در بسیاری از موارد ممکن است شما بخواهید برای انجام کاری مانند روت کردن، ریکاوری کردن و انتقال داده گوشی، موبایل خود را به کامپیوتر وصل کنید. قابل ذکر است که بیش‌ترین علتی که افراد گوشی موبایل خود را به کامپیوتر و یا لپ تاپ متصل می‌کنند، خالی کردن فضای داخلی تلفن همراه در رایانه می‌باشد که گاهی با مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر یا همان شناسایی نشدن تلفن موبایل توسط کامپیوتر و در پی آن موجب عدم نمایش محتویات گوشی می‌شود. در این مقاله به راه‌هایی برای رفع مشکل وصل نشدن گوشی موبایل به کامپیوتر پرداخته‌ایم. پس برای حل مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر در ادامه‌ی این مقاله همراه ما باشید.

 

قدم‌های ابتدایی رفع مشکل عدم اتصال گوشی به کامپیوتر

قبل از هرچیزی برای بررسی مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر ابتدا موارد زیر را بررسی نمایید:

 

۱) سالم بودن کابل

در اولین قدم باید مطمئن باشید کابلی که استفاده می‌کنید سالم بوده و قطعی در آن به وجود نیامده باشد.

 

۲)فعال کردن USB debugging موبایل

رفع مشکل وصل نشدن گوشی موبایل به کامپیوتر

دومین چیزی که در مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر باید از آن مطمئن باشید، فعال بودن USB debugging می‌باشد.

برای فعال کردن این قابلیت کار‌های زیر را انجام دهید:

۱) به قسمت تنظیمات (Settings) بروید.

۲)گزینه‌ی Developer Options را فعال نمایید.

۳)بخش USB debugging را فعال  کنید.

۴)یک بار دیگر گوشی موبایل را توسط کابل به کامپیوتر متصل کنید.

اگر از طریق قسمت Settings تلفن گزینه‌ی  Developers Options را پیدا نکردید، باید ابتدا به بخش About device بروید و در ادامه  چند بار پیاپی بر روی گزینه‌ی Build Number ضربه بزنید تا پیامی بر روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده شود. پس از انجام مراحل گفته شده، بار دیگر به منوی Settings مراجعه کنید. اکنون گزینه‌ی Developer Options که قابل مشاهده است را انتخاب کنید. انجام این کار ممکن است موجب رفع مشکل عدم اتصال گوشی به کامپیوتر شما شود.

 

۳)مطمئن شدن از انتخاب گزینه‌ی File Transfer

هنگامی که از طریق یک کابل ارتباط بین تلفن و کامپیوتر برقرار می‌شود، پیام هشداری بر روی نمایشگر تلفن همراه نمایش داده می‌شود که دارای چند گزینه متفاوت می‌باشد. انتخاب در این مرحله از بین گزینه‌ها ارتباط مستقیمی بر روی  اتصال موبایل به کامپیوتر می‌گذارد. باید در این مرحله حتما گزینه‌‌ی File Transfer یا گزینه‌های مشابهی مانند Transfer Media را انتخاب  کنید تا اجازه‌ی دریافت و ارسال فایل بین تلفن هوشمند اندروید و کامپیوتر صادر شود. انتخاب گزینه‌هایی مثل Charge this device باعث می‌شود که امکان دسترسی به حافظه داخلی موبایل و فایل‌های ذخیره شده در آن توسط رایانه داده نشود و در نهایت امکان رد و بدل فایل بین گوشی و کامپیوتر را نداشته باشید. توجه به نکته‌ی گفته شده می‌تواند یکی دیگر از مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر باشد.

 

۴)چک کردن پورت‌های دستگاه

بعد از انجام مراحل اول و دوم و مطمئن شدن از مشکل نداشتن آن‌ها مرحله‌ی بعدی اطمینان از سالم بودن پورت‌های کامپیوتر و موبایل می‌باشد. آلودگی یا خراب شدن پورت‌های موبایل و رایانه یکی دیگر از رایج‌ترین علت‌های مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر می‌باشد. در صورت کثیف بودن پورت شارژ موبایل، با استفاده از یک خلال دندان یا هر وسیله‌ی مناسب دیگری مانند گوش پاک کن که در دسترس دارید می‌توانید داخل سوکت شارژر را به آرامی تمیز نمایید.

 

۵) بررسی نصب بودن و یا آپدیت کردن USB Driver در رایانه

رفع مشکل وصل نشدن گوشی موبایل به کامپیوتر

گاهی اوقات مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر مربوط به درایورهای تلفن همراه روی رایانه می‌باشد که با وجود نصب بودن آن‌ها، تلفن همراه در رایانه شناسایی نمی‌شود. علت به وجود آمدن این مسئله، این دلیل می‌تواند باشد که درایورها به روز نشده باشند.

