پینگ گوشی موبایل

پینگ گوشی چیه؟ ، چطور پینگ رو کاهش بدیم؟

آموزش
3 دیدگاه

اگه وارد دنیای بی پایان گوشی‌های موبایل شده باشین و از اون برای گذراندن اوقات فراغت و یا انجام کارهای روزمره خودتون استفاده می‌کنین. بدون شک کلمه پینگ گوشی یک بار به گوشتون خورده، اما ممکنه نسبت به اون بی اعتنا بوده باشین. در واقع به‌مدت زمانی که طول می‌کشه دو دستگاه با هم ارتباط برقرار کنن پینگ گفته می‌شه و به هر میزان که مقدار پینگ پایین‌تر باشد سرعت عملکرد کاربر بیشتره. با من همراه باشین تا در این مقاله بیشتر در مورد پینگ موبایل و اهمیت اون در انجام بازی‌های رایانه‌ای صحبت کنم.

سایت ایسل فروشگاه اینترنتی برای دسترسی به قیمت گوشی موبایل و خرید کالای دیجیتاله.

پینگ چیه؟

پینگ، اندازه‌گیری فاصله بین سیگنال‌های دو دستگاه در یک شبکه هست. به‌ عبارت دیگه هر شبکه از تعدادی دستگاه و سرور تشکیل شده که هر کدوم از این دستگاه‌ها می‌تونن داده‌هایی رو به دستگاه هوشمند مقصد که می‌تونه یک کامپیوتر، لپ تاپ و یا گوشی موبایل باشه ارسال کنن.

پینگ چیه؟

دستگاه مقصد داده‌ای رو که باید پاسخ داده بشه دریافت می‌کنه و داده‌ای رو به‌عنوان پاسخ به دستگاه اول می‌فرسته. به‌ مدت زمانی که این فرآیند به انجام می‌رسه پینگ گفته می‌شه. با پینگ کردن یک سرویس اینترنتی، می‌تونین ببینین که چقدر طول می‌کشه تا یک بسته داده از یک دستگاه هوشمند، مانند رایانه، به سرور منتقل شود و برگردد.

پینگ در واقع یک تأخیر زمانیه که وقتی در حال انجام هر کار آنلاینی هستین، از کلیک کردن روی یک پیوند گرفته تا پخش آنلاین یک ویدیو، اتفاق می‌افته. هرچه پینگ کمتر باشه سرویس اینترنت شما از کیفیت بیشتر و سرعت بالاتری برخورداره.

ممکنه این مطلب به دردتون بخوره: دایورت گوشی موبایل چطور انجام میشه

منظور از پینگ گوشی چیه؟

منظور از پینگ گوشی موبایل چیه

پینگ گوشی در واقع معیاری برای سنجش فاصله زمانی اتصال بین دو دستگاه در شبکه اینترنته و واحد اون ms یا میلی ثانیه هست. هر چه مقدار پینگ گوشی بیشتر باش اتصال اینترنت از کیفیت پایین‌تری برخورداره. اجازه بدین با یک مثال ساده، مفهوم پینگ موبایل رو بیان کنم.

برای مثال شما در حال انجام یک بازی جنگی مثل کال اف دیوتی هستین. بعد به سمت هدف شلیک می‌کنین که این شلیک شما همون پیامیه که به سرور ارسال می‌کنین بنابراین باید منتظر باشین تا سرور برای شما پاسخی ارسال کنه و شما ببینین که آیا به هدفی که برای اون اقدام به شلیک کرده بودید رسیدین یا نه! به این فاصله زمانی رفت و برگشت پینگ گوشی گفته می‌شه.

کاربرد پینگ موبایل

کاربرد پینگ موبایل

در حقیقت یکی از مهم‌ترین کاربردهای ابزار پینگ، برای بررسی وضعیت سرورها هست. به این صورت که اگه یکی از سرورها از کار بیفته یا کند بشه، می‌تونه از اتصال دو دستگاه به هم دیگه جلوگیری کنه. در این صورت Packet Loss رخ می‌ده و همون‌طور که از اسم اون پیداست، زمانی که داده‌ها یا سیگنال‌ها به مقصد نرسن، از دست رفتن بسته‌ها یا Packet Loss رخ می‌ده. پینگ موبایل هم‌چنین به شما امکان می‌ده بسته‌های گم شده رو ببینین. برای مثال، فرض کنید پینگ رو اجرا می‌کنین و پاسخ‌های متفاوتی رو مشاهده می‌کنین.

