دلایل زود خالی شدن باتری گوشی شیائومی

تمام شدن باتری گوشی شیائومی

با وجود پیشرفت گوشی‌های موبایل و مجهز شدن آن‌ها به امکانات‌ بیشتر از هر نظر طی زمان، یکی از مواردی که آن چنان طی این سال‌ها خیلی تغییر شگرفی روی گوشی‌های هوشمند نداشته، باتری‌های آن‌هاست. تکنولوژی ساخت باتری‌ها و هماهنگ‌سازی‌شان با نیاز بخش‌های مختلف گوشی‌ها باعث شده تا این قطعه اساسی طی این سال‌ها رشد چندانی نداشته باشد. بعضا حتی باعث شده تا گوشی‌های جدیدتر، باتری‌شان سریع‌تر خالی شود. گوشی‌های شیائومی و سیستم عامل MIUI این برند نیز از این قاعده مستثنا نیستند. برای غول چینی نیز به کرات پیش آمده که به خاطر سریع تمام شدن باتری گوشی شیائومی مخاطبانش، آن‌ها را به دردسر بیندازد. شاید این مورد در ابتدا نگران کننده به نظر برسد ولی با چند روش و ترفند می‌توانید مانع سریع خالی شدن باتری گوشی‌ موبایل خود شوید. با ما همراه باشید تا این روش‌ها را به ساده‌ترین شکل ممکن به شما آموزش دهیم.

 

چگونه از سریع تمام شدن باتری گوشی شیائومی خود جلوگیری کنیم

 

گوشی و تمام نرم افزارهای آن را بروزرسانی کنید

گوشی و تمام نرم افزارهای آن را بروزرسانی کنید

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کاهش سرعت خالی شدن باتری گوشی شیائومی شما، بروزرسانی سیستم و نرم افزارها برای افزایش بهینگی آن‌هاست. برای این که متوجه شوید سیستم شما بروز بوده یا خیر، کافی است به بخش تنظیمات دستگاه (Device Setting) رفته و از آن‌جا داخل بخش درباره گوشی (About Phone) و سپس وارد بخش بروزرسانی سیستم (System update) شوید. اگر در آن‌جا گزینه‌ای برای بروزرسانی سیستم وجود داشت حتما آن را اعمال کنید. به همین ترتیب می‌توانید از طریق Google Play Store تمامی برنامه‌هایی که روی گوشی شما نصب بوده و نیاز به بروزرسانی دارد را پیدا کرده و آن‌ها را بروزرسانی کنید.

 

حافظه نهان گوشی خود را پاکسازی کنید

تخلیه سریع باتریِ گوشی های شیائومی

یکی از عواملی که باعث سریع تمام شدن باتری گوشی شیائومی شما می‌شود و به راحتی نیز می‌توانید جلوی آن را بگیرید، حافظه پنهان گوشی یا به اصطلاح بهتر Cache گوشی شماست. حافظه Cache گوشی به داده‌های موقتی می‌گویند که برنامه‌های مختلف آن‌ها را ذخیره نگه می‌دارند تا هنگام باز شدن آن برنامه، سیستم مجبور به دانلود دوباره آن داده‌ها نباشد. بسیاری از گوشی‌های جدید که از سیستم عامل‌های نوین‌تر استفاده می‌کنند به صورت اتوماتیک Cache‌های قدیمی و باتری خور دستگاه را پاک می‌کنند.

منتها اگر گوشی شیائومی شما همچین راهکاری نداشت خودتان می‌توانید به صورت دستی به سرعت آن‌ها را به روش زیر پاک کنید. کافی است در ابتدا وارد تنظیمات (Setting) گوشی شده و به بخش حافظه (Storage) بروید. از آن‌جا شما می‌توانید نوع و میزان فضایی که داده‌های مختلف روی گوشی شما اشغال کرده‌اند را مشاهده کنید. داده‌های Cache نیز یکی از این انواع داده‌هاست. همین مورد را انتخاب کرده و به پیغام سیستم مبنی بر تاییدیه برای پاک کردن این بخش از داده‌هایتان جواب مثبت دهید. تمام داده‌های Cache شما در عرض چند ثانیه پاک شده و کمی فشار از باتری گوشی شما برداشته خواهد شد.

