد دستگاه کمک کنیم. نیازی به حذف حافظه پنهان گوشی اندروید به صورت مستمر نیست ولی پاک کردن دوره ای می‌تونه مفید باشه. اگه انجام پاکسازی حافظه کش به صورت دوره‎ای رو فراموش می‌کنین و یا نمی‌‌خواین زمان زیادی برای پاک کردن حافظه پنهان اندروید صرف کنین، استفاده از اپلیکیشن‌های پاک کردن حافظه پنهان گفته شده، شاید یه راه حل خوبی باشه.

هر چند وقت یه بار باید حافظه پنهان گوشی رو پاک کنیم

جمع بندی

حافظه پنهان گوشی اندروید، می‌تونه تاثیر زیادی روی میزان فضای اشغال شده حافظه داخلی بگذاره و باعث کندی دستگاه بشه. در صورتی که راه حل‌های گفته شده مقدار قابل توجهی از حافظه گوشی رو آزاد نکنه، می‌تونین از یه روش دیگه استفاده کنین. به نظر میر سه که در این زمان‌ها ، نصب نسخة لایت برنامه‌ها بتونه کارساز باشه. برای انجام این راهکار می‌تونین به گوگل پلی مراجعه کنین و هر برنامه‎ای که نیاز به نسخة سبک‎تر اون دارین رو در قسمت سرچ بنویسین و در آخر کنار اسم برنامه کلمه Lite رو اضافه کنین. اکنون این امکان فراهم می‌شه که نسخة سبک‎تری از اپلیکیشن رو در گوشی خود داشته باشین.

سوالات متداول

با پاک کردن کش و حافظه‌ی پنهان گوشی سرعت عملکرد گوشی شما بالاتر می‌ره و راحت‌تر می‌تونین برنامه‌های مختلف رو استفاده کنین.

3.8/5 - (6 امتیاز)

12 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!