به‌عنوان مثال، زمان اتمام درخواست یا Request Timed Out به این معنیه که بسته توسط رایانه مقصد دریافت نشده، یا پاسخ‌های سرور به دستگاه اول ارسال نشده، یا ممکنه در مسیر ارسال و دریافت گم شده باشه. پینگ هم‌چنین مقدار داده‌های از دست رفته رو مشخص می‌کنه. به‌عنوان مثال اولین داده به سرور می‌رسه و پاسخ برای ما ارسال می‌شه و سه داده دیگر از بین می‌رن، در این حالت دستور Ping نشون می‌دهه که سه چهارم اون‌ها از بین رفتن.

شاید این مقاله رو دوست داشته باشین: معرفی 5 مورد از بهترین ترفند‌های اندروید

عوامل مؤثر بر میزان پینگ اینترنت گوشی

عوامل مؤثر بر میزان پینگ اینترنت گوشی

ارائه دهنده خدمات اینترنتی، سرعت اتصال به اینترنت، پهنای باند و موقعیت جغرافیایی بر میزان پینگ گوشی تأثیر می‌ذارن. در صورت نیاز به پینگ کم، هنگام خرید سرویس اینترنتی حتماً به مشخصات سرویس اینترنت توجه کنین. در سرویس‌های اینترنت اشتراکی سرعت دانلود بیشتر از آپلوده و سرعتی که در هنگام خرید سرویس برای مشترک تبلیغ می‌شه سرعت دانلوده در حالی که سرعت آپلود بر پینگ سرویس تأثیر می‌ذاره.

منظور از پینگ زیاد و پینگ کم در گوشی موبایل چیه؟

منظور از پینگ زیاد و پینگ کم در گوشی موبایل چیه؟

هر یک از اصطلاحات پینگ زیاد و پینگ کم به اعدادی در محدوده معینی اشاره دارن که بر اساس مقادیر تجربی به‌ دست اومدن. زمان پینگ حدود 100 میلی ثانیه یا کمتر برای یک پینگ معمولی تا متوسط با ارتباطات اینترنت پهن بانده. در واقع در بازی‌های آنلاین و رقابتی زمان پینگ اگه کمتر از 20 میلی ثانیه باشه بسیار عالی در نظر گرفته می‌شه و «پینگ کم» محسوب می‌شه.

محدوده پینگ 50 تا 100 میلی ثانیه هم بسیار خوب تا متوسط در نظر گرفته می‌شه، در حالی که زمان پینگ 150 میلی ثانیه یا بیشتر به‌ عنوان پینگ زیاد در نظر گرفته می‌شه. به‌طور کلی هر چه میزان پینگ گوشی کمتر باشه بازی روان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شه و گیمر عکس العمل‌های دقیق تری نسبت به بازی داره و به هر میزان که پینگ بیشتر باشه احتمال تاخیرهای مکرر و خروجی بی کیفیت بیشتره. در یک کلام پینگ گوشی تأثیر بسزایی در برد و باخت گیمر داره.

این مطلب رو از دست نده: Developer Option در گوشی اندروید چیه

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی

نزدیک شدن به مودم

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی- نزدیک شدن به مودم

اگه از وای فای استفاده می‌کنین یکی از بهترین راه‌های کاهش پینگ موبایل، کم کردن فاصله فیزیکی موبایل از مودم و روتره. به این مفهوم که هر چی به مودم نزدیک‌تر باشین میزان Ping کاهش پیدا می‌کنه. شایان ذکره که موانعی مثل دیوار یا پله بر قدرت سیگنال اینترنت شما تأثیر منفی دارن و کیفیت کلی اینترنت شما رو تحت تأثیر قرار می‌دن.

اتصال با کابل اترنت

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی- اتصال به کابل اترنت

اگه می‌خواین گوشی هوشمندتون رو به روتر متصل کنین حتماً از کابل اترنت استفاده کنین چون استفاده از کابل نسبت به روش بی سیم موجب کاهش Ping در گوشی همراه می‌شه. در حقیقت استفاده از کابل اترنت برای اتصال به شبکه مشکلاتی که ناشی از قدرت سیگنال دهی ضعیف وایرلس هستن رو حذف می‌کنه.

