تفاوت شارژر وایرلس و سیم دار، کمپانی‌ها به دنبال کاهش طول عمر باتری‌؟

تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار

شارژرهای وایرلس که بدون اتصال کابل به گوشی، منجر به شارژ دستگاه می‌شوند، مکانیزم بسیار جذاب و شگفت‌انگیزی دارند. همین تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار باعث شده تا کاربران بسیار علاقه‌مند به استفاده از این نوع شارژرها باشند.

در حالت کلی باتری گوشی همراه با حرکت یون‌ها از سمت قطب (الکترود) منفی به سمت قطب مثبت که توسط الکترولیت انجام می‌شود، شارژ می‌شوند و این عمل نیاز به یک محرک دارد. شارژرها از هر نوعی که باشند حرکت یون‌ها را امکان پذیر می‌کنند که در نهایت منجر به شارژ باتری می‌شود.

اما آیا شما به عنوان یک کاربر گوشی موبایل، از نحوه عملکرد شارژرهای بی سیم، مزایا و معایب و سایر موارد مربوط به آن‌ها مطلع هستید؟ اگر که اطلاعات کافی در این زمینه ندارید جای نگرانی نیست؛ چرا که ما در این مقاله از ایسل تصمیم داریم تا در رابطه با شارژرهای وایرلس اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم و همچنین به مقایسه شارژر وایرلس با شارژر سیمی بپردازیم.

مطالعه این مقاله باعث می‌شود تا شما با چشم بازتر و آگاه‌تر انتخاب کنید و در استفاده از هر کدام از شارژرها دچار مشکل نشوید. پس تا پایان ما را همراهی بفرمایید.

 

مقایسه شارژر وایرلس با شارژر سیمی

تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار

تفاوت بزرگ و چشمگیری که بین دو نوع شارژر سیمی و بی سیم وجود دارد، مربوط به داشتن یا نداشتن سیم برای شارژ گوشی است که کل عملکرد آنها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.  شارژرهای بی سیم یا وایرلس بعد از دریافت کردن جریان برق، آن را به صورت یک میدان مغناطیسی در می‌آورند و سپس از طریق القای الکتریکی انرژی را به گوشی وارد می‌کنند.

برای القای الکتریکی لازم است تا در هر کدام از دستگاه‌ها (شارژر و گوشی) یک سیم‌پیچ قرار داشته باشد تا میدان مغناطیسی ایجاد شود. بعد از ایجاد این میدان، همانطور که جریان الکتریکی در شارژر بی سیم تبدیل به میدان مغناطیسی می‎شود، در گوشی همراه هم میدان مغناطیسی ایجاد شده به جریان الکتریکی و ولتاژ تغییر حالت می‌دهد و به این ترتیب گوشی موبایل شارژ می‌شود.

دیگر تفاوت شارژر وایرلس با سیم دار این است که گوشی‌ها برای شارژ شدن با شارژر وایرلس باید از استانداردی موسوم به Qi (چی) یا در برخی مدل‎‌ها Air Fuel تبعیت کنند، که این مورد در رابطه با شارژرهای معمولی صدق نمی‌کند. علاوه بر این‌ها نکات دیگری مانند مدت زمان شارژ، دوام و کیفیت، نحوه استفاده و موارد دیگری از این قبیل هم جز تفاوت‌های شارژر بی سیم با شارژر معمولی هستند.

 

اولین شارژر وایرلس برای کدام برند بود؟

در رابطه با روش القای الکتریکی که مربوط به نحوه‌ی کار شارژرهای بی‌ سیم است، می‌توان تسلا را جزو اولین کسانی دانست که این روش را کشف کرد. بعدها در سال 2007  نمایشگاهی موسوم به CES برگزار شد. در این نمایشگاه کمپانی Visteon شارژر بی سیمی را تولید کرده بود که در جا لیوانی خودرو قرار می‌گرفت و قابلیت شارژ گوشی و موارد دیگر را داشت.

اما اولین برند گوشی که ‌توانست از روش شارژ با شارژر وایرلس پشتیبانی کند گوشی Palm Pre بود که آن هم در نمایشگاه CES در سال 2009 رونمایی شد. بعد از آن شرکت‌های دیگری مانند نوکیا با دو مدل گوشی (لومیا 920، لومیا 820) و همچنین ال جی با یک مدل گوشی (نکسوس 4) توانستند از استانداری موسوم به Qi پشتیبانی کنند و قابلیت شارژ با شارژر بی سیم را داشته باشند. بعد از آن سایر برندها مانند سامسونگ، سونی و … هم توانستند به این استاندارد و قابلیت دست پیدا کنند.

