تنظیمات کارخانه گوشی سامسونگ یا ریست فکتوری در قالب تنظیمات اولیه، یکی از دغدغه‌های افرادی است که از گوشی‌های سامسونگ استفاده می‌کنند. به عنوان کاربر گوشی‌های اندرویدی، شاید شما هم برخی اوقات به ریست فکتوری یا همان بازگرداندن گوشی به تنظیمات اولیه  نیاز پیدا کنید و به دنبال راه‌ انجام این کار باشید. به همین دلیل در این مقاله از ایسل سعی کرده‌ایم روش‌هایی را آموزش دهیم که با عمل به آن‌ها، بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن، گوشی‌های خود را ریست نموده و به تنظیمات اولیه برگردانید. همراه ما باشید تا از چند آموزش طلایی بهره‌مند بشوید.

 

تنظیمات کارخانه گوشی سامسونگ و دلایل نیاز به آن

چگونه گوشی سامسونگ را تنظیمات کارخانه کنیم

برخی اوقات کاربران گوشی‌های سامسونگ نیازمند بازگردانی گوشی به حالت کارخانه هستند. این اتفاق باتوجه به دلایل متعددی روی می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود برخی از کاربران مجبور به ریست کردن گوشی‌های سامسونگ بشوند، اختلالات پیش‌آمده در گوشی است. زمانی که فرآیند باز شدن نرم افزارهای مختلف و اجرای آن‌ها بر روی دستگاه کند می‌شود، می‌توانید با ریست کردن گوشی، این مشکل را حل کنید. این کار باعث می‌شود برخی از باگ‌های موجود در نرم افزارها نیز حل بشوند. همچنین درصورتی که به هر دلیلی نیاز دارید اطلاعات موجود در گوشی پاک شوند، بهترین کار ریست فکتوری گوشی و بازگرداندن آن به حالت تنظیمات کارخانه می‌باشد.

به طور مثال بسیاری از افراد پیش از فروش گوشی سامسونگ، برای حذف اطلاعات شخصی از روی گوشی، سعی می‌کنند امن‌ترین روش که همان ریست فکتوری گوشی های سامسونگ است را اعمال نمایند. در حالت کلی، سیستم گوشی‌های اندرویدی پس از چند ماه فعالیت، نیاز به ریست کردن پیدا می‌کند. این سیستم‌ها مانند سیستم عاملی که بر روی گوشی‌های اپل نصب می‌شود، نمی‌توانند در بلند مدت و بدون نیاز به هیچ گونه بازگردانی، فعال باشند. بهتر است که بعد از یک مدت استفاده، گوشی خود را ریست نموده و این کار را در مواقع نیاز تکرار نمایید، تا اگر احیانا گوشی عملکرد ضعیفی پیدا کرده و نرم افزارها دیر شروع به فعالیت می‌کنند، این مشکلات حل شوند. همچنین با این کار به افزایش عمر مفید گوشی هم کمک خواهید کرد.

 

ریست کردن گوشی های سامسونگ به چند روش صورت می‌گیرد؟

ریست فکتوری گوشی های سامسونگ

به طور کلی ریست فکتوری گوشی‌های مختلف، در 2 حالت کلی صورت می‌گیرد.

  • ریست کردن گوشی به روش هارد ریست
  • ریست کردن گوشی به روش سافت ریست

در روش سافت ریست یا به اصطلاح ریست نرم، گوشی شما تنها یکبار خاموش و روشن می‌شود. به طور مثال وقتی سیم کارت جدیدی در گوشی‌های مختلف قرار می‌دهید، بیشتر اوقات به ریست نرم نیاز پیدا می‌کنید. اما در روش دیگر که به هارد ریست معروف می‌باشد، تمام دیتاهایی که در گوشی شما موجود بودند، پاک می‌شوند. درواقع سیستم شما به قالب همان زمانی که گوشی را از کارخانه خارج کردید بازمی‌گردد. در ادامه همراه ما باشید تا با روش‌های ریست فکتوری گوشی های سامسونگ بیشتر آشنا بشوید.