 

نرم افزار مشکل ساز را پیدا کنید

خالی شدن باتری گوشی شیائومی

در بسیاری از اوقات این سیستم شما و سیستم عامل MIUI شیائومی نیست که انرژی باتری شما را به سرعت مصرف می‌کند. بلکه تقصیر گردن نرم افزارهایی است که خودتان بعد از گرفتن گوشی آن‌ها را نصب کرده‌اید. برای پیدا کردن این نرم افزارهای مشکل ساز کافی است روش زیر را دنبال کنید.

وارد تنظیمات گوشی (Setting) شوید و سپس به بخش باتری (Battery) بروید. در منوی این بخش روی گزینه Power زده و از آن‌جا نیز وارد بخش Battery Use شوید. در این بخش شما توانایی مشاهده میزان مصرف انرژی تمام برنامه‌هایی که در حال حاضر روی گوشی موبایل شما نصب و در حال اجرا هستند را دارا هستید. بدین شیوه شما می‌توانید برنامه‌هایی که عامل مصرف زیاد باتری شما هستند را پیدا کنید.

اگر از این برنامه‌ها استفاده مداوم دارید، طبق روش قبل اقدام به حذف حافظه پنهان آن برنامه کنید. اما اگر برنامه مورد نظر برنامه‌ای است که مدت‌هاست از آن استفاده خاصی نداشتید و پاک کردن حافظه پنهان آن نیز کمک چندانی به بهبود مدت زمان باتری گوشی شما نمی‌کند، به ناچار آن برنامه را از گوشی خود پاک کنید تا جدا از باز کردن فضای حافظه گوشی، بار دیگری نیز از روی دوش باتری شما برداشته شود.

 

قابلیت Wake Lock Screen دستگاه را خاموش کنید

قابلیت Wake Lock Screen دستگاه را خاموش کنید

برخی قابلیت‌های کمک کننده گوشی بعضا باعث تسریع تخلیه باتری در گوشی‌های شیائومی می‌شود. قابلیت Wake Lock Screen یکی از این قابلیت‌هاست. ویژگی کمک‌کننده Wake Lock Screen این است که هر‌گاه صفحه گوشی شما خاموش است و اطلاعیه‌ای در آن ظاهر می‌شود، گوشی شما برای چند ثانیه صفحه‌اش روشن شده تا شما از آن مطلع شوید. مشکل این قابلیت آن‌جاست که روشن کردن مداوم صفحه هنگامی که با گوشی کاری ندارید انرژی گوشی را طی زمان به راحتی تخلیه می‌کند، بدون این که کارکردی برای شما داشته باشد. برای خاموش کردن این قابلیت کافی است به تنظیمات گوشی رفته و در بخش Lock Screens & Password سوییچ این قابلیت را با نام Wake Lock Screen for Notification پیدا کرده و آن را خاموش کنید.

 

قابلیت‌های ارتباطاتی گوشی را به طور مداوم فعال نگذارید

قابلیت‌های ارتباطاتی گوشی را به طور مداوم فعال نگذارید

از Wifi و دیتای گوشی گرفته تا بلوتوث و علی الخصوص GPS و مکان سنج دستگاه، این قابلیت‌های ارتباطاتی اساسی‌ترین و پرکاربردترین ویژگی‌های هر گوشی تلفن همراه به حساب می‌آیند. اما نکته‌ای که همیشه باید موقع استفاده گوشی خود مدنظر داشته باشید، خاموش کردن این ویژگی‌ها در زمانی است که به آن‌ها نیازی ندارید. چرا که آن‌ها نیز باعث سریع تمام شدن باتری گوشی شیائومی شما می‌شوند.

خاموش کردن اکثر این ویژگی‌ها از طریق نوار Quick Setting گوشی با پایین کشیدن انگشت‌تان به راحتی ممکن است. اگر با اینترنت کاری ندارید حتما وای‌فای یا دیتای گوشی‌تان را خاموش کنید، یا اگر با بلوتوث یا NFC به چیزی وصل نیستید، بی جهت بلوتوث دستگاه را روشن نگذارید. ممکن است حتی گاهی اوقات طی روز اشتباهی چراغ قوه دستگاه را حین استفاده روشن کرده‌اید، از این منو سریعا آن را خاموش کنید.

مهم‌ترین موردی که کاربران اکثر فراموش می‌کنند آن را بعد از استفاده خاموش کنند قابلیت مکان سنج دستگاه است. این قابلیت اصولا بعد از ورود شما به نرم افزارهای مجهز به نقشه دیجیتال به صورت اتوماتیک یا با اجازه شما روشن می‌شود و اصولا بعد از خروج شما از این نرم افزارها خاموش نمی شود. لذا ممکن است تا مدت طولانی‌ای بدون اطلاع شما این قابلیت از باتری گوشی شما تغذیه کند.