برای آپدیت کردن درایوها مراحل زیر را انجام دهید:

  • درابتدا  موبایل خود را با کابل USB به کامپیوتر متصل کنید.
  • بر روی My Computer در ویندوز ‌های ۷ و ۸ و یا This PC در ویندوز ۱۰ راست کلیک کنید و گزینه‌ی properties را انتخاب نمایید. در این مرحله باید روی Device Manager کلیک کنید. در زیر قسمت other devices و یا در برخی دیگر از رایانه‌ها Portable Devices، روی اسم گوشی خود راست کلیک کرده و گزینه Update Driver را انتخاب  نمایید. درایورها  توسط اینترنت و به صورت خودکار آپدیت خواهند شد.

 

امتحان راه‌های آسان اما کاربردی

گاهی اوقات با انجام کارهای آسان و به ظاهر ساده‌ای می‌توان مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر را برطرف کرد. در ادامه بعضی از این روش‌ها را ذکر کرده‌ایم‌.

 

ریستارت تلفن همراه

رفع مشکل عدم اتصال گوشی به کامپیوتر

بسیاری از مواقع پیش آمده است که با ریستارت کردن گوشی‌های اندرویدی مشکلات تلفن برطرف شده است. هنگام مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر نیز ریستارت کردن تلفن یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید و به احتمال زیاد مشکل شما حل شود‌. در زمان رخ دادن همچین مسئله‌ای بهتر است از Force Restart استفاده کنید. فورس ریستارت تلفن همراه ممکن است با توجه به مدل و برند گوشی متفاوت باشد اما اکثرا  با فشردن و نگه داشتن دکمه های افزایش صدا  یعنی (Volume Up) و پاور (Power) برای مدت زمان چند ثانیه، امکان صادر دستور فورس ریستارت فراهم می‌شود. پس از اتصال گوشی به کامپیوتر اگر این کار را انجام داده باشید به احتمال زیاد تلفن همراه توسط سیستم قابل شناسایی خواهد شد.

 

خارج کردن حافظه جانبی

در برخی از مواقع، مشکل اتصال گوشی موبایل به کامپیوتر، به دلیل حافظه‌ی جانبی در تلفن‌هایی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند به وجود می‌آید. اگر پس از خارج کردن حافظه‌ی جانبی تلفن همراه آن را به کامپیوتر وصل کردید و مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر رفع شد، احتمالا مسئله‌ از بخش حافظه جانبی دستگاه بوده است. توصیه می‌شود برای انتقال اطلاعات خاصی از حافظه جانبی موبایل به رایانه، از ابزارهایی مثل RAM Reader استفاده کنید.

 

استفاده از حالت پرواز

نشناختن گوشی توسط کامپيوتر

حتما برای شما پیش آمده است که اختلال یا مشکل جزئی که تلفن همراهتان داشته را با استفاده از قرار دادن آن برای چند دقیقه بر روی حالت پرواز درست کرده باشید. گاهی اوقات استفاده از حالت پرواز، برای مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر نیز پاسخگو می‌باشد‌. علت جواب دادن این روش را می‌توان رفع بخشی از باگ سیستم عامل دانست که منجر به شناسایی نشدن دستگاه توسط رایانه می‌شود. برای استفاده از این روش ابتدا اتصال گوشی و کامپیوتر را قطع کنید. سپس حالت پرواز را فعال نمایید. پس از چند دقیقه تلفن را مجدد به کامپیوتر وصل کنید و وضعیت اتصال گوشی به رایانه را بررسی نمایید.

 

حذف Cache Partition در موبایل

مشکل اتصال گوشی موبایل به کامپیوتر

در بسیاری از مواقع هنگام مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر مشاهده شده که دیتاهای ذخیره شده به عنوان اطلاعات کش در حافظه‌ی تلفن‌های اندرویدی باعث به وجود آمدن باگ‌هایی می‌شود که مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر یکی از این باگ‌ها می‌باشد. برای از بین بردن پارتیشن کش در گوشی‌های اندرویدی به صورت زیر عمل کنید.

موبایل اندرویدی را خاموش کنید و در حدود یک دقیقه صبر کنید.

  •  دکمه‌های افزایش صدا (Volume Up)، کاهش صدا (Volume Down) و پاور (Power) را به صورت همزمان فشار دهید و نگه دارید تا تلفن وارد حالت ریکاوری شود و منوی ریکاوری برای شما نمایش داده شود.
  •  با استفاده از دکمه‌های تنظیم صدا بر روی گزینه Wipe Cache Partition بروید.
  •  با فشار دادن دکمه‌ی پاور این گزینه را انتخاب کرده و با حذف پارتیشن کش تلفن همراه موافقت کنید.
  •  با استفاده از دکمه‌ی ولوم گزینه Reboot را انتخاب نمایید.

