حافظه تلفن هوشمند و پشتیبانی دستگاه‌ها از انواع کارت‌های حافظه جزو مهم‌ترین موضوعاتی محسوب می‌شود که کاربران پیش از خرید گوشی موبایل خود به آن‌ها توجه می‌کنند. افرادی که از طرفداران فیلم‌ و سریال هستند و به فیلم‌برداری و عکس‌برداری علاقه زیادی دارند، باید از حافظه‌های جانبی با ظرفیت بالا استفاده کنند.

معرفی انواع حافظه در گوشی موبایل با توجه به تنوع زیادی این محصولات کار دشواری محسوب می‌شود. طی این مطلب ابتدا قصد داریم تاریخچه کارت حافظه را شرح داده و به معرفی انواع آن‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

تاریخچه کارت حافظه

انواع حافظه گوشی موبایل

اولین باری که داده‌ها روی یک کارت ذخیره شد در سال 1775 بود. در واقع این کارت‌ها در دستگاه‌ها‌ی نساجی و ریسندگی به نوعی تصاویر را جهت ‌طرح‌ریزی ذخیره می‌کردند و با کارت‌های امروزی کاملا تفاوت داشتند. سپس در سال 1884 از کارت‌های پانچ در سیستم جداسازی برقی هولریت استفاده شد. هولریت در ادامه شرکتی راه‌اندازی کرد که پایه و اساس IBM شد.

برخی از افراد Olivetti Programma 101 را اولین رایانه رومیزی تجاری می‌دانند که در سال 1965 ساخته شده بود؛ اما طبق استانداردهای امروزی، این محصول بیشتر یک ماشین حساب رومیزی است. این دستگاه از کارت‌های مغناطیسی برای ذخیره دستورالعمل‌ها و داده‌ها استفاده می‌کرد و این اولین موردی به حساب می‌آمد که برنامه‌ای از کارت حافظه بارگیری ‌می‌شد.

بگذارید به سراغ دوران مدرن برویم. اولین کارت حافظه‌ای که توسط تلفن‌های جی‌اس‌ام (GSM) استفاده می‌شد، سیم‌کارت بود. سیم‌کارت‌ها شماره‌های تماس و پیام‌های متنی را ذخیره کرده و با تغییر گوشی، خود را با آن هماهنگ می‌کردند. اولین سیم‌کارت‌ها تنها 20 شماره و 5 متن را ذخیره می‌کردند، اما در ادامه این میزان به 250 مخاطب گسترش یافت.

زیمنس  SL45 که در سال 2000 تولید شد، اولین گوشی بود که از حافظه فلش قابل جابجایی پشتیبانی می‌کرد؛ این کارت یک محصول چند رسانه‌ای است که بیشتر با نام MMC شناخته می‌شود. این طرح توسط زیمنس و سن‌دیسک طراحی و در سال 1997 رونمایی شد.

در سال 2000 زیمنس، ماتسوشیتا و توشیبا اولین کارت‌های ایمن دیجیتال (SD) را عرضه کردند که جانشین MMC شد. برای مدت زمانی از هر دو این کارت‌ها در محصولات الکتریکی استفاده می‌شد. کارت جدید حدود نیم‌ میلی‌متر ضخیم‌تر بود؛ بنابراین کارت SD از نظر فیزیکی نمی‌توانست در شکاف MMC قرار بگیرد. قبل از اینکه کارت‌های SD به‌طور کامل کنترل را به دست بگیرند، در سال 2004 کارت‌های MMC جدید با اندازه کوچک‌تر به نام RS-MMC معرفی شدند.

شما همیشه می‌توانید روی سونی حساب کنید تا در صورت امکان از یک محصول اختصاصی استفاده کند؛ بنابراین در سال 1998 کارت حافظه متولد شد. سونی از این کارت حافظه در دوربین‌های دیجیتال، رایانه‌های شخصی، پلی‌استیشن همراه و تلفن‌های خود استفاده می‌کرد.

اولین کارت‌های حافظه‌ای که به‌عنوان حافظه گوشی موبایل مورد استفاده قرار گرفتند، کارت‌های نسل دوم Duo بودند، زیرا حجم بیشتری داشتند. سپس همه ‌چیز به سمت کارت حافظه میکرو M2 حرکت کرد.

سونی تولیدکننده اصلی کارت حافظه و کاربر اصلی آن بود. برای مدت زمانی گوشی‌های سونی هم از کارت حافظه و هم کارت میکرو SD پشتیبانی می‌کردند؛ اما در سال 2009 سونی سرانجام تصمیم گرفت گوشی‌های خود را به شکل اختصاصی با پشتیبانی کارت میکرو SD تولید کند. در ادامه کارت‌های جدیدتر و مدرن‌تری تولید شده و مورد استقبال تولیدکنندگان دستگاه‌های هوشمند قرار گرفتند.

