شارژر اصلی و تقلبی چه تفاوت‌هایی دارند

تفاوت شارژر اصلی و تقلبی چطور تشخیص دهیم؟

آموزش
بدون دیدگاه

قصد انتخاب و خرید شارژر گوشی یا لوازم جانبی کابل USB برای گوشی خود دارین؟ نمی‎‎‎‎‎تونین تشخیص بدین که کدوم شارژر اصلی هست و کدوم شارژر فیک؟ پس با این مطلب، با من همراه باشین تا برای شما فرق شارژر اصل و فیک رو مفصل توضیح بدم.

تشخیص شارژر اصلی و تقلبی

می‎‎‎‎‎دونیم که در دنیای امروز، انتخاب کالای اصل و تشخیصش از کالای فیک و تقلبی، کار آسونی نیست. لوازم جانبی موبایل، مثل شارژر هم اصل و فیک خیلی مشابهی دارند. مثلا شارژرهای تقلبی سامسونگ، شباهت خیلی زیادی به شارژر اصلی دارن و به سختی می‎‎‎‎‎تونیم تفاوت‌ فرق شارژر اصل و فیک رو شناسایی کنیم.

لزوم استفاده از شارژر اصلی به جای شارژرهای تقلبی

شاید فکر کنین که اصلا چه اهمیتی داره که از شارژر فیک، به جای شارژر اصلی استفاده کنیم و فرق شارژر اصل و فیک رو ندونیم. ولی باید بدونین که استفاده از شارژر تقلبی، علاوه بر زیان مالی، عملکرد و سلامت گوشی شما رو تحت تاثیر قرار می‎‎‎‎‎ده و شما مجبور می‎‎‎‎‎شین در نهایت یا یه شارژر جدید بخرین یا حتی گوشی خودتون رو عوض کنین.

استفاده از شارژر اصلی به جای شارژرهای تقلبی

اهمیت استفاده از شارژر اورجینال

یکی از مهم‎ترین قطعاتی که توی گوشی استفاده می‎‎‎‎‎شه، باتریه. محافظت و نگهداری باتری، یه مساله خیلی مهمه. البته حفظ سلامت این قطعه مصرفی، وابسته به عوامل زیادی هست که یکی از مهم ترین این عوامل، انتخاب شارژر هست.

ولتاژ مشخص شارژر اصلی در مقایسه با شارژر تقلبی

به طور معمول، تولید کنندگان تلفن همراه، جریان ولتاژ ثابتی را برای گوشی‌ها و شارژرها مشخص می‎‎‎‎‎کنند. کاربران می‎‎‎‎‎توانن از این محصولات تا چندین سال پی در پی، بدون هیچ مساله و مشکلی استفاده کنند. شارژرهای اصلی، طوری کار می‎‎‎‎‎کنند که جریان ولتاژ رو در محدوده تعریف شده،ثابت نگه دارند. با این شیوه کار کردن، از آسیب دیدن گوشی جلوگیری به عمل میاد.

این مطلب رو از دست نده: انواع سوکت شارژ موبایل

شارژرهای تقلبی گوشی‌‌های تلفن همراه، عملکرد عادی باتری را دچار اختلال می‎‎‎‎‎کنند و به مرور زمان باعث فاسد شدن باتری می‎‎‎‎‎شن. شارژرهای تقلی نمی‎‎‎‎‎تونن جریان رو ثابت نگه دارند و نوساناتی رو در جریان برق ایجاد می‎‎‎‎‎کنند که باعث بالا رفتن حرارت گوشی شده و به باتری آسیب می‎‎‎‎‎رسونن.

اگر باتری به درستی شارژ نشه، انرژی ذخیره شده در اون، سریعتر تخلیه شده و شما مرتب، نیاز دارین تا گوشی خودتون رو شارژ کنید.

گول قیمت ارزان شارژر را نخورید!

شارژرهای فیک و تقلبی، معمولا ارزانتر از شارژرهای اصل و اورجینال هستند. چون در فرایند تولید شارژر تقلبی، از مواد اولیه بی کیفیت استفاده شده و هیچ نظارتی هم روی اون وجود نداره. پس احتمال انفجار یا اتصال کوتاه، بیشتر شده و ایمنی کاربر را به خطر می‎‎‎‎‎اندازه.

استفاده ازشارژر تقلبی، باعث حرارت بیش از حد باتری می‎‎‎‎‎شه و قسمت‌‌هایی از شارژر یا سیم‌ها، ذوب می‎‎‎‎‎شن. در شارژرهای غیر اصلی وتقلبی، مدارهای ایمنی برای حفاظت از گوشی وجود نداره و استفاده از اونا باعث می‎‎‎‎‎شه گوشی سامسونگ در برابر نوسانات جریان و ولتاژ آسیب پذیر بشن.

