شارژر اصلی و تقلبی چه تفاوت‌هایی دارند؟

آموزش
بدون دیدگاه

آیا قصد خرید شارژر یا لوازم جانبی کابل USB برای گوشی خود را دارید و قادر نیستید تشخیص دهید که اصلی یا تقلبی هستند؟ طی این مطلب قصد داریم ضمن مقایسه شارژر اصلی و تقلبی، تفاوت‌های این دو را ذکر کنیم.

بسیاری از کاربران گوشی موبایل معتقدند که استفاده از شارژرهای متفرقه و کابل USB هیچ خطری ندارد؛ با‌این‌حال، ثابت شده است که استفاده از شارژرها، باتری‌ها، کابل‌های USB و سایر لوازم جانبی تقلبی می‌تواند به تلفن هوشمندتان آسیب برساند.

تشخیص شارژر اصلی و تقلبی با توجه به شباهت بسیار زیاد آن‌ها به هم کاری بسیار دشوار محسوب می‌شود. اما با کنار هم قرار دادن این دو محصول در کنار یکدیگر می‌توانید شاهد تفاوت‌های جزئی آن‌ها باشید.

اگر قصد خرید شارژر باکیفیت و اصلی را دارید، حتما این مطلب را با دقت مطالعه کنید. تفاوت‌هایی که ما در این مقاله ذکر کردیم به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید شارژر و کابل USB که توسط فروشنده و یا تامین‌کننده فروخته می شود اصلی است یا تقلبی.

اگر قصد خرید آنلاین شارژر اصلی یا کابل USB از هر فروشگاه اینترنتی را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم اطمینان حاصل کنید فروشگاهی که با آن سفارش می‌دهید معتبر است و سیاست بازپرداخت را ارائه می‌دهد.

جدا از تفاوت‌های قابل مشاهده بین شارژرهای اصلی و شارژرهای تقلبی، ممکن است در مدارهای آن‌ها و همچنین قدرت خروجی نیز تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. در نظر داشته باشید که مدارهای شارژر ضعیف با قدرت خروجی متفاوت از نمونه‌های اصلی می‌توانند برای همیشه به تلفن هوشمند شما آسیب برساند.

تفاوت‌های ظاهری شارژر اصلی و تقلبی

تفاوت شارژر اصلی و تقلبی

تشخیص تفاوت‌ شارژر اصلی و تقلبی در ظاهر ممکن است کمی دشوار باشد. اما با کنار هم قرار دادن این دو محصول می‌توانید به تفاوت‌های برجسته آن‌ها تا حدی پی ببرید. به‌طور مثال شارژرهای تقلبی زیادی با نام سامسونگ در بازار وجود دارند که دارای کیفیت پایینی هستند. در ادامه به‌عنوان نمونه قصد داریم تفاوت ظاهری شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ را برای شما ذکر کنیم.

کیفیت ساخت شارژر

خرید شارژر اصلی

اولین چیزی که هنگام خرید شارژر باید به آن توجه کنید، کیفیت ساخت کلی آن است. شارژر اصلی باید به خوبی ساخته شده و محکم و قوی باشد. این در حالی است که محصول تقلبی از پلاستیک ارزان‌ قیمت ساخته شده است.

وزن شارژر

اگر هنگام خرید شارژر دیگر، شارژر اصلی سامسونگ را همراه خود داشته باشید، تنها با ارزیابی وزن محصول اصلی و تقلبی می‌توانید آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهید. با توجه به کیفیت ساخت بالا، شارژر اصلی باید نسبت به شارژر تقلبی سنگین‌تر باشد.

گوشه‌ها و لبه‌های شارژر

اگر قسمت بالایی و لبه‌های شارژر اصلی و تقلبی را مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که گوشه‌ها و منحنی‌های محصول تقلبی ناهموار بوده و مقداری پلاستیک اضافی دارد؛ درحالی‌که شارژر اصلی دارای لبه‌های صاف و تراز است.

اتصالات روی شارژر

هر دو شارژر اصلی و فیک دارای یک مفصل در وسط هستند. محصول اصلی دارای یک اتصال صاف است، درحالی‌که محصول تقلبی دارای یک اتصال تیز و برجسته است.

