زمانی که آیفون یا آیپد شما به بلوتوث لوازم جانبی یا گجت‌هایی نظیر هدفون، ساعت هوشمند، اسپیکر و یا ضبط خودرو متصل نمی‌شود می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد؛ پس اگر بلوتوث لوازم جانبی شما به دستگاه iOS یا iPadOS جفت نمی‌شود یا به آن متصل نمی‌شود، با ما همراه باشید تا در این مقاله، مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون و بهترین راه‌های رفع مشکلات بلوتوث آیفون یا آی‌پد را با هم بررسی کنیم، زیرا بیشتر اوقات، این مشکلات نتیجه یک مشکل نرم افزاری هستند، به این معنی که معمولاً می‌توانید خودتان آنها را به‌صورت رایگان برطرف کنید.

 

10 روش حل مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون

 

بلوتوث را خاموش و روشن کنید

ساده‌ترین راه برای حل مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون یا آیپد، خاموش و روشن کردن مجدد بلوتوث است. استفاده از این روش بیشتر زمانی مؤثر است که دستگاه شما در تلاش برای جفت شدن با بلوتوث لوازم جانبی باشد. همچنین اگر به‌طور تصادفی بلوتوث را در دستگاه خود غیر فعال کرده باشید می‌تواند کمک کننده باشد. برای روشن کردن بلوتوث در گوشی آیفون مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با کشیدن انگشت خود از بالا به پایین بر روی صفحه نمایش دستگاه وارد بخش کنترل سنتر (Control Center) شوید و آیکون‌های مربوط به بلوتوث و حالت پرواز موجود در نوار فوقانی این بخش را بررسی کنید،. همچنین اگر دستگاه شما دارای دکمه Home است، به‌جای آن انگشت خود را از پایین صفحه به بالا بکشید.
 2. نماد بلوتوث را در قسمت بالا سمت چپ مرکز کنترل پیدا کنید، سپس روی نماد بلوتوث ضربه بزنید تا بلوتوث خاموش شود. وقتی بلوتوث خاموش است، نماد سفید می‌شود.
 3. 30 ثانیه صبر کنید، سپس روی نماد بلوتوث ضربه بزنید تا دوباره فعال شود. با روشن شدن بلوتوث، نماد آبی می‌شود.
 4. با فعال شدن بلوتوث دوباره جفت شدن را بررسی کنید.

 

اتصال بلوتوث با لوازم جانبی را بهصورت دستی تنظیم کنید

آموزش رفع اشکال عدم اتصال بلوتوث در آیفون

زمانی که بلوتوث گوشی آیفون کار می‌کند، آیفون یا آی‌پد شما معمولاً به محض شناسایی بلوتوث لوازم جانبی به‌طور خودکار با آن جفت می‌شود. اما گاهی اوقات ممکن است برای جفت سازی با مشکل مواجه شوید که برای حل مشکل بلوتوث گوشی آیفون می‌توانید به‌صورت دستی و به کمک بخش تنظیمات ارتباط را برقرار کنید. برای انجام این کار باید مطمئن شوید که بلوتوث لوازم جانبی شما روشن است و اگر وسیله‌ای که می‌خواهید به آن متصل شوید از باتری استفاده می‌کند حتماً از داشتن شارژ آن اطمینان حاصل نمایید، سپس در گوشی iPhone یا iPad خود، در بخش تنظیمات به قسمت بلوتوث بروید، صبر کنید تا نام بلوتوث لوازم جانبی شما در لیست دستگاه‌ها ظاهر شود، سپس روی نام آن ضربه بزنید تا با آن جفت شود. چنانچه نام بلوتوث لوازم جانبی شما نشان داده نشد، سعی کنید کمی آن را به گوشی iPhone یا iPad خود نزدیک‌تر کنید تا سریع‌تر بتواند نام دستگاه را پیدا کند. اگر کلمه Connected نشان داده شود به معنی رفع مشکل بلوتوث آیفون است.

 

بلوتوث را برای برنامههای شخص ثالث فعال کنید

 1. اگر می‌توانید با بلوتوث لوازم جانبی به گوشی آیفون متصل شوید اما هنوز نمی‌توانید از هیچ برنامه‌ای در iPhone یا iPad خود استفاده کنید، ممکن است لازم باشد تنظیمات حریم خصوصی بلوتوث خود را تغییر دهید.
 2. در iPhone یا iPad خود، به Settings > Privacy > Bluetooth بروید. و هر برنامه‌ای را که می‌خواهید به کمک بلوتوث به لوازم جانبی متصل کنید را انتخاب کنید.
 3. توجه: برنامه‌نویسان می‌توانند از دسترسی بلوتوث برای جمع‌آوری اطلاعات درباره شما استفاده کنند، بنابراین باید آن را فقط برای برنامه‌هایی که به آن‌ها اعتماد دارید فعال کنید.

