ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که قصد به پیدا کردن مک آدرس در کامپیوتر داشته باشید. شاید در حال راه‌اندازی یک روتر هستید و قصد دارید برای امنیت بیشتر دستگاه‌های خاصی را از شبکه خود فیلتر کنید. همچنین ممکن است برای تشخیص یا رفع برخی از خطاهای شبکه کامپیوتری نیاز به پیدا کردن MAC Address در ویندوز داشته باشید. در ادامه قصد داریم نحوه پیدا کردن مک ادرس در ویندوز را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

 

مک آدرس چیست؟

روش های پیدا کردن مک آدرس در ویندوز

مک آدرس یک شناسه سخت‌افزاری منحصر‌به‌فرد و الفبایی برای دستگاهی است که به اینترنت متصل می‌شود. هر دستگاه یا رابط شبکه، مانند آداپتور وای فای لپ‌تاپ، یک آدرس مک دارد. یک آدرس مک توسط سازنده‌ها تعیین شده و در کارت واسط شبکه دستگاه قرار می‌گیرد. این آدرس به طور دائم به دستگاه متصل است و قابل تغییر نیست. این آدرس برای تعامل دستگاه شما با سایر دستگاه‌های شبکه محلی ضروری است. هنگامی که دستگاهتان یک روتر را شناسایی می‌کند، آدرس مک خود را برای شروع اتصال ارسال می‌کند.

حال این سوال ایجاد می‌شود که تفاوت میان مک آدرس و IP آدرس چیست؟ مک‌ آدرس‌ها برای همیشه در دستگاه شما ثابت هستند، اما آدرس‌های IP بسته به موقعیت مکانی شما می‌توانند تغییر کنند. مک‌ آدرس‌ها در شبکه محلی استفاده می‌شوند؛ در حالی که آدرس‌های IP را می‌توان برای شناسایی دستگاه‌های شبکه در سراسر جهان استفاده کرد. در ادامه روش های پیدا کردن مک آدرس در ویندوز را شرح خواهیم داد.

 

پیدا کردن مک آدرس در ویندوز 10 با خط فرمان (Command Prompt)

به‌واسطه خط فرمان (Command Prompt) قادرید در سریع‌ترین زمان مک‌ آدرس را پیدا کنید:

 

مرحله اول

نحوه پیدا کردن مک ادرس در ویندوز

خط فرمان را باز کنید. برای این کار می‌توانید در نوار وظیفه (Taskbar) عبارت Command Prompt را جستجو کنید. یا اگر نسخه قدیمی‌تری از ویندوز دارید، می‌توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و Command Prompt را از منو انتخاب کنید.

 

مرحله دوم

پیدا کردن mac address در ویندوز

Ipconfig /All را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. با این کار پیکربندی شبکه شما نمایش داده می‌شود.

 

مرحله سوم

پیدا کردن مک آدرس در کامپیوتر

آدرس فیزیکی آداپتور خود را پیدا کنید. با اسکرول موس به سمت پایین بیایید. در کنار عبارت Physical Address شاهد مک‌ آدرس خواهید بود.

 

پیدا کردن مک آدرس در ویندوز 10 بدون خط فرمان (Command Prompt)

شاید بنا به دلایلی تمایل به پیدا کردن مک آدرس با خط فرمان (Command Prompt) نداشته باشید. نحوه پیدا کردن مک ادرس در ویندوز بدون نیاز به خط فرمان بدین شرح است:

 

مرحله اول

روش های پیدا کردن مک آدرس در ویندوز

در نوار وظیفه (Taskbar) عبارت View network status and tasks را تایپ کرده و روی آن کلیک کنید.

 

مرحله دوم

پیدا کردن مک آدرس در کامپیوتر

روی اتصال شبکه خود کلیک کنید.

 

مرحله سوم

نحوه پیدا کردن مک ادرس در ویندوز

روی گزینه Details کلیک کنید و در آخر نیز آدرس فیزیکی موردنظرتان را پیدا کنید. توجه داشته باشید که مک آدرس در پنجره Network Connection Details نوشته شده است.

 

پیدا کردن مک آدرس توسط نوار وظیفه (Taskbar)

به‌واسطه نوار وظیفه (Taskbar) نیز قادر به پیدا کردن مک آدرس دستگاه خود هستید. روش پیدا کردن مک آدرس با این روش بدین شرح است:

 

مرحله اول

پیدا کردن مک آدرس در کامپیوتر

روی نماد شبکه در نوار وظیفه ویندوز 10 خود کلیک کنید. این نماد باید در کنار ساعت قرار داشته باشد.

 

مرحله دوم

پیدا کردن mac address در ویندوز

سپس روی گزینه Properties در اتصال خود کلیک کنید. با این کار پنجره تنظیمات شبکه شما باز می‌شود.

 

مرحله سوم

نحوه پیدا کردن مک ادرس در ویندوز

اسکرول موس خود به سمت پایین کشیده و به قسمت Properties بروید. مک آدرس دستگاه شما باید درست در کنار عبارت Physical address نوشته شده باشد.

 

جمع‌بندی

طی این مطلب ابتدا مک آدرس را تعریف کرده و سپس به تفاوت میان آن و IP آدرس اشاره کردیم. در ادامه نیز نحوه پیدا کردن مک ادرس در ویندوز را با روش‌های مختلف شرح دادیم. پیروی از هرکدام این روش‌ها می‌تواند به راحتی دسترسی به مک آدرس دستگاهتان را برایتان ممکن سازد.