تنظیم خودکار نور گوشی اندروید

بهترین راه برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید

آموزش
2 دیدگاه

امکان تنظیم خودکار نور گوشی اندروید یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در تجربه کاربری و مقدار رضایت کاربرا در استفاده از دستگاه‌های اندرویدیه. از اون‌جا که نور مناسب گوشی، با توجه به محیطی که در اون هستیم متفاوت هستش، اما امکان تنظیمات دستی و خودکار روشنایی صفحه در موقعیت‌های مختلف برای گوشی‌های اندرویدی فراهم شده.

به این شکل کاربرا می‌تونن در محیط‌های نور با بالا بردن روشنایی صفحه امکان مشاهده واضح‌تر تصویر رو داشته باشن. از طرفی با کم کردن نور در محیط‌های کم نورتر می‌تونن از خستگی چشم و آسیب نور زیاد گوشی در امان بمونن.

اگه دنبال خرید گوشی هستین میتونین به سایت ایسل سری بزنید تا جدیدترین محصولات رو با مناسب ترین قیمت ببینین و خریدتون رو انجام بدین.

چرا باید از تنظیم خودکار نور گوشی اندروید استفاده کنیم

چرا باید از تنظیم خودکار نور گوشی اندروید استفاده کنیم

همونطور که گفتم نور متناسب صفحه گوشی موبایل با محیطی که در اون قرار داریم می‌تونه تجربه رضایت بخش‌تری در استفاده از گوشی اندرویدی به همراه داشته باشه. اما با توجه به تغییر مکان‌های مختلف در طول روز ممکنه انجام این تنظیمات به صورت دستی برای بعضی کاربرا کاری پر زحمت و زمان‌بر باشه؛ از طرفی سهل انگاری در این امر می‌تونه موجب خستگی و مشکلات دیگه چشمی بشه.

برای همین امکان تنظیم نور خودکار صفحه گوشی اندروید، یکی از امکانات مهم گوشی‌های هوشمنده که عملکرد درست اون نقش به‌سزایی در رضایت کاربرا داره. با قرار دادن تنظیمات روشنایی صفحه نمایش روی حالت خودکار شما قادر هستین با خیال راحت و بدون نگرانی از خستگی چشمی در مکان‌های مختلف از نور مناسب گوشی‌تون لذت ببرین.

همچنین اگه موقع شب مشغول استفاده از گوشی همراهتون هستین، تنظیم خودکار نور گوشی اندروید می‌تونه از شما در برابر بی‌خوابی‌های شبانه محافظت کنه. چراکه کار کردن با این صفحات نورانی در طی شب باعث به هم خوردن ریتم کورتیزول و هورمون‌های خواب در بدن می‌شه؛ در این صورت اگه نور مناسب شب رو برای این زمان استفاده نکنین احتمالا با به هم خوردن چرخه طبیعی خواب مواجه می‌شین.

از طرف دیگه تنظیمات خودکار گوشی اندرویدی به طرز قابل توجهی مصرف باتری رو کاهش می‌ده و به این ترتیب موجب افزایش طول عمر باتری و همچنین گوشی شما می‌شه. همچنین عملکرد گوشی هوشمند شما هم در اثر استفاده از تنظیمات مناسب به مراتب بهبود پیدا می‌کنه.

این مقاله هم شاید به کارت بیاد: نحوه تنظیم ساعت گوشی اندروید

روش تنظیم خودکار نور گوشی اندروید

روش تنظیم خودکار نور گوشی اندروید

حالا که با اهمیت استفاده درست از این تنظیمات آشنا شدیم، بهتره چگونگی استفاده از این عملکرد کاربردی در گوشی‌های اندرویدی رو هم باهم یاد بگیریم. برای این کار می‌تونیم از طریق برنامه تنظیم خودکار نور گوشی اندروید که از امکانات خود گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شه و یا نرم افزارهای جانبی استفاده کنیم.

 تنظیم خودکار نور توسط خود گوشی اندروید به دو روش زیر قابل انجامه:

  • روش اول از طریق نوار اعلان‌های بالای صفحه‌ست که برای اکثر گوشی‌های دارای سیستم عامل اندروید 11 به شکل زیر انجام می‌شه:

فعال کردن گزینه Auto Brightness  یا Adaptive Brightness از قسمت Brightness level در نوار اعلان.

  • روش دوم از طریق تنظیمات گوشی اندرویدی که با دنبال کردن الگوی زیر قابل انجامه:

Setting—display—brightness level—automatic brightness (Adaptive Brightness)

این مطلب رو از دست نده : چرا نرخ نوسازی صفحه مهم است؟

تنظیم نور خودکار صفحه گوشی اندرویدی چطوریه؟

تنظیم نور خودکار صفحه گوشی اندرویدی چطوریه؟

گوشی‌های اندرویدی به صورت هوشمند کار می‌کنن و این به معنی وجود سنسورهای مختلف برای کاربردهای مختلفه. یکی از این سنسورها، سنسور تشخیص نور محیطه. این سنسورها نور محیط رو براورد می‌کنه و نور صفحه رو بر اساس اون تنظیم می‌کنن. به این شکل از تنظیم که توسط خود گوشی انجام می‌شه و در واقع حالت پیش فرض دستگاهه، همون تنظیم خودکار نور گوشی اندروید گفته می‌شه.