 

آیفون، آی پد و بلوتوث لوازم جانبی خود را مجدداً راه اندازی کنید

رفع مشکل بلوتوث آیفون

یکی از راه‌های مؤثر رفع مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون، راه‌اندازی مجدد دستگاه است. پس اگر گوشی iPhone یا iPad شما به بلوتوث لوازم جانبی وصل نمی‌شود، قبل از امتحان کردن دوباره، دستگاه Apple و لوازم جانبی را مجدداً راه‌اندازی کنید. برای راه‌اندازی مجدد آیفون یا آی‌پد، دکمه نوار کناری گوشی را با یکی از دکمه‌های ولوم فشار دهید و نگه دارید، تا گوشی خاموش شود. اگر دستگاه شما دارای دکمه Home است، فقط باید دکمه Side را نگه دارید؛ هنگامی که آیفون یا آیپد شما خاموش شد، قبل از فشار دادن مجدد دکمه Side برای راه اندازی مجدد، 30 ثانیه صبر کنید.

 

نام بلوتوث لوازم جانبی را در گوشی آیفون حذف کرده و دوباره جفت کنید

حتی اگر موبایل آیفون شما در حال حاضر به بلوتوث وسیله جانبی متصل نشود، همچنان اطلاعات مربوط به لوازم جانبی را از آخرین باری که متصل کرده‌اید به خاطر می‌آورد. گاهی اوقات، برای حل مشکل بلوتوث گوشی آیفون باید این داده‌ها را حذف کنید.

 • برای حذف نام بلوتوث وسیله جانبی از حافظه گوشی آیفون، باید در iPhone یا iPad خود در بخش تنظیمات به قسمت بلوتوث بروید. تا تنظیمات این بخش از جمله MY Devices نمایان شود.
 • در بخش My Devices لیستی از نام گجت یا وسایل جانبی ارائه شده که پیش از این از طریق اتصال بلوتوث با آیفونتان در تعامل بوده‌اند. در این لیست، گجتی که برای اتصال به آیفونتان دچار مشکل شده را بیابید و آیکون آبی رنگ حاوی نماد “i” موجود در کنار آن را لمس کنید.
 • حال گزینه Forget This Device را انتخاب کنید، سپس روی گزینه قرمز رنگ Forget Device ضربه بزنید.
 • پس از طی کردن مراحل فوق، گجت مد نظر از لیست My Devices بخش بلوتوث آیفون یا آیپدتان حذف می‌شود. پس از اینکه نام بلوتوث لوازم جانبی را از گوشی خود حذف کردید دستورالعمل‌های بالا را دنبال کنید تا دوباره آنها را با هم جفت کنید، مانند اولین باری که از آن استفاده کردید.

 

آخرین آپدیت سیستم عامل آیفون را نصب کنید

حل مشکل بلوتوث گوشی آیفون

این احتمال وجود دارد که دلیل کار نکردن بلوتوث در آیفون یا آیپد شما مربوط به سیستم عامل باشد. در این صورت، تنها کاری که باید انجام دهید این است که سیستم عامل گوشی خود را به آخرین نسخه بروزرسانی کنید، البته به شرطی که اپل قبلاً یک راه حل برای آن باگ منتشر کرده باشد. برای رفع مشکل بلوتوث آیفون به کمک آپدیت سیستم عامل باید در iPhone یا iPad خود، به Settings > General > Software Update بروید تا به‌روزرسانی‌های جدید را بررسی کنید و هر کدام را که در دسترس است دانلود و نصب کنید.

 

تنظیمات شبکه را در iPhone یا iPad خود بازنشانی کنید

تا به حال، هیچ یک از راه حل‌های پیشنهادی ما منجر به از دست دادن اطلاعات از iPhone یا iPad شما نشده است. اما اگر مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون شما با روش‌های بالا رفع نشده است، زمان آن رسیده که تنظیمات شبکه را در گوشی iPhone یا iPad خود بازنشانی کنید.

اما لازم است بدانید وقتی تنظیمات شبکه را در iPhone یا iPad خود بازنشانی می‌کنید، همه دستگاه‌های بلوتوثی که به آن‌ها متصل شده‌اید، همه شبکه‌های Wi-Fi که ذخیره کرده‌اید و همه VPN‌هایی که ممکن است راه‌اندازی کرده باشید را فراموش می‌کند، پس باید مطمئن شوید که رمز عبور Wi-Fi خود را در اختیار دارید تا بتوانید در اسرع وقت دوباره آنلاین شوید.