بس از ریستارت گوشی، مجددا آن را به کامپیوتر  متصل کنید. احتمالا مشکل وصل نشدن گوشی موبایل به کامپیوتر با استفاده از این روش رفع خواهد شد.

 

استفاده از یک پورت دیگر در کامپیوتر

یکی دیگر از مسائلی که هنگام مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر باید آن را در نظر گرفت مشکل داشتن پورت USB که کابل رابط تلفن همراه را به آن وصل کرده‌اید می‌باشد و به همین سبب شناسایی موبایلتان انجام نمی‌شود. در این مواقع با تغییر پورت USB مشکل حل خواهد شد. برای تست این پورت‌ها کافیست گجت‌های دیگری مانند موس و فلش مموری را به آن‌ها متصل کنید تا از سالم بودن پورت‌ها در صورت شناسایی شدنشان‌ توسط کامپیوتر اطمینان حاصل نمایید.

 

تغییر کامپیوتر مورد استفاده

در صورتی که راه‌های ذکر شده مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر را رفع نکرده باشند، بهتر است  گوشی خود را به یک رایانه‌ی جدید متصل کنید‌. اگر پس از اتصال گوشی به  کامپیوتر جدید مشکل حل شد، یقینا مشکل عدم شناسایی موبایل از سمت کامپیوتر قبلی بوده است‌. در این حالت انجام کارهایی مانند حذف درایور پورت های USB و نصب دوباره‌ی آن ‌ها، غیر فعالسازی فایروال و آنتی ویروس و در نهایت تعویض ویندوز باید انجام شود تا پس از انجام این کارها مشکل شناسایی نشدن موبایل از سمت رایانه رفع شود اما اگر تلفن همراه در کامپیوتر جدید نیز شناسایی نشود، مشکل از گوشی موبایل می‌باشد.

 

ریست فکتوری موبایل

رفع مشکل وصل نشدن گوشی موبایل به کامپیوتر

در آخرین قدم پس از انجام تمام مراحل و نتیجه نگرفتن از آن‌ها، استفاده از ریست فکتوری یا همان بازگشت به کارخانه توصیه می‌شود. با فکتوری ریست کردن تلفن همراه، تمام اطلاعات حذف می‌شوند و تنظیمات دستگاه درست مانند روز اول خواهد شد به همین جهت بهتر است از این راه به عنوان آخرین روش استفاده کنید. نکته‌ای که به آن باید توجه کنید این می‌باشد که قبل از انجام بازگشت به کارخانه، گرفتن بک آپ یا پشتیبان از فایل‌های داخل گوشی تهیه کنید.

برای انجام ریست فکتوری گوشی، ابتدا وارد بخش Settings شوید.

  •  گزینه‌ی Backup & Reset را انتخاب کنید.
  •  بر روی گزینه‌ی Factory Reset ضربه بزنید.
  •  حال با فکتوری ریست شدن تلفن خود موافقت نمایید.

پس از اتمام مراحل و راه اندازی موبایل، مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر را بررسی کنید و عملکرد گوشی را هنگام متصل شدن تلفن همراه به رایانه ارزیابی نمایید.

 

اتصال گوشی از طریق شبکه وای فای به کامپیوتر 

یکی از ترفند‌هایی که می‌توانید هنگام مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر از آن استفاده کنید متصل کردن شبکه‌ی وای فای به کامپیوتر می‌باشد. برای انجام این روش ابتدا باید برنامه‌ی  AirDriod را دانلود نمایید و آن را بر روی گوشی و کامپیوتر خود نصب و به صورت همزمان اجرا کنید. اکنون اگر بر روی تلفن همراه و هم بر روی رایانه از یک اکانت مشترک استفاده کنید، می توانید تلفن هوشمند اندرویدی خود را به کامپیوتر متصل نمایید و هر کاری را که می‌خواستید با USB انجام دهید از طریق وای فای برای انجام آن اقدام کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله به مشکل اتصال گوشی به کامپیوتر و راه‌هایی برای رفع آن پرداختیم‌. همان‌طور که شرح داده‌ایم، هنگام نشناختن گوشی توسط کامپیوتر بهتر است ابتدا به مسائل ظاهری و ساده‌ای مانند چک کردن پورت دستگاه، سالم بودن کابل، عدم مشکل شناسایی از سمت رایانه توجه کنید و در صورتی که مشکل از آن‌ها نبود، از روش‌های دیگری مانند حالت پرواز، ریستارت تلفن همراه و… استفاده نمایید.