هنگام نگاه کردن به طراحی ظاهری موبایل، با چند حفره مواجه می‌شویم که آن‌ها برای جک ۳.۵ میلی‌متری، جای شارژ، اسپیکر میکروفون دریافت صدا و… می‌باشد اما گاهی یک حفره بالای گوشی وجود دارد که ممکن است برای شما این سوال را به وجود بیاورد این سوراخ کوچک بالای گوشی برای چیست و چه کاربردی در تلفن همراه دارد؟ در این مقاله به توضیح درباره‌ی کارایی و ماهیت حفره‌ بالای گوشی می‌پردازیم. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سوراخ بالای تلفن در ادامه همراه ما باشید.

 

سوراخ بالای گوشی هوشمند چیست؟

سوراخ کوچک بالای گوشی

هیچ حفره‌ای در تلفن شما بیهوده وجود ندارد. حفره بالای گوشی شما، به احتمال زیاد میکروفون ثانویه یا میکروفون دوم می‌باشد که وظیفه‌ی کاهش نویز را بر عهده دارد. میکوفون اول، اکثرا در پایین گوشی قرار گرفته است و وظیفه‌ی دریافت صدای شما را بر عهده دارد. به وسیله‌ی میکروفون دوم که در بالای گوشی است، کیفیت تماس و ضبط بهبود بخشیده می‌شود. پس، در اکثر مواقع سوراخ کوچک بالای گوشی اندرویدی شما که در بالای گوشی موبایل تعبیه شده است میکروفون دوم می‌باشد.

 

تمیز نگه‌داشتن حفره بالای گوشی

سوراخ بالای گوشی

اگر خیلی وقت است که تلفن هوشمند خود را خریداری کرده‌اید، به احتمال زیاد در میکروفون دوم شما و حتی سایر حفره‌های موبایلتان گرد و خاک وجود دارد. امکان دارد با ماندن این گرد و خاک در حفره‌های تلفن همراه، سوراخ بالای گوشی موبایل کار خود را به درستی انجام ندهد‌. پس اگر خیلی وقت است که تلفن همراه خود را خریده‌اید، برای پاکسازی حفره بالای گوشی می‌توانید از یک سوزن و یا سنجاق باریک استفاده کنید. وجود گرد و خاک زیاد و بودن در این مناطق به مدت طولانی، می‌تواند باعث عدم عبور صدا و خرابی میکروفون شما شود. نکته‌ی مهم در زمینه‌ی تمیز کردن حفره‌های تلفن این است که این کار نیاز به دقت بسیار بالایی دارد زیرا در صورت عدم توجه، میکروفون صدمه‌ی فیزیکی می‌بیند. یکی دیگر از راه‌های تمیز کردن حفره‌ی بالای گوشی، استفاده از اسپری‌های فشار هوای مخصوص تمیز کردن دستگاه‌های الکترونیکی است. به علت حساسیتی که این کار دارد توصیه می‌شود که انجام آن را به یک متخصص بسپارید.

 

کاربرد‌های حفره بالای گوشی

سوراخ بالای گوشی موبایل

اولین قابلیت میکروفون دوم، ضبط صدا هنگام فیلم‌برداری است و دومین کاری که حفره‌ی بالای گوشی یا همان میکروفون ثانویه انجام می‌دهد، این می‌باشد که همه‌ی نویزهای دیگر به غیر از صدای شما به وسیله‌ی آن حذف می‌شود. روش حذف نویز در تلفن همراه Noise Canceling نامیده می‌شود که به این صورت انجام می‌شود: میکروفون ثانویه سر و صدای اطراف که نویز محسوب می‌شود را وارد دستگاه موبایل می‌کند. یک مدار اکترونیکی در تلفن همراه وجود دارد که از این سیگنال نمونه برداری می‌کند‌‌. اکنون یک سیگنال مثل سیگنال نویز اما برعکس یا غیر هم‌فاز را می‌سازد و  این سیگنال ساخته شده را با سیگنال نویز جمع می‌کند‌. طبق قانون سیگنال‌ها، دو سیگنال موجود همدیگر را خنثی می‌کنند و دیگر خبری از نویز نمی ماند. این روش در سیستم‌های صوتی دیگر هم استفاده می‌شود.

 

اولین باری که میکروفون دوم در بالای گوشی آیفون استفاده شد

سوراخ بالای گوشی

برای اولین بار، در گوشی آیفون ۴ یک سوراخ کوچک بالای گوشی قرار داشت که یک سیستم پیچیده‌ی حذف نویز برای کاهش صدای مزاحم محسوب می‌شد و موجب بهبود مکالمات تلفنی می‌گردید‌. این روش در زمانی که صدای شما به میکروفون پایینی یا همان میکروفون اول نزدیک باشد، بهتر کار می‌کند‌. اگر از آن دسته افرادی هستید که هنگام مکالمه گوشی را بر روی اسپیکر می‌گذارید، تلفن از صورت شما دور می‌شود و حذف نویز به خوبی انجام نمی‌گیرد.

