Skip to main content

همانطور که می‌دانید، تمام اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها برای کودکان مناسب نیستند و باید بر روی آن‌ها کنترل داشته باشید؛ به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله قصد داریم به معرفی چند اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان بپردازیم. اپلیکیشن‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، جنبه آموزشی هم دارند و به نوعی یک تیر و چند نشان هستند؛ چرا که علاوه بر سرگرم کردن کودک نکات مفید و آموزنده‌ای هم برای کودک در برخواهند داشت. تمام اپلیکیشن‌هایی که معرفی می‌شوند، از سیستم عامل اندروید پشتیبانی می‌کنند.

 

بازی Toddler Kids Puzzles PUZZINGO

برنامه مناسب کودکان، Toddler Kids Puzzles PUZZINGO

یکی از برنامه های گوشی مناسب کودکان، Toddler Kids Puzzles PUZZINGO است. این بازی پازلی یکی از بازی‌های جذاب و البته آموزشی و کودکانه می‌باشد. در این بازی کودک شما باید با استفاده از هوش خود و سرنخ‌های داخل بازی به حل جورچین‌ها بپردازد؛ سازندگان این بازی می‌گویند که Toddler Kids Puzzles PUZZINGO برای کودکان اوتیسمی که باید گفتار درمانی شوند، بسیار کاربردی خواهد بود. در این بازی 8 جورچین وجود دارد که کودک شما باید یکی یکی آن‌ها را حل کند.

 

بازی Endless Alphabet

بازی Endless Alphabet

بازی Endless Alphabet جزو ده بازی برتر کودکانه برای فرا گرفتن زبان انگلیسی است. اگر به دنبال اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان برای یاد دادن زبان انگلیسی به فرزند خود می‌گردید، حتما این برنامه را امتحان کنید. این بازی هم تقریبا مدل پازلی است و کودک شما بعد از انجام این بازی می‌تواند تا 100 کلمه نسبتا پر تکرار از زبان انگلیسی را یاد بگیرد. این بازی از نظر طراحی انیمیشن نیز سطح بالایی دارد و کودک شما علاوه بر بازی، می‌تواند از طراحی انیمیشنی زیبای Endless Alphabet هم بهره بگیرد.

 

بازی Daniel Tiger’s Neighborhood

بازی Daniel Tiger’s Neighborhood

در بین اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان، بازی Daniel Tiger’s Neighborhood نیز جایگاه خوبی دارد. در این بازی، کودک شما باید از یک بچه ببر به اسم دنیل نگهداری کند. این بازی جنبه آموزشی دارد و به کودک شما مدیریت زمان را یاد خواهد داد؛ بازی Daniel Tiger’s Neighborhood تقریبا شبیه به بازی معروف پو است و کودک شما باید به آن رسیدگی کند. طراحی فانتزی و کودکانه این بازی هم هر کودکی را برای اجرای آن ترغیب می‌کند؛ حتی گزارش شده است که افراد سالمند هم از این بازی استفاده می‌کنند و بسیار راضی هستند.

 

بازی Starfall ABCs

بازی Starfall ABCs

در بازی Starfall ABCs تمام جنبه‌های آموزشی رعایت شده است؛ کودک شما باید با بهره‌گیری از حواس خود، برای به پایان رساندن این بازی تلاش کند. این بازی نیز برای یاد دادن زبان انگلیسی به کودکان شما بسیار کاربردی و مفید خواهد بود؛ بعد از گذشت یک یا دو هفته، کودکان شما با اکثر حروف انگلیسی آشنا می‌شوند و آماده یادگیری‌های بیشتر هستند. جالب است بدانید که بازی Starfall ABCs در گوگل پلی و فضای مجازی بیش از حد مورد استقبال کاربران و به ویژه کودکان قرار گرفته است. این بازی تا به این لحظه بیشتر از 1.5 میلیون بار دانلود شده است.