فرق شارژر اصلی و تقلبی

خسارات و آسیب‌های شارژر فیک برای گوشی شما

اگه شما هم مدام با تلفن همراه کار می‎‎‎‎‎کنین، می‎‎‎‎‎دونین که فناوری شارژ سریع، خیلی هزینه بره. شارژرهای تقلبی از این فناوری‌ها، هیچ استفاده ای نکرده و فرایند شارژ در شارژرهای فیک، خیلی کند انجام می‎‎‎‎‎شه. فرایند شارژ، با تکمیل شارژ باتری متوقف نمی‎‎‎‎‎شه و طول عمر باتری به همین  ترتیب، کاهش پیدا می‎‎‎‎‎کنه. شارژرهای تقلبی، بدون گارانتی و بدون هیچ ضمانتی به فروش می‎‎‎‎‎رسن و شما نمی‎‎‎‎‎تونین در صورت از کار افتادن یا خراب شدن، طلب خسارت کنین.

باورهای غلط درباره‌ی شارژرها

بسیاری از کاربران گوشی موبایل، این اعتقاد رو دارن که استفاده از شارژرهای مختلف و کابل‌‌های USB، هیچ خطری برای موبایلشون نداره. با این وجود، ثابت شده که استفاده از شارژرها، باتری‌ها، کابل‌‌های USB و دیگر لوازم جانبی تقلبی، ممکنه آسیب‌‌های غیر قابل جبرانی به تلفن هوشمندتون برسونه.

تفاوت شارژر اصلی و تقلبی، کار آسونی نیست. چون شارژر اصلی و فیک، شباهت‌‌های زیادی با هم دارن. ولی با کنار هم قرار دادن این دو محصول، شاید بتونین تفاوت‌‌های جزئی را متوجه بشین و از آسیب دیدن تلفن همراه خودتون، جلوگیری کنین.

اگه قصد خرید شارژر با کیفیت و اصلی دارین، این مطلب رو با دقت مطالعه کنین. تفاوت‌‌هایی که ما توی این مقاله ذکر کردیم، به شما کمک می‎‎‎‎‎کنه تا مطمئن بشین شارژر و کابل USB که توسط فروشنده یا تامین کننده فروخته می‎‎‎‎‎شه، اصلی هست یا تقلبی.

اگه قصد خرید آنلاین شارژر اصلی یا کابل USB رو از فروشگاه‌‌های اینترنتی دارین، پیشنهاد ما به شما این هست که اطمینان پیدا کنید فروشگاهی که برای خرید انتخاب کردین، معتبر هست یا نه و سیاست بازپرداخت داره یا نه.

این مطلب رو هم حتما بخون: فهمیدن اصل بودن شارژر سامسونگ

آسیب‌های دائمی شارژر تقلبی

به غیر از تفاوت‌‌های قابل مشاهده بین شارژرهای اصلی و شارژر تقلبی، مدارهای اون و قدرت خروجی اون‌ها هست که ممکنه با هم تفاوت‌‌هایی داشته باشن. فراموش نکنین که مدارهای شارژر ضعیف با قدرت خروجی متفاوت از نمونه‌‌های اصلی، می‎‎‎‎‎تونن برای همیشه به گوشی هوشمند شما آسیب برسونه.

شاید تشخیص ظاهری شارژر اصلی و تقلبی، سخت باشه ولی اگه این دو محصول رو کنار هم قرار بدین می‎‎‎‎‎تونین به تفاوت‌‌های برجسته اونا پی ببرین. به طور مثال، شارژرهای تقلبی زیادی با نام سامسونگ توی بازار وجود داره که کیفیت پایینی دارند.

اولین چیزی که در زمان خرید شارژر باید به اون دقت کنین، کیفیت ساخت کلی شارژر هست. شارژر اصلی باید به خوبی ساخته شده و محکم و قوی باشه. ولی محصولات فیک و تقلبی، از پلاستیک‌‌های ارزان قیمت ساخته شده‌ان. در این بخش بعضی از این نشونه‌ها رو بررسی می‌کنیم.

آسیب‌های دائمی شارژر تقلبی

وزن شارژر

اگه در زمان خرید شارژر، یه شارژر اصلی سامسونگ همراه خود داشته باشین، تنها با ارزیابی وزن محصول اصلی و تقلبی، می‎‎‎‎‎تونین اونا رو از یکدیگر تشخیص بدین. با توجه به کیفیت ساخت بالا، شارژر اصلی باید نسبت به شارژر تقلبی سنگین‎تر باشه.

زاویه‌ها و لبه‌‌های شارژر

اگه قسمت بالایی و لبه‌‌های شارژر اصلی و تقلبی رو با هم مقایسه کنین، متوجه می‎‎‎‎‎شین که گوشه‌ها و منحنی‌‌های محصول تقلبی، ناهموار بوده و مقداری پلاستیک اضافی داره. ولی شارژر اصلی دارای لبه‌‌های صاف و کاملاً تراز شده است.

اتصالات روی شارژر

هم شارژر اصلی و هم شارژر فیک، دارای یک مفصل در قسمت وسط هستند. محصول اصلی، یک اتصال صاف داره و این درحالی هست که محصول تقلبی دارای یک اتصال تیز و برجسته است.

