پارت نامبر های آیفون

تفاوت بین پارت نامبر (Part Number) های مختلف آیفون چیه؟

آموزش
5 دیدگاه

یکی از مواردی که در هنگام خرید گوشی آیفون باید به اون توجه داشته باشین، پارت نامبر آیفونه. وجود پارت نامبرهای مختلف نشون دهنده کشور عرضه کننده دستگاهه که می‌تونه در زمینه سازگاری با اپراتور اون کشور ارتباط زیادی داشته باشه. وجود پارت نامبرهای مختلف به نوعی می‌تونه ارزش معامله محصولات آیفون رو تحت تاثیر خودش قرار بده.

پارت نامبر آیفون یک کد مخصوصه که بر روی تمام محصولات تولید شده شرکت اپل وجود داره. افراد با مشاهده و بررسی پارت نامبر محصولات اپل می‌تونن در مورد بازار مقصد فروش دستگاه، اطلاعات بیشتری کسب کنن. در این مقاله قصد بررسی پارت نامبر محصولات اپل و بررسی تفاوت‌های اون رو دارم. پیشنهاد می‌کنم تا پایان همراه من باشین.

همراه ما باشید تا تفاوت بیت پارت نامبرهای آیفون رو با هم بررسی کنیم تا در نهایت به راهنمای خرید گوشی آیفون دست پیدا کنیم و آخرین لیست قیمت گوشی رو در ایسل مشاهده و بررسی کنید.

پارت نامبر چیه؟

پارت نامبر چیه؟

روی تمام محصولات تولید شده شرکت اپل یک کد مخصوص وجود داره که به اون پارت نامبر می‌گن. این کد می‌تونه تعیین کننده کشور دریافت کننده محصولات این کمپانی باشه. پارت نامبر آیفون به شکل کلی روی قطعات و جعبه کالا درج می‌شه که اطلاعات بیشتری رو در اختیار مشتریان قرار بده.

افراد با مشاهده و بررسی این کد می‌تونن در مورد سال تولید محصول، شرکت تولید کننده و مراحل چگونگی تولید کالا اطلاعات خود رو افزایش بدن. علاوه بر موارد گفته شده پارت نامبر آیفون برای تعمیرکاران بسیار کاربردیه، چرا که می‌تونن در صورت نیاز از آپدیت‌های نرم افزاری این شرکت برای رفع عیب‌های احتمالی دستگاه استفاده کنن.

در واقع تعمیرکاران زمانی که به دنبال تعمیر نرم افزاری آیفون هستن، با استفاده از پارت نامبر می‌تونن آپدیت‌های مخصوص دستگاه رو به راحتی دریافت کنن. بیشترین کارایی پارت نامبر تعیین شده بر روی محصول، مرتبط با کشور عرضه کننده کالا هست. در واقع به عنوان مثال محصولی که دارای پارت نامبر کشور آمریکا هست.

یعنی محصول تولید شده برای فروش در بازار آمریکا آماده و عرضه شده. می‌شه گفت که تفاوت پارت نامبرهای مختلف گوشی آیفون از لحاظ طراحی و سخت‌ افزار گوشی باعث ایجاد تمایز در بین دستگاه‌های مختلف نمی‌شن.

خوندن این مطلب رو بهت پیشنهاد میکنم: چطور گوشی آیفون رو راه اندازی کنیم؟

پارت نامبر محصولات آیفون یعنی چی؟

پارت نامبر محصولات آیفون یعنی چی؟

شماره درج شده بر روی محصولات آیفون از چند بخش مختلف تشکیل شده که هر کدوم معنای خاص خودش رو دارن. با بررسی پارت نامبر هر محصول که یک کد اختصاصی برای هر دستگاهه، می‌تونین به راحتی در مورد ویژگی‌های محصول اطلاعات بیشتری کسب کنین.

این اطلاعات، بیشتر برای مراکز خدمات کاربردیه چرا که می‌تونن از روی پارت نامبر آیفون خدمات مختلفی رو به کاربران ارائه کنن. در پارت نامبر محصولات اپل یک سری اطلاعات دیگر وجود داره که ممکنه برای خریدار جذاب باشه. در این بخش به مهم‌ترین اطلاعات درج شده در پارت نامبر محصولات اپل اشاره می‌کنم:

حرف M

پارت نامبر محصولات آیفون یعنی چی؟-- حرف M

در همه محصولات الکترونیکی اپل که حالت مصرفی دارن، اولین حرف قابل مشاهده حرف M هست که در تمام محصولات اختصاصی این شرکت به چشم می‌خوره.

این مطلب رو هم بخون: تست باتری آیفون

حرف W

پارت نامبر محصولات آیفون یعنی چی؟- حرف W

شناسه FCC هست که به عنوان یک شناسه منحصر به فرد شناخته شده و نشان دهنده اینه که دستگاه سالمه و به صورت رجیستر شده قابل استفاده هست. به عنوان نمونه، در دستگاه آیفون یک کد ACC-ID از نوع CG-E3309A به چشم می‌خوره که به معنای فعال بودن دستگاهه.