 

انواع حافظه گوشی موبایل

انواع کارت حافظه

انجمن SD راهی برای استانداردسازی رتبه‌بندی سرعت حافظه گوشی موبایل و یا به‌طور کلی کارت حافظه ارائه داد. این رتبه‌بندی به‌عنوان کلاس‌های سرعت شناخته می‌شوند و به حداقل سرعت مطلق برای کارت‌های SD و microSD اشاره دارند. سه نوع کلاس سرعت عبارت‌اند از:

 1. کلاس سرعت
 2. کلاس سرعت UHS
 3. کلاس سرعت ویدیو

در ادامه به توضیح هر کدام‌ از این کلاس‌ها پرداخته و انواع آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 

کلاس سرعت

اولین کلاس سرعت به‌عنوان کلاس سرعت اصلی شناخته شده و با علامت C نمایش داده می‌شود. در این کلاس چهار رتبه‎‌بندی وجود دارد که بدین شرح هستند:

 • C2 (کلاس 2): حداقل سرعت نوشتن 2 مگابایت بر ثانیه
 • C4 (کلاس 4): حداقل سرعت نوشتن 4 مگابایت بر ثانیه
 • C6 (کلاس 6): حداقل سرعت نوشتن 6 مگابایت بر ثانیه
 • C10 (کلاس 10): حداقل سرعت نوشتن 10 مگابایت بر ثانیه

C2 کندترین کلاس سرعت است؛ درحالی‌که C10 استاندارد صنعتی محسوب می‌شود. از آنجا که دستگاه‌های سخت‌افزاری جدیدتر به کلاس‌های سرعت جدیدتر با سرعت و قابلیت‌های بالاتر نیاز دارند، امروزه کمتر کسی از کلاس 2 تا 6 استفاده می‌کند. C10 معمولا برای بیشتر دستگاه‌های سخت‌افزاری ساخته شده، حداقل کلاس سرعت مورد نیاز است و بیشترین کارت حافظه موجود در بازار محسوب می‌شود.

 

کلاس سرعت UHS

انواع حافظه در گوشی موبایل

کلاس سرعت بعدی کلاس UHS (سرعت فوق‌العاده بالا) است و با نماد U نشان داده می‌شود. در کلاس سرعت UHS دو رتبه‌بندی وجود دارد:

 • U1 (کلاس سرعت UHS 1): حداقل سرعت نوشتن 10 مگابایت بر ثانیه
 • U3 (کلاس سرعت UHS 3): حداقل سرعت نوشتن 30 مگابایت بر ثانیه

کلاس سرعت UHS امروزه بیشتر از کلاس سرعت قبلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از دوربین‌های رده‌بالا برای بسیاری از عملکردهای خود، مانند ضبط فیلم‌های با وضوح بالا، حداقل به کارت حافظه با درجه U3 نیاز دارند.

کلاس سرعت UHS عمدتا به حداقل عملکرد نوشتن پایدار برای ضبط ویدئو اشاره دارد و برای دستگاه‌های ضبط ویدئو با قابلیت 4K که نیاز به سرعت نوشتن بالاتر دارند، ساخته شد. به‌عنوان یک قاعده کلی، دوربین‌های ضبط با قابلیت 4K معمولا حداقل به کارت SD با درجه U3 نیاز دارند.

کارت حافظه U1 و U3 نسبت به کارت‌های کلاس سرعت، پیشرفته‌تر هستند و از یکی از دو رابط UHS زیر استفاده می‌کند:

 • UHS-I: حداکثر سرعت انتقال تا 104 مگابایت بر ثانیه
 • UHS-II: حداکثر سرعت انتقال تا 312 مگابایت بر ثانیه

 

کلاس سرعت ویدیو

انواع حافظه گوشی موبایل

جدیدترین کلاس سرعت ویدیو برای ضبط ویدئوهای باکیفیت‌تر و بهتر مانند قابلیت پخش چندین فیلم، ضبط 360 درجه، محتوای VR و فیلم‌های با وضوح 4K یا 8K ایجاد شد. آن‌ها معمولا با نماد V نشان داده می‌شوند. پنج رتبه‌بندی برای کلاس سرعت ویدیو وجود دارد:

