توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل آیفون یکی از دغدغه‌های مهم کاربران برند اپل می‌باشد. در چند سال اخیر با رشد و ارتقاء نرم افزارهای نصب شده بر روی گوشی‌های آیفون، شاهد این اتفاق بودیم که مصرف دیتای بسیاری از کاربران به شدت افزایش داشته است. سیستم عامل گوشی‌های برند اپل در بسیاری از مواقع در حالتی تنظیم شده‌اند که با وجود شبکه اینترنت، اقدام به مصرف داده می‌کنند. خارج کردن این برنامه‌ها در شرایطی که اتصال به وای‌فای وجود دارد، امکان پذیر نیست. اما در بسیاری از این اپ‌ها می‌توانید این حالت را حداقل در زمان استفاده از اینترنت خط، محدود کنید. برخی از کاربران و مشتریان اپل به دنبال قطع اینترنت اپلیکیشن‌های آیفون هستند. گاهی اوقات این افراد به این موضوع اشاره می‌کنند که حتی نسبت به وجود برخی از این اپلیکیشن‌ها بی‌خبرند، در واقع وجود این اپ‌ها فقط در مصرف دیتای گوشی تاثیرات منفی می‌گذارد. در همین راستا در این مقاله از ایسل قصد داریم برخی از راهکارهایی که باعث کاهش مصرف دیتای گوشی‌های iPhone می‌شود را مورد بررسی قرار دهیم.

 

7 راهکار طلایی برای توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل آیفون

7 راهکار طلایی برای توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل آیفون

توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل iphone از طریق قطع دسترسی برنامه‌های آیفون به اینترنت، امکان پذیر است. این اپ‌ها به صورت پیش فرض روی گوشی‌های برند اپل نصب شده‌اند و در صورتی که اتصال آن‌ به اینترنت محدود نشود، همواره از دیتای گوشی استفاده می‌کنند.

 

شناسایی اپ‌های پر مصرف

در اولین قدم باید برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی که مقدار زیادی از اینترنت را به خود اختصاص می‌دهند، شناسایی کنید. با مراجعه به بخش Cellular می‌توانید میزان مصرف حجم اینترنت هر یک از اپ‌ها را مشاهده کنید. از طرفی این قابلیت این امکان را نیز به شما می‌دهد که مصرف ماهانه اینترنت این اپ‌ها را نیز تحت بررسی خود قرار دهید.

 

مسدود کردن قابلیت Background App Refresh

قطع اینترنت اپلیکیشن های ایفون

از قابلیت‌هایی که برخی از اپ‌های موجود در گوشی‌های آیفون دارند می‌توان به، قابلیت بروزرسانی در فضای پس زمینه اشاره کرد. این قابلیت به برخی از اپ‌های اینترنتی این امکان را می‌دهد که حتی زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید نیز محتوای خود را رفرش کنند. برای جلوگیری از انجام این کار می‌توانید گزینه Background App Refresh را غیر فعال کنید. در حالتی دیگر که مربوط به قطع دسترسی برنامه‌های آیفون به اینترنت است، اتصال این برنامه به وای فای و اینترنت خط، محدود می‌شود. این مورد از طریق مراجعه به بخش General که در تنظیمات گوشی است، قابل غیرفعال کردن است.

 

به کار گرفتن اپ هایی مانند Pocket و یا Instapaper

توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل iphone

اپلیکیشن‌هایی مانند Pocket و یا Instapaper به صورت غیرمستقیم در کاهش مصرف دیتای گوشی آیفون موثر هستند. کاربران این گوشی‌های موبایل که علاقه زیادی به مطالعه مقالات مختلف دارند، می‌توانند مقالات خود را به این اپ انتقال دهند. در صورت عدم استفاده از این اپ‌ها، کاربران مجبور می‌شوند برای هر بار مطالعه، به اینترنت متصل شوند. اما با وجود این اپ‌ها، می‌توانند مقالات منتقل شده را در هر موقعیتی و بدون اتصال به اینترنت، مطالعه کنند. نصب این اپ‌های فوق العاده کاربردی از مصرف مجدد اینترنت برای داده تکراری، جلوگیری می‌کند.