برای بازنشانی تنظیمات شبکه در گوشی آیفون مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد بخش تنظیمات یا همان Settings آیفون یا آیپدتان شوید.
 • گزینه General را انتخاب کنید.
 • اکنون روی گزینه Reset ضربه بزنید.
 • حال گزینه Reset Network Settings را انتخاب کنید.

 

بلوتوث لوازم جانبی خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید

حل مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون

گاهی اوقات ممکن است مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون مربوط به بلوتوث گجت مورد نظر باشد. پس اگر هنوز هم نمی‌توانید به بلوتوث لوازم جانبی خود متصل شوید، یا اگر هنگام اتصال به‌درستی کار نمی‌کند، لازم است دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. برای اکثر دستگاه‌های بلوتوثی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که بلوتوث آن را خاموش کرده و دستگاه را مجدداً راه اندازی کنید. اما برای دستگاه‌های دیگر، ممکن است لازم باشد ترکیب خاصی از دکمه‌ها را فشار دهید یا وارد تنظیمات شوید. پس بسته به نوع دستگاه بازنشانی تنظیمات متفاوت است.

 

آیفون یا آیپد خود را ریست فکتوری کنید

اگر از روش‌های بالا نتیجه‌ای حاصل نشده است وقت آن فرا رسیده است که از سلاح‌های قوی‌تر برای حل مشکل بلوتوث گوشی آیفون استفاده کنید. منظور از سلاح قوی‌تر بازگشت گوشی آیفون به تنظیمات کارخانه است.

برای حاصل شدن بهترین نتیجه، توصیه می‌کنیم آیفون یا آیپد خود را با استفاده از حالت DFU ریست کنید. استفاده از این حالت به بروزرسانی سیستم عامل نیز کمک می‌کند که می‌تواند در حل مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون مؤثر باشد. برای بازگشت به تنظیمات کارخانه مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در قسمت تنظیمات به بخش General بروید.
 • سپس در بخش Reset گزینه Erase All Content and Settings را انتخاب کنید.
 • جهت آغاز فرایند ریست فکتوری، نیاز به وارد کردن پسورد دارید.

نکته: برای ریست کردن گوشی، حتماً از دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، در غیر این صورت تمام داده‌های گوشی شما پاک می‌شود.

 

سراغ تعمیرات سخت افزاری بروید

حل مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون

اگر تمام روش‌های فوق را امتحان کردید، اما مشکل جفت شدن بلوتوث گوشی آیفون شما برطرف نشد، به این معنی است که باید در صدد رفع مشکل سخت‌افزاری باشید. به احتمال زیاد این مشکل مربوط به آنتن دستگاه شما است که می‌تواند بر اتصال Wi-Fi نیز تأثیر بگذارد. اگرچه ممکن است خودتان با وب‌سایت‌هایی مانند iFixit تعمیر آیفون را یاد بگیرید، اما برای اکثر افراد پیشنهاد می‌کنیم مستقیماً با نمایندگی‌های اپل تماس بگیرید. اگر iPhone یا iPad شما همچنان تحت پوشش گارانتی است، اپل باید دستگاه شما را به‌صورت رایگان تعمیر یا تعویض کند. اما اگر آیفون یا آی‌پد شما مشمول گارانتی یا قانون مصرف‌کننده نیست، باید خودتان هزینه آن را بپردازید.

 

کلام آخر

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید راه‌های بی‌شماری برای حل مشکل عدم اتصال بلوتوث گوشی آیفون وجود دارد و به همان اندازه نیز دلایل زیادی برای به وجود آمدن این مشکلات وجود دارد. به همین دلیل، برای ما دشوار است که به شما بگوییم دقیقاً کدام مرحله را برای رفع مشکل بلوتوث آیفون خود باید دنبال کنید. با این حال، ما سعی کردیم راه حل‌های مناسب را به‌ترتیب از ساده‌ترین تا شدیدترین و کم احتمال ترین راه حل‌ها را برای شما عزیزان فهرست کنیم. پیشنهاد می‌کنیم در بخش نظرات به ما اطلاع دهید که چگونه بلوتوث گوشی آیفون خود را تعمیر کرده‌اید! یا اگر هنوز موفق به رفع آن نشده‌اید، کدام روش‌ها را امتحان کرده‌اید؟