ریستارت کردن مودم

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی- ریستارت کردن مودم

از روش‌های مؤثر برای کاهش پینگ گوشی، ریستارت کردن مودم یا روتر هر چند وقت یکباره، تا از این طریق حافظه پنهان به‌طور کامل پاک بشه و دستگاه به تنظیمات اولیه برگرده که این کار در نهایت می‌تونه منجر به بهبود سرعت اینترنت و کاهش پینگ موبایل می‌شه.

ارتقای مودم

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی- ارتقای مودم

اگه می‌خواین زمان رفت و برگشت برای بسته‌های فرستاده شده از میزبان تا شبکه مقصد رو کاهش بدین باید مودم‌های فرسوده و قدیمی رو کنار بذارین و از مودم‌های جدید استفاده کنین. مودم‌های جدید به‌ دلیل استفاده از فناوری‌های پیشرفته علاوه بر بهبود نرخ پینگ گوشی می‌تونن قدرت، سرعت و پایداری بهتری رو در اختیار شما قرار بدن.

این مقاله هم حتما به دردت میخوره: معرفی ترفند‌هایی برای افزایش امنیت گوشی موبایل

فریمور مودم و روتر

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی- فریمور و روتر

مهم‌ترین وظیفه فریمور مودم و روتر، برقراری ارتباط مناسب بین کاربر و مودمه تا کاربر بتواند به‌راحتی کانفینگ و پیکربندی خودشون رو روی مودم انجام بده. فریمور مودم و روتر، مانند سایر فریمورها ممکنه دچار مشکل بشه و این امر امنیت و اتصال اینترنت رو مختل می‌کنه. بنابراین بهتره مودم رو به روز کنین.

فایل آپدیت فریمور مودم رو از سایت سازنده اون و از قسمت پشتیبانی دانلود و نصب کنین. گاهی اوقات با یک آپدیت ساده برخی از مشکلاتی که اتصال اینترنت مودم رو مختل کردن برطرف می‌شن و با این راهکار ساده می‌تونین تا حد زیادی به کاهش میزان پینگ در اتصال کمک کنین.

افزایش پهنای باند

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی- افازیش پهنای باند

میزان پهنای باند هم به نوبه خود در افزایش یا کاهش پینگ اینترنت گوشی تأثیر داره. به‌طوری که با افزایش اون سرعت اینترنت به‌طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کنه و پینگ هم به همون نسبت کم می‌شه. از جمله راهکارهای افزایش پهنای باند عبارتن از: کاهش سیستم‌های اضافی که شبکه رو مشغول کردن، کاهش تعداد کاربران متصل به شبکه بی سیم و… .

انتخاب نزدیک‌ترین سرور

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی- انتخاب نزذیک ترین سرور

بعضی از شرکت‌های سازنده بازی‌های آنلاین، سرورهایی رو برای کاربران در نقاط مختلف جهان فراهم می‌کنن. در واقع، این بازی‌های آنلاین امکان انتخاب منطقه جغرافیایی و سرور رو در اختیار کاربران قرار می‌دن. پس اگه با گوشی‌تون مشغول انجام بازی‌های آنلاین هستین برای کاهش پینگ گوشی و افزایش کیفیت حتماً سرور نزدیک‌تر رو انتخاب کنین و فاصله فیزیکی‌تون رو با سرور کاهش بدین.

توقف برنامه‌های در حال اجرا در پس زمینه

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی- توقف برنامه ها

اگه می‌خواین پینگ موبایل رو کم کنین باید قبل از شروع بازی، تمام برنامه‌های در حال اجرا در پس زمینه گوشی رو ببندین و صف دانلودها رو قطع کنین. چون اجرای برنامه‌هایی مثل یوتیوب، نت فلیکس و برنامه‌هایی از این قبیل موجب کاهش پهنای باند و افزایش پینگ گوشی می‌شن.

استفاده از سرویس‌های کاهش پینگ

کی از راه‌های کاهش پینگ استفاده از خدمات کاهش پینگه. البته این سرویس‌ها برای بهبود پینگ خارجی یعنی برای اتصال به سرورهای خارج از کشور مؤثر هستن و اساساً تأثیری در کاهش پینگ مربوط به سرور داخلی ندارن.

خوندن این مطلب رو بهت پیشنهاد میکنم: چطور میشه گوشی موبایل رو ردیابی کرد؟

اجرای دستور Ping در گوشی همراه با اپلیکیشن

اجرای دستور Ping در گوشی همراه با اپلیکیشن

اولین قدم برای اجرای دستور Ping در گوشی همراه، دانلود اپلیکیشن مناسبه که اپلیکیشن Ping Tools Network Utilities گزینه مناسبیه. البته می‌تونین در Play Store نرم افزارهای دیگه‌ای هم برای این منظور پیدا کنین.

