ریست گوشی ایفون یکی از کارهایی است که بیشتر پیش از فروش گوشی آیفون و یا تعمیر آن صورت می‌گیرد، تا اطلاعات شخصی افراد از گوشی حذف شود. همانطور که می‌دانید، در فرآیند ریست فکتوری تمام اطلاعات شخصی مانند عکس‌ها، ایمیل‌ها، اسناد، رمزهای عبور، اسناد شخصی و ویدیوها پاک می‌شوند. در این مقاله از ایسل سعی کرده‌ایم تمام نکات برای ریست کردن گوشی آیفون را مورد بررسی قرار دهیم. بازگشت به کارخانه در گوشی‌های برند آیفون به دو صورت کلی امکان پذیر است که در این بخش به ساده‌ترین روش، مراحل هر کدام را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

چرا قبل از ریست گوشی ایفون باید بک آپ گرفته شود؟

ریست فکتوری گوشی ایفون

یکی از مهم‌ترین نکاتی که پیش از انجام ریست فکتوری آیفون باید مورد توجه قرار بگیرد، بحث بک آپ گرفتن از اطلاعات مورد نیاز است. حتما به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که پس از ریست گوشی ایفون، تمام اطلاعات و دیتاهای موجود بر روی گوشی پاک خواهند شد. اگر همچنان پس از بازگشت گوشی به تنظیمات کارخانه به اطلاعات آن نیاز پیدا خواهید کرد، باید به این نکته دقت کنید که گرفتن بک آپ پیش از انجام ریست فکتوری، کاری ضروری محسوب می‌شود. نکته جالبی که درمورد گوشی‌های این برند وجود دارد این است که از قسمت بزرگی از دیتاهای موجود بر روی گوشی آیفون، از طریق بخش iCloud بک آپ گرفته می‌شود. اما برای هر چه بهتر شدن این فرآیند، بهتر است از کامپیوتر استفاده کنید. همانطور که اشاره کردیم، راه‌های مختلفی برای گرفتن بک آپ از اطلاعات موجود بر روی گوشی آیفون وجود دارد. در ادامه دو مورد از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

استفاده از برنامه iTunes

تنظیمات کارخانه ایفون

یکی از این روش‌ها استفاده از برنامه آیتونز است. اگر این اپ بر روی سیستم شما نصب است، گوشی را به کامپیوتر متصل نمایید. ممکن است در این مرحله رمز عبوری از شما خواسته شود. اگر پیامی بر روی گوشی شما ظاهر شد که در جهت اطمینان از کامپیوتر متصل شده بود، کامپیوتر را تایید کنید. در ادامه باید در برنامه آیتونز مدل نمایش داده آیفون خودتان را تایید نمایید. حالا در این مرحله به بخش Summary مراجعه کنید. سپس در مرحله بعد باید دو گزینه Encrypt iPhone backup و This cpmputer را بزنید. بعد از این کار لازم است گزینه بک آپ گرفتن که همان گزینه Back Up Now است را انتخاب نمایید.

 

استفاده از برنامه iCloud

ریست کردن گوشی آیفون

یکی دیگر از روش‌هایی که برای بک آپ گرفتن از اطلاعات موجود در گوشی آیفون مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از گزینه iCloud است. برای این کار باید اپل آیدی در دسترس شما باشد. بهتر است بدانید که این گزینه حجم بالایی از اینترنت را در انجام فرآیند بک آپ گرفتن استفاده می‌کند؛ به همین علت محبوبیت زیادی در ایران ندارد. همچنین پس از ریست فکتوری، برای دانلود مجدد این اطلاعات باید اینترنت مصرف شود.

برای گرفتن بک آپ با استفاده از سرویس iCloud لازم است مراحل پایین را طی کنید.

  1. تامین شبکه اینترنت مناسب اولین قدم است.
  2. سپس باید به بخش تنظیمات یا همان Settings رجوع نمایید.
  3. در ادامه گزینه آیکلود را لمس کنید.
  4. قدم چهارم، انتخاب گزینه Backup است.
  5. قدم پنجم اطمینان حاصل کردن از فعال بودن گزینه iCloud Backup می‌باشد.
  6. در آخر باید گزینه Back Up Now را لمس کنید.

قابل ذکر است که مدت زمان مورد نیاز برای بک آپ گرفتن از اطلاعات مورد نظر، ارتباط مستقیمی با حجم اطلاعات و همچنین سرعت اینترنت دارد.

 

ریست فکتوری iPhone و بررسی مراحل آن

برای ریست فکتوری آیفون روش‌های مختلفی وجود دارد. توجه داشته باشید که برخی از این روش‌ها به یک برنامه دیگر نیاز دارند اما برخی دیگر تنها با مراجعه به بخش تنظیمات گوشی قابل انجام هستند. در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

 

ریست فکتوری آیفون با استفاده از منوی Settings

ریست فکتوری گوشی ایفون

یکی از ساده‌ترین شیوه‎‌ها، که برای ریست فکتوری iPhone مورد استفاده قرار می‌گیرد، مراجعه به بخش تنظیمات است. برای ریست گوشی باید مراحل پایین را انجام دهید.

