تکنولوژی همیشه کامل نیست؛ بنابراین ممکن است با انواع مشکلات گوشی مواجه شوید. تلفن‌های همراه امکان دارد برخی مواقع ایراداتی داشته باشند و این شرایط می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد. به همین دلیل طی این مطلب سعی کردیم به 10 مشکل گوشی‌های موبایل به همراه راه‌حل برطرف‌کردن آن‌ها اشاره کنیم.

مشکلات متعددی وجود دارند که اگر متخصص فناوری نباشید، حل آن‌ها کمی دشوارتر است. اگر نمی‌توانید به ‌تنهایی مشکل تلفن همراه خود را حل کنید، توصیه می‌کنیم گوشی خود را نزد تکنسین خدمات مجاز ببرید تا آن‌ها به شما کمک کنند. از شما دعوت می‌کنیم تا با ما همراه باشید و مسائلی را کشف کنید که شاید در مورد تلفن همراه خود نمی‌دانستید.

 

1. کندبودن تلفن همراه

پایین‌ بودن سرعت عملکرد تلفن همراه که همه حداقل یک بار تجربه کرده‌اند، یکی از رایج‌ترین مشکلات گوشی‌های موبایل است و بیشتر مربوط به تلفن‌های قدیمی می‌شود. البته این امکان وجود دارد که گوشی‌های هوشمند جدید نیز با ایراد کندشدن مواجه شوند. هنگامی‌که رم گوشی مملو از برنامه‌ها و فایل‌هایی است که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید یا به آن‌ها نیاز ندارید، تلفن شما به سمت کندشدن پیش می‌رود.

برنامه‌ها را ببندید یا حذف کنید و داده‌های حافظه پنهان را نیز پاک کنید. اگر اخیرا برنامه‌ای را نصب کرده‌اید و تلفن شما خوب کار نمی‌کند، باید آن را حذف کنید و ببینید آیا تلفن همراهتان سریع‌تر کار می‌کند یا خیر. اگر این به شما کمک نکرد، می‌توانید اطلاعات مهم را در Google Drive ، Dropbox یا در رایانه خود ذخیره کنید.

 

2. عمر بد باتری

10 مشکل گوشی های موبایل

یکی دیگر از ایرادهای گوشی موبایل که برای همه اتفاق می‌افتد این است که تلفن هرگز به اندازه کافی باتری ندارد، اگرچه شما دائما از آن استفاده نمی‌کنید، عوامل مختلفی می‌توانند بر عمر باتری گوشی اثر بگذارند که قبل از خراب شدن باتری باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

ابتدا روشنایی صفحه را کم کنید و اگر از GPS ، WiFi و بلوتوث استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را خاموش کنید. همچنین می‌توانید حالت ذخیره باتری را فعال کنید و ببینید آیا باتری بیشتر دوام می‌آورد یا خیر. علاوه بر آن، باید میزان مصرف باتری را در تنظیمات تلفن خود بررسی کنید و ببینید کدام برنامه‌ها از باتری بیشتری استفاده می‌کنند؛ اگر معمولا نیازی به آن‌ها ندارید، می‌توانید آن‌هایی را که باعث خالی شدن باتری گوشی می‌شوند، ببندید یا غیرفعال کنید.

 

3. گرمای بیش‌ از حد گوشی

مشکلات موبایل

داغ‌شدن زیاد یکی از مهم‌ترین مشکلات گوشی محسوب می‌شود. گاهی اوقات این ایراد مربوط به مشکلات باتری تلفن همراه است. البته ایرادات شارژر نیز می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی شود. اگر با این ایراد روبه‌رو هستید، باید به‌زودی آن را برطرف کنید، زیرا ممکن است باتری و صفحه تلفن شما آسیب جدی ببینند.

ابتدا راه‌حل‌های ممکن مشکلات باتری را امتحان کنید تا ببینید آیا این ایراد ارتباط مستقیم با مشکل باتری شما دارد یا خیر. اگر تلفن همراهتان پیوسته داغ می‌کند، سعی کنید زیر نور مستقیم آفتاب از آن استفاده نکنید و یا مدتی گوشی را کنار بگذارید و بعد از پایین آمدن دمای آن، دوباره مورد استفاده قرار دهید.

 

4. پرشدن فضای ذخیره‌سازی

مشکل گوشی های موبایل

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که عکس‌ها، آهنگ‌ها، اسناد و فایل‌های زیادی را ذخیره می‌کنید و اگرچه دیگر به آن‌ها نیازی ندارید، آن‌ها را حذف نمی‌کنید. گاهی اوقات برخی فایل‌ها آن‌قدر قدیمی هستند که فراموش می‌کنید آن‌ها را در تلفن همراه خود ذخیره کرده‌اید. برنامه‌های غیرضروری همچنین فضای ذخیره‌سازی مهمی را اشغال می‌کنند که می‌تواند برای موارد دیگر استفاده شود.