شکاف پورت اتصال USB روی شارژر

برش شکاف پورت اتصال USB شارژر تقلبی نیز دارای گوشه‌ها و لبه‌های ناهموار است؛ درحالی‌که شارژر اصلی دارای لبه‌های صاف و هموار است.

شاخه‌های شارژر

دوشاخه‌های استاندارد شارژر اصلی سامسونگ دارای یک لایه پلاستیکی اضافی در قسمت پایینی ساختار شاخه‌ها هستند تا استحکام و پشتیبانی بیشتری را ایجاد کنند و دوام کلی آن‌ها نیز افزایش یابد. این در حالی است که در شارژر تقلبی شاهد این ساختار مقاوم روی دوشاخه نیستیم.

اندازه رابط میکرو USB

شارژر اصلی و تقلبی

تفاوت قابل‌توجهی میان اندازه رابط micro-USB در شارژر اصلی و فیک وجود دارد. در محصول اصلی رابط micro-USB از نظر طول کوچک‌تر است و به بدنه نزدیک‌تر می‌باشد. کابل USB تقلبی دارای یک رابط micro-USB بزرگ‌تر است که فضای بیشتری بین آن و بدنه وجود دارد که احتمال دارد بعد از استفاده مکرر خراب شود.

نماد USB در اتصال میکرو USB

نماد USB که روی بدنه رابط میکرو USB هک شده است، در شارژ اصلی و تقلبی متفاوت است. رابط اصلی کابل USB دارای علامت لیزری با رنگ روشن است، درحالی‌که کابل تقلبی دارای نماد USB با رنگ تیره‌تر است.

رابط USB

تفاوت شارژر اصل و تقلبی

سطح بدنه رابط USB محصول اصلی دارای یک فرو رفتگی کوچک است؛ اما در کابل تقلبی بدنه رابط دارای سطحی صاف است.

تفاوت‌های دیگر شارژر اصلی و تقلبی

در کنار تفاوت‌های ظاهری، شارژهای اصلی و فیک در عملکرد نیز دارای تفاوت‌های اساسی هستند که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

سرعت شارژ شارژر اصلی و تقلبی

خرید شارژر اصلی

شارژر تقلبی هنگام شارژ سرعت پایینی داشته و زمان زیادی طول می‌کشد که تلفن هوشمندتان را شارژ کند؛ اما شارژر اصلی سرعت قابل ‌قبولی داشته و در مقایسه با شارژهای متفرقه و فیک عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که کابل شارژر اصلی نیز می‌تواند با سرعت بالاتری اطلاعات را انتقال دهد و به مانند کابل‌های فرعی سرعت پایینی ندارد.

طول عمر کابل اصلی و تقلبی

در درجه اول باید ذکر کنیم که طول عمر یک کابل شارژر بستگی به نحوه نگهداری شما از آن دارد. اگر در مراقبت از این محصولات دقت لازم را به خرج ندهید، شاهد خرابی و قطعی آن‌ها خواهید بود. همان‌طور که مشخص است طول عمر کابل شارژر اصلی به ‌مراتب بیشتر از کابل‌های تقلبی است. جنس سیم‌ها و روکش‌ محصول اصلی بسیار بهتر و محکم‌تر از محصول تقلبی است. بنابراین با خرید شارژر اصلی و مراقبت درست از آن، می‌توانید از طول عمر زیاد آن اطمینان داشته باشید.

شارژر تقلبی چه اثری روی گوشی هوشمندتان می‌گذارد؟

شارژر اصلی و تقلبی

طبق گزارش‌های منتشر شده شارژهای تقلبی در گذشته منفجر شده و حتی باعث آسیب جسمی و جانی به کاربران خود می‌شدند. البته امروزه گزارش‌های کمی مبنی ‌بر انفجار این محصولات منتشر شده است.

شارژهای تقلبی توسط سازمان‌های نامعتبر بدون فرآیند کنترل کیفیت، بدون ایمنی و بدون گواهی کیفیت تولید می‌شوند. درواقع همین خط تولید بی‌کیفیت یکی از دلایل انفجار و مشکلات مختلف این محصولات محسوب می‌شود. این بدین معنی نیست که شارژرهای اصلی هرگز منفجر نشدند، اما نسبت آن بسیار کمتر از شارژرهای تقلبی است. توجه داشته باشید گرم‌شدن بیش ‌از حد نیز می‌تواند خطر انفجار را افزایش دهد.