 

قابلیت Wi-Fi Scanning را خاموش کنید

قابلیت Wi-Fi Scanning را خاموش کنید

همه گوشی‌های اندروید، حتی آن هایی که از سیستم Redmi پشتیبانی می‌کنند، قابلیتی به نام Wi-Fi Scanning دارند که دستگاه به وسیله آن فرکانس وای‌فای‌های نزدیک به گوشی را به صورت خودکار شناسایی کرده و هنگامی که می‌خواهید به اینترنت وصل شوید، به سرعت اسامی تمام مودم‌ها و فرکانس‌های موجود در اطراف‌ را لیست می‌کند. شکی نیست که W-Fi Scanning قابلیت کاربردی‌ای است، اما چون همواره این قابلیت در پس زمینه دستگاه فعالیت دارد بخشی از انرژی دستگاه را صرف خود می‌کند. مهم هم نیست وای‌فای‌تان روشن باشد یا نباشد. برای خاموش کردن این قابلیت دوباره به تنظیمات گوشی رفته و وارد بخش Wi-Fi شده؛ سپس از آن‌جا وارد بخش Advanced Setting شوید. گزینه Scanning Always Available را می‌توانید در آن‌جا پیدا کنید. اگر این قابلیت احتیاج‌تان نمی‌شود همین جا خاموش‌اش کنید تا بیشتر از این باتری مصرف نکند.

 

قابلیت تنظیم روشنایی صفحه به صورت خودکار را غیرفعال کنید

غیرفعال کردن قابلیت تنظیم روشنایی صفحه به صورت خودکار

اکثر گوشی‌های اندرویدی به صورت خودکار این قابلیت را درون خود فعال دارند. کارکرد این قابلیت از روی اسم‌اش مشخص است. گوشی با کمک سنسورهای خود میزان نوری که جذب صفحه می‌شود را اندازه گرفته و برحسب آن شدت روشنایی صفحه را تعیین می‌کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم جهت حفظ انرژی باتری و جلوگیری از سریع تمام شدن باتری گوشی شیائومی خود این قابلیت را نیز خاموش کرده و خودتان به صورت دستی روشنایی صفحه را تنظیم کنید.

برای خاموش کردن این قابلیت به تنظیمات گوشی رفته و وارد بخش صفحه نمایش (Display) شوید. از آن‌جا گزینه سطح روشنایی (Brightness Level) را انتخاب کرده و از منوی جدید می‌توانید Automatic Brightness را پیدا کرده که با یک لمس ساده خاموش می‌شود فعالیت یکسره سنسور نورسنج دستگاه به جز مصرف بیهوده انرژی باتری، چندان فایده‌ای برای کاربرانی که در یک‌جا از گوشی‌شان استفاده می‌کنند، نداشته. به همین جهت پیشنهاد می‌کنیم از این طریق این قابلیت را نیز غیرفعال کنید.

به صورت کلی، اگر باتری شما معیوب نبود و تمامی این روش‌ها نیز جوابگو نبودند و هنوز مشکل سریع تمام شدن باتری گوشی شیائومی شما پابرجاست. آخرین راه پیشنهادی، بک آپ گرفتن از اطلاعات گوشی و سپس ریست کردن کامل آن است. اما اساسا مواردی که گفتیم باید کمک کنند تا مدت بیشتری گوشی شما در دستان‌تان روشن بماند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید متوجه شده باشید این است که عمر باتری شما به مدیریت منابع گوشی وابسته است. هر چه بیشتر قابلیت‌ها، نرم افزارها و حافظه پنهان بیشتری بدون استفاده گوشی شما را اشغال کند، باتری گوشی شما نیز سریع‌تر خود را تخلیه می‌کند.

 

جمع‌بندی

ما در این مقاله با معرفی روش‌های بسیار کاربردی سعی در رفع مشکل تمام شدن باتری گوشی شیائومی داشتیم. امیدواریم روش‌های گفته شده به مشکلات شما کمک کرده باشد. اگر علاقه‌مند به موضاعاتی در زمینه تکنولوژی هستید پیشنهاد می‌کنیم مقالات جذاب مجله ایسل را از دست ندهید.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.