 

تنظیم دوباره اپ‌های شبکه‌های اجتماعی

قطع دسترسی برنامه های ایفون به اینترنت

یکی دیگر از کارهایی که می‌توان برای توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل آیفون انجام داد، تنظیم دوباره اپ‌هایی است که مرتبط با شبکه‌های اجتماعی هستند. توجه داشته باشید که در این حالت گاهی از کیفیت ویدئو و یا سرعت نمایش آن‌ها در شبکات اجتماعی مختلف، کم می‌شود.

 

کاهش مصرف دیتا در اینستاگرام

کاهش مصرف دیتا در اینستاگرام

برای کاهش مصرف دیتای آیفون در اپ اینستاگرام، باید ابتدا به Setting مراجعه کرده و سپس از قسمت Cellular Data Use گزینه Use Less را انتخاب کنید. در این حالت فیلم‌هایی که در این شبکه موجود هستند، کمی دیرتر پخش خواهند شد. این مساله تاثیر بسیار مثبتی روی کاهش مصرف دیتای گوشی آیفون دارد.

 

کاهش مصرف دیتا برای توییتر

کاهش مصرف دیتا برای توییتر

تغییر تنظیمات اپ توییتر یکی دیگر از راهکارهای موجود برای توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل آیفون است. در این تغییرات می‌توانید به طور کل قسمت Autoplay یا image previews را غیر فعال کنید. همچنین می‌توانید تنظیمات را به گونه‌ای تنظیم نمایید که ویدئوهای با کیفیت تنها در صورت اتصال به اینترنت وای فای پخش شوند.

 

کاهش مصرف دیتای فیسبوک

کاهش مصرف دیتای فیسبوک

در قسمت تنظیمات این برنامه، می‌توانید با مراجعه به بخش مدیریت حساب، دانلود ویدئو و یا عکس‌ها به صورت خودکار را لغو کنید. همچنین می‌توانید این بخش از اپ را به گونه‌ای تنظیم کنید که دانلود خودکار تنها در حالت اتصال به وای فای اتفاق بیفتد.

 

مسدود کردن WiFi Assist

مسدود کردن WiFi Assist

برای قطع اینترنت اپلیکیشن‌های آیفون، گاهی لازم است به تنظیمات خود گوشی مراجعه کرده و حتی برخی از قابلیت‌های آن را نیز محدود کنید. به طور مثال می‌توانید WiFi Assist را که در سیستم عامل این برند وجود دارد، مسدود نمایید. این قابلیت به گوشی این امکان را می‌دهد که در صورت ضعیف شدن اینترنت وای فای، منبع اتصال خودش را عوض کند. از آنجا که این اتفاق بدون اطلاع به کاربر اتفاق می‌افتد، ممکن است در شرایطی کاربر فکر کند که در حال استفاده از وای فای است؛ اما در واقع حجم اینترنت خط گوشی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

مسدود کردن برخی از قابلیت‌ ها

برای توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل آیفون می‌توانید به بخش تنظیمات گوشی مراجعه کرده و با غیر فعال کردن برخی از آنها، مصرف اینترنت خود را تا حد زیادی کاهش دهید. به طور کل برای قطع دسترسی برنامه‌های آیفون به اینترنت، باید به بخش Cellular Data مراجعه کنید. این بخش به طور اختصاصی، در پنل طراحی شده برای هر بخش از اپ‌های گوشی وجود دارد.

 

آی کلاد درایو

توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل iphone

به طور مثال با غیر فعال کردن آی‌کلاد درایو، می‌توانید از انتقالات اسناد و تمام داده‌های موجود در گوشی، در هنگام استفاده از اینترنت، جلوگیری کنید. در این حالت زمانی که به اینترنت اتصال دارید، اسناد اتوماتیک جابجا نمی‌شوند.