شارژرهای تقلبی می‌توانند آسیب‌های بزرگی به گوشی هوشمندتان وارد کنند. شارژرهای اصلی دارای یک فیوز کوچک در داخل خود هستند که در صورت اضافه شارژشدن فعال می‌شوند. در واقع این فیور مانع از وقوع انفجارهای بزرگ و جبران‌ناپذیر می‌شود.

شارژر فیک می‌تواند عمر باتری شما را کاهش دهد یا باتری را از بین ببرد. شرکت‌های تولیدکننده محصولات تقلبی سعی می‌کنند با کمترین قیمت محصول خود را به بازار عرضه کنند تا کاربران زیادی به سمت آن جذب شوند. به همین دلیل آن‌ها برای ساخت محصول موردنظر به ‌هیچ ‌وجه کیفیت را اولویت خود قرار نمی‌دهند.

کاربران گوشی‌های اپل جهت محافظت از باتری گوشی خود چه باید بکنند؟

پس از ذکر تفاوت شارژر اصلی و تقلبی، قصد داریم به دستورالعمل‌هایی که به محافظت باتری آیفون شما کمک می‌کند، اشاره کنیم. گوشی‌های آیفون در کشور ما قیمت بسیار زیادی دارند؛ به همین دلیل جهت مراقبت درست از آن‌ها باید توجه بالایی داشته باشیم. دو دستورالعمل محافظت از باتری گوشی اپل بدین شرح است.

1. عدم استفاده از شارژر متفرقه

شارژر اصلی و تقلبی

شرکت اپل ادعا کرده که استفاده از هر شارژری غیر از شارژر اصلی اپل می‌تواند به گوشی هوشمند شما آسیب برساند. این ادعا تا حدی درست به‌نظر می‌رسد. اگر شارژر شما از یک شرکت معتبر بوده و دارای برچسب ساخته شده برای iPhone/iPad باشد، در این صورت استفاده از آن کاملا ایمن است.

از استفاده از کابل‌ها و شارژرهای ارزان‌قیمت اجتناب کنید؛ زیرا به دلیل فقدان مکانیزم‌های ایمنی در مدار داخلی، هزینه تولید آن‌ها کمتر است. در واقع به دلیل استفاده از محصولاتی از این قبیل است که شاهد انفجار باتری‌های آیفون و احتراق خودبه‌خود گوشی‌ها هستیم.

2. گوشی خود را از شب تا صبح در شارژ قرار ندهید

شارژر اصلی و تقلبی

بسیاری از ما گوشی‌های خود را در طول شب به شارژ وصل می‌کنیم تا با یک دستگاه کاملا شارژشده از خواب بیدار شویم. گفته شده که این موضوع به باتری گوشی هیچ آسیبی نمی‌رساند. درواقع تلفن هوشمند شما به اندازه کافی باهوش است که پس از شارژ کامل، جریان خود را از منبع تغذیه قطع کند. البته برخی از کارشناسان حوزه تکنولوژی اعتقاد دارند که بهتر است گوشی خود را در طول روز شارژ کرده و از شب تا صبح در شارژ قرار ندهید. آن‌ها معتقدند این کار در طولانی مدت از عمر باتری گوشی شما می‌کاهد.

جمع‌بندی

در این مطلب تفاوت شارژر اصلی و تقلبی را ذکر کرده و سعی کردیم مزایا و معایب استفاده از این دو شارژر را بیان کنیم. در مجموع باید ذکر کنیم که اگر شارژر گوشی هوشمندتان به هر نحوی آسیب دید و دچار مشکل شد، حتما به دنبال خرید شارژر اصلی بروید. شارژهای تقلبی بدون فرآیند کنترل کیفیت ساخته شده و جنس بسیار ضعیفی دارند. این شارژرها آسیب‌های جبران‌ناپذیری به باتری گوشی هوشمندتان وارد می‌کنند و حتی در موارد بسیار خطرناک باعث وقوع انفجارهای خطرناک می‌شوند.

عمر شارژرهای تقلبی به علت جنس نه‌چندان خوبشان بسیار پایین است و شما خیلی زود مجبور به خرید شارژر جدید می‌شوید. بنابراین سعی کنید حتی با پرداخت مبلغ بیشتر شارژر اصل را خریداری کرده و در مراقبت از آن بسیار هوشیار باشید.

نظر شما راجع به این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!