استفاده از نرم‌افزار تنظیم روشنایی

استفاده از نرم‌افزار تنظیم روشنایی برای گوشی اندروید

روش تنظیم خودکار گوشی‌های اندرویدی با وجود مزایایی که داره به دلیل دقیق نبودن حسگرهای سنجش نور محیط دچار مشکلاتی می‌شن. مثلا حسگرها نمی‌تونن نور محیط رو به درستی تشخیص بدن و تغییرات مناسبی در نور صفحه در موقعیت‌های مختلف ایجاد نمی‌شه. در مواردی حساسیت نامناسب حسگرها منجر به نوسانات زیاد و حواس‌پرتی و نارضایتی کاربر می‌شه. در این مواقع می‌شه از نرم افزارهایی که برای این تنظیمات طراحی شدن استفاده کرد. در اینجا به معرفی یکی از این نرم افزارها به نام lux lite می‌پردازم.

برنامه lux lite چیه و چطوری کار می‌کنه؟

برنامه lux lite چیه و چطوری کار می‌کنه؟

 این برنامه یک نسخه رایگان داره که تقریبا همه موارد مهم نسخه اصلی رو پوشش می‌ده و بدون هزینه و نمایش آگهی می‌تونه برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید مورد استفاده قرار بگیره. نسخه اصلی اون Lux Auto Brightness رو می‌تونین با حدودا 3 دلار خریداری کنین و از امکانات کامل اون استفاده کنین. مثلا با استفاده از نسخه کامل می‌تونین روشنایی رو برای استفاده در شب روی پایین‌ترین حالت نگه دارین و از قابلیتی که برای نمایش رنگ‌های مختلف صفحه  ارائه می‌ده، بهره ببرین.

به طور کلی نحوه‌ی تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در این برنامه، بر پایه تعریف پیوندهای مرتبط توسط کاربره. این برنامه امکانی رو فراهم می‌کنه تا شما بتونین در موقعیت‌های مختلف نور مناسب با محیط رو تنظیم کنین و اون رو به عنوان یک پیش فرض در برنامه ثبت کنین.

به عنوان مثال برای زمانی که در محیط باز و دارای نور طبیعی هستین نور گوشی خودتون رو به صورت دستی روی تنظیماتی که برای اون محیط مناسبه قرار بدین. بعد با ذخیره این درجه تنظیم شده نور برای اون محیط خاص برنامه رو برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در مواقع مشابه آموزش بدین.

با تعریف چند نمونه از این پیوندها (بین نور مناسب تنظیم شده خودتون و نور محیط که توسط سنسور گوشی تعیین می‌شه)، در واقع به برنامه معیاری برای سنجش مقدار مناسب روشنایی برای موقعیت‌های مختلف می‌دین. به‌این ترتیب برنامه در موقعیت‌های مختلف بر اساس این معیار می‌تونه به صورت خودکار نور مناسب شما رو تنظیم کنه. تعریف این پیوندها به برنامه برای تنظیمات بهتر کمک می‌کنه.

شاید این مقاله برات جذاب باشه: DLNA چیه و چه کاربردی داره؟

روش کار با LUX

روش کار با LUX- تنظیم خودکار روشنایی گوشی اندروید

برای شروع کار با LUX باید تنظیمات خودکار گوشی رو غیر فعال کنین و به صورت دستی نور رو تنظیم کنین. بعد برای آموزش دادن LUX کافیه سطح روشنایی دلخواه صفحه رو روی نوار تنظیم مشخص کنین و اون رو با مقدار روشنایی محیط که توسط سنسور تعیین شده  (مقدار lx ) لینک کنین. این دو شاخص عددی به صورت پیوندی در برنامه ذخیره می‌شن و به عنوان پیش فرض و معیاری برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در موارد بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرن.

در آخر باز هم امکان تغییر تنظیمات به حالت پیش فرض برنامه وجود داره. پس اگه به اشتباه تنظیمات نامناسبی رو انتخاب کردین نگران نباشین. این برنامه دارای تنظیمات متنوعی برای کاربردهای مختلفه که شما می‌تونین با توجه به نیاز خودتون هر کدوم از اون‌ها رو انتخاب و استفاده کنین. همچنین درصورت لزوم امکان تغییر تنظیمات برای زمان‌های مختلف رو هم دارین. روش کار پیش فرض lux به این صورته که فقط در حالت شروع به استفاده از گوشی یک بار روشنایی رو تنظیم می‌کنه.