کد CN2

پارت نامبر محصولات آیفون یعنی چی؟- کد CN2

این کد با توجه به پارامترهای قبلی نشان دهنده مشخصات فنی دستگاهه. به عنوان نمونه این کد می‌تونه مشخصات فنی دستگاه نظیر رنگ، مقدار حافظه و استانداردهای شبکه‌ پشتیبانی رو نشون بده.

کد LL

پارت نامبر محصولات آیفون یعنی چی؟- کد LL

این کد نشون می‌ده که اپل محصول تولید شده رو برای ورود به کدام کشور ساخته. در واقع این کد به عنوان کد عرضه شده محصولات شرکت اپل بوده که می‌تونه با اهمیت باشه. به صورت قطعی می‌شه گفت که هیچ تفاوتی بین پارت نامبر آیفون از لحاظ کیفیت ساخت، خدمات و نرم افزار وجود نداره و مشتریان با خیال راحت و متناسب با نیاز خود می‌تونن از پارت نامبرهای مختلف استفاده کنن.

ممکنه این مطلب به دردتون بخوره: ترفند‌های گوشی آیفون

تفاوت پارت نامبرهای آیفون

تفاوت پارت نامبرهای آیفون

پارت نامبرهای آیفون در چند مورد جزئی با یکدیگر تفاوت دارن که این تفاوت‌ها می‌تونه برای برخی از کاربران دارای اهمیت باشه. در نسخه‌های قبل از سال 2021، زمانی که اپل در محصولات خود از شارژر استفاده می‌کرد، نوع شارژر قرار گرفته شده در محصولات دارای تفاوت‌های جزئی با یکدیگر بودن.

زبان دفترچه راهنما از دیگر مواردیه که به عنوان تفاوت در پارت نامبر محصولات اپل شناخته می‌شه. محصولاتی که دارای کیبورد هستن زبان ورودی اون‌ها متفاوته. به عنوان مثال محصولات تولید شده کشور سنگاپور، دارای زبان کیبورد سنگاپوری هستن.شاید یکی از مهم‌ترین نکات پارت نامبر محصولات آیفون که باعث ایجاد تفاوت در محصولات می‌شه، تک سیم کارت و یا دو سیم کارت بودن محصول خریداری شده.

بسیاری از محصولات منتشر شده برای بازار آمریکا به صورت تک سیم کارت فیزیکی قابل خریداری هستن، چرا که سیستم مخابراتی این کشور به گونه‌ای هست که افراد می‌تونن از سیم کارت دوم به صورت غیر فیزیکی استفاده کنن. وجود برخی از محدودیت‌های نرم افزاری هم بسته به قوانین و سیاست‌های کشورهای مختلف در برخی از محصولات اپل مشاهده می‌شه.

شیوه تشخیص پارت نامبر آیفون

شیوه تشخیص پارت نامبر آیفون

شناخت مراحل تشخیص پارت نامبر محصولات اپل برای بسیاری از استفاده کنندگان دارای اهمیته. برای انجام این کار کافیه به بخش تنظیمات گوشی رفته و گزینه عمومی (General) رو انتخاب کنین. بعد با انتخاب گزینه درباره تلفن (About) می‌تونین به بخش پارت نامبر برسین.

در بخش مدل دستگاه (Model)، 1 الی 2 حرف آخر قبل از ممیز رو مشاهده کنین. به عنوان مثال اگه دستگاه شما دارای پارت نامبر MG4F2LL/A هست، 2 حرف قبل از ممیز کد LL درج شده هست که نشان دهنده پارت نامبر کشور آمریکا هست. هر کد اختصاصی بیان کننده یک کشوره که برای شناسایی دستگاه‌های تولید شده اون منطقه تعریف می‌شه. لیست مهم‌ترین پارت نامبرهای تولید شده محصولات اپل برای کشورهای مختلف به شرح زیر هستن:

 • LL: آمریکا
 • LZ: شیلی، پاراگوئه و اروگوئه
 • MG: مجارستان
 • RS: روسیه
 • TA: تایوان
 • HN : هند
 • ZA/A : سنگاپور
 • CH: چین

شاید این مقاله رو دوست داشته باشین: تشخیص آیفون ریپک و پک اصلی

کدوم پارت نامبر مناسبه؟

کدوم پارت نامبر مناسبه؟

همون‌طور که بیان شد تفاوت Part number iPhone باعث تفاوت در کیفیت ساخت محصولات این شرکت نشده لذا کاربران متناسب با نیاز خودشون می‌تونن بهترین محصولات این شرکت رو خریداری کنن. وجود برخی از تفاوت‌های جزئی نرم افزاری باعث انتخاب نهایی کاربران می‌شه.

