چگونه حافظه‌ پنهان گوشی اندروید را پاک کنیم؟

ترفند های موبایلی
10 دیدگاه

هرچه از خرید گوشی موبایل گذشته باشد، فایل‌های زیادی در موبایل ذخیره می‌شوند که مورد نیاز نیستند. خالی کردن حافظه‌ پنهان گوشی اندروید یکی از روش‌هایی است که باعث می‌شود سرعت پردازنده افزایش پیدا کند و عملکرد گوشی دچار مشکل و به اصطلاح هنگ کردن نشود. در ادامه‌ی این مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی حافظه‌ کش و روش‌های پاک کردن آن همراه ما باشید.

حافظه‌ پنهان گوشی اندروید چیست؟

حافظه رم گوشی اندروید

حافظه‌ پنهان گوشی اندروید یا حافظه‌ کش یکی از قسمت‌هایی است که در مشخصات پردازنده گوشی نام برده می‌شود که به نام حافظه‌ نهان نیز شناخته می‌شود. کش در واقع رابط بین پردازنده و رم است که در نهایت باعث افزایش سرعت پردازنده می‌شود. برای توضیح بیشتر کش، می‌توان گفت حافظه‌ موقتی است که هر اپلیکیشنی استفاده می‌کند و به طور کلی یک کش عموما فضای ذخیره سازی است که اطلاعات و فرآیندهای متداول مورد استفاده برای دسترسی سریعتر در آینده را ذخیره می کند. این امر در نهایت موجب صرفه جویی در وقت و کاهش استفاده غیر ضروری از سخت افزار گوشی می شود. البته در دراز مدت گوشی همراه باعث مشکل کمبود فضای ذخیره سازی اطلاعات می‌شود که برای مقابله با پر شدن حافظه دستگاه، از پاک کردن حافظه‌ پنهان گوشی که یکی از رایج ترین روش‌ها برای آزاد شدن فضای گوشی است استفاده می‌شود.

آیا حافظه‌ پنهان گوشی اندروید مفید است؟

حافظه‌ پنهان با قرارگرفتن بین پردازنده و حافظه‌ رم، از تاخیر در زمان پردازش میان آن دو جلوگیری می‌کند. حافظه‌ پنهان سرعت بیشتری دارد و به بهترین نحو کارهای پردازنده را سازماندهی می‌کند تا در کم‌ترین زمان ممکن وظایف را انجام‌ دهد. می‌توان گفت که اگر داده‌ی مورد نظر در حافظه Cache سیستم موجود باشد، نیازی به دسترسی به حافظۀ رم وجود ندارد و به این صورت، سرعت فرآیند بیشتر خواهد شد. اگر حافظه پنهان گوشی اندروید را به صورت دوره ای پاک کنید، این عمل می تواند به رفع مشکلات عملکرد دستگاه کمک کند.

پاک کردن حافظه‌ پنهان گوشی باعث افزایش سرعت موبایل می‌شود؟

تمام گوشی‌ها پس از گذشت مدتی از عمر خود، به میزان محسوسی نسبت به اوایل‌ کند‌تر می‌شوند. این کند شدن شدت‌های متفاوتی در هر گوشی دارد که با استفاده از روش‌هایی می‌توان سرعت آن را به نسبت قبل بهبود بخشید. پر بودن حافظه‌ داخلی گوشی از آن دسته مواردی است که تاثیر بسیار زیادی بر روی کند شدن تلفن همراه می‌گذارد. یکی از چیز‌هایی که حافظه‌ داخلی را اشغال می‌کند، کش‌ یا حافظه‌ پنهان گوشی اندروید می‌باشد که با پاک کردن حافظه‌ کش می‌توان سرعت گوشی را افزایش داد.

روش پاک کردن حافظه‌ پنهان گوشی‌ (cache)

