بالا بردن امنیت جیمیل

 8 روش موثر و ساده برای بالا بردن امنیت جیمیل

آموزش
بدون دیدگاه

‌اگر در حال خوندن این مطلب هستید، شما یکی از میلیون‌ها نفری هستید که از جیمیل برای ارسال و دریافت اطلاعات خودتون استفاده می‌کنین. خیلی از افراد اطلاعات بسیار حساس رو توی حساب جیمیل خودشون ذخیره می‌کنن و شاید واقعا اطلاع نداشته باشن که چطور می‌تونن از جیمیل خودشون در برابر هکرها محافظت کنن.

بالا بردن امنیت جیمیل برای همه ما مهمه و برای بعضی از افراد مهم‌تر؛ با‌این‌حال ما توی این مقاله می‌خوایم آموزش بالا بردن امنیت Gmail رو توضیح بدیم. اگر دوست دارین در این مورد بدونین و این موضوع براتون اهمیت دارده، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله از ایسل با ما همراه باشین.

آموزش بالا بردن امنیت جیمیل

آموزش بالا بردن امنیت جیمیل

جیمیل یه سرویس ایمیل مبتنی بر وبه که توسط گوگل ارائه میشه. از حساب‌های جیمیل می‌تونین برای دسترسی به سایر سرویس‌های Google مانند Google Drive و YouTube استفاده کنین. حساب جیمیل برای کسب‌وکار شما مهمه؛ بخاطر اینکه به شما این امکان رو میده که با استفاده از یه آدرس ایمیل حرفه‌ای با مشتریان خودتون ارتباط برقرار کنین. همچنین به شما امکان دسترسی به مجموعه ابزارهای بهره‌وری Google رو میده که به شما کمک می‌کنه کسب‌وکار کارآمدی داشته باشین.

این مقاله هم شاید به کارت بیاد: امنیت مرورگرها

ایمیل‌ها می‌تونن مهمترین حساب کاربری ما باشن که اطلاعات زیادی توی اون‌ها می‌تونیم ذخیره کنیم. بدون‌شک هک شدن ایمیل کار خوشانیدی نیست و شما با این کار ممکنه خیلی از داده‌ها و اطلاعات خودتون رو از دست بدین. اول‌ازهمه این رو بگیم که راه‌اندازی هر کدوم از این مراحل برای امنیت جیمیل، شاید فقط 10 دقیقه زمان از ما بگیره؛ اما می‌تونه ایمیل و حتی اطلاعات ما رو در برابر هکرها حفظ کنه. پس بهتره که این 7 مرحله رو دنبال کنین تا مطمئن بشین که امنیت جیمیل شما تضمین شده‌اس.

تأیید صحت دو مرحله‌ای رو فعال کنین

1: تأیید صحت دو مرحله‌ای رو فعال کنین

نگرانی گوگل در مورد مسائل مربوط به سرقت حساب، منجر به معرفی یه ویژگی امنیتی به نام تأیید 2 مرحله‌ای شده. هرچقدرم که شما تلاش کنین که یه رمز عبور قوی و خاص داشته باشین، بازهم ممکنه هکرها به اکانت شما دسترسی داشته باشن، اما با فعال کردن تایید دومرحله‌ای دیگه خیالتون راحته که به‌هیچ‌وجه کسی نمی‌تونه به اطلاعات شما دسترسی داشته باشه.

تأیید دو مرحله‌ای یه لایه امنیتی اضافی از Gmail رو فراهم می‌کنه. هر بار که به حساب خودتون دسترسی داشته باشین، یه کد به تلفن شما ارسال می‌شه؛ در نتیجه دیگران نمی‌تونن رمز عبور شما و این کد رو حدس بزنن و به جیمیل شما دسترسی داشته باشن.

این مقاله هم شاید برات جذاب باشه: امنیت مرورگر کروم

توجه داشته باشین که برای فعال کردن این قابلیت به یه تلفن همراه نیاز دارین. اگر تلفن خودتون رو گم کنین یا به هر دلیل به اون دسترسی نداشته باشین، می‌تونین کدهای پشتیبان قابل چاپ و یه شماره تلفن پشتیبان رو به‌عنوان گزینه‌های جایگزین برای دسترسی به حساب خودتون ایجاد کنین. همچنین می‌تونین برای برنامه‌هایی که کد تأیید درخواست نمی‌کنن، یه رمز عبور مخصوص برنامه ایجاد کنین.

ممکنه این موضوع آزاردهنده به نظر برسه، اما مطمئنا بهترین راه برای داشتن امنیت جیمیله و با این کار دیگه لازم نیست نگران هک شدن حساب جیمیل خودتون باشین.

رمزهای عبور جیمیل خودتون رو به اشتراک نگذارین

2: رمزهای عبور جیمیل خودتون رو به اشتراک نگذارین و به جای اون از صندوق ورودی مشترک استفاده کنین

به اشتراک‌گذاری یه رمز عبور اصلا کار درستی برای امنیت جیمیل نیست! درعوض، روش توصیه شده، ایجاد صندوق ورودی مشترک برای آدرس‌های ایمیل گروهی شماست.