 • V6 (کلاس سرعت فیلم 6): حداقل سرعت نوشتن 6 مگابایت بر ثانیه
 • V10 (کلاس سرعت فیلم 10): حداقل سرعت نوشتن 10 مگابایت بر ثانیه
 • V30 (کلاس سرعت فیلم 30): حداقل سرعت نوشتن 30 مگابایت بر ثانیه
 • V60 (کلاس سرعت فیلم 60): حداقل سرعت نوشتن 60 مگابایت بر ثانیه
 • V90 (کلاس سرعت فیلم 90): حداقل سرعت نوشتن 90 مگابایت بر ثانیه

کلاس سرعت ویدیو منحصربه‌فرد است، زیرا می‌تواند از رابط‌های UHS-I و UHS-II استفاده کند. کارت‌های حافظه کلاس V6 تا V90 می‌توانند از رابط UHS-II استفاده کنند، اما رابط UHS-I فقط می‌تواند از کارت‌های حافظه کلاس سرعت V6 تا V30 پشتیبانی کند.

کلاس سرعت ویدیو سریع‌ترین سرعت موجود را ارائه می‌دهد و برای فیلم‌های با وضوح فوق‌العاده بالا، فیلم‌های باکیفیت، ضبط در دِرون‌ها و دوربین‌های 360 درجه ایده‌آل است.

 

معرفی بالاترین حافظه‌های موبایل

ما ابتدا انواع حافظه گوشی موبایل را معرفی کرده و کارایی هرکدام را ذکر کردیم. در ادامه برخی از کارت‌های حافظه میکرو SD با بالاترین ظرفیت را به شما مخاطبان عزیز معرفی می‌کنیم.

 

1. Sandisk 1TB Extreme: بزرگترین کارت‌های میکرو  SD

انواع حافظه گوشی موبایل

کسانی که در جستجوی بالاترین کیفیت، قیمت مناسب و بالاترین میزان حافظه کارت میکرو اس دی هستند، می‌توانند از کارت سن‌دیسک 1 ترابایت استفاده کنند. این کارت حافظه تقریبا برای تمام مدل‌های دوربین با اسلات SD مناسب است. Sandisk Extreme با سرعت خواندن 160 مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن 90 مگابایت بر ثانیه یکی از پرسرعت‌ترین کارت حافظه‌ها در میان کارت‌های حافظه با ظرفیت بالا است.

سن‌دیسک یکی از معتبرترین برندها در بین تولیدکنندگان کارت‌های SD است. کارت 1 ترابایتی آن‌ها برای عکاسان، فیلم‌برداران و دِرون‌ها ایده‌آل است. کارت حافظه میکرو SD سن‌دیسک 1 ترابایت سرعت خواندن و نوشتنی را که برای فیلم‌برداری 4K و 8K لازم است، فراهم می‌‌‌آورد.

 

2. PNY 1TB Pro Elite: بزرگترین کارت میکرو SD موجود برای عکاسان

PNY 1TB Pro Elite دارای تمام الزامات کلاس سرعت برای انجام کارهای حرفه‌ای است. ازآنجا که ظرفیت 1 ترابایتی بزرگترین اندازه کارت SD است، PNY Elite عملکرد و حافظه‌ای را که متخصصان نیاز دارند، فراهم می‌آورد. این محصول دارای سرعت خواندن 100 مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن 90 مگابایت بر ثانیه است.

PNY یک کارت حافظه گوشی موبایل بسیار معتبر است که برای کارهای تخصصی مانند فیلم‌برداری، تولید محتوا و همچنین ضبط ویدئوهای 4K و 8K مناسب است. از این کارت حافظه می‌توان برای گوشی‌های اندروید گلکسی سامسونگ استفاده کرد.

 

3. Gigastone 512GB: کارت حافظه میکرو  SD با ظرفیت بالا و مقرون به صرفه

انواع حافظه گوشی موبایل

این کارت گزینه بسیار خوبی برای افرادی محسوب می‌شود که به دنبال یک محصول با قیمت پایین‌تر هستند. در کنار قیمت مناسب، گیگااستون کارت‌هایی با کیفیت بسیار خوب تولید می‌کند. این برند هنوز کارت یک ترابایتی تولید نکرده است؛ بررسی‌های ما نشان داد که قیمت دو کارت حافظه 512 گیگابایتی این برند، از قیمت کارت 1 ترابایتی برندهای دیگر پایین‌تر است.

 

جمع‌بندی

 حافظه گوشی موبایل انواع مختلفی دارد که دارای سرعت‌های متفاوتی هستند. طی این مطلب ابتدا به تاریخچه کارت‌های حافظه اشاره کرده و در ادامه به معرفی انواع کارت حافظه پرداختیم. در آخر نیز چند مدل از کارت‌های حافظه با بالاترین میزان ظرفیت را به شما معرفی کردیم. جهت خرید کارت حافظه حتما به نکات مهم درون این مطلب و نیازهای خود توجه کنید.