 

چرا سرعت شارژر وایرلس از سیمی کمتر است؟

مقایسه شارژر وایرلس و با شارژر سیمی

از جمله تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار می‌توان به کمتر بودن سرعت شارژر وایرلس در شارژ کردن گوشی همراه اشاره کرد. همانطور که گفتیم شارژرهای بی سیم با روش القا و ایجاد میدان مغناطیسی کار می‌کنند. در واقع جریان برق را پس از دریافت از پریز به کویل یا به اصطلاح سیم پیچ‌ دستگاه انتقال می‌دهند.

در گوشی‌های همراه هم برای اینکه این ارتباط و القا صورت بگیرد یک سیم پیچ وجود دارد. اما تنها وجود میدان مغناطیسی برای انجام شارژ کافی نیست چون تمام لوازمی که جریان الکتریکی از آنها عبور می‌کند به نوبه‌ی خود یک میدان مغناطیسی تشکیل می‌دهند، اما آیا این لوازم (مانند چراغ برق) قادر به شارژ گوشی هستند؟ خیر! چون نیاز به یک سری استانداردها و همخوانی دو دستگاه با هم وجود دارد.

برای شارژ گوشی به روش بی سیم هم استانداردهای مختلفی از قبیل Qi مشخص شده است. در این بین تمام استانداردهای تعریف شده هر کدام سرعت متفاوتی در شارژ گوشی دارند. علاوه بر آن برای اینکه میدان مغناطیسی بزرگ‌تری ایجاد شود باید جریان بیشتری هم توسط دستگاه دریافت شود که این موضوع برای دستگاه شارژر بی سیم و گوشی‌های موبایل چندان خوب نیست. در واقع این شارژرها هنوز توان کار با سرعت چندان بالا را ندارند.

کم بودن سرعت شارژر بی سیم که به عنوان تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار محسوب می‌شود، علت دیگری هم دارد و آن مربوط به مسئله Precision (دقت، تمرکز) است؛ یعنی زمانی که برخی از شارژرهای وایرلس در نزدیکی اجسام فلزی قرار می‌گیرند، دیگر کار خود که شارژ گوشی است را انجام نمی‌دهند. این کار به این دلیل است که اجسام فلزی در تماس با میدان مغناطیسی دچار گرما و حرارت بالا نشوند و مشکلی ایجاد نکنند.

 

آیا شارژر بی سیم به دستگاه آسیب می‌زند؟

شارژر وایرلس یا شارژر سیم دار

یکی از نگرانی‌هایی که شاید در ابتدای استفاده از شارژرهای وایرلس به سراغ کاربران بیاید ترس از خراب شدن باطری در اثر گرم شدن زیاد آن است. باید بگوییم که گوشی شما با هر کدام از شارژرها که شارژ شود تفاوتی ندارد و موقع پر شدن باتری کمی گرم می‌شود و این موضوع تا حدی طبیعی است.

علاوه بر آن بعد از اتمام فرآیند شارژ گوشی چه به وسیله شارژر بی سیم چه به وسیله شارژر سیم دار حتی اگر شما گوشی را از شارژر جدا نکنید هم عمل شارژ کردن متوقف می‌شود و این مورد در اکثر گوشی‌های امروزی وجود دارد و همین موضوع سبب شده تا گفته شود شارژر بی سیم هم ضرری برای باتری گوشی ندارد.

 

مزایا و معایب شارژر بی سیم و تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار

تفاوت های شارژ بی سیم با شارژ معمولی

شارژر وایرلس به عنوان جدیدترین نمونه شارژر در نوع خود می‌تواند علاوه بر مزایایی که دارد یک سری معایب نیز داشته باشد که این امر برای تمام لوازم الکتریکی و غیره صدق می‌کند، در واقع هر وسیله‌ای در کنار کاربرد مثبت خود می‌تواند کمی هم اثرات منفی داشته باشد.

یکی از خوبی‌های شارژرهای وایرلس مربوط به نحوه استفاده از آنها است که باعث سهولت کار و راحتی کاربران در  استفاده از شارژر شده است. مزیت دیگر این شارژرها هم مربوط به دوام و ماندگاری بالای آنها است. در واقع این موضوع که در استفاده از این شارژرها شما با خرابی قطعاتی چون کابل شارژر مواجه نیستید باعث شده تا این نوع شارژرها بسیار با کیفیت تا مدت طولانی برای شما به خوبی کار کنند.

البته شارژرهای بی سیم در مقابل یک سری کم و کاستی هم دارند. از جمله: کم بودن میزان سرعت شارژ که در بخش تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار  به آن اشاره کردیم. البته این مورد رفته رفته در حال اصلاح است و در برخی مدل‌های جدید شارژر بی سیم تا حد زیادی این مشکل برطرف شده است.

مورد دیگری که شاید باعث اذیت استفاده کنندگان از شارژر وایرلس شود، سخت بودن استفاده از گوشی در هنگام شارژ با این نوع شارژرها است. در واقع در هنگام شارژ گوشی با شارژر بی سیم شما آزادی عمل زیادی مانند شارژهای کابلی ندارید.

