در تلفن‌های اندرویدی در صورت ناکافی بودن فضای ذخیره‌سازی داخلی می‌توان از حافظه جانبی استفاده کرد. اسلات کارت SD برای کاربرانی که دوست دارند عکس‌ها و فیلم‌های خود را در گوشی موبایل نگهداری کنند یا اهل بازی کردن با موبایل هستند، یک نعمت است. اما متاسفانه گاهی اوقات در شناسایی رم گوشی مشکل پیش می‌آید. پیغام شناسایی نشدن کارت حافظه توسط گوشی می‌تواند برای کاربران بسیار ناراحت کننده باشد. اما نگران نباشید، چرا که راهکارهای زیادی برای رفع بالا نیامدن رم گوشی وجود دارد. به عنوان مثال دلایل نخواندن کارت حافظه گوشی می‌تواند به نصب کارت SD تقلبی، خرابی حافظه جانبی، نصب اشتباه و حتی استفاده از برنامه‌های ویروسی در ارتباط باشد. اولین و ساده‌ترین راه‌حل برای رفع عدم شناسایی رم گوشی، خارج کردن آن از کارت اسلات SD و جای‌گذاری مجدد آن است. در صورتی که این ترفند چاره مشکل پیش آمده نبود، راهکارهای گفته شده در زیر را امتحان کنید.

 

ریبوت کردن گوشی، ساده‌ترین راه‌حل

ریبوت کردن گوشی

مشکلات همیشه پیچیده نیستند و ممکن است با ساده‌ترین راهکارها رفع ‌شوند. گاهی با ریبوت کردن دستگاه اندروید خود می‌توانید مشکل عدم شناسایی کارت حافظه در گوشی را به راحتی برطرف کنید. البته بعد از آن لازم است که باتری و کارت حافظه را از سر جای خود بیرون بیاورید. مجدد هر دوی آنها را داخل گوشی بگذارید. سپس دستگاه را روشن کرده و بررسی کنید که آیا کارت حافظه شناسایی شده است یا خیر.

 

وارد کردن مجدد مموری داخل شیار کارت حافظه گوشی

در صورتی که کارت حافظه به درستی در سر جای خود قرار نگیرد، دستگاه اندروید قادر به شناسایی رم گوشی نخواهد بود. قبل از اینکه روش‌های زیرا را دنبال کنید، بهتر است کارت SD را یکبار خارج کرده و مجدد آن را در شیار اسلات قرار دهید.

 

بررسی خراب بودن کارت حافظه

شناسایی کارت حافظه

وارد شدن هر گونه آسیب مکانیکی به مموری کارت ممکن است منجر به بالا نیامدن رم گوشی شود. حتی اگر آن را داخل دستگاه دیگری امتحان کنید، بازم هم مشکل نخواندن کارت حافظه توسط گوشی برقرار است. در اینطور مواقع تنها چاره‌ای که دارید، خرید کارت حافظه جدید است.

 

عدم سازگاری کارت حافظه با گوشی

نخواندن کارت حافظه گوشی

گاهی اوقات احتمال دارد که با پیغام «کارت حافظه وارد نشده است» مواجه شوید. علت این پیغام می‌تواند عدم سازگاری مموری با دستگاه‌تان باشد. به عنوان مثال ظرفیت کارت حافظه خیلی زیاد است. برای رفع مشکل باید کارت حافظه‌ای را انتخاب کنید که با دستگاه شما سازگاری دارد.

 

تمیز کردن کارت SD

تجمع گرد ‌و غبار روی شیار کارت حافظه یا اسلات گوشی ممکن است باعث نمایش پیغام «نخواندن کارت حافظه گوشی» شود. با استفاده از یک پاک‌کن لاستیکی قسمت زرد رنگ کارت حافظه را به آرامی تمیز کنید. همچنین آلودگی‌های بخش شیار اسلات دستگاه را نیز برطرف کنید. بعد از آن مموری را در سر جای خود قرار دهید.

 

امتحان سالم بودن کارت حافظه روی دستگاه دیگر

شناسایی نشدن مموری کارت در گوشی

اگر برایتان ممکن است برای تشخیص صحیح عدم شناسایی رم گوشی آن را به دستگاه شخص دیگری متصل کنید. در صورتی که مموری سالم بوده و عیب از گوشی‌تان باشد، دستگاه جدید قادر به تشخیص کارت حافظه است. بنابراین علت عدم شناسایی کارت حافظه در گوشی مربوط به دستگاه‌تان است و باید درصدد رفع آن باشید. اما در صورت عدم شناسایی مموری در دستگاه‌ دیگر می‌توانید با اجرای ترفندهای زیر مشکل بالا نیامدن مموری را حل کنید.

 

رفع عدم شناسایی رم گوشی با کمک کامپیوتر و کارت ریدر

نخواندن کارت حافظه توسط گوشی

رفع بالا نیامدن رم گوشی با استفاده از سیستم عامل ویندوز راهکار دیگری است که می‌توانید آن را امتحان کنید و مراحل آن به شرح زیر است. البته دقت داشته باشید این راه‌حل در صورتی قابل استفاده است که کارت حافظه توسط ویندوز قابل شناسایی باشد.