 

بازی Breathe, Think, Do with Sesame

بازی Breathe, Think, Do with Sesame

بازی Breathe, Think, Do with Sesame برای جلوگیری از داد زدن و عصبانی شدن کودکان ساخته شده است. به طور کلی، در این بازی به کودک شما تمام نکات مورد نیاز برای مقابله کردن با عصبانیت را آموزش داده می‌شود. رده سنی در نظر گرفته شده برای این بازی، 2 تا 5 سال است. در طراحی بازی Breathe, Think, Do with Sesame از روش‌های مدرن بهره گرفته شده است. کودک شما می‌تواند ارتباط خوبی را با این بازی و شخصیت‌هایی که در آن وجود دارند، برقرار کند؛ این بازی ماموریت‌های مختلفی دارد و در طول روز، 5 چالش را به کودک شما خواهد داد. اگر قرار است یک بازی یا نرم افزار گوشی مناسب کودکان برای مقابله کردن با عصبانیت برای کودک خود در نظر بگیرید، بدون شک این بازی انتخاب مناسبی برایتان خواهد بود.

 

بازی Moose Math by Duck Duck Moose

بازی Moose Math by Duck Duck Moose

بازی Moose Math by Duck Duck Moose هم یکی دیگر از صدها اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان است. در این بازی کودک شما مجبور می‌شود که عملیات‌های ریاضی مانند ضرب، تقسیم، جمع و تفریق را انجام دهد. در واقع با انجام این بازی، کودک شما از نظر آموزش و درسی هم رشد زیادی خواهد کرد. بعد از پاسخ دادن به سوالات و معماهای ریاضی، کودک شما امتیاز می‌گیرد و می‌تواند با همان امتیازها شهر مخصوص به خود را بسازد. 4 سال رده سنی تعیین شده برای بازی Moose Math by Duck Duck Moose می‌باشد؛ البته کودکانی که در انجام عملیات‌های ریاضی ضعیف هستند و سن بیشتری دارند هم می‌توانند از این بازی و نرم افزار گوشی مناسب کودکان استفاده کنند.

 

بازی Starfall Learn to Read

بازی Starfall Learn to Read

بازی Starfall Learn to Read یکی دیگر از صدها اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان می‌باشد. در این بازی، کودک شما می‌آموزد که چگونه باید حروف انگلیسی را تلفظ کند. این بازی برای کمک به کودکانی که از لحاظ خواندن و نوشتن حروف انگلیسی مشکل دارند، ساخته شده است؛ تاکنون کودکان زیادی با استفاده از بازی اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان، توانسته‌اند زبان انگلیسی را فرا بگیرند.

 

بازی LEGO® Juniors Create & Cruise بهترین اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان

بازی LEGO® Juniors Create & Cruise

بازی‌هایی که در آن‌ها از لگو استفاده شده است، در بین کودکان محبوبیت زیادی دارد؛ بازی LEGO® Juniors Create & Cruise نیز یکی از پرطرفدارترین برنامه های موبایل کودکان است که به کودک شما نحوه ساخت ماشین و ابزار آلات را آموزش می‌دهد. طراحی بازی به گونه‌ای انجام شده است که به هیچ عنوان کودک شما از بودن در آن خسته نخواهد شد و همواره به فکر پشت سر گذاشتن چالش‌های این بازی است. لازم به ذکر است که بازی LEGO® Juniors Create & Cruise هیچ تبلیغاتی ندارد. به همین دلیل، کودک شما در معرض خطر دیدن تبلیغات‌های نامناسب و اذیت کننده قرار نمی‌گیرد.

 

بازی Peppa Pig Paintbox

بازی Peppa Pig Paintbox

بازی Peppa Pig Paintbox یکی از بهترین اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان است که به آن‌ها نقاشی کشیدن را یاد می‌دهد. در این بازی ابزارهای زیادی برای طراحی در اختیار کودک شما قرار می‌گیرد. قابل ذکر است که در این بازی، شخصیت‌ها و برچسب‌های مختلفی هم در اختیار کودک شما قرار گرفته و با این شخصیت‌ها و برچسب‌ها، نقاشی‌های بسیار زیبایی را می‌توان کشید.

