دستیاران دیجیتالی می‌توانند با کمک ورودی‌های کاربر و دسترسی به مکان GPS، وظایف خاصی را از طرف یک فرد انجام دهند. دستیار صوتی گوشی این روزها با فناوری‌های جدیدتری که به صورت روزانه اختراع می‌شوند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. دستیار صوتی تلفن همراه می‌تواند از طریق اینترنت به اطلاعات آنلاین مختلف مانند آب و هوا، قیمت سهام، شرایط ترافیک، برنامه‌ها، اخبار و غیره دسترسی پیدا کند و آن‌ها را به روشنی، مختصر و جالب به کاربر ارائه دهد.

امروزه با پیشرفت سریع فناوری، دستیار صوتی گوشی می‌تواند رویدادهای تقویم را برنامه‌ریزی کرده و ایمیل‌ها را مدیریت کند. در ادامه به معرفی انواع دستیار صوتی گوشی می‌پردازیم، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید

 

معرفی انواع دستیار جستجوی صوتی

دستیاران دیجیتالی هر روز که می‌گذرد با کمک فناوری‌های پیشرفته محبوبیت زیادی پیدا می‌کنند. مردم از این دستیارها استفاده می‌کنند زیرا تجربه‌ای بدون دردسر را برای آن‌ها فراهم کرده و نتایج سریعی را ارائه می‌دهد. انواع دستیار صوتی هوشمند را که دارای محبوبیت بالایی هستند به شما معرفی کنیم.

 

سیری

دستیار صوتی موبایل

فرقی نمی‌کند در حال رانندگی هستید، دست‌هایتان پر است یا به سادگی در حال حرکت هستید، سیری می‌تواند برای شما تماس برقرار کرده و یا پیامک ارسال کند. سیری می‌تواند پیام‌های شما را در ایرپاد اعلام کند. این دستیار دیجیتال همچنین پیشنهادات جالبی را ارائه می‌دهد؛ مانند ارسال پیام برای اعلام اینکه با کمی تاخیر در جلسه حضور پیدا می‌کنید.

با سیری می‌توانید زنگ هشدار، زمان‌سنج و یادآورها را تنظیم کنید. سیری می‌تواند تمام این کارها را بدون نیاز به دسترسی به گوشی هوشمند انجام دهد. بر اساس روال معمول زندگی شما، سیری می‌تواند پیش‌بینی کند که چه چیزی ممکن است به شما کمک کند تا بتوانید در طول روز کارهای خود را به راحتی انجام دهید. با استفاده از میانبرهای سیری، راهی سریع‌تر برای دسترسی به برنامه‌ها دارید.

برنامه Apple Music و سیری به زیبایی با هم کار می‌کنند؛ یعنی می‌توانید از سیری بخواهید آهنگ جدیدی را که دوست دارید، پیدا کند. این دستیار صوتی گوشی آلبوم موردعلاقه‌تان را در لیست پخش قرار داده و حتی سوالاتی راجع‌‌به گروه و خواننده موردعلاقه‌تان می‌پرسد. سیری همچنین می‌تواند لیست پخش محبوب شما را هنگام ورود به سالن بدنسازی یا شروع حرکت به خانه پیشنهاد کند.

اکنون به کمک سیری قادرید لوازم هوشمند خود را کنترل کرده، وضعیت آن‌ها را بررسی کنید و یا حتی چندین کار را همزمان انجام دهید. به عنوان مثال، در برنامه Home می‌توانید صحنه‌ای با نام من در خانه هستم ایجاد کنید که گاراژ را باز کرده، قفل درب ورودی را باز کرده و چراغ‌ها را روشن کند.

با سیری می‌توانید به سرعت اطلاعات مختلف را بررسی کنید، محاسبه کنید یا یک عبارت را به زبان دیگر ترجمه کنید. سیری در واقع حکم دستیار شخصی را برای شما دارد. این برنامه از فناوری پیشرفته متن به گفتار برای ارائه صدایی فوق‌العاده طبیعی، به ویژه هنگام صحبت با عبارات طولانی‌تر، مانند خواندن اخبار یا پاسخ به سوالات اطلاعات عمومی، استفاده می‌کند.

