روزانه هزاران پیام و فیلم و عکس در پیام‌رسان واتساپ جابه‌جا می‌شود. در این بین اگر گوشی کسی خراب یا گم شود یا حتی بدتر دزدیده شود این پیام‌ها را از دست می‌دهد و چه بسا که برخی از این پیام‌ها برایش اهمیت زیادی داشته باشد. با توجه به این نگرانیِ به‌جا چاره چیست؟ خوشبختانه می‌توان به صورت دوره‌ای از پیام‌های واتساپ نسخۀ پشتیبانی تهیه کرد. ممکن است سیستم عامل گوشی شما اندروید یا iOS باشد. روش تهیۀ بکاپ واتساپ در اندروید با بکاپ واتساپ در آیفون کمی متفاوت است و ما در این مقاله قصد داریم هر دو حالت را به صورت قدم‌به‌قدم آموزش دهیم تا به راحتی بتوانید از پیام‌های خود بکاپ تهیه کنید. جالب است بدانید که نسخۀ پشتیبانی فقط شامل عکس‌ها و فیلم‌ها نمی‌شود و با گرفتن بکاپ می‌توان تمامی چت‌های ردوبدل شده را هم در دستگاه دیگری منتقل کرد.

 

چه زمان‌هایی بکاپ واتساپ مفید است؟

ما به طور معمول بیشتر اطلاعات مورد نیازمان را در گوشی موبایل ذخیره می‌کنیم و اگر روزی اتفاقی برای این دستگاه آسیب‌پذیر بیفتد چیزی بیش از یک دستگاه را از دست داده‌ایم؛ پس باید برای حفظ اطلاعات موجود در آن فکری بکنیم. بکاپ واتساپ در اندروید و همچنین بکاپ واتساپ در آیفون می‌تواند این اطمینان خاطر را به ما بدهد که با کوچک‌ترین اتفاق همه چیز را از دست نداده‌ایم و هنوز می‌توان یک سری اطلاعات را بازیابی کرد. در گوگل درایو هم این امکان وجود دارد که در فضای ابری از تمام رسانه‌های خود بکاپ تهیه کنید و گوگل فتو و گوگل درایو هم دو ابزار مناسب دیگر برای پشتیبانی از اطلاعات‌اند. اما آنچه باعث می‌شود بیشتر به اطلاعات واتساپ تکیه کنید این است که خود این برنامه هر شب یک نسخه از اطلاعات را ذخیره می‌کند. البته این در حالتی است که اینترنت گوشی وصل باشد و شارژ کافی هم داشته باشد. در ادامه نحوۀ گرفتن Backup Whatsapp در اندروید را با هم بررسی می‌کنیم.

 

آموزش گام‌به‌گام نحوه گرفتن بکاپ واتساپ در اندروید

نحوه گرفتن Backup Whatsapp در آیفون

اگر سیستم عامل دستگاه شما اندروید است و می‌خواهید از محتوای موجود در آن بکاپ تهیه کنید یا آن را به ایمیل خود بفرستید لازم است بدانید که به طور کلی برای بکاپ واتساپ در اندروید 4 مرحله وجود دارد:

 1. Setting: اولین گام این است که به برنامۀ واتساپ وارد شوید و روی گزینۀ تنظیمات یا setting ضربه بزنید.
 2. chats: در لیست setting بخش chats را انتخاب کنید.
 3. Chat Backup: بخش اصلی نحوه گرفتن نسخه پشتیبان واتساپ در اندروید در این مرحله است.
 4. Backup to Google Drive: با انتخاب این گزینه این شما هستید که برنامۀ زمانبندی بکاپ واتساپ خود را تعیین می‌کنید و طبق این زمان واتساپ نسخۀ پشتیبانی را به گوگل درایو می‌فرستد. البته در این مرحله توجه کنید که حتماً دستگاه به حساب گوگل شما و همچنین اینترنت دسترسی داشته باشد.

 

آموزش گام‌به‌گام نحوه گرفتن بکاپ واتساپ در آیفون

آموزش بکاپ گرفتن از پیام های واتس اپ در اندروید

در سیستم عامل iOS هم مانند اندروید این قابلیت وجود دارد که بخواهید از اطلاعات و تاریخچۀ واتساپ بکاپ تهیه کنید. نحوه گرفتن نسخه پشتیبان واتساپ در آیفون به صورت زیر است:

 1. Setting: پس از باز کردن پیام‌رسان واتساپ از گوشه سمت راست پایین برنامه وارد بخش تنظیمات یا setting شوید.
 2. Chats: در این بخش روی گزینۀ chats ضربه بزنید.
 3. 3Chat Backup: پس از انتخاب chats این گزینه را انتخاب کنید.
 4. Back Up Now: آخرین مرحله انتخاب این گزینه است.