یعنی موقع استفاده اگه محیط شما و سطح روشنایی تغییر کنه، برنامه تنظیمات جدیدی ارائه نمی‌ده. این روش تنظیم خودکار نور گوشی اندروید قطعا از جهاتی خوبه. چراکه تغییرات مداوم نور صفحه در حین استفاده شما را اذیت نمی‌کنه. اما موقع جابه‌جایی بین محیط‌های تاریک و روشن این ویژگی زیاد جالب به نظر نمی‌رسه. برای برطرف کردن این مشکل لازمه حالت پیش فرض رو به تنظیمات دیگه موجود در برنامه تغییر بدین و از امکانات مورد‌نظر خودتون استفاده کنین.

این مطلب رو هم حتما بخون: بهترین لانچر‌های اندروید 2022

بررسی تنظیمات مختلف برنامه LUX

بررسی تنظیمات مختلف برنامه LUX - تنظیم خودکار نور گوشی

در زیر خیلی کوتاه به چند نمونه از پرکاربردترین تنظیمات این برنامه اشاره می‌کنم.

حالت دستی(Manually)

تنظیم نور گوشی اندروید- حالت دستی

این روش همون روش تنظیم دستیه که می‌تونین به آسونی با غیر فعال کردن تنظیم خودکار نور گوشی اندروید و با اعمال تغییرات مورد نظر در زمان‌های مختلف از اون استفاده کنین.

حالت در بیداری (On Wake)

این حالت همان تنظیمات پیش فرض برنامه LUX هستش. به‌این صورت که فقط موقع شروع به کار نور رو تنظیم می‌کنه. (اگه این حالت مناسب شما نیست می‌تونین با استفاده از تنظیمات دیگه برنامه به حالت مورد نظر خودتون دست پیدا کنین.)

حالت پویا(Dynamically)

در این حالت، با تغییرات زیاد نور محیط، برنامه به دستگاه شما تنظیمات جدیدی از روشنایی رو ارائه می‌ده و سطح روشنایی رو با توجه به محیط جدید تنظیم می‌کنه. البته برای جلوگیری از تغییرات ناگهانی در این روش تنظیم خودکار نور گوشی اندروید، می‌تونین زمان تاخیر بین حالت‌ها رو در برنامه مطابق با نظر خودتون تعیین کنین.

حالت دوره‌ای(Periodically)

اگه برنامه رو روی این حالت بذارین به صورت پیش فرض هر پنج ثانیه یک‌بار با بررسی سطح روشنایی محیط به شما سطح نور جدیدی ارائه می‌ده. البته شما می‌تونین برای جلوگیری از نوسانات زیاد این زمان رو به زمان دلخواه خودتون افزایش بدین.

بد نیست این مطلب رو هم بخونی: بهترین برنامه مدیریت پسورد در گوشی اندروید

حالت صعودی(Ascendingly)

حالت صعودی- تنظیم خودکار نور گوشی موبایل

این حالت فقط به صورت صعودی کار می‌کنه. یعنی فقط افزایش نور محیط رو تشخیص می‌ده و متناسب با اون روشنایی صفحه رو افزایش می‌ده. درصورتی که با کاهش نور محیط تغییری در تنظیمات ارائه نمی‌ده. در زمان اتمام کار هم دوباره تنظیمات آپدیت می‌شه.

این حالت برنامه مناسب گوشی‌هاییه که حسگرهای نامناسبی دارن و به صورت پیوسته نوسانات ناخواسته ایجاد می‌کنن. حالت بهینه استفاده از لوکس(LUX) ایجاد پیوندهای پیش فرض برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در این برنامه‌ست. همچنین استفاده از نوع تنظیمات مناسب خودتون می‌تونه روشنایی دلخواه شما رو ارائه بده.

جمع بندی

در این مقاله به اهمیت تنظیمات نور و روشنایی گوشی موقع استفاده‌های گوناگون از گوشی موبایل پرداختم. در ادامه با معرفی امکان تنظیم خودکار گوشی اندرویدی و گفتن مزایای استفاده از اون، روش‌های مختلف این کار رو بررسی کردم. همچنین به معرفی یکی از برنامه‌های جانبی تنظیم خودکار نور هم پرداختم و امکانات موجود در این برنامه و شیوه کار با اون رو شرح دادم.

این مقاله از مجله ایسل با هدف بهبود تجربه کاربری شما و استفاده مناسب از امکانات گوشی اندرویدی نوشته شده. امیدواریم با بررسی نکات اون و همچنین بررسی بقیه روش‌های تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در (LUX) و بقیه برنامه‌ها رضایت بیشتری رو در استفاده از گوشی هوشمند خودتون تجربه کنین.

سوالات متداول

کاهش آسیب به چشم
ویژگی برنامه ها
باتری گوشی
گرمای هوا و محیط
کثیفی سنسور نور محیط

3/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!