قانون‌گذاران اروپایی سال‌هاست که برای کاهش زباله‌های الکترونیکی به دنبال استانداردسازی قانونی شارژر‌ها هستند. پس از سال‌ها پیگیری و انجام نشدن این درخواست، اتحادیه اروپا اکنون به دنبال تصویب قانونی به منظور الزام استفاده از شارژر همگانی تمام تولیدکننده‌ها در تلفن همراه شده است. پارلمان اتحادیه اروپا، تشویق به استفاده از شارژ‌ر‌های بی‌سیم و همچنین تاثیرگذاری آن‌ها برکاهش زباله‌های الکترونیکی را در دستور کار قرار داده است. شرکت اپل بیش از بقیه‌ی شرکت‌ها سعی داشته استاندارد‌های خاص خود را حفظ کند و تصویب این قانون را عامل افزایش زباله‌های الکترونیکی می‌داند. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اخبار یکپارچه سازی شارژرهای دستگاه‌های هوشمند همراه ما باشید.

 

استاندارد سازی کابل‌ها درخواستی از سال ۲۰۰۹ تا به الان

یکپارچه‌سازی شارژرهای موبایلی

قانون‌گذاران اروپایی به دلیل مزایای زیست محیطی و راحتی بیشتر مصرف‌کنندگان، درمورد استاندارد سازی قانونی شارژرها موافقت خود را اعلام کردند. حجم کابل‌ها و شارژر‌هایی که سالانه تولید شده و به دور انداخته می‌شوند، زیاد و نگران کننده است بنابراین آن‌ها می‌خواهند تمام محصولاتی که نیاز به شارژ شدن دارند، از یک شارژر همگانی استفاده کنند.

استاندارد واحد به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خواهد بود. با سرانجام رسیدن این طرح، کاربران هنگام خرید گوشی جدید، دیگر شارژر مجدد تهیه نمی‌کنند. این برنامه علاوه بر کاهش زباله‌های الکترونیکی، باعث کاهش هزینه برای مصرف‌کنندگان هم می‌شود. سال ۲۰۰۹ اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از تمام تولیدکنندگان درخواست کرد تا داوطلبانه استانداردی برای کابل تمام دستگاه‌های الکترونیکی اجرا کنند.

در سال ۲۰۱۱ شرکت‌هایی مانند سامسونگ، اپل، نوکیا و هواوی به طور داوطلبانه برای یکپارچه سازی شارژر‌های موبایل یک تفاهم‌نامه امضا کردند. هدف از این تفاهم‌نامه، همسویی بازار به استفاده از USB 2.0 Micro-B بوده است.‌  در سال 2018 نیز فعالان صنعت و کمیسیون اروپا تلاش کردند این قانون به تصویب برسد که چندان موفق نشدند.

شرکت نوآور اپل معتقد است همگرایی بازار باعث از بین رفتن نوآوری می‌شود و اگر این قانون تصویب شده بود، فناوری کابل‌ها پیشرفتی نمی‌کرد. البته این کمپانی به این نکته اشاره دارد که اکثر شرکت‌ها به سمت استفاده از UCB_C رفته‌اند.

تجهیزات الکترونیکی بخش جدایی‌ناپذیر زندگی تمام انسان‌ها شده است و به انجام رساندن این استاندارد برای گوشی‌های همراه، تبلت، دوربین و تمام وسایلی که نیاز به شارژ شدن دارند، سخت می‌باشد. بدیهی است که این تصمیم برای اجرا شدن، مشکلات خود را دارد و اقتصاد منطقه و کاربران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای خواندن مقاله “تفاوت شارژر وایرلس با شارژر سیم دار، آیا کمپانی‌ها به دنبال کاهش طول عمر باتری‌ها هستند؟” کلیک کنید.

اپل در مقابل یکپارچه سازی شارژرها مقاومت می‌کند

شارژر همگانی

اپل استانداردسازی قانونی شارژرها‌ را یکی از عوامل افزایش زباله‌های الکترونیکی می‌داند. در سال ۲۰۱۸ کمپانی اپل در بیانیه‌ای به این درخواست اتحادیه اروپا گفت که اجبار برای استفاده از استاندارد جدید برای شارژر‌های تلفن همراه باعث از بین رفتن پیشرفت تکنولوژی می‌شود. همچنین اعلام کرد این اقدام باعث نارضایتی میلیون‌ها استفاده کننده از اپل خواهد‌ شد و با دور ریختن حجم زیادی از تجهیزات لایتینگ، باعث افزایش تولید زباله‌های الکتریکی می‌شوند.

هماهنگ‌سازی شارژرها بیش از همه‌ی برند‌های دیگر بر فعالیت اپل تاثیر خواهد گذاشت به دلیل اینکه در بیشتر محصولات خود از کابل اختصاصی Lighting استفاده کرده است. به جز تبلت آیپد پرو که از پورت USB-C استفاده می‌کند، در دیگر محصولات اپل این درگاه مشاهده نشده است. کمپانی‌هایی نظیر سامسونگ هم‌اکنون از USB_C در محصولات خود استفاده می‌کنند و این روند برای گوشی‌های اندرویدی در حال افزایش است.

با اینکه در سال ۲۰۲۰ از ارائه آداپتور همراه گوشی‌های اپل دست کشیده شد، اما همچنان در بیشتر محصولات خود از کابل lighting استفاده می‌کند.‌ با عملی شدن این قانون، درآمد اپل از لوازم جانبی اختصاصی لایتینگ بیش از بقیه‌ی کمپانی‌ها ضرر خواهد کرد. احتمالاً اپل از سال ۲۰۲۱ به بعد، بیشتر به سمت گسترش استفاده از شارژر و انتقال داده بی‌سیم حرکت کند. کمپانی اپل امیدوار است مدیران اروپایی طرحی بدون ایجاد محدودیت در روند نوآوری پیدا کنند.