به عنوان مثال پارت نامبر آیفون امارات به دلیل سیاست‌های این کشور به گونه‌ای هست که اجازه استفاده از سرویس FaceTime رو به کاربران نمی‌ده. اگه پارت نامبر کشور امارات (AE) رو خریداری کنین نمی‌تونین از این سیستم بهره‌مند بشین. لازم به ذکره که سرویس FaceTime یک سرویس تماس تصویری هست که از طریق بستر اینترنت بین دستگاه‌های مختلف اپل قابل انجام هست.

در واقع کاربران با داشتن سرویس اینترنت می‌تونن بین دستگاه‌های مختلف اپل به شکل رایگان با هم‌دیگه تماس تصویری برقرار کنن. شاید بشه گفت که بهترین پارت نامبر قابل خریداری، پارت نامبر کشور آمریکا هست اما باید این نکته رو در نظر بگیرین که بسیاری از محصولات این شرکت به صورت تک سیم کارت فیزیکی تولید می‌شن.

اگه به دنبال استفاده از دو سیم کارت همزمان فعال هستین، می‌تونین پارت نامبرهای کشور آسیای شرقی نظیر چین و سنگاپور رو خریداری کنین. محصولات تولید شده مختص این مناطق به صورت دو اسلات سیم کارت فیزیکی عرضه می‌شن.

نکات کلیدی در زمینه انتخاب پارت نامبر آیفون

دو نکته کلیدی در زمینه خرید محصولات اپل با پارت نامبرهای مختلف وجود داره که مرتبط با گارانتی و زبان ورودی محصولاته:

به این مطلب هم سر بزن: اسکنر لیدار آیفون چیه؟

گارانتی محصولات اپل

نکات کلیدی در زمینه انتخاب پارت نامبر آیفون- گارانتی

پارت نامبر مختلف محصولات اپل تعیین کننده نوع و مدت زمان گارانتی محصولات این کمپانی نیست. در واقع شما در کشورهای غیر از تحریم کمپانی اپل، با خرید محصولات این شرکت می‌تونین بدون توجه به پارت نامبرهای تولید شده از یک سال گارانتی جهانی استفاده کنین.

زبان پیش‌فرض محصول

نکات کلیدی در زمینه انتخاب پارت نامبر آیفون- زبان پیشفرض

در صورتی که محصولات مختلف کمپانی اپل نظیر مک بوک، آی مک و محصولات دارای کیبورد رو خریداری کنین، زبان ورودی دستگاه بر اساس نوع پارت نامبر تولید شده متفاوت هست. به عنوان مثال اگه مک بوک تولید شده برای کشور چین رو خریداری کنین، کیبورد ارائه شده به صورت پیش‌فرض دارای زبان چینیه. در سایر موارد تفاوت خاصی در کیفیت ساخت محصولات و نرم افزارهای ارائه شده شرکت اپل وجود نداره و با خیال آسوده می‌تونین از محصول خریداری شده استفاده کنین.

جمع بندی

یکی از موضوعات کلیدی برای بسیاری از افراد که قصد خرید محصولات شرکت اپل رو دارن، بحث پارت نامبره. در این مقاله به توضیح تفاوت‌ پارت نامبرهای آیفون پرداخته شد. یک سری باورهای غلط در این زمینه در میان عموم مردم و فروشنده‎‌ها وجود داره که باعث سردرگمی خریداران می‌شه.

در صورتی که بخواین از محصولات این کمپانی استفاده کنین، می‌تونین با در نظر گرفتن نیاز خود از پارت نامبرهای موجود در کشور استفاده کنین. به دلیل استقبال مردم از پارت نامبر کشور آمریکا، بسیاری از فروشندگان محصولات دارای این پارت نامبر رو با قیمت بیشتری به فروش می‌رسونن. امیدوارم با مطالعه این مقاله از مجله تکنولوژی ایسل بتونین در خرید نهایی خودتون بهترین تصمیم رو اتخاذ کنین.

نظر شما راجع به این مقاله چیست؟

5 دیدگاه. Leave new

 • تفاوت zaa با ch چیه؟

  پاسخ
  • پارت نامبر ch برنامه فیس تایم رو به صورت صوتی ارائه نمیده ولی zaa برنامه فیس تایم رو چه تصویری و چه صوتی پشتیبانی می کنه

   پاسخ
 • تفاوت پارت نامبرها برای ما اهمیت داره؟

  پاسخ
  • تحریریه ایسل
   دی 5, 1402 10:59 ق.ظ

   سلام ایسلی عزیز!
   بعله
   چراکه بعضی از پارت نامبر ها یک‌سری از قابلیت هارو ندارن
   برای مثال پارت نامبر ch قابلیت مکالمه‌ی تصویری در برنامه‌ی فیس‌تایم رو نداره و…

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!