صندوق ورودی مشترک به شما این امکان رو میده که اعضای تیم مرتبط رو دعوت کنین و به اون‌ها اجازه بدین ایمیل‌های گروهی رو مستقیما از صندوق ورودی مربوطه مدیریت کنن. بهترین راه‌حل‌های موجود، امکان اختصاص ایمیل به اعضای تیم خاص، تغییر وضعیت یه مکالمه و اضافه کردن برچسب‌ها برای زمینه بیشتر رو حتی ممکن می‌سازه. یکی دیگه از مزایای مدل صندوق ورودی مشترک اینه که تیم شما می‌تونه پاسخ‌های تکراری و متقابل رو فراموش کنه. اگر هم تیمی‌ها در حال مشاهده یه ایمیل هستن، آواتارهای یکدیگر رو می‌بینن.

این مطلب هم بهت کمک می‌کنه: امنیت مرورگر فایرفاکس

دسترسی به برنامه‌های شخص ثالث

3: دسترسی به برنامه‌های شخص ثالث رو لغو کنین

ممکنه با استفاده از اعتبارنامه Google خودتون توی وب‌سایت خاصی ثبت‌نام کرده باشین یا برنامه‌های افزودنی یا حتی برنامه‌های شخص ثالث رو به‌مرورزمان نصب کرده باشین. بعضی از این‌ها ممکنه روزی حساب جیمیل شما رو در معرض خطر قرار بدن. بهترین روش اینه که همیشه دسترسی به برنامه‌هایی رو که دیگر از اون‌ها استفاده نمی‌کنین، لغو کنین تا این خطرها رو کاهش بدین.

به صفحه مجوزهای حساب Google خودتون مراجعه کنین تا دسترسی به هر چیزی رو که نمی‌خواین حفظ کنین، لغو کنین. قبل از هرچیزی مطمئن باشین که این مرحله رو هرازگاهی تکرار کنین، به‌عنوان‌مثال: هر سه ماه یه‌بار.

فعالیت‌های مشکوک رو بررسی کنین

4: فعالیت‌های مشکوک رو بررسی کنین

اگر Google متوجه فعالیت مشکوک توی حساب شما بشه، اعلانی برای شما ارسال می‌کنه. در‌حالت‌ایده‌آل، باید حداقل یه بار در ماه حساب خودتون رو به‌صورت دستی بررسی کنین تا مطمئن بشین که هیچ فعالیت مشکوکی انجام ندادین. اگه متوجه فعالیت غیرعادی شدین، فکر کنین چرا این فعالیت ناآشنا به نظر می‌رسه. اگه نتونستین چیزی به‌خاطر بیارین، بهترین کار اینه که رمزعبور خودتون رو تغییر بدین  و احراز هویت دو مرحله‌ای رو فعال کنین.

5: فیلترهای حساب خودتون رو برای ارسال ایمیل بررسی کنین

مهمه که مطمئن باشین که هیچ فیلتر فعالی توی حساب شما وجود نداره که ممکنه ایمیل شما رو به آدرس ایمیل شخص ثالث بازارسال کنه. برای بررسی این کار، به صفحه تنظیمات جیمیل خودتون سربزنین و روی تب فیلترها کلیک کنین. به دنبال فیلترهایی باشین که یا استفاده نمی‌کنین و اون‌ها رو حذف کنین.

علاوه بر این، قسمت Forwarding and POP/IMAP رو بررسی کنین تا ممطئن بشین که هیچ آدرس ارسال غیرمجاز دیگری به جز آدرس‌هایی که توسط شما تأیید شده وجود نداره.

اگه خواستی بیشتر در مورد این مقاله بدونی: مناطق تحت پوشش 5G

ایمیل‌های خودتون رو هنگام ارسال اطلاعات حساس تأیید کنین

6: ایمیل‌های خودتون رو هنگام ارسال اطلاعات حساس تأیید کنین

با دریافت ایمیل، ممکنه متوجه بشین که کنار آدرس ایمیل فرستنده یه قفل قرمز کوچک وجود داره. این نشون میده که پیام ارسال شده ناامنه. این نماد قرمز قفل شده همراه با ایمیل‌های ارسال شده‌اس که با رمزگذاری TLSاحراز هویت نشدن. توی این مرحله، اگر می‌خواین به تبادل پیام با این شخص ادامه بدین، باید با فرستنده این ایمیل‌های ناامن تماس بگیرین تا خیالتون از بابت این موضوع راحت باشه.

7: ردیاب‌های ایمیل رو شناسایی و مسدود کنین

شاید ندونین که امروزه خیلی از افراد و شرکت‌ها ایمیل‌هایی رو که ارسال می‌کنن ردیابی می‌کنن. با نصب برنامه‌های افزودنی می‌تونین چنین ردیاب‌هایی رو شناسایی و مسدود کنین.

اگر می‌خواین حداکثر امنیت رو داشته باشین، باید به سایر نکات امنیتی ایمیل توجه کنین، تموم این نکاتی که تا به اینجای مقاله گفتیم، باید برای کاربران معمولی Gmail کافی باشه. برای نحوه بالا بردن امنیت جیمیل، حداقل تأیید دو مرحله‌ای رو فعال کنین و از یه رمز عبور منحصربه‌فرد استفاده کنین و مراقب پیوست‌های ایمیل باشین.

این مقاله هم حتما به دردت می‌خوره: پردازنده arm چیست

از رمز عبور قوی استفاده کنین

8: از رمز عبور قوی استفاده کنین

خیلی مهمه که برای حساب ایمیل خودتون از یه رمز عبور قوی و خاص استفاده کنین. شاید خیلی از ما دقت لازم رو برای انتخاب رمزعبور برای ایمیل نداشته باشیم. برای هر حساب آنلاینی که دارین از رمزهای عبور منحصر‌به‌فرد و تصادفی تولید شده استفاده کنین

بای تغییر رمز عبور حساب Google خود، به صفحه امنیتی حساب Google مراجعه کرده و توی قسمت Signing to Google بر روی Password کلیک کنین. اگر از شما خواسته شد رمز عبور خودتون رو تأیید کنین، سپس رمز عبور جدید رو وارد کنین و روی گزینه ok کلیک کنین.

به این مطلب هم سر بزن: نحوه نصب اپلیکیشن اندروید روی ویندوز

سایر روش‌های بالا بردن امنیت جیمیل

این روش‌های گفته شده، مهمترین روش‌ها برای امنیت جیمیل هستن؛ اما برای اینکه خیال خودتون دیگه بابت این قضیه تخت باشه، لازمه که چندتا کار دیگه هم انجام بدید.

  1. دسترسی‌های اضافه به اکانت‌تون رو پاک کنین: برای استفاده از خیلی از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها شما باید اکانت جیمیل داشته باشین. شما به بعضی از این نرم‌افزارها هیچ نیازی ندارین و حتی سالی یکبار هم اونا رو باز نمی‌کنین، پس بهتره حذف کنین تا خیال خودتون هم راحت باشه.
  2. سیستم عامل، مرورگر و اپلیکیشن‌هاتون رو به‌روز‌رسانی کنید.
  3. نرم‌افزار‌ها، اپلیکیشن‌ها و اکستنشن‌های اضافه رو پاک کنید.
  4. از باز کردن ایمیل‌های ناشناس، دانلود فایل‌های مشکوک و حتی رفتن به وب‌سایت ناایمن خودداری کنین.

بعضی از مواقع ممکنه که یه شخص یه اکانت جیمیل قدیمی داشته باشه؛ شاید مدت زیادیه که از اون استفاده می‌کنه و اطلاعات مهمی اونجا ذخیره کرده شایدهم دلیل دیگه‌ای داشته باشه. دلیل این موضوع هرچیزی که باشه، اگه قصد دارین اکانت قیمی خودتون رو نگهدارید، ، باید چند نکته رو در نظر داشته باشین. اول از همه باید مطمئن باشین که هر چند وقت یه‌بار رمز عبور خودتون رو تغییر می‌دین. دوم، مطمئن بشین که تنظیمات حساب خودتون رو بررسی کردین. در نهایت، برای آزاد کردن فضا، هر ایمیل یا فایل غیرضروری رو توی اکانت خودتون حذف کنین.

بد نیست این مطلب رو هم بخونی: طریقه ثبت لوکیشن در Waze و گوگل مپ

نتیجه‌گیری

با انجام مراحل ساده بالا می‌توانین مطمئن بشین که ایمنی اکانت جیمیل شما تضمین شده‌اس. همیشه وقتی در مورد امنیت صحبت می‌کنین، مراقب اعلان‌های Google باشین که به شما توصیه می‌کنه برای اینکه از آسیب‌پذیری‌های احتمالی جدید و حمله هکرها مطلع بشین، باید مراقب امنیت جیمیل خودتون هم باشین. نظر شما در این زمینه چیه؟ به‌غیر از این موارد گفته‌شده، راهکارها و مراحل دیگه‌ای رو می‌شناسین که بتونه امنیت جیمیل شما رو فراهم کنه؟ اگه اینطوره حتما در قسمت نظرات با من به اشتراک بگذارین.

سوالات متداول

با کمی تنظیمات توی اکانت خودتون و توجه به بعضی از موارد، می‌تونین بالا بردن امنیت جیمیل خودتون رو تضمین کنین؛ فقط کافیه که از یه رمزعبور قوی استفاده کنین، تایید دومرحله‌ای رو فعال کنین، دسترسی به برنامه‌های شخص‌ثالث رو لغو کنین و فعالیت‌های مشکوک خودتون رو حداقل هر سه ماه یه‌بار بررسی کنین و حتی دسترسی‌های اضافه به اکانت خودتون رو پاک کنین.

بله جیمیل رو هم میشه هک کرد ولی با رعایت چند نکته و در نظر گرفتن یه‌سری از نکات ایمنی می‌تونین از این هک شدن جلوگیری کنین.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همچنین شاید دوست داشته باشید!