شگفت انگیز است که سیری چگونه می‌تواند به سرعت عکس‌های مد نظر شما را بیابد، ماشین پارک شده شما را پیدا کند و یا آنچه را که در جستجوی آن هستید از میان تعداد زیادی فایل کشف کند. سیری همیشه در حال یادگیری برای کمک بیشتر است. این دستیار صوتی گوشی پیوسته هوشمندتر شده و می‌تواند با شخصی‌سازی مفیدتر واقع شود. سیری قادر است به 21 زبان مختلف صحبت کند و حتی می‌توانید به آن بیاموزید که اعضای خانواده‌تان چه اشخاصی هستند.

این دستیار صوتی موبایل به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد امکان به صورت آفلاین در دستگاه هوشمندتان مشغول یادگیری باشد. توجه داشته باشید که جستجوها و درخواست‌ها با هویت شما مرتبط نیستند؛ بنابراین اطلاعات شخصی شما برای فروش به تبلیغ‌کنندگان یا سازمان‌های دیگر جمع‌آوری نمی‌شود.

 

دستیار صوتی گوگل

دستیار جستجوی صوتی

نسخه گوگل همانند: الکسای آمازون و سیری گوشی اپل، دستیار صوتی گوگل است. این دستیار صوتی گوشی از زمان عرضه در سال 2016 پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته و می‌توان آن را یکی از پیشرفته‌ترین و پویاترین دستیاران موجود دانست. گوگل این دستیار را نه تنها برای گوشی‌های هوشمند، بلکه برای طیف وسیعی از دستگاه‌ها ازجمله یخچال، هدفون، بلندگوها و خودروها گسترش داده است.

دستیار صوتی گوگل ابتدا به‌عنوان یک افزونه در Google Now معرفی شد. در آغاز Google Now به شکل هوشمندانه‌ای اطلاعات مربوط به شما را استخراج می‌کند. این دستیار شخصی می‌دانست محل کارتان کجاست، از برنامه‌های سفر شما آگاه بود و می‌دانست تیم موردعلاقه‌تان چیست. Google Now با این اطلاعات، داده‌هایی مرتبط را در اختیار شما قرار می‌داد.

البته گوگل مدت‌هاست که Google Now را از دسترس خارج کرده است؛ اما دستیار صوتی آن هنوز به شکل پویا و کارآمدی مشغول به کار است. این دستیار صوتی گوشی هم از نوشتار و هم از صدا جهت برآورده‌کردن درخواستتان پشتیبانی می‌کند.

جهت کار با دستیار صوتی گوگل تنها کافیست عباراتی همچون OK Google یا Hey Google را بگویید و سپس دستور صوتی خود را مطرح کنید. به کمک این دستیار شخصی می‌توانید این کارها را انجام دهید:

  • دستگاه‌ها و خانه هوشمند خود را کنترل کنید.
  • به اطلاعات تقویم و سایر اطلاعات شخصی خود دسترسی پیدا کنید.
  • اطلاعات آنلاین را از رزرو رستوران گرفته تا مسیرها، آب و هوا و اخبار پیدا کنید.
  • موسیقی مدنظرتان را پیدا کنید.
  • محتوا را در Chromecast یا سایر دستگاه‌های سازگار خود پخش کنید.
  • زمان‌سنج‌ها و یادآورها را اجرا کنید.
  • قرار ملاقات بگذارید و پیام ارسال کنید.
  • برنامه‌ها را در تلفن خود باز کنید.
  • از اعلان‌های خود آگاه شوید.

دستیار صوتی گوگل شما را شناخته و مفهوم متن را درک کرده و به صورت آگاهانه یا هوشمند واکنش نشان می‌دهد.

 

بیکسبی

دستیار صوتی تلفن همراه

اگر برای اولین بار از یک دستگاه سامسونگ استفاده می‌کنید، ممکن است تعجب کنید که بدانید سامسونگ یک دستیار صوتی گوشی شبیه به سیری اپل ، الکسا آمازون و دستیار گوگل دارد. این دستیار صوتی که بیکسبی نام دارد، برای بسیاری از دستگاه‌های سامسونگ طراحی شده است. این دستیار مانند سایر دستیارهای صوتی کار می‌کند؛ بنابراین می‌توانید از آن برای پاسخ به سوالات، انجام دستورات رایج و کارهایی که اغلب با تلفن خود انجام می‌دهید، استفاده کنید. توجه داشته باشید که بیکسبی تنها برای دستگاه‌های هوشمند سامسونگ طراحی شده و دستگاه هوشمند اندروید از برند دیگر را پشتیبانی نمی‌کند. این دستیار صوتی، کار خود را از سال 2017 با گوشی گلکسی اس 8 آغاز کرد. بیکسبی علاوه ‌بر گوشی و تبلت برای ساعت‌های هوشمند سامسونگ نیز تعبیه شده است.