 

اپ استور

قطع اینترنت اپلیکیشن های ایفون

یکی دیگر از اپ‌های پر مصرفی که می‌توانید هنگام توقف مصرف دیتا اپلیکیشن ‌های موبایل iPhone بررسی کنید، اپ استور است. برای این کار ابتدا به بخش تنظیمات رفته و iTunes and App Store را انتخاب کنید. سپس با انتخاب Cellular Data دانلود خودکار یا همان Automatic Downloads را غیر فعال کنید. سپس گزینه App Downloads را انتخاب کرده و آن را در حالت Always Ask بگذارید.

 

استریم موسیقی اپل

می‌توانید با غیر فعال کردن استریم موسیقی اپل، از حجم مصرفی اینترنت خود به مقدار قابل توجهی بکاهید. برای این کار به تنظیمات مراجعه کرده و سپس منوی Cellular Data را انتخاب کرده و با توجه به وضعیت مورد نظرتان، یا آن را کاملا غیر فعال کنید و یا تنها برای دانلود و استریم در حالت غیر فعال قرار دهید.

 

تصاویر گوشی اپل

توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل آیفون

یکی دیگر از بخش‌هایی که با مراجعه به cellular Data آن می‌توانید مصرف اینترنت را به مقدار زیادی کاهش دهید، بخش تصاویر تنظیمات اپل است. می‎توانید بروز رسانی‌ها را محدود به زمانی کنید که به اینترنت وای فای متصل هستید. این بروز رسانی مربوط به آلبوم‌های به اشتراک گذاشته و یا تصاویر آی کلاد می‌باشد.

 

اپ‌های موجود در پس‌زمینه

قطع دسترسی برنامه های ایفون به اینترنت

مانند تمام مواردی که در قبل به آن‌ها اشاره کردیم، برای غیر فعال کردن اپ در پس زمینه، باید به تنظیمات مراجعه کنید. سپس به بخش General رفته و منوی Background App Refresh را پیدا کنید. در مرحله بعد 3 گزینه مختلف پیش روی شما قرار دارد که با انتخاب هر کدام از حجم اینترنت مصرفی شما کم می‌شود و به نوعی تغییرات گوشی تحت کنترل شما قرار می‌گیرد. در حالت اول می‌توانید بروز رسانی تک تک اپ‌ها را غیر فعال کنید. برای این کار باید با مشاهده آیکون هر اپ آن را انتخاب کرده و بروزرسانی آن را غیر فعال نمایید. حالت دوم اینطور است که شما بروز رسانی را برای تمام اپلیکشین‌ها محدود می‌کنید. گزینه سوم نیز بروزرسانی را تنها در زمان اتصال به وای فای میسر می‌کند.

 

دانلود نقشه‌های Google Maps

توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل آیفون

می‌توانید نقشه‌های گوگل مپس را از قسمت offline maps دانلود کنید. با مراجعه به این قسمت و دانلود منطقه مورد نظرتان، می‌توانید هر زمان بدون دسترسی به اینترنت، از قابلیت گوگل مپس، بهره‌مند شوید. جالب است بدانید که برند اپل این قابلیت را دارد که در صورت دانلود کردن نقشه مورد نظر از پیش، در حالت آفلاین برای ما وظیفه مسیریابی را نیز انجام دهد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از قابلیت‌های برند اپل در کشور ایران، به راحتی قابل دسترس نیست و علت آن تحریم‌های موجود است.

 

نکات پایانی در مورد توقف دیتای اپلیکیشن های موبایل آیفون

در بسیاری از اپلیکیشن‌ها یک سری ویژگی مشترک وجود دارد که شاید در نگاه اول بسیار پیش پا افتاده به نظر بیایند؛ اما واقعیت این است که غیر فعال کردن آنها می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی در کاهش مصرف اینترنت داشته باشد. در حالت کلی توقف مصرف دیتا اپلیکیشن های موبایل آیفون فرآیندی است که با شناسایی اپ‌های پرمصرف شروع شده و با پیدا کردن آنها در تنظیمات گوشی و غیر فعال کردنشان پایان می‌یابد.