شیوه کار کردن با Ping Tools به‌صورت زیره:

 • اول نرم‌افزار رو روی گوشی موبایل‌تون  دانلود و نصب کنین. از اینجا می‌تونین این اپلیکیشن رو نصب کنین.
 • از منوی سمت چپ گزینه Ping رو انتخاب کنین.
 • در پنجره‌ای که باز می‌شه آدرس سایتی که می‌خواین ping کنین و بدون www اما با پسوند سایت وارد کنین.
 • منتظر بمونین که نتیجه پینگ با گوشی در اپلیکشن ظاهر بشه.

بررسی مفاهیم به‌دست آمده از پینگ گوشی

بررسی مفاهیم به‌دست آمده از پینگ گوشی

 • Sequence این گزینه شماره بسته ارسال شده رو نمایش می‌ده.
 • Size حجم بسته ارسال شده رو نمایش می‌ده.
 • TTL این همون پارامتر Time-to-live بسته هست. این پارامتریه که به کمک اون می‌شه تعداد روترها یا دستگاه‌های میان مبدأ و مقصد رو متوجه شد.
 • Time این گزینه که واحد اون میلی ثانیه هست نشون می‌ده که زمان طی شده از لحظه ارسال بسته تا دریافت اون توسط مقصد چقدر طول کشیده هست.
 • Transmitted عددی که تعداد بسته‌های فرستاده شده رو نشان می‌ده.
 • Received تعداد بسته‌های دریافت شده رو نشان می‌ده.
 • Packet Loss این گزینه درصد از دست رفتن بسته‌های فرستاده شده، میانگین، بیشترین و کمترین زمان دریافت بسته‌ها رو نمایش می‌ده.

به این مطلب هم سر بزن: سیستم عامل اندروید چیه؟

روش کم کردن پینگ در گوشی اندروید

روش کم کردن پینگ در گوشی اندروید

برای کم کردن پینگ گوشی به قسمت تنظیمات برین، روی قسمت SIM Card & Mobile Networks ضربه بزنین. سیم کارت خودتون رو انتخاب کنین، سپس روی Access Point Names کلیک کنین. صفحه جدیدی که باز شد در قسمت پایین New APN رو بزنین وارد صفحه دیگه‌ای می‌شین که باید در قسمت Name عبارت MCI-GPRS رو وارد کنین و OK رو فشار بدین. اما در قسمت APN عبارت Cmcom رو بنویسین و OK رو بزنین و در قسمت پایین با زدن More کار خودتون رو ذخیره کنین و برگشت رو بزنین.

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله تکنولوژی ایسل متوجه شدیم که پینگ گوشی، معیاری برای سنجش فاصله زمانی اتصال بین دو دستگاه در شبکه اینترنته. به‌ عبارت دیگه پینگ نشون می‌ده که یک بسته چقدر زمان نیاز داره تا مسیر رو از رایانه شما به سرور بره و برگرده، هم‌چنین فهمیدیم که تست پینگ، ابزار ساده‌ایه که نه تنها سرعت دانلود و آپلود اتصال اینترنت شما رو مثل بسیاری از سایت‌های Speed Test اندازه گیری می‌کنه، بلکه می‌تونه تأخیر رو هم اندازه گیری کنه.

سوالات متداول

شلیک های شما دیر رجیستر می‌شن
زمان پاسخگویی یا Response Time شما در بازی دیره
تجربه‌ی لگ که بازی شما رو خراب می‌کنه
در درگیری های نزدیک به احتمال زیاد می‌میرین

نظر شما راجع به این مقاله چیست؟

3 دیدگاه. Leave new

 • فیلترشکن هم باعث این میشه؟

  پاسخ
 • سریع ترین راه برای کاهش پینگ چیه؟

  پاسخ
  • تحریریه ایسل
   دی 5, 1402 10:54 ق.ظ

   سلام ایسلی عزیز!
   به روز رسانی خودکار در تلفن همراه شما غیرفعال است.
   اسب تروجان یا هر ویروس یا بدافزار دیگری را اسکن کنید. …
   برنامه های پس زمینه را ببندید.
   برنامه هایی را که از درصد بیشتری از منابع شبکه شما استفاده می کنند را مجبور کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!