 

الکسا

انواع دستیار صوتی هوشمند

الکسا را در واقع می‌توان یک دستیار صوتی گوشی منحصربه‌فرد دانست که به‌واسطه یک بلندگو کار خود را انجام می‌دهد. از الکسا می‌توانید برای پخش موسیقی، تنظیم زنگ هشدار، ایجاد لیست کارها، پخش پادکست‌ها، ارائه اطلاعات آب و هوا و حتی سفارش از وب‌سایت آمازون استفاده کنید. از این دستیار صوتی گوشی، همچنین می‌توان برای کنترل دستگاه‌های هوشمند مختلف استفاده کرد.

 

کورتانا

دستیار صوتی هوشمند

این یک دستیار دیجیتالی هوشمند اولیه است که توسط مایکروسافت توسعه یافته و همراه با انتشار Windows Phone 8.1 در سال 2014 راه‌اندازی شد. جدای از شوخ‌طبعی خوب و توانایی گفتن جوک، از کورتانا می‌توان برای تنظیم یادآورها، پیدا کردن فایل‌ها در تلفن، پیگیری تحویل بسته‌ها و غیره استفاده کرد.

 

دستیار صوتی بلک‌بری

دستیار صوتی موبایل

این یک دستیار صوتی گوشی است که توسط بلک‌بری توسعه یافته و به کاربران اجازه می‌دهد تا کارهای مختلفی را بر اساس ورودی‌های مبتنی بر صدا انجام دهند. دستیار صوتی بلک‌بری به شما امکان می‌دهد دستورات صوتی را ارائه دهید یا عبارت موردنظر را تایپ کنید و سپس نتایج نمایش داده می‌شود.

 

برینا

دستیار جستجوی صوتی

برینا یک دستیار صوتی مجازی بوده که جهت استفاده در سیستم‌ عامل‌های ویندوز توسعه یافته است. این دستیار صوتی گوشی  به کاربران کمک می‌کند تا وظایف خود را بر اساس ورودی صوتی انجام دهند. این برنامه عمدتا بر تشخیص صدا متمرکز است و از رابط زبان طبیعی استفاده می‌کند.

 

تنئو

این دستیار دیجیتال توسط شرکت Artificial Solutions توسعه یافته است. تنئو به مشاغل کمک می‌کند تا برنامه‌های کاربردی زبان طبیعی ایجاد کنند که می‌تواند برای ارائه خدمات شخصی به مشتریان مورد استفاده قرار گیرد.

 

اسپیکتویت

این دستیار خاص توسط شرکت اسپیکتویت توسعه یافت و از آن می‌توان برای انجام کارهایی از قبیل تنظیم یادآور، پاسخ به سوالات، اطلاع از رویدادهای مهم و غیره استفاده کرد. اسپیکتویت این قابلیت را دارد که درباره مکان‌های مورد علاقه شما بیشتر بیاموزد و خدمات را با توجه به ترجیحات شما سفارشی کند.

 

هوند

دستیار صوتی گوشی

هوند یک دستیار دیجیتالی بسیار هوشمند و مفید است که از جمله کاربردهای آن می‌توان به جستجوی سریع و دقیق آب و هوا، ارسال پیامک، برقراری تماس، یافتن هتل مناسب برای شما، راهنمایی، بررسی بازار سهام و غیره اشاره کرد. همچنین می‌توان از آن برای پخش موسیقی و انجام بازی‌های مختلف استفاده کرد.

 

جمع‌بندی

امروزه با هوشمند شدن زندگی، استفاده از دستیار صوتی گوشی می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای افراد باشد. دستیارهای دیجیتالی با شناخت نیازها و علایق شما می‌توانند در اسرع وقت به سوالات‌ شما پاسخ دهند. البته این دستیارها هنوز می‌توانند کامل‌تر شوند و دور از انتظار نیست که با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی شاهد آن باشیم که روزی این دستیارها قدرت درکی مطابق با قدرت درک یک انسان را دارا باشند.