 

مروری بر انواع کابل ها

استاندارد جدید برای شارژرهای تلفن همراه

امروزه استفاده از کابل‌های USB یکی از جدایی ناپذیرترین بخش‌های زندگی هوشمند است. شما برای شارژ هر یک از وسایل الکترونیکی خود نیاز به کابل USB دارید. از تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند گرفته تا دوربین و حتی لپ تاپ‌های جدید برای شارژ شدن نیاز به کابل USB دارند.

بزرگ‌ترین و رایج‌ترین نوع USB، یو اس بی نوع اول (USB-A) است که در لپ تاپ‌ها، کامپیوتر‌ها و لوازم‌های جانبی آن زیاد مشاهده می‌شود. این کابل‌ها یک طرفه هستند یعنی برای اتصال فقط از یک جهت وصل می‌شوند. دومین مدل USB Type-B است که از USB-A کوچک‌تر بوده و شکلی مربعی دارد. آن‌ها به اندازه‌ی بقیه‌ی کابل‌ها قابل استفاده نیستند و بیشتر در پرینتر‌ها استفاده می‌شوند.

در وسایل الکترونیکی قدیمی خصوصاً در دوربین‌ها و شارژر‌های تلفن همراه از کابل  Mini USB استفاده شده است. اما امروزه از این کابل‌ها کمتر استفاده می‌شود و کم کم کابل‌های‌ Micro USB جایگزین این نسل می‌شوند. این کابل‌ها نسخه‌ی کوچک شده‌ی USB هستند و به منظور اتصال به گوشی همراه و یا دستگاه‌های کوچک مثل دوربین‌های دیجیتال، پرینترهای عکس، ام پی تری پلیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل USB-C که یکی از جدیدترین نوع کابل‌ها است؛ یک کابل دو طرفه بوده که اطلاعات در آن با سرعت بیشتری منتقل می‌شود. به جز کابل‌های ذکر شده، کمپانی اپل از سال ۲۰۱۲ به بعد از یک کابل اختصاصی به نام لایتینگ در محصولات خود استفاده می‌کند.

با این حجم از تنوع در استفاده از کابل‌ها برای شارژ وسایل الکترونیکی، استاندارد سازی قانونی شارژر‌ها و استفاده از یک استاندارد واحد بهترین راهکار برای کاهش حجم زباله‌های الکترونیکی و آسیب به محیط زیست است.

 

چرا بهتر است از درگاه تایپ سی استفاده شود؟

شارژر همگانی

در گذشته هماهنگ‌سازی شارژر دستگاه هوشمند وجود نداشت و هر برند از یک نوع درگاه خاص برای گوشی‌های خود استفاده می‌کرد. اما کم کم با پیگیری جدی‌تر استانداردسازی قانونی شارژر‌ها، کمپانی‌ها به سمت استاندارد یکپارچه رفتند و در قدیم Micro USB را به عنوان استاندارد انتخاب کردند. پس از آمدن USB Type-C و مزایای بیشتر آن نسبت به نسل قبلی تولیدکنندگان به سمت استفاده بیشتر از نسل جدید کابل‌ها رفتند.

اولین مزیتی که کمپانی‌ها را تشویق به استفاده از USB-C می‌کند، سرعت بالای انتقال داده در آن است. البته سرعت انتقال داده به استانداردی که پورت از آن استفاده می‌کند نیز بستگی دارد. طبق استاندارد عددی USB 2.0 می‌تواند تا حداکثر ۴۸۰ مگابایت بر ثانیه داده را منتقل کند اما این سرعت برای USB 3.0 به ۵ گیگابایت بر ثانیه رسیده است. نسل جدیدتر یعنی USB 3.1 سرعت انتقال داده‌ را تا ۱۰ گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

درگاه‌های یو اس بی سی با قدرت بالایی که دارند تا جریان ۱۰۰ وات انرژی را به راحتی در خود حمل می‌کنند. به همین دلیل، سرعت شارژ گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها با استفاده از درگاه USB Type c بسیار بالاتر بوده و گوشی شما در مدت زمان کمتری شارژ می‌شود‌. کابل USB-C با نسل‌های قبلی خود سازگار است و به راحتی می‌توان با استفاده از یک آداپتور میان USB-A و USB-C اتصال برقرار کرد.

یکی از مزایای مهم آن‌ها این است که بزرگ‌ترین مشکل پورت‌های USB یعنی یک طرفه بودن آن را ندارد و مانند کابل لایتینگ آیفون می‌توانید از هر دو طرف، کابل USB را به گوشی خود متصل کنید. یکی دیگر از ویژگی‌‌های تایپ سی انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سری‌های قبل است. نرخ اتصال و جداشدن آن بالاتر رفته و جنس کابل در آن طوری طراحی شده که در طولانی مدت قطع نشود.

 

جمع بندی

همان‌طور که در این مقاله ذکر شد برتری‌های Type_C نسبت به نسل قبلی USB ها و همچنین فراگیر شدن استفاده‌‌ی USB-C باعث می‌شود در استاندارد سازی قانونی شارژر‌ها، تایپ سی به عنوان استاندارد واحد در نظر گرفته شود. البته نباید فراموش کرد هدف اصلی استاندارد سازی قانونی شارژرها کاهش زباله‌های الکترونیکی است.