 

بازی Animal Sounds for Baby

بازی Animal Sounds for Baby

بازی Animal Sounds for Baby یکی از بازی‌های جذاب و سرگرم کننده برای کودک شما است. کودکتان در این بازی با حیوانات و صدای آن‌ها آشنا می‌شود و ویژگی‌های ظاهری آن‌ها را می‌بیند.
زمانی که کودک شما بر روی حیوان مورد نظر ضربه می‌زند، آن حیوان به حرکت در می‌آید و می‌تواند حرکات آن حیوان را ببیند. قابل ذکر است که هر حیوان حرکت و انیمیشن مخصوص به خود را دارد و هیچکدام از حرکت‌ها تکراری نخواهد بود.

 

نرم افزار قصه صوتی کودکانه‎

نرم افزار گوشی مناسب کودکان

نرم افزار قصه صوتی کودکانه هم در لیست بهترین بازی‌های گوشی موبایل مخصوص کودکان قرار می‌گیرد؛ در این نرم افزار قصه‌های مختلفی برای کودکان وجود دارد که می‌توانید هر کدام از آنها را به راحتی برای کودک خود پلی کنید. در این نرم افزار قصه‌های قدیمی و نوستالژی نیز وجود دارد که بزرگسالان هم برای زنده شدن خاطرات گذشته می‌توانند آن‌ها را گوش دهند.

 

درجه سنی اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان چیست؟

معرفی اپلیکیشن های مناسب کودکان

هر فیلم و برنامه‌ای حتی اگر برای کودکان هم باشد، دارای درجه سنی است؛ درجه سنی 3 سال یعنی محتوای آن اپلیکیشن مناسب تمام گروه‌های سنی است و تمام افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. درجه سنی 7 سال مخصوص فیلم‌هایی است که امکان دارد محتوای ترسناک و یا صحنه‌های خشن داشته باشند که ترجیحا افراد زیر 7 سال نباید آن را ببینند. درجه سنی 12 سال برای فیلم و اپلیکیشن‌هایی است که محتوای نسبتا خشنی را ارائه می‌دهند. البته این خشونت بر روی کاراکترهای واقعی اعمال نمی‌شود و آن فیلم یا بازی را بر پایه کاراکترهای فانتزی ساخته‌اند.

درجه سنی 16 سال نیز برای فیلم و بازی‌هایی است که در آن صحنه‌های خشن وجود دارد. در این فیلم‌ها از کلمات ناسزا نیز استفاده شده است که مناسب افراد زیر 16 سال نیست. درجه سنی 18 سال هم برای محتواهای خشن، مصرف مواد مخدر، شرط بندی و … ارائه می‌شود. این درجه سنی مخصوص بزرگسالان است و به هیچ عنوان کودکان نباید آن را ببینند. محتواهایی که با درجه سنی 18 سال ارائه می‌شود، بسیار شبیه به زندگی واقعی هستند و به احتمال زیاد تاثیر زیادی را بر روی کودکان خواهد گذاشت و به همین دلیل است که باید کودکان را از تماشای چنین محتواهایی محروم کنید.

 

سخن پایانی در رابطه با اپلیکیشن‌ های مناسب کودکان

در این مقاله به معرفی و بررسی چند برنامه و اپلیکیشن گوشی مناسب کودکان پرداختیم؛ بازی‌هایی که معرفی شد هم جنبه آموزشی و هم جنبه سرگرمی را برای کودک شما خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که زیاده‌روی در استفاده از آن‌ها به هیچ عنوان مورد خوشایندی نیست و نمی‌تواند مطلوب باشد. بر روی زمان استفاده از این اپلیکیشن‌ها حتما کنترل داشته باشید. پیشنهاد می‌شود که به درجه سنی توجه ویژه‌ای داشته باشید و اگر فیلم‌ یا بازی مورد نظر دارای محتوای خشن است، آن را در دسترس کودکان قرار ندهید. برای تماشای فیلم و بازی مورد نظر، حتما به توضیحاتی که در پشت کاور آن نوشته شده است توجه کنید؛ در قسمت توضیحات معمولا درباره نوع محتوا صحبت شده است که می‌تواند راهنمایی خوبی برای شما باشد.

ارسال پاسخ