 

پیش از ریست فکتوری گوشی‌های سامسونگ به چه نکاتی توجه کنیم؟

ریست فکتوری گوشی های سامسونگ

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، بازگردانی گوشی‌های سامسونگ به حالت کارخانه و یا هارد ریست آن‌ها، باعث می‌شود که تمام اطلاعات شما از روی گوشی پاک شوند. به همین منظور برای نگه‌داشتن برخی از اطلاعات کاربردی مانند مخاطبین، لازم است اقداماتی را انجام دهید. در ابتدا برای داشتن دسترسی به مخاطبان، بهتر است پیش از ریست فکتوری گوشی سامسونگ، لیست و شماره مخاطبان خود را در قسمت رم گوشی خروجی بگیرید. با انجام این کار، پس از بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه شماره مخاطبین شما در دسترس خواهند بود و آن‌ها را سیو خواهید داشت.

به خاطر داشته باشید که 2 حساب گوگل و سامسونگ، می‌توانند بهترین گزینه برای ذخیره اطلاعات پیش از ریست فکتوری باشند. برای ذخیره کردن اطلاعات در این قسمت‌ها لازم است از دیتاها و اطلاعاتی که در گوشی وجود دارد خروجی گرفته و سپس این دیتاها را با سامسونگ اکانت خودتان سینک کنید. با انجام این کار هر موقع که به حساب خود وارد ‌شوید، این اطلاعات را در دسترس خواهید داشت. قابل ذکر است که هرگونه دیتا صوتی یا تصویری که در حافظه جانبی یا رم گوشی وجود داشته باشد، با ریست فکتوری گوشی پاک نخواهد شد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که حتما اسناد و یا عکس‌هایی که از اهمیت زیادی برخوردار هستند را به رم گوشی انتقال دهید.

 

در چه شرایطی ممکن است گوشی پس از ریست شدن فعال نشود؟

چگونه گوشی سامسونگ را تنظیمات کارخانه کنیم

یکی از مواردی که اگر پس از فعال کردن گوشی آدرس و پسورد دقیق آن را نداشته باشید، از فعال شدن گوشی شما جلوگیری خواهد شد، آدرس دقیقا آخرین حساب گوگلی است که بر روی گوشی داشته‌اید. پس همیشه در نظر داشته باشید که پیش از بازگردانی گوشی سامسونگ به حالت کارخانه، آدرس دقیق آخرین حساب جیمیلی که بر روی گوشی داشتید را یادداشت نمایید تا پس از ریست فکتوری گوشی با مشکل مواجه نشوید.

 

روش های انجام تنظیمات کارخانه گوشی های سامسونگ

ریست فکتوری گوشی های سامسونگ

پیش از توضیح چگونگی انجام این کار، بهتر است بدانید که فرآیند ریست کردن گوشی در اندروید 9 و 10 با نحوه ریست کردن گوشی سامسونگ در اندروید 7، کمی تفاوت دارد. برای ریست کردن گوشی در اندروید 10 لازم است طبق مراحل زیر عمل کنید:

  • در ابتدا باید به قسمت تنظیمات گوشی یا Settings مراجعه نمایید.
  • در مرحله بعدی لازم است به قسمت مدیریت عمومی که همان بخش General management می‌شود، بروید.
  • زمانی که به قسمت مدیریت عمومی وارد می‌شوید، گزینه‌های مختلفی نظیر ساعت، زبان ورودی و تاریخ گوشی را مشاهده خواهید کرد. در میان این گزینه‌ها، باید گزینه بازنشانی یا همان Reset را انتخاب کنید.
  • پس از ورود به این بخش لازم است روی گزینه بازگردانی داده کارخانه یا همان Factory data reset را کلیک نمایید.
  • سپس دوباره باید بخش بازنشانی یا همان Reset را انتخاب کنید و پین دستگاه را وارد کنید.
  • در مرحله آخر و پس از انجام این کارها، می‌توانید گزینه حذف همه را انتخاب کرده و گوشی را به حالت کارخانه برگردانید یا اصطلاحا آن را Reset Factory بکنید.

 

نحوه ریست فکتوری اندروید 7 گوشی سامسونگ

ریست فکتوری گوشی های سامسونگ

برای تنظیمات کارخانه گوشی سامسونگ در مدل اندروید 7، باید مراحلی متفاوت‌تر از مراحل ریست اندروید 9 و 10 طی کنید. البته این تفاوت بسیار جزئی خواهد بود. در مرحله اول باید نوار اعلان‌های گوشی را پایین بیاورید تا نمایه‌های مختلف برای شما نمایش داده شوند. از این بخش وارد Settings یا همان تنظیمات شوید. بعد از آن نیاز است به قسمت تنظیمات عمومی یا همان General management مراجعه کنید و مانند مرحله قبل روی گزینه Reset کلیک نمایید. در مرحله سوم لازم است بر روی گزینه Factory data reset کلیک کنید. در ادامه از قسمت پایینی صفحه، گزینه آبی رنگ Reset را انتخاب کنید. مرحله چهارم که در واقع مرحله پایانی است، با وارد کردن الگو گوشی یا رمز آن، به پایان می‌رسد.