شما همچنین می‌توانید گزینه پشتیبان‌گیری خودکار را انتخاب کنید. در این حالت وارد حساب iCloud خود می‌شوید و می‌توانید بکاپ‌گیری خودکار را انتخاب کنید تا خود سیستم، عمل گرفتن بکاپ را در دوره‌هایی که شما تعیین می‌کنید انجام دهد. همان‌طور که دیدید آموزش بکاپ گرفتن از پیام‌های واتس اپ در آیفون بسیار مشابه بکاپ واتساپ در اندروید است. در بعضی مواقع ممکن است فردی گوشی اندروید داشته باشد و بعد گوشی آیفون خریداری کند و بخواهد یک نسخۀ پشتیبانی از واتساپ خود را از اندروید به آیفون انتقال دهد. یا بالعکس بخواهد از گوشی آیفون خود بکاپ واتساپ را به اندروید انتقال دهد. در این حالت‌ها نحوه انتقال بکاپ واتساپ چطور خواهد بود؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

آموزش بکاپ گرفتن از پیام‌های واتس اپ در اندروید و انتقال آن به آیفون و برعکس

نحوه گرفتن Backup Whatsapp در اندروید

به طور کلی برای اینکه نسخه پشتیبانی واتساپ را از یک گوشی به گوشی دیگر انتقال دهید (فرقی نمی‌کند که سیستم عامل این گوشی‌ها اندروید باشد یا iOS) سه روش وجود دارد که به صورت پله‌پله هر سه روش را شرح می‌دهیم:

 

1. از ایمیل کمک بگیرید

اولین راهی که می‌توان بکاپ واتساپ در آیفون یا اندروید را به گوشی دیگری انتقال داد استفاده از ایمیل است. با وجود محدودیت‌هایی که در این روش وجود دارد شما می‌توانید یک نسخه پشتیبانی از واتساپ را به آدرس ایمیل خود ارسال کنید. نحوه گرفتن بکاپ واتساپ در آیفون و اندروید مانند روش‌های پیشین است. ابتد وارد بخش تنظیمات یا setting شوید و پس از انتخاب گزینه chat گزینه ایمیل را انتخاب کنید. در این حالت با پیغام Attaching Media will generate a larger email message مواجه می‌شوید. این پیغام بدین معناست که اگر بخواهید بکاپ واتساپ خود را به ایمیل بفرستید حجم این ایمیل بسیار زیاد خواهد بود؛ چرا که مدیا هم در آن وجود دارد. در این حالت اگر قصد انتقال مدیا را هم دارید روی گزینه Attach Media ضربه بزنید و اگر نمی‌خواهید گزینه Without Media را انتخاب کنید تا فقط محتوای متنی ذخیره شود.

نکته جالب در این بخش این است که برای بکاپ واتساپ در اندروید یا آیفون می‌توانید به جای یک آدرس ایمیل چند آدرس را انتخاب کنید و به این ترتیب نسخه‌های پشتیبانی بیشتری داشته باشید. در گام آخر هم گزینۀ send را می‌زنید تا اطلاعات به ایمیل منتقل شوند. حال که از انتقال اطلاعات به ایمیل مطمئن شدید در دستگاه بعدی پیام‌رسان واتساپ را اجرا کنید و با همان ایمیلی که بکاپ را در آن ذخیره کرده‌اید Log in شوید. در این موقعیت شما می‌توانید به کمک ایمیل از اطلاعات موجود در تاریخچۀ واتساپ خود بهره بگیرید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تاریخچه واتساپ به صورت مستقیم در خود برنامه قابل مشاهده نیست و مزیت ایمیل بکاپ این است که می‌توانید محتوای واتساپ را در آن مرور کنید.

 

2. از قابلیت Backup استفاده کنید

این روش در مقایسه با روش پیشین برای استفاده از بکاپ واتساپ در آیفون یا اندروید کاربردی‌تر است. برای انتقال تاریخچه واتساپ از یک گوشی به گوشی دیگر کافی است تا مرحله انتقال چت به ایمیل پیش بروید و سپس برنامه واتساپ را کلاً از دستگاه مبدا حذف کنید. حال سیم‌کارت قبلی را در دستگاه مقصد وارد کرده و رجیستر شوید و برنامه واتساپ را نصب کنید. پس از نصب پیغامی با این مضمون دریافت می‌کنید که یک نسخه پشتیبانی از واتساپ وجود دارد.

با انتخاب گزینه Restore محتوای بکاپ واتساپ در آیفون یا گوشی با سیستم عامل اندروید بازیابی می‌شود. نکته مهم برای پیاده‌سازی این روش این است که اگر از قبل در گوشی مقصد برنامه واتساپ وجود داشته حتماً لازم است آن را uninstall کنید و دوباره نصب کنید تا گزینۀ Restore پدیدار شود. بنابراین دومین نحوه گرفتن Backup Whatsapp در آیفون و انتقال آن به اندروید و برعکس به این روش است. حال به سراغ سومین روش می‌رویم.

 

3. از نرم‌افزار مخصوص این کار کمک بگیرید

حفظ و انتقال اطلاعات موجود در پیام‌رسان واتساپ دغدغه‌ای بوده که سازندگان برنامه‌ها تلاش کردند به نوعی آن را برطرف کنند. از این رو اپلیکیشنی با نام Backuptrans Android iPhone WhatsApp Transfer + را ارائه کردند که به کمک آن می‌توان بکاپ واتساپ را به دستگاه‌های مختلف انتقال داد.

برای اینکه این نرم‌افزار را برای انتقال بکاپ واتساپ در اندروید یا آیفون به‌کار بگیرید لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 1. لینک دانلود: اولین گام این است که روی لینک دانلود این برنامه ضربه بزنید.
 2. دانلود برنامه: پس از اینکه لینک دانلود را انتخاب کردید لازم است نرم‌افزار Backuptrans Android iPhone WhatsApp Transfer + را در لپ تاپ یا کامپیوتر خود دانلود کنید.
 3. اتصال گوشی به لپ تاپ: پس از دانلود برنامه هر دو گوشی مبدا و مقصد را به صورت همزمان به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل کنید.
 4. طی کردن مراحل اولیه: نرم‌افزار چند مرحلۀ اولیه دارد تا بتواند هر دو گوشی را شناسایی کند و به آن‌ها متصل شود.
 5. مراجعه به دستگاه مبدا: پس از آن که اپلیکیشن هر دو دستگاه را شناسایی کرد به دستگاه مبدا مراجعه کنید و در بخش chat history نام دستگاه خود را انتخاب کنید. سپس دو گزینه پیش رویتان باز می‌شود: 1) Transfer Messages from iPhone to Android؛ 2) Transfer Messages from Android to iPhone. به این ترتیب شما به فراخور دستگاه‌های مبدا و مقصدتان انتخاب می‌کنید که بکاپ واتساپ در اندروید را به آیفون منتقل کنید یا بکاپ واتساپ را از آیفون به اندروید ببرید.

اگر از میان سه روشی که درباره نحوه گرفتن نسخه پشتیبان واتساپ در آیفون و انتقال آن به اندروید (و برعکس) گفته شد روش سوم را انتخاب کرده‌اید چند نکته را در نظر داشته باشید.

 • اولین نکته این است که این اپلیکیشن رایگان نیست و برای استفاده از آن باید هزینه پرداخت کنید که البته اگر نسخۀ کرک آن را بیابید نیازی به پرداخت پول نیست! نکته بعدی درباره سیستم عامل اندروید است. اگر در حال انتقال بکاپ واتساپ در اندروید هستید حتماً نیاز است قابلیت USB debugging را در دستگاه فعال کنید.
 • نکته سوم درباره سیستم عامل iOS است. احتمال دارد کامپیوتر یا لپ تاپ توانایی شناسایی گوشی آیفون را نداشته باشد. برای رفع این مشکل ابتدا در کامپیوتر نرم‌افزار iTunes نصب کنید. به این ترتیب دستگاه آیفون شما برای ویندوز قابل شناسایی خواهد شد.
 • آخرین نکته برای استفاده از روش سوم در انتقال اطلاعات و مکالمات واتساپ از دستگاهی به دستگاه دیگر این است که در طول مدت زمان انتقال به هیچ وجه اتصالی که بین این سه دستگاه برقرار شده را قطع نکنید تا عملیات انتقال به درستی انجام شود.

 

جمع‌بندی

در مجموع آنچه مسلم است این است که گرفتن بکاپ واتساپ در اندروید و بکاپ واتساپ در آیفون هر دو امکان‌پذیر است و کاربران می‌توانند با روش‌هایی که در بالا توضیح دادیم به راحتی از حفظ و نگهداری محتوای خود در این پیام‌رسان مطمئن شوند. حتی واتساپ در به‌روزرسانی اخیر خود این قابلیت را ایجاد کرده که بتوان نسخۀ پشتیبانی آن را به تلگرام انتقال داد. این قابلیت برای افرادی که از هر دو پیام‌رسان استفاده می‌کنند بسیار کاربردی است و موجب رضایت کاربران این نرم‌افزار پرمخاطب شده است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم خود این نرم‌افزار به صورت دوره‌ای از محتوای موجود بکاپ می‌گیرد اما شما هم می‌توانید آگاهانه برای حفظ این اطلاعات اقدامی به فراخور نیاز خود کنید.