حذف حافظه پنهان گوشی اندروید در بخش تنظیمات گوشی

اولین قدم برای پاک کردن حافظه‌ پنهان گوشی اندرویدی می‌تواند مراجعه به تنظیمات تلفن همراه و انتخاب قسمت اپلیکیشن یا برنامه‌ها باشد. با وارد شدن به هر یک از اپلیکیشن‌ها اطلاعاتی مشاهده می‌کنید که با ورود به بخش محل ذخیره یا Storage، میزان فضایی که حافظه‌ پنهان اشغال کرده است قابل مشاهده می‌باشد. با زدن گزینه‌ی پاک کردن حافظه‌ نهان یا Clear cache مقداری از فضای تلفن خالی می‌شود که برای هر یک از برنامه‌ها می‌توان به صورت تک تک این کار را تکرار کرد‌‌. برای پاک کردن حافظه‌ پنهان برخی از اپلیکیشن‌ها، باید از طریق گزینه‌های داخل خود برنامه استفاده‌ کرد. به طور مثال برای پاک کردن حافظه‌ کش تلگرام، وارد برنامه می‌شوید و از طریق گزینه‌ی داده‌ها و ذخیره سازی و بعد انتخاب گزینه‌ی میزان استفاده از حافظه، می‌توان حافظه‌ موقت گوشی یا همان حافظه‌ کش را پاک کرد و باعث افزایش فضای گوشی شد. اگر خیلی وقت باشد که از این روش برای پاک کردن حافظه‌ کش تلگرام استفاده نکرده باشید ممکن است حذف آن کمی طول بکشد اما پس از آن چند گیگابایت فضای تلفن خالی می‌شود.

یکی دیگر از برنامه‌هایی که از داخل خود اپلیکیشن باید حافظه‌ پنهان پاک شود، مرورگر‌ها هستند که با پاک کردن حافظه‌ پنهان و کوکی‌ آن‌ها، مقداری حافظه آزاد می‌شود. البته باید در نظر داشت پس از پاک کردن کوکی‌ و کش مرورگر‌ها، برخی تنظیمات حذف می‌شوند. به‌طور مثال رمز‌ها و اطلاعات ذخیره شده برای ورود به سایت‌ها پاک می‌شوند و محتواهای تصویری که قبلا وارد آن شده بودید، در مراجعه‌ی بعدی به سایت دیرتر باز خواهند شد. نکته‌ی مهمی ک برای افزایش سرعت گوشی وجود دارد، این است که برنامه‌هایی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند پاک شود‌. برای گوشی‌های اندرویدی با مراجعه به Play Store و رفتن به قسمت My Apps And Games از طریق سه نقطه‌ در بالای صفحه، گزینه‌ی Installed یا نصب شده را انتخاب کرده، حال برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی خود را مشاهده کنید. در بخش مدیریت می‌توانید با منوی رو به روی برنامه‌ها و بازی‌ها، چینش اپلیکیشن‌ها را تغییر دهید و به ترتیت بر اساس پرکاربردترین، کم کاربردترین‌، اندازه، اخیرا به روزرسانی شده برنامه‌ها را بچینید. در اینجا این امکان وجود دارد که با انتخاب گزینه‌ی کم کاربرد‌ترین برنامه، اپلیکیشن‌هایی که کمتر استفاده می‌کنید یا اصلا مورد استفاده نیست را می‌توان لغو نصب کرد.

بهترین برنامه‌های خارجی برای پاک کردن حافظه‌ پنهان گوشی‌های اندرویدی

DELETE کردن حافظه پنهان اندروید با اپلیکیشن Clean Master

با استفاده از یک‌سری از اپلیکیشن‌ها می‌توان عدم مدیریت درست حافظه‌ گوشی‌های اندرویدی را بهبود بخشید. حذف فایل‌های اضافی یا فایل‌هایی که چندین بار در گوشی همراه ذخیره شده‌اند اما فقط یکی از آن‌ها مورد استفاده است، می‌تواند باعث افزایش حافظه شود. برای تمیز کردن حافظه‌ پنهان گوشی اندروید اپلیکیشن‌های مختلفی مانند Clean Master ،CCleaner، 360 Security Lite و…وجود دارد که در ادامه به توضیح سه اپلیکیشن خوب برای مدیریت حافظه‌ گوشی می‌پردازیم:

1) Files By Google

اولین اپلیکیشن Files By Google می‌باشد که با دریافت دسترسی‌هایی در ابتدای ورود، فایل Junk (آشغال) را می‌توان پاک کرد که در واقع حافظه‌های پنهانی است که قابل مشاهده نیست و با حذف آن مقداری از حافظه‌ گوشی خالی می‌شود. از ویژگی‌های عالی این برنامه این است که با شناسایی اپلیکیشن‌هایی که مورد استفاده نیست و پیشنهاد آن‌ها کار را برای بیشتر کردن فضای گوشی راحت‌تر می‌کند و بدون نیاز به گشتن و صرف زمان طولانی این امکان را فراهم می‌کند تا آن‌ها پاک شوند. با استفاده از قسمت Duplicate Files این برنامه، فایل‌هایی که از آن‌ها چند عدد ذخیره شده‌اند نمایش داده می‌شوند و می‌توان یکی از آن‌ها را نگه‌داشت و بقیه را پاک کرد. قابل ذکر است که فایل‌های نصبی برنامه‌ها را نیز پس از نصب می‌توان پاک کرد. با روش حذف فایل نصبی، اپلیکیشن پاک نمی‌شود اما فضای گوشی افزایش پیدا می‌کند.

2) Storage Analyzer & Disk Usege

پاک کردن cache با Storage Analyzer & Disk Usege

در این برنامه به صورت نموداری می‌توان دید که هر قسمت از تلفن همراه چقدر از حافظه را درگیر کرده است. این اپلیکیشن به صورت دیگر هم لیست شده یعنی ( Android، ADM، Telegram و…) نمایش می‌دهد که هر بخش چه میزان فضایی را اشغال کرده است. امکان متفاوتی که این برنامه در اختیار کاربر قرار می‌دهد این است که با رفتن به قسمت سه نقطه و زدن گزینه‌ی Biggest Files می‌توان یکی از اعداد ۱۰، ۵۰ و ۱۰۰ را انتخاب کرد و با استفاده از این گزینه‌ها، تعدادی از فایل‌های بزرگ گوشی را دید که بیشترین فضا را اشغال کرده‌اند. در صورت نیاز نداشتن هر یک از آن‌ها بهتراست برای افزایش حافظه حذف شود.

3) Dupcilate Files Fixer And Remover

این برنامه زیر مجموعه‌ای از Files By Google محسوب می‌شود‌. این اپلیکیشن فایل‌ها صداها، عکس‌ها، ویدیوها و هرچیزی که مشابه هستند را به صورت تفکیک شده پیدا می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند تا آن‌ها را بتوان پاک کرد.

آیا پاک کردن حافظه‌ پنهان گوشی باعث حذف تصاویر می‌شود؟

آیا تصاویر در گوشی اندروید با حذف cache حذف می‌شوند؟

در واقع حافظه‌ پنهان متفاوت از گزینه‌ی clear data (پاک کردن داده) می‌باشد و فقط داده‌هایی که از ابتدای نصب اپلیکیشن به وجود آمده یا اطلاعات غیر مفیدی که دیده نمی‌شوند و در موبایل کارایی ندارند را پاک می‌کند. برخلاف گزینه‌ی Clear cache با زدن گزینه‌ی clear data اطلاعاتی که از ورود به آن اپلیکیشن داشتید(عکس، ویدیو، اکانت، اطلاعات و…) به‌طور کامل پاک می‌شود.

هر چند وقت یک‌بار پاک کردن حافظه‌ پنهان گوشی لازم است؟

دیلیت کردن حافظه گوشی اندروید

پاک کردن کش، یک کار آسان و ساده است که با انجام دوره‌ای آن می‌توان به بهبود عملکرد دستگاه کمک کرد. نیازی به حذف حافظه‌ پنهان گوشی‌ اندروید به صورت مستمر نیست اما پاک کردن دوره‌ای آن می‌تواند مفید باشد. اگر انجام پاکسازی حافظه‌ کش به صورت دوره‌ای یادتان می‌رود و یا نمی‌‌خواهید زمان زیادی برای Delete کردن حافظه‌ پنهان اندروید صرف کنید، استفاده از اپلیکیشن‌های پاک کردن حافظه‌ پنهان گفته شده، راه حل مناسبی به نظر می‌رسد.

جمع بندی

حافظه‌ پنهان گوشی اندروید، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در میزان فضای اشغال شده‌ی حافظه‌ داخلی داشته باشد و باعث کندی دستگاه شود. درصورتی که راه‌ حل‌های گفته شده مقدار قابل توجهی از حافظه‌ گوشی را آزاد نکرد، می‌توانید از روش دیگری استفاده کنید. به نظر می‌رسد که در این زمان‌ها نصب نسخه‌ی لایت برنامه‌ها بتواند کار ساز باشد‌. برای انجام این راهکار به گوگل پلی مراجعه کرده و هر برنامه‌ای که نیاز به نسخه‌ی سبک تر آن دارید را در قسمت سرچ بنویسید و در آخر کنار اسم برنامه کلمه‌ی Lite را اضافه کنید. اکنون این امکان فراهم می‌شود که نسخه‌ی سبک‌تری از اپلیکیشن را در گوشی خود داشته باشید.

4.5/5 - (4 امتیاز)

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!