 • حافظه جانبی گوشی خود را داخل کارت ریدر قرار داده و سپس کارت ریدر را به کامپیوتر وصل کنید.
 • روی My Computer کلیک کرده و سپس درایو دیسک کارت حافظه را پیدا کنید.
 • روی دیسک کلیک راست‌ کرده و گزینه Property را بزنید و Tools را انتخاب کنید.
 • در قسمت Error-checking روی check کلیک کرده و سپس Repair Drive را بزنید.
 • بعد از تعمیر داریو باید حافظه جانبی را از کارت ریدر بیرون بکشید و برای بررسی حل مشکل شناسایی رم گوشی آن را مجدد داخل کارت اسلات قرار دهید.

 

رفع شناسایی نشدن مموری کارت در گوشی توسط فرمان CHKDSK

بالا نیامدن رم گوشی

در صورت وجود هرگونه خطای داخلی ممکن است که موبایل شما قادر به شناسایی رم گوشی نباشد. در اینطور مواقع شاید با دنبال کردن مراحل زیر بتوانید مشکل آن را برطرف کنید.

 • ابتدا My Computer یا This PC را انتخاب کرده و به ترتیب روی Manage و Disk Management کلیک کنید.
 • اکنون حافظه جانبی را در نمایشگر درایو پیدا کرده و بررسی کنید که آیا رایانه قادر به شناسایی رم گوشی است یا خیر.
 • Win+R را فشار دهید و عبارت cmd را تایپ کرده و اینتر را بزنید.
 • سپس chkdsk D: / f را تایپ کرده و با انتخاب دکمه اینتر کار را پایان دهید.

 

رفع مشکل شناسایی رم گوشی با Unmount کردن آن

شناسایی کارت حافظه

وارد تنظیمات گوشی خود شده و گزینه Storage را انتخاب کنید. سپس به دنبال کارت SD بگیرید. در این بخش می‌توانید برای برطرف کردن مشکل نخواندن کارت حافظه گوشی گزینه Unmount SD Card و بعد Mount SD Card را انتخاب کنید. بعد از اتمام این مرحله کارت حافظه را مجدد داخل گوشی قرار داده و گوشی را خاموش کرده و مجدد راه‌اندازی کنید. سپس بررسی کنید که آیا پیغام عدم شناسایی رم گوشی برطرف شده است یا نه. توجه کنید که در حین انجام این راهکار گوشی‌تان نباید به کامپیوتر متصل باشد.

 

به‌روزرسانی درایو حافظه جانبی

به‌روزرسانی درایو حافظه جانبی

عدم شناسایی کارت حافظه در گوشی اندروید می‌تواند به این دلیل ایجاد شده باشد که درایو کارت SD شما به‌روز نیست. انجام دستور‌العمل زیر می‌تواند منجر به تشخیص رم گوشی‌تان شود.

 • گوشی خود را به کامپیوتر وصل کرده و سپس با کلیک روی مای کامپیوتر گزینه Manage را انتخاب کنید.
 • در نوار وظیفه در سمت چپ، باید روی مدیریت دستگاه کلیک کرده و در کنار USB Serial Bus controllers روی + کلیک کنید، سپس یک علامت تعجب زرد ظاهر می‌شود.
 • در این مرحله راست کلیک کرده و Update Driver Software را انتخاب کنید. بعد از آن روی search for updated driver software کلیک کرده و منتظر بمانید تا درایور نصب شود. رایانه را مجدد راه‌اندازی کنید و بررسی کنید که آیا مشکل عدم شناسایی رم گوشی رفع شده است یا خیر.

 

فرمت کردن کارت حافظه جانبی

فرمت کردن کارت حافظه جانبی

در صورتی که هیچ‌ کدام از ترفندهای رفع مشکل نخواندن کارت حافظه توسط گوشی کارساز نبودند، توصیه می‌کنیم که کارت SD خود را فرمت کنید. البته لازم است بدانید که با فرمت کردن کارت حافظه اطلاعات داخل آن از بین می‌روند. با اتصال حافظه جانبی از طریق کارت ریدر به رایانه شخصی مراحل زیر را دنبال کنید. روی کارت حافظه کلیک راست کرده و بعد از انتخاب گزینه Format، روی Start کلیک کنید. دقت داشته باشید که در تنظیمات مربوطه گزینه FAT32 برای کارت حافظه 32 گیگابایت و کوچکتر از آن است. در حالی که اگر حجم آن بیشتر از 32 گیگابایت باشد باید گزینه exFAT را انتخاب کنید.

 

جمع‌بندی

کارت SD یکی از لوازم جانبی موبایل است که برای خیلی از کاربران ضروری است. بنابراین عدم شناسایی رم گوشی می‌تواند خیلی کلافه‌کننده باشد. ما در این مطلب سعی کردیم راه‌حل‌های سریعی برای رفع این مشکل بازگو کنیم. چنان‌چه این ترفندها موثر واقع نشدند و با خرید مموری جدید هم همچنان با پیغام بالا نیامدن مموری مواجه شدید، به احتمال زیاد دستگاه‌تان ایراد پیدا کرده است و باید سریع آن را تعمیر کنید.