آشنایی با استاندارد ip یا ضریب نفوذ

آشنایی با استاندارد ip یا ضریب نفوذ

آموزش
بدون دیدگاه

خیلی از گوشی‌ها و دستگاه‌های هوشمند امروزی با خاصیت مقاومت در برابر آب و گردوخاک و… ساخته شدن. ولی باید بدونیم که همه این دستگاه‌ها مقاومت یکسانی در برابر آب ندارن. در واقع استانداردهای مختلفی برای ضدآب بودن و مقاومت در برابر گردوغبار وجود داره. درجه مقاومت دستگاه‌ها در برابر آب و گردوغبار رو با معیاری به نام استاندارد ip می‌سنجن. اگه می‌خواین بدونین درجه حفاظت ip چیست، خوندن ادامه این مطلب رو از دست ندین.

استاندارد ip چگونه تعریف می‌شه؟

استاندارد ip یا درجه حفاظت بین‌المللی، معیاریه که میزان مقاومت یه دستگاه الکترونیکی در برابر آب و گردوغبار رو نشون می‌ده. برای این که بدونیم استاندارد ip چیه، باید نگاهی به تعریفی که که توی استاندارد بین‌المللی IEC 60539 اومده بندازیم.

توی این تعریف اومده که طبق استاندارد ip می‌تونیم درجه مقاومت اجسام الکتریکی، الکترونیکی و دستگاه‌هایی که با برق کار می‌کنن رو در برابر اجسام جامد خارجی (اجسام خارجی یعنی حتی دست و انگشتای اون) مشخص کنیم. در واقع هدف از تدوین این استاندارد، ارائه اطلاعات بیشتر درباره قابلیت‌هایی مثل ضد آب بودن یک دستگاه به کاربران اون هست.

این مقاله هم شاید به کارت بیاد: حفره ریز بالای گوشی موبایل

فرمت استاندارد ip

فرمت استاندارد ip

توی استاندارد ip می‌شه با توجه به ارقامی که مقابل کلمه IP نوشته می‌شن، متوجه میزان مقاومت دستگاه در یک شرایط خاص بشیم. رقم اول، نشون‌دهنده میزان مقاومت یک دستگاه یا شئ در برابر قطعات خطرناک مثل رساناهای الکتریکی، قطعات متحرک و ورود اجسام جامد خارجی می‌شه.

با دیدن جدول زیر می‌تونین ببینین که معنی رقم اول در درجه حفاظت ip چیست.

معانی ارقام در جایگاه رقم اول استاندارد ip
رقم اول ابعاد جسم خارجی که در برابر آن محافظت می‌شود موثر در برابر
0 بدون محافظت عدم محافظت در برابر تماس و نفوذ اجسام
1 بزرگتر از 50 میلی‌متر هر سطح بزرگی از بدن، مانند پشت دست. این حالت هیچ گونه محافظتی در برابر تماس عمدی با قسمتی از بدن ندارد.
2 بزرگتر از 12.5 میلی‌متر انگشتان دست یا هر جسم خارجی با این ابعاد
3 بزرگتر از 2.5 میلی‌متر ابزارآلات، سیم‌های ضخیم و غیره
4 بزرگتر از 1 میلی‌متر بیشتر سیم‌ها، پیچ‌ها و غیره
5 محافظت در برابر گرد و غبار از ورود گرد و غبار به طور کامل جلوگیری نمی‌کند. اما حفاظت کامل در برابر تماس و میزان کمی از گرد و غبار را ارائه می‌دهد.
6 محافظت در برابر ذرات بسیار ریز محافظت کامل در برابر ورود گرد و غبار

 

اما می‌رسیم به رقم دوم. رقم دوم در استاندارد ip نشون‌دهنده میزان حفاظت از تجهیزات داخل محفظه دستگاه یا شئ الکترونیکی، در برابر نفوذ آبه.

با دیدن جدول زیر، می‌تونین ببینین که معنی رقم دوم در درجه حفاظت ip چیست.