 

چگونه می‌توان گوشی سامسونگ را هارد ریست کرد؟

چگونه گوشی سامسونگ را تنظیمات کارخانه کنیم

همانطور که گفتیم پس از انجام مراحلی که مربوط به هارد ریست کردن گوشی موبایل است، تمام اطلاعات از روی گوشی پاک خواهند شد. برای انجام هارد ریست گوشی سامسونگ، باید به نوع گوشی توجه کنید. در ادامه راهنمای جامعی برای هارد ریست کردن انواع گوشی سامسونگ، ارائه کرده‌ایم. در گوشی‌های سامسونگ که گلکسی 10 هستند و دکمه هوم ندارند برای انجام هارد ریست، باید پس از خاموش کردن گوشی، 2 دکمه Volume up + power را همزمان فشار بدهید. گوشی‌های سامسونگی که دارای دکمه هوم هستند، با فشار دادن دکمه‌هایVolume up + home + power هارد ریست می‌شوند.

در گوشی‌های موبایل قدیمی‌تر اچ تی سی، باید کلیدهایVolume Down + power  با هم گرفته شوند. پس از پدید آمدن لوگو اندروید، صفحه‌ای با وجود چند گزینه باز می‌شود که شما باید با استفاده از دکمه  Volume Down گزینه  Wipe data/factory reset را انتخاب کنید. در مرحله بعدی و پس از اینکه بر روی گزینه Wipe data/factory reset قرار دارید، کلید Power را فشار دهید. به عنوان آخرین مرحله لازم است در منوی جدید به وسیله کلید کاهش صدا، گزینه Yes را به کمک دکمه Power انتخاب نمایید. روش هارد ریست که در بالا درباره آن صحبت کردیم، در حالتی انجام می‌شود که گوشی شما بوت نشود. زمانی که با مشکل بوت نشدن گوشی مواجه شدید و نیاز به ریست کردن گوشی داشتید، بهترین راه، هارد ریست گوشی است.

 

ریست کردن گوشی های سامسونگ با استفاده از کد

ریست فکتوری گوشی های سامسونگ

یکی دیگر از روش‌هایی که برای ریست فکتوری گوشی اندروید می‌توان از آن بهره گرفت، استفاده از برخی کدهای موجود است که برای هر برند و گوشی به صورت جداگانه طراحی شده‌اند. قابل ذکر است که پس از کلیک کردن بر روی آخرین شماره‌ این کدها، تمام اطلاعاتی که بر روی گوشی شما وجود دارند پاک خواهند شد. دیتاهای تصویری مانند تصاویری که در گالری شما وجود دارد و یا لیست مخاطبان، حساب‌های ایمیلی شما، اسناد موجود در گوشی شما و به طور کل هر گونه اطلاعاتی که شخصا وارد دستگاه‌تان کردید، پاک خواهد شد.

دو کد #3855*2767* و کد #2878*2767* برای ریست فکتوری و تنظیمات کارخانه گوشی سامسونگ، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کدها مانند 2 نوع قبلی که درباره آن‌ها به صورت مفصل صحبت کردیم، باعث پاک شدن دیتاهای گوشی می‌شوند. مانند آنچه در بالا اشاره کردیم، پس از ریست کردن گوشی از این روش، باز هم برای بالا آمدن گوشی، لازم است آدرس و پسورد اکانت گوگل خود را داشته باشید.

 

کلام آخر

در نظر داشته باشید که نکات بالا، برای ریست کردن گوشی بسیار مهم هستند. 3 روشی که در بالا درباره آن‌ها صحبت کردیم، همگی در احیای دوباره گوشی و همچنین بازنشانی تنظیمات کارخانه گوشی های سامسونگ، کارآمد می‌باشند. درصورت انجام دقیق آن‌ها، مشکلات گوشی شما تا حد زیادی حل خواهند شد.