  • در تنظیمات گوشی گزینه General را انتخاب کرده و سپس بر روی بخش Reset کلیک نمایید.
  • در مرحله بعدی چند گزینه پیش روی شما باز می‌شود. باید گزینه دوم یعنی Erase All Content and Settings را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه اجازه حذف تمام اطلاعات و محتواهایی که بر روی گوشی شما قرار دارند، داده می‌شود.
  • مرحله سوم باید روی گزینه Erase iPhone که به رنگ قرمز است، کلیک نمایید. در این حالت تمام اطلاعات حذف می‌گردند. گوشی در ادامه از شما Apple ID می‌خواهد که با وارد کردن آن، اپل آیدی نیز از روی گوشی شما حذف خواهد شد.

 

تنظیمات کارخانه آیفون در برنامه iTunes و مراحل انجام آن

استفاده از برنامه iTunes یکی دیگر از راه‌های بسیار ساده‌ای می‌باشد که پیش روی کاربران اپل، برای انجام ریست فکتوری قرار داده شده است. برای این کار لازم نیست به بخش تنظیمات گوشی آیفون مراجعه بکنید. در این روش شما به کامپیوتر نیاز دارید. بر روی کامپیوتر نیز باید آخرین نسخه این برنامه را نصب داشته باشید. پس از اینکه این شرایط را آماده کردید، می‌توانید فرآیند ریست کردن گوشی آیفون را شروع کنید. در مرحله اول باید گوشی را به کامپیوتر دارای برنامه iTunes متصل نمایید. سپس بعد از این کار اگر خود برنامه به صورت اتوماتیک فعال نشد، خودتان آن را فعال کنید. در ادامه صفحه‌ای نمایش داده خواهد شد که مربوط به گوشی شما می‌باشد. در این صفحه باید گزینه Restore iPhone را انتخاب کرده سپس در پنجره بعدی گزینه Agree را لمس نمایید. زمانی که با انتخاب گزینه Agree رضایت خودتان را از ریست شدن گوشی اعلام نمودید، فرآیند تنظیمات کارخانه ایفون آغاز می‌گردد و ممکن است تا چند دقیقه زمان ببرد.

 

ریست فکتوری iPhone چه تغییراتی در گوشی ایجاد می‌کند؟

همانطور که در بالا به این نکته اشاره کردیم، می‌توانید از 2 طریق فرآیند ریست فکتوری گوشی را انجام داده و اطلاعات شخصی را از روی گوشی خود حذف کنید. برای انجام این 2 کار باید یا به تنظیمات اپل بروید و یا نرم افزار iTunes را فعال نمایید. زمانی که مراحل را طبق آنچه که بیان کردیم، انجام دهید، دیگر مشکلی بابت حذف اطلاعات از روی گوشی نخواهید داشت. با انجام مراحل مربوط به هر روش، تمام دیتاهای شخصی و کلی موجود در گوشی حذف خواهد شد. زمانی که ریست فکتوری گوشی ایفون صورت می‌گیرد، تغییراتی بر روی سیستم اعمال می‌شود. اولین تغییری که به چشم می‌خورد،  عدم ظاهر شدن صفحه هوم پس از روشن شدن گوشی است. زمانی که گوشی را ریست فکتوری می‌کنید، با روشن شدن آن شاهد صفحه راه اندازی اولیه آن خواهید بود.

 

پس از ریست کردن گوشی آیفون چه اقداماتی باید انجام داد؟

ریست فکتوری iPhone

همانطور که اشاره کردیم، بعد از بازگرداندن گوشی آیفون به تنظیمات کارخانه دیگر شاهد صفحه هوم نخواهید بود. به جای این صفحه شما صفحه راه اندازی اولیه آیفون را پیش روی خود خواهید داشت. در این صفحه چند گزینه برای شما به نمایش در خواهد آمد. با توجه به اینکه قصد فروش آیفون را دارید یا خیر، باید به یکی از این چند گزینه پاسخ مثبت دهید. یکی از این موارد، گزینه Set Up as a New iPhone است. با انتخاب این گزینه سیستم را به عنوان یک گوشی جدید راه اندازی کرده‌اید. همچنین اگر مایل به فروش گوشی iPhone خود نبودید، می‌توانید یکی از گزینه‌ها را انتخاب کرده و اطلاعات بک آپ گرفته شده را مجدد بر روی گوشی خود بازیابی کنید.

 

جمع‌بندی

ریست گوشی ایفون یکی از دغدغه‌های کاربران برند محبوب اپل است. اگر قصد دارید که گوشی خود را بفروشید و یا در عملکرد سیستم آن با کندی مواجه شده‌اید، بهترین راه حل ریست کردن گوشی آیفون است. این نکته را فراموش نکنید که پیش از ریست کردن، حتما از اطلاعات و دیتاهای گوشی بک‌آپ بگیرید. برای گرفتن بک آپ نیز 2 راه کلی پیش روی شما قرار دارد که در این مقاله به بررسی آنها پرداختیم و با مطالعه آن می‌توانید اطلاعات مفیدی به دست آورید.