این ایراد درواقع می‌تواند ارتباط مستقیم با مشکل نخست که در این مطلب ذکر کردیم داشته باشد. هنگامی‌که فضای ذخیره‌سازی تلفن همراهتان پر باشد، گوشی شما به آرامی کار می‌کند. سعی کنید فایل‌ها و برنامه‌هایی را که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید حذف کنید، همچنین می‌توانید تماس‌ها و پیام‌های متنی قدیمی را حذف کرده و داده‌های حافظه پنهان را پاک کنید. فایل‌هایی را که قصد دارید حفظ کنید، می‌توانید روی یک حافظه میکرو اس دی منتقل کنید.

 

5. خرابی یا فریزشدن برنامه

خرابی یا فریزشدن برنامه یک مشکل گوشی‌های موبایل است که بسیار آزاردهنده محسوب می‌شود و حل آن چندان دشوار نیست. اگرچه نباید یک امر معمول باشد، اما حقیقت این است که برنامه‌ها گاهی اوقات این مشکل را نشان می‌دهند که می‌تواند مربوط به باگ‌های برنامه باشد. البته این امکان نیز وجود دارد که سیستم‌ عامل تلفن همراهتان با جدیدترین نسخه برنامه‌ها سازگار نباشد. برنامه‌هایی هستند که دائما گزینه‌های جدید اضافه می‌کنند و برخی از جزئیات را برای عملکرد بهتر بهبود می‌بخشند؛ اما گاهی اوقات تلفن شما نمی‌تواند از آخرین نسخه پشتیبانی کند و آن برنامه خراب می‌شود.

اولین چیزی که باید امتحان کنید این است که تلفن همراه خود را مجددا راه‌اندازی و دوباره از برنامه استفاده کنید. همچنین می‌توانید به مدیریت برنامه بروید و برنامه را متوقف کنید، گاهی اوقات تمیزکردن داده‌های حافظه پنهان نیز می‌تواند موثر واقع شود. اگر این مشکل ادامه داشت، برنامه را حذف کرده و دوباره نصب کنید. توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است خود برنامه دارای باگ‌های زیادی باشد و باعث بروز این مشکل شود.

 

6. آسیب پورت شارژ

مانند هر چیزی در زندگی، هیچ وسیله‌ای برای همیشه دوام ندارد؛ تلفن همراه شما نیز از این قاعده مستثنا نیست. پورت‌های شارژ با گذشت زمان رو به زوال می‌روند. استفاده بد یا کثیفی می‌تواند ازجمله دیگر دلایل این خرابی باشند. این مشکل رایج باید توسط یک متخصص حل شود. با این‌حال شما می‌توانید راه‌حل‌هایی را برای برطرف‌کردن این مشکل امتحان کنید.

قبل از اینکه تلفن همراه خود را به تعمیرگاه ببرید، سعی کنید درگاه شارژ را با یک مسواک جدید و خشک تمیز کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از یک سواب پنبه‌ای خشک آن را تمیز کنید تا گرد و غبار و کثیفی را که به درگاه شارژ شما اجازه نمی‌دهد به درستی کار کند، پاک کنید. اگر این کار نکرد، تلفن خود را به تعمیرگاه ببرید.

 

7. عدم دانلود برنامه‌ها از فروشگاه گوگل

ایج ترین مشکلات گوشی های موبایل

عدم دانلود برنامه‌ها از فروشگاه گوگل یکی از مشکلات گوشی اندروید محسوب می‌شود که ممکن است کاربران زیادی را نگران کند. نخستین کاری که می‌توانید برای برطرف‌کردن این ایراد انجام دهید، پاک‌کردن حافظه پنهان برنامه گوگل پلی است. برای این کار می‌توانید به ‌ترتیب به تنظیمات گوشی، برنامه‌ها، برنامه گوگل پلی و پاک‌کردن حافظه پنهان بروید و در آخر تلفن همراه خود را راه‌اندازی مجدد کنید. راه دوم برای حل این مشکل پاک‌کردن سابقه فروشگاه گوگل پلی است. برای این کار ابتدا برنامه گوگل پلی را باز کنید، به تنظیمات بروید و گزینه پاک‌کردن سابقه را بزنید.

 

8. عدم ارسال پیام‌ها

ایرادهای گوشی موبایل

گاهی اوقات شما به شخصی پیام می‌دهید و سپس روی صفحه‌نمایش «پیام ارسال نشد، برای امتحان مجدد لمس کنید» نشان داده می‌شود. شما بارها و بارها سعی می‌کنید پیام را ارسال کنید اما همان هشدار آزاردهنده را نشان می‌دهد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید به یک شبکه WiFi متصل هستید یا شبکه تلفن همراه شما به درستی کار می‌کند. سپس روی پیام ارسال نشده کلیک کرده و گزینه ارسال مجدد را انتخاب کنید؛ اما اگر همچنان مشکل مشابه را دارید، