خالی شدن باتری گوشی سامسونگ و راه حل آن

خالی شدن باتری گوشی سامسونگ و راه حل آن

آموزش
بدون دیدگاه

اگه شما هم چند وقتیه که کاربر سامسونگ هستین، احتمالاً باتری گوشیتون کمی فرسوده شده و زود به زود خالی می‌شه. خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ شما ممکنه به دلایل مختلفی اتفاق بیفته. فعال بودن برنامه‌های زیاد در پس‌زمینه یا بالا بودن روشنایی صفحه همه از دلایلی هستن که ممکنه علت زود خالی شدن باتری گوشی سامسونگ شما باشن. در این قسمت در تلاش هستیم تا رایج‌‎ترین دلایل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ و راه حل اون رو بیان کنیم.

دلایل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ

خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ به نسبت قیمت گوشی سامسونگ که هر روز بالا و بالاتر می‌ره یکی از چیزهاییه که کاربران رو آزرده‌خاطر می‌کنه. این مسئله دلایل خیلی زیاد و متنوعی ممکنه داشته باشه که توی این بخش به بررسی چند تا مورد می‌پردازیم:

 • روشن بودن همه اعلان‌ها و هشدارها
 • استفاده از موقعیت مکانی در برنامه‌های در حال اجرا
 • اجرای برنامه‌های زیاد در پس زمینه
 • خیلی زیاد بودن درجه روشنایی صفحه نمایش
 • روشن بودن صفحه قبل از خواب برای مدت طولانی
 • وجود نداشتن آنتن کافی
 • سیستم عامل قدیمی
 • تغییرات زیاد دما
 • قدیمی‌‌‌‌ بودن باتری تلفن

اگه شما هم از خودتون مدام می‌‌‌‌ پرسین که علت خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ شما چیه، موارد زیادی رو باید بررسی کنین تا به پاسخ درست برسین. ما به شما می‌‌‌‌‌گیم که چطور می‌‌‌‌‌تونین دستگاه اندروید خودتون رو به صورت بهینه شارژ کنین تا در طول روز دوام بیشتری داشته باشه. همه این راه حل‌ها روی گوشی سامسونگ با سیستم عامل 12 تست شده و ممکنه برای سایر دستگاه‌های اندروید، یه مقدار متفاوت باشه.

چگونگی افزایش طول عمر باتری گوشی سامسونگ

محدود کردن اعلانات

از اخبار فوری تا به روزرسانی‌های سرویس‌های تحویل غذا و … را محدود کنین. اگه هشدارهای زیادی برای شما فعال باشه، می‌‌‌‌ تونه باتری شما رو به سرعت تخلیه کنه. برای خاموش کردن اعلان‌ها می‌‌‌‌‌تونین مراحل زیر رو دنبال کنین.

 • وارد Setting و قسمت Notification بشین.
 • سپس فهرستی از برنامه‌ها رو مشاهده می‌‌‌‌‌کنین.
 • برای مشاهده همه برنامه‌های نصب شده روی گوشی، روی More یا See All بزنین.
 • برنامه ای رو که می‌‌‌‌ خواین اعلانش رو محدود کنین، انتخاب کنین.
 • سوئیچ کنار نام برنامه رو خاموش کنین.
 • می‌‌‌‌ تونین برای سفارشی سازی تنظیمات اعلانات روی اکثر برنامه‌ها به صورت جداگانه کلیک کنین. ( مثلا به اینستاگرام اجازه بدین که هنگام دریافت کامنت جدید، برای شما اعلانی ارسال کنه ولی زمان اضافه شدن فالوور، اعلانی به شما نشان داده نشه.)

این مقاله هم شاید به کارت بیاد: بهترین گوشی سامسونگ

تنظیم کردن خدمات مکان یابی

برنامه‌هایی مثل ویز و گوگل مپ، به شما کمک می‌‌‌‌ کنن تا از ویژگی‌های سرویس موقعیت مکانی استفاده کنین. ولی اگه این برنامه‌ها در همه حال روشن باشن، باتری شما رو می‌‌‌‌‌تونن به سرعت تخلیه کنن. برای تنظیم خدمات مکان یابی، می‌‌‌‌‌تونین مراحل زیر رو طی کنین.

 • این مسیر رو دنبال کنین. Setting/ location.
 • با خاموش کردن سوئیج location یا مکان یابی بالای صفحه، می‌‌‌‌ تونین خدمات تنظیم موقعیت مکانی رو غیر فعال کنین.
 • همچنین می‌‌‌‌ تونین روی Application permission هم ضربه بزنین تا ببینین کدام برنامه‌ها از خدمات مکان یابی استفاده می‌‌‌‌‌کنن و هر برنامه رو به طور جداگانه غیر فعال کنین.
 • در گوشی‌های پیکسل گوگل، می‌‌‌‌‌تونین روی مسیر Application &Notification/ Advanced/ permission manager/ location برای تنظیم این کار کلیک کنین.