 

نکاتی که در زمان خرید شارژر وایرلس باید مورد توجه قرار گیرند؟

مقایسه شارژر وایرلس و با شارژر سیمی

برای تهیه شارژر وایرلس ابتدا یک جستجو و آنالیز کلی انجام دهید و سپس بر اساس آنچه که نیاز دارید و همخوان با سلیقه و بودجه شما است یک مدل را انتخاب کنید. از جمله مواردی که بهتر است در هنگام خرید مد نظر بگیرید، عبارت است از:

همخوانی شارژر با گوشی: به عنوان مثال برندهای محبوبی مانند اپل و سامسونگ برای گوشی‌های خود شارژرهای بی سیم مخصوصی به بازار عرضه کرده‌اند. البته امکان همخوانی و سازگاری سایر برندهای شارژر با برخی گوشی‌ها وجود دارد.

توجه به سرعت شارژ شارژر: در برخی گوشی‌ها یک سری امکانات جدید برای افزایش سرعت شارژ ایجاد شده‌اند که اگر گوشی مجهز به این قابلیت بود، بهتر است شارژرهای بی سیم با قابلیت فست شارژ یا همان سرعت شارژ بالا را تهیه شوند.

شکل ظاهری و ابعاد شارژر: انتخاب ابعاد و شکل ظاهری هم که از عمده تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار است، باید کاملا هوشمندانه و بر اساس نیازی که دارید صورت بگیرد.

نشانگر ال ای دی: این نشانگر اطلاعات کاملی از شرایط شارژ در اختیار شما قرار می‌دهد.

استاندارد اتصال شارژر: طبق آنچه قبل‌تر در رابطه با استاندارد شارژرهای بی سیم گفتیم باید در نظر داشته باشید که استاندار گوشی شما با شارژر همخوانی داشته باشد. Qi و Air Fuel جزو استانداردهای موجود هستند.

 

مکانیزم شارژر بی سیم چگونه است؟

شارژرهای بی سیم در واقع به این صورت کار می‌کنند که بعد از دریافت جریان الکتریکی این جریان درون شارژر به سیم پیچ مخصوصی انتقال داده می‌شود، درون گوشی هم یک سیم پیچ دیگر وجود دارد،  قرار گرفتن این دو سیم پیچ در کنار یکدیگر باعث می‌شود تا یک میدان مغناطیسی ایجاد شود و گوشی همراه از طریق همین میدان ایجاد شده شروع به شارژ شدن کند.

البته برای اینکه این همخوانی بین گوشی و شارژر ایجاد شود باید یک استاندارد اتصال مانند Qi (چی) داشته باشند. همچنین اگر سیم پیچ‌های تعبیه شده در شارژر و گوشی سایز بزرگ‌تری داشته باشند قادر می‌شوند تا میدان مغناطیسی بزرگ‌تری هم ایجاد کنند، که در این صورت امکان شارژ گوشی با فاصله از شارژر نیز امکان پذیر می‌شود. همین تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار که برای شارژ نیاز به کابل ندارد، باعث جذابیت آن شده است. البته خود شارژر برای کار کردن باید متصل به برق باشد.

 

نکات پایانی در رابطه با خرید و استفاده از شارژر وایرلس

در نگارش این مقاله سعی کردیم تا به مقایسه شارژر وایرلس با شارژر سیم دار بپردازیم تا شما بتوانید بعد از مطالعه و کسب اطلاعات بهترین انتخاب را داشته باشید. شارژرهای بی سیم برای کسانی که به تکنولوژی علاقه‌مند هستند و همیشه سعی می‌کنند به صورت به روز از دستگاه‌های موجود استفاده کنند بسیار مناسب است، در کنار آن نوع شارژ کاربردی و داشتن دوام بالا هم از دیگر خوبی‌های شارژر وایرلس است.

البته ورود این شارژرها به بازار باعث نشده تا استفاده از شارژر سیم دار کمرنگ‌تر شود؛ چرا که در هنگام خرید هر گوشی شما یک شارژر سیمی متناسب با آن نیز دریافت می‌کنید و به طور طبیعی اگر شما به تکنولوژی علاقه نداشته باشید شاید اصلا به دنبال تهیه‌ و خرید شارژر بی سیم نروید.

اما کسب اطلاعات و تجربه در زمینه تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار می‌تواند علاوه بر به روز نگهداشتن دانش شما، یک روزی به کارتان بیاید. در نهایت اضافه می‌کنیم که شارژر وایرلس یا شارژ سیم دار هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب هر کدام از آنها تا حد زیادی به سلیقه شخصی، بودجه و نوع استفاده هر فرد بستگی دارد.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.