معانی ارقام در جایگاه رقم اول استاندارد ip
رقم اول ابعاد جسم خارجی که در برابر آن محافظت می‌شود موثر در برابر
0 بدون محافظت
1 چکه کردن آب چکه کردن آب روی دستگاه یا شئ الکترونیکی، نباید تاثیری بر آن یا عملکرد آن داشته باشد.
2 چکه کردن آب نباید هیچ گونه اثر مضر داشته باشد. چکه کردن عمودی قطرات آب یا در حالتی که زاویه آن کمتر از 15 درجه باشد، نباید هیچ گونه اثر مضری بر عملکرد دستگاه داشته باشد.
3 پاشیدن آب پاشیدن آب به هر شکل، تا حالتی که زاویه آن کمتر از 60 درجه باشد، هیچ تاثیری بر عملکرد دستگاه ندارد.
4 اسپری شدن آب اسپری شدن آب به دستگاه، از هر جهت و با هر زاویه‌ای، نباید باعث بروز مشکل برای دستگاه شود.
5 ریخته شدن آب توسط یک نازل ریخته شدن آب روی دستگاه توسط یک نازل، مشکلی برای آن به وجود نخواهد آورد.
6 تماس با آبی که از یک واترجت خارج می‌شود اگر دستگاه از هر جهت با آبی که با فشار از واترجت خارج می‌شود، تماس داشته باشد، مشکلی برای آن ایجاد نمی‌شود.
7 غوطه ور شدن در آب تا عمق 1 متر اگر دستگاه شما حداکثر تا عمق 1 متری در آب غوطه ور شود، هیچ گونه اثر مضری برای آن به وجود نخواهد آمد.
8 غوطه ور شدن در آب در عمق‌های بیش از 1 متر این شرایط باید توسط سازنده دستگاه مشخص شود. بنابراین در این حالت، دستگاه شما به گونه‌ای مهر و موم شده که حتی اگر تا عمق بیش از 1 متر نیز در آب غوطه ور شود، هیچ مشکلی نخواهد داشت.

 

حالا یه مثال می‌زنیم تا استاندارد ip رو با توجه به این اعداد و ارقام، بهتر متوجه بشین. یه پریز برق با درجه حفاظت IP22، یعنی در برابر ورود انگشتان دست مقاومه و در صورت ورود قطرات آب به صورت عمودی یا با زاویه بسیار کم هم آسیبی به اون وارد نمی‌شه.

لوازم جانبی الکتریکی که داخل خونه‌ها و ساختمون‌ها استفاده می‌شه، معمولاً دارای درجه حفاظت IP2x هستن (یعنی در برابر ورود اشیای خارجی بزرگ‌تر از ۱۲.۵ میلی‌متر و انگشتان دست، مقاوم هستند).

تا اینجا با استاندارد ip و معنی ارقامی که جلوی کلمه IP نوشته می‌شه آشنا شدین. ولی اهمیت وجود درجه حفاظت ip چیست؟

این مقاله هم شاید برات جذاب باشه: بهترین پردازنده های گرافیکی موبایل

اهمیت وجود یک استاندارد درجه حفاظت دستگاه‌ها

اهمیت وجود یک استاندارد برای مشخص کردن درجه حفاظت دستگاه‌ها

دلیل وجود استاندارد ip جهانی برای دستگاه‌های مختلف اینه که خریدارا و کاربرای هر یک از این دستگاه‌ها بتونن از مقاومت کالاهای الکتریکی یا مکانیکی در شرایط و محیط‌های خاص، اطمینان داشته باشن. این استاندارد کمک می‌کنه تا هر کس بتونه یه دستگاه متناسب با نیاز خودشو خریداری کنه.

بعضی آدما توی محیط مرطوب یا گرم و شرجی زندگی می‌کنن یا شرایط محل کارشون طوریه که گوشی، تلبت یا ساعتشون در معرض رطوبت و گردوغبار قرار می‌گیره. این دسته از افراد می‌تونن قبل از خرید دستگاه موردنظرشون به استاندارد IP توجه کنن تا بفهمن اون دستگاه چه درجه‌ای از حفاظت رو در برابر عواملی مثل رطوبت و… تأمین می‌کنه.

ممکنه موقع خرید گوشی موبایل ، ببینین که توی مشخصاتش نوشته شده که از استاندارد IP68 یا IP67 پشتیبانی می‌کنه. این استانداردها چه درجه‌ای از حفاظت رو برای گوشی فراهم می‌کنه؟

در ضمن اگه قصد خرید گوشی ضد آب رو دارین، می‌تونین مقاله بهترین گوشی‌های ضد آب رو توی مجله ایسل مطالعه کنین.

 تفاوت استاندارد IP67 و IP68 چیه؟

 تفاوت استاندارد IP67 و IP68 چیه؟

این دو استاندارد، از متداول‌ترین استانداردهایی هستن که توی ساخت گوشی‌های هوشمند رعایت می‌شه. این استانداردها، سطح بالایی از حفاظت رو برای دستگاه‌های الکترونیکی (از جمله گوشی‌های هوشمند) به ارمغان میاره. برای این که بدونین استاندارد ip68 چیست و چه تفاوتی با ip67 داره، ویژگی‌های هر کدوم رو ذکر می‌کنیم:

استاندارد ip68:

  • محافظت کامل در برابر ورود گردوغبار (با توجه به عدد ۶)
  • مقاومت در برابر غوطه ورشدن در آب تا عمق یک و نیم متر و به مدت ۳۰ دقیقه (با توجه به عدد ۸)

استاندارد ip67:

  • محافظت کامل در برابر ورود گردوغبار (با توجه به عدد ۶)
  • مقاومت در برابر غوطه ورشدن در آب تا عمق یک متر و به مدت ۳۰ دقیقه (با توجه به عدد ۷)

همونطور که می‌بینین، استاندارد ضد آب IP68 نسبت به IP67 قوی‌تره و از گوشی شما در برابر غوطه‌وری در عمق‌های بالاتر از یک متر هم محافظت می‌کنه. اما هردوی این استانداردها از نظر مقاومت در برابر گردوغبار، یکسان هستن.

ممکنه از خودتون بپرسین که آیا استاندارد ip تنها استانداردیه که برای حفاظت از دستگاه‌های الکترونیکی وجود داره؟ خیر! حالا که فهمیدین درجه حفاظت ip چیست، توی ادامه مطلب با یه استاندارد که مختص مچ‌بندها و ساعت‌های هوشمنده آشنا می‌شین.

این مطلب هم بهت کمک می‌کنه: عمر مفید گوشی های موبایل

استاندارد ATM

استاندارد ATM

این استاندارد که Atmosphere نام داره و به اختصار به اون استاندارد ATM می‌گن، برای بیان میزان مقاومت مچ‌بندها یا ساعت‌های هوشمند در برابر نفوذ آب استفاده می‌شه. همچنین میزان فشاری که این دستگاه می‌تونه در مدت زمان یک ساعت تحمل کنه رو هم می‌شه با این استاندارد فهمید.

برای مثال، استاندارد ATM 5 به یه ساعت هوشمند اجازه می‌ده تا فشاری معادل فشار موجود در عمق ۲۰ متری آب رو تحمل کنه. باید بدونین که این معیار، برای اندازه‌گیریه فشاره نه عمق. یعنی استاندارد ATM 5 به معنای این نیست که می‌تونین با اون ساعت هوشمند تا عمق ۵۰ متری غواصی کنین!

بلکه به این معناست که فشاری معادل فشار آبی که توی عمق ۵۰ متری وجود داره، نمی‌تونه به این دستگاه آسیبی بزنه. استاندارد ATM هم مثل استاندارد ip، رتبه‌بندی‌ها و درجات مختلفی داره. توی جدول زیر می‌تونین چند نمونه از استانداردهای مختلف ATM و میزان حفاظتی که برای دستگاه ارائه می‌دن رو ببینین.

اگه خواستی بیشتر در مورد این مقاله بدونی: مضرات گوشی موبایل

میزان مقاومت دستگاه‌های مختلف در برابر آب، بر اساس استاندارد ATM

استاندارد ATM محافظت در برابر موثر در برابر
1 ATM فشار آب در شرایطی معادل عمق 10 متری بارش باران، برف، دوش گرفتن
3 ATM فشار آب در شرایطی معادل عمق 30 متری بارش باران، برف، دوش گرفتن، شیرجه زدن در آب
5 ATM فشار آب در شرایطی معادل عمق 50 متری بارش باران، برف، دوش گرفتن، شیرجه زدن در آب، شنا و غواصی
10 ATM فشار آب در شرایطی معادل عمق 100 متری بارش باران، برف، دوش گرفتن، شیرجه زدن در آب، شنا، غواصی و دیگر ورزش‌های آبی

سخن پایانی درباره مفهوم استاندارد ip و ATM

توی این مطلب درباره دو استاندارد مهم برای محافظت از دستگاه‌های برقی صحبت کردیم و متوجه شدیم که درجه حفاظت ip چیست. حتماً برای خرید گوشی، پشتیبانی از استاندارد ip67 یا ip98 رو مدنظر قرار بدین. برای خرید ساعت یا مچ‌بندی هوشمند هم استاندارد ATM رو مطابق جدولی که توی این مطلب آوردیم، بررسی کنین. اگه دوس دارین مقالات دیگه‌ای رو در رابطه با فناوری‌های روز دنیا بخونین، حتماً به سری به مجله ایسل بزنین.

سوالات متداول

استاندارد IP68 از IP67 قوی‌تره و از دستگاه الکترونیکی در برابر غوطه‌ور شدن در عمق‌های بالاتر از یک متر، محافظت می‌کنه.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!