بستن فعالیت‌های پس زمینه گوشی سامسونگ

بستن فعالیت‌های پس زمینه

برنامه‌هایی مثل فیس بوک و اینستاگرام، می‌‌‌‌‌تونن در پس زمینه اجرا بشن و این علت زود خالی شدن باتری گوشی سامسونگ شماست و هر چی باتری شما ضعیف‌تر بشه ممکنه شما رو به خرید گوشی جدید بیشتر وسوسه کنه. پس به روزرسانی‌ها و تازه سازی محتواها را بررسی کنین. اگر اعلان به روزرسانی‌ها برای شما فعال باشه، می‌‌‌‌‌تونه به سرعت باتری شما رو تخلیه کنه. در این بخش، بهینه سازی باتری گوشی برای کاهش فعالیت پس زمینه، ارائه می‌‌‌‌ شه.

 • به قسمت Setting برین.
 • روی Battery and device care کلیک کنین.
 • سپس روی گزینه Optimize now کلیک کنین.
 • در برخی از سیستم‌های با سیستم عامل اندروید، فهرستی از برنامه‌ها با یک پیام اخطاری در کنار برنامه‌هایی که باتری زیادی مصرف می‌‌‌‌‌کنن، ظاهر می‌‌‌‌‌شن. روی هر کدوم از این پیام‌ها ضربه بزنین و Restrict رو انتخاب کنین.

بد نیست این مطلب رو هم بخونی: مشکلات رایج گوشی سامسونگ

در مرحله بعدی، در تلاش باشین تا روشنایی صفحه نمایش خودتون رو کم کنین که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از تخلیه سریع باتری شما می‌‌‌‌‌شه. تنظیم کردن روشنایی صفحه نمایش، به جلوگیری از سوختن صفحه نمایش شما هم کمک می‌‌‌‌‌کنه و باعث می‌‌‌‌‌شه که سیستم شما آسیب خیلی جدی نبینه. برای این که بتونین روشنایی صفحه نمایش گوشی خودتون رو تنظیم کنین این مسیر رو طی کنین.

 • به منوی setting برین.
 • روی Display/ level Brightness ضربه بزنین.
 • نوار لغزنده Brightness رو در سطحی که راحت هستین تنظیم کنین.
 • همچنین می‌‌‌‌ تونین حالت تاریک یا تم تیره را هم فعال کنی که در پیکسل‌ها صرفه جویی کرده و عمر باتری شما رو افزایش می‌‌‌‌ ده.

تنظیم شدن روشنایی صفحه نمایش و نور آن

کنترل صفحه نمایش

از زمانی که گوشی‌های هوشمند مدرن، ظهور پیدا کرد، صفحه نمایش، بزرگترین مشکل برای تخلیه باتری، به شمار می‌‌‌‌‌رفته. پنل‌های بزرگتر، روشن‎تر و با رنگ بیشتر، مصرف باتری بیشتری هم دارن. برای بررسی میزان مصرف باتری، می‌‌‌‌ تونین برنامه Setting  رو باز کنین و بعد به بخش Battery  برین. در مرحله بعدی باید رویBattery Usage  کلیک کنین.

این بخش که برای شما نمایش داده می‌‌‌‌‌شه، مربوط به استفاده از سیستم در 24 ساعت گذشته هست و شما به راحتی می‌‌‌‌‌تونین مصرف باتری خودتون رو بررسی کنین. فناوری صفحه نمایش تلفن‌های هوشمند، خیلی سریع‎تر از فناوری باتری عمل می‌‌‌‌‌کنه و عمر باتری رو تبدیل به یه چالش بزرگ می‌‌‌‌‌کنه که در سال‌های آینده باید با اونا مقابله کنین. تا زمانی که اوضاع بهتر بشه، باید در مصرف انرژی صرفه جویی کنین.

این مقاله هم حتما به دردت می‌خوره: علت های خاموش شدن گوشی سامسونگ

برای کاهش مصرف باتری صفحه نمایش، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

خوب مطمئنا روش‌های دیگه‎ای هم وجود داره که بتونین از اون روش‌ها برای کاهش مصرف باتری استفاده کنین. این روش‌ها به صفحه نمایش، مرتبط بوده و با یه سری تنظمیات ساده هم قابل پیاده سازی هست که در ادامه به اونا می‌‌‌‌ پردازیم.

 • روشنایی پایین صفحه: کاهش روشنایی صفحه به شما کمک می‌‌‌‌‌کنه تا میزان قابل توجهی در مصرف باتری صرفه جویی کنین.
 • استفاده از روشنایی تطبیقی: شما با این کار مطمئن می‌‌‌‌‌شین که در صورت نیاز صفحه نمایش روشنی دارین ولی زمانی که روشنایی بالایی نیاز ندارین، می‌‌‌‌2تونین در مصرف باتری صرفه جویی کرده و نور صفحه نمایش رو کاهش بدین.
 • نرخ تازه سازی: تعدادی از دستگاه‌ها صفحه نمایش‌هایی با نرخ تازه سازی بالاتر دارن و شما می‌تونین اونا رو در تنظیمات گوشی خودتون سفارشی کنین.
 • کاهش زمان قفل خودکار: با کاهش زمان قفل خودکار، می‌‌‌‌ تونین مطمئن بشین که صفحه نمایش گوشی در زمانی عدم استفاده، سریع‎تر خاموش می‌‌‌‌‌شه.
 • کاغذدیواری‌ها: کاغذ دیواری یا Wall paper‌های به کار رفته در گوشی، ممکنه ظاهرا زیبا باشن، ولی تلفن شما همیشه یه ویدیو پخش می‌‌‌‌‌کنه و این باعث می‌‌‌‌‌شه که مصرف باتری گوشی شما بیشتر باشه.
 • استفاده از کاغذ دیواری‌های سیاه: اگه گوشی هوشمند شما مجهز به صفحه نمایش AmoLED هست، می‌‌‌‌‌تونین از والپیپر سیاه، استفاده کنین چون مصرف خیلی کمی‌‌‌‌ داره. در این شرایط، نمایشگر مجبور نیست پیکسل‌های مختلف رو فعال کنه. شاید این استدلال رو بیان کنین که تفاوت چندانی برای این مساله وجود نداره ولی همین نکات ساده می‌‌‌‌‌تونه در نهایت وضعیت بهتری رو برای باتری گوشی شما ایجاد کنه.
 • استفاده از صفحه نمایش‌های کوچکتر: تعدادی از تلفن‌های هوشمند مثل Motorola Razr 5G , Samsung Galaxy Z Fold 4 نمایشگر خارجی کوچکتری دارن. وقتی که شما نیازی به نمای گسترده ندارین، سعی کنین بیشتر از نمایشگرهای بزرگتر استفاده کنین.
 • مناطقی که آنتن تلفن همراه ضعیف هست: باتری خیلی زیادتری مصرف می‌‌‌‌ شه. تلفن هوشمند شما، مدام با برج‌های اطراف، ارتباط برقرار می‌‌‌‌ کنه و در تلاشه تا شما رو به آنتن، متصل کنه. خیلی از مواقع هم این امکان فراهم نمی‌‌‌‌ شه و برای رسیدن به شبکه و بازگرداندن شما به شبکه، گوشی شما باید خیلی سخت کار کنه. اگه شما توی یه منطقه روستایی زندگی می‌‌‌‌ کنین، که آنتن خیلی کمی‌‌‌‌ داره، قطعا با مشکل تخلیه باتری روبه رو می‌‌‌‌ شین.

روش بهبود سیگنال برای کاهش تخلیه باتری

می‌‌‌‌ تونین برای جلوگیری از تخلیه باتری، زمانی که با گوشی خودتون کاری ندارین، از حالت Flight  یا هواپیما استفاده کنین. ویژگی هواپیما می‌‌‌‌‌تونه آنتن‌های شما رو مجبور به استراحت کنه. می‌‌‌‌‌تونین همه اتصالات رو خاموش کنین. در این شرایط، تلفن شما برای متصل ماندن به نزدیکترین آنتن، مدام تلاش نمی‌‌‌‌‌کنه.

زمانی که در مکان‌هایی هستین که می‌‌‌‌‌دونین سرویس دهی و آنتن دهی بدی داره، می‌‌‌‌‌تونین این کار رو به صورت استراتژیک انجام بدین. همچنین می‌‌‌‌2تونین از ابزارهای هوشمندی مثل IFTTT برای خودکار کردن حالت هواپیما براساس مکان استفاده کنین.

روش بهبود سیگنال برای کاهش تخلیه باتری گوشی سامسونگ

 • توسعه دهنده‌های شبکه: شرکت‌های مخابراتی اغلب توسعه دهندگان شبکه، ارائه می‌‌‌‌‌کنن که از اینترنت برای دادن سیگنال به شما استفاده می‌‌‌‌‌کنه.
 • تقویت کننده‌های سیگنال: تقویت کننده سیگنال می‌‌‌‌‌تونن خیلی گرون قیمت باشن، ولی افراد زیادی ازاونا استفاده کنن. این محصولات دارای یک آنتن خارجی هستن که می‌‌‌‌‌تونه خروجی رو دریافت کنن، سپس سیگنال با یک آنتن داخلی در خانه پخش می‌‌‌‌شه. یه گزینه محبوب برای این مساله، کیت WeBoost Home Studio Omni نام داره.

برنامه‌ها و خدمات پس زمینه

اگه با مشکل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ روبرو هستین، باید برنامه‌های خودتون رو بررسی کنین. تعدادی از برنامه‌ها ممکنه باتری بیشتری رو خالی کنه. گزینه‌های واضحی مثل اپلیکیشن یوتیوب و توئیچ، در کنار هر سرویس پخش استریم، قطعا باتری بیشتری رو مصرف می‌کنه.

همچنین ممکنه بخواین از انجام بازی‌ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی خودداری کنین. چون این بازی‌ها باعث افزایش مصرف باتری می‌شه. به خصوص اگه به عناوین با گرافیک سطح بالا علاقه دارین، مصرف انرژی بیشتری اتفاق می‌افته. تعداد زیادی از برنامه‌ها، بدون استفاده فعال باعث تخلیه باتری می‌شه. برنامه‌هایی مثل فیس بوک، مسنجر، اینستاگرام و واتساپ از جمله موارد رایج هستند.

برنامه‌ها و خدمات پس زمینه گوشی سامسونگ

خدمات ارتباطی، همیشه سعی می‌کنه شما رو در تماس و به روز نگه داره. این مساله به این معنی هست که برنامه‌ها دائما در پس زمینه کار کنه و از داده‌ها استفاده کنن. فراموش نکنین که ما زمان زیادی رو صرف استفاده از اونا می‌کنین. چه در حال بررسی بی‌پایان فید خود یا پیام‌رسانی به دوستان و خانواده باشین.

شاید از این نوشته‌ هم خوشت بیاد: راهنما خرید گوشی سامسونگ

روی برنامه‌ها بیشتر کنترل داشته باشین

شما اول باید تلاش کنین که دانلود برنامه‌ها رو به حداقل برسونین. اغلب متوجه می‌شیم که فقط ۲۰ درصد از برنامه‌هایی که در تلفن داریم، قابل استفاده هستن و تعداد برنامه‌های زیاد علت زود خالی شدن باتری گوشی سامسونگ شماست.

در ضمن این اپلیکیشن‌ها همیشه در پس زمینه کار کرده و باتری را هدر می‌دهن. حالا سوال ما این جاست که اصلا چرا باید این برنامه‌ها رو داشته باشین. باید برنامه رو شروع به پاکسازی کنین و برنامه‌هایی رو که حس می‌کنین نیاز ندارین حذف کنین. اگه متوجه بشین برنامه‌ها مقدار زیادی از حافظه رم شما رو بگیره، می‌تونین پس زمینه رو محدود کنین. کافیه به مسیر Setting/ Apps/ App/ Battery برین و برنامه‌های خودتون رو از نظر مصرف باتری مدیریت کنین. فراموش نکنین که با این کار تعدادی از ویژگی‌ها و عملکرد برنامه رو از دست بدین.

دستگاه اندرویدی به شکل مولتی تسک ساخته می‌شه و بستن برنامه‌ها می‌تونه بیشتر از اینکه کمکتون کنه، به باتری گوشی آسیب برسونه. مواقعی هم وجود داره که بستن برنامه‌ها می‌تونه مشکلاتی ایجاد کنه. در این شرایط، اغلب به صورت غیر ضروری باتری گوشی شما تخلیه می‌شه. به هرحال با مدیریت برنامه روزانه و مدیریت زمان استفاده، می‌تونین برنامه‌هایی که باتری زیادی مصرف می‌کنن رو کاهش بدین.

فناوری 5G می‌‌‌‌ تونه باتری شما رو تخلیه کنه

تلفن‌های نسل پنجم، این روزها خیلی رایج‎تر می‌‌‌‌‌شه وفناوری‌های شبکه جدیدتر هم تبدیل به یه عامل ضروری می‌‌‌‌‌شه. این احتمال وجود داره که اتصال نسل پنجم، باعث خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ شما بشه.فناوری 5G می‌‌‌‌ تونه باتری شما رو تخلیه کنه

جمع‌بندی

اگه شما هم سامسونگ دارین، احتمالاً مشکل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ شما رو کلافه کرده و کاری از دستتون بر نمیاد. توی این مقاله علت زود خالی شدن باتری گوشی سامسونگ رو بررسی کردیم و به دلایل مختلفی رسیدیم. اگه می‌خواین باتری شما عمر بیشتری داشته باشه می‌تونین از راهکارهای این مقاله بهره ببرین.

سوالات متداول

با محدود کردن اعلانات گوشی می‌تونین مصرف باتری رو تا حد بسیار زیادی کاهش بدین؛ پیشنهاد می‌شه نوتیفیکیشن برنامه‌های غیرضروری رو از تنظیمات گوشی خاموش کنین.

نظر شما راجع به این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!