خوندن این مطلب رو هم بهت پیشنهاد می‌کنم: بهترین شارژر گوشی

شکاف پورت اتصال USB روی شارژر

برش شکاف پورت اتصال USB شارژر تقلبی هم دارای گوشه‌ها و لبه‌‌های ناهموار هست. ولی شارژر اصلی دارای لبه‌‌های صاف و هموار هست.

شکاف پورت اتصال USB روی شارژر

شاخه‌‌های شارژر

دو شاخة استاندارد شارژر اصلی سامسونگ، یه لایه پلاستیکی اضافی در قسمت پایینی ساختار شاخه‌ها داره و استحکام و پشتیبانی بیشتری ایجاد می‎‎‎‎‎کنه و دوام کلی اونا رو افزایش می‎‎‎‎‎ده. این درحالی هست که در شارژر تقلبی، روی دو شاخه، ساختار مقاومی‎‎‎‎‎وجود نداره.

اندازه رابط میکرو USB

تفاوت قابل توجهی بین اندازه رابط micro USB در شارژر اصلی و فیک وجود داره. در محصول اصلی رابط micro USB از نظر طول، کوچکتره و به بدنه نزدیکتره. کابل USB تقلبی، دارای یک رابط mirco USB بزرگتر هست که فضای بیشتری بین شارژر و بدنه وجود داره و احتمال این هست که بعد از استفاده مکرر و گذشتن زمان زیادی از خرید گوشی ، دچار استهلاک بشه.

نماد USB در اتصال میکرو USB

نماد USB که روی بدنه رابط میکرو USB درج شده، در شارژر اصلی و تقلبی با هم تفاوت دارن. رابط اصلی کابل USB دارای علامت لیزری با رنگ روشن هست. در حالی که کابل تقلبی دارای نماد USB با رنگ تیره‎تر هست.

شاید از این نوشته‌ هم خوشت بیاد: شارژ کردن گوشی

رابط USB

سطح بدنه رابط USB محصول اصلی، یه فرو رفتگی کوچیک داره ولی در کابل تقلبی بدنه، سطح، کاملا صاف هست.

تفاوت شارژر اصلی و تقلبی در عملکرد

در کنار تفاوت‌‌های ظاهری که شارژر تقلبی و اصلی دارن، در عملکرد اونا هم می‎‎‎‎‎تونیم تفاوت‌‌هایی ببینیم که در ادامه به اونا اشاره می‎‎‎‎‎کنیم.

تفاوت شارژر اصلی و تقلبی در عملکرد

سرعت شارژ در شارژر اصلی و تقلبی

شارژر تقلبی در زمان شارژ، سرعت خیلی پایینی داره و زمان خیلی زیادی طول می‎‎‎‎‎کشه تا تلفن هوشمند شما شارژ بشه ولی شارژر اصلی سرعت قابل قبولی داره. و در مقایسه با شارژرهای متفرقه و فیک، عملکرد بهتری داره. توجه داشته باشین که کابل شارژر اصلی هم می‎‎‎‎‎تونه با سرعت بالاتری اطلاعات رو منتقل کنه و مثل کابل‌‌های فرعی سرعت پایینی نداره.

طول عمر کابل اصلی و فیک

در مرحله اول باید یادتون باشه که طول عمر کابل شارژر، به نحوه نگهداری شما بستگی داره. اگه در مراقبت از این محصولات، دقت لازم نداشته باشین، قطعا شارژر شما دچار خرابی و قطعی می‎‎‎‎‎شه. مشخص که طول عمر کابل شارژر اصلی به مراتب، بیشتر از کابل‌‌های تقلبیه. جنس سیم‌ها و روکش محوصل اصلی بسیار بهتر و محکم‎تر از محصول تقلبیه.پس با خرید شارژر اصلی و مراقبت درست از آن، می‎‎‎‎‎تونین از طول عمر زیاد آن اطمینان داشته باشین.

این مقاله هم حتما به دردت می‌خوره:  فست شارژ

جمع‌بندی

در مرحله اول باید یادتون باشه که طول عمر یک کابل شارژر، به نحوه نگهداری شما بستگی داره. اگه در مراقبت از این محصولات، دقت لازم نداشته باشین، قطعا شارژر شما دچار خرابی و قطعی می‎‎‎‎‎شه. مشخص که طول عمر کابل شارژر اصلی به مراتب، بیشتر از کابل‌‌های تقلبی هست. جنس سیم‌ها و روکش محوصل اصلی بسیار بهتر و محکم‎تر از محصول تقلبی هست.پس با خرید شارژر اصلی و مراقبت درست از آن، می‎‎‎‎‎تونین از طول عمر زیاد آن اطمینان داشته باشین.

 

سوالات متداول

وزن شارژر اصل و تقلبی تفاوت داره و شارژر اصل به نسبت شارژر فیک وزن بیشتری داره و ساده‌ترین راه تشخیص تفاوت شارژر اصلی و تقلبی بررسی وزن اون‌هاست.

نظر شما راجع به این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!