 

چرا مکان حفره بالای گوشی است؟

از آن جایی که اکثرا میکروفون اول در پایین تلفن همراه وجود دارد، مکان قرارگیری میکروفون دوم در بالای گوشی و مخالف قرارگیری میکروفون اول، جای مناسبی به نظر می‌آید. وقتی حفره بالای گوشی وجود دارد، میکروفون دوم تقریبا ایزوله است تا صداهای اطراف و نویزهای اطراف را جمع آوری کند اما به صدای شما کاری نداشته باشد.

 

حفره بالا گوشی نوت ۱۰

سوراخ بالای گوشی

زمانی که در سال ۲۰۱۹ گوشی نوت ۱۰ عرضه شد، عملکرد و ماهیت حفره در بالای گوشی که وجود داشت برای طرفداران سامسونگ به سوال تبدیل شده بود‌. تعداد زیادی از افراد فکر کردند که این سوراخ کوچک بالای گوشی، فرستنده کنترل از راه دور یا IR می‌باشد اما چندی بعد دریافتند که این قابلیت نمی‌تواند اینگونه طراحی شود.

سامسونگ اعلام کرد این  دو حفره بالای گوشی نوت ۱۰ که در کنار درگاه سیم کارت تعبیه شده است، یکی اسپیکر دوم گلکسی نوت ۱۰ است که صدای استریوی تولید شده را با کیفیت بیشتری پخش می‌کند و دیگری میکروفون ثانویه می‌باشد‌‌. کمپانی سامسونگ در واقع این کار را برای بهتر شدن کیفیت صدای خروجی نوت ۱۰ انجام داده است زیرا بلندگوی کوچیک تعبیه شده در حاشیه‌ی این گوشی، نمی‌توانست به تنهایی صدای با کیفیتی پخش کند.

 

تست میکروفون موبایل چگونه انجام می‌شود؟

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه میکروفون گوشی را تست می‌کنند؟ اگر حس می‌کنید میکروفون دوم که در حفره بالای گوشی یا سایر میکروفون‌های تلفن همراهتان به درستی کار نمی‌کنند، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید یا درصورت عدم امکان استفاده از روش‌های زیر، برای تست میکروفون موبایل به یک متخصص مراجعه کنید.

 

تست میکروفون با استفاده از دستگاه

سوراخ کوچک بالای گوشی

اگر میکروفون به کار رفته شده در تلفن همراه شما ساده باشد، با استفاده از دو دستگاه می‌توان آن را تست کرد. اولین دستگاه اسیلوسکپ می‌باشد که پایه‌ی منفی یا بدنه GND و پایه‌ی اصلی میکروفون به فیش ورودی دستگاه متصل می‌شود و بعد از آن شکل موجی بر روی نمایشگر اسیلوسکوپ آشکار می‌شود‌. در این مرحله، نزدیک موبایل هر صدایی ایجاد شود باید شکل موج تغییر کند که این به معنای سالم بودن میکروفون می‌باشد. روش دوم استفاده از دستگاه اهم متر می‌باشد. در اینجا مثل مرحله‌ی قبل، پایه‌های میکروفون به دو پراپ اهم متر وصل می‌شود. اگر با فوت کردن داخل میکروفون مقدار مقاومت کمتر شود، یعنی میکروفون سالم است.

 

تست میکروفون با نرم افزار

سوراخ کوچک بالای گوشی

استفاده از تست میکروفون آنلاین، روشی دیگر برای اطمینان از عملکرد صحیح میکروفون در حفره‌ بالای گوشی و سایر میکروفون‌های تلفن همراه می‌باشد. استفاده از این ابزار بسیار راحت می‌باشد و شما می‌توانید با استفاده از آن به صورت مستقیم میکروفون خود را بر روی مرورگر تست کنید. بعد از شروع آزمون، با صدای بلند در میکروفون صحبت کنید. اگر میکروفون درست کار کند، امواج صوتی رنگی ظاهر می‌شوند و پس از آن کمرنگ می‌شوند. اگر میکروفون شما درست کار نکند، با یک پیام خطا مواجه می‌شوید. البته توجه داشته باشید همانطور که گفته شد برای تست میکروفون، بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید زیرا نوع میکروفون‌ها متفاوت است و افراد ماهر در این زمینه با آشنایی بیشتری که دارند، بهتر این کار را انجام می‌دهند.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به توضیح درباره‌ی حفره بالای گوشی و کاربردهای آن پرداختیم. همان‌طور که فهمیدیم سوراخ کوچک بالای گوشی، در اکثر مواقع میکروفون دوم است که وظیفه‌ی کاهش نویز برای کیفیت تماس و بهبود ضبط را برعهده دارد که محل قرارگیری آن در بالای تلفن همراه، بهتر است زیرا فاصله‌ی آن با میکروفون اول که صدای شما را دریافت می‌کند زیاد است و فقط می‌تواند صداهای مزاحم اطراف یا نویز را جمع آوری کند‌. همانطور که گفته شد، اگر زمان زیادی است گوشی همراه خود را خریداری کرده‌اید، بهتر است آن را با استفاده از روش‌های گفته شده با دقت و بدون آسیب رساندن به میکروفون، حفره‌های آن را تمیز کنید تا گرد و خاک داخل از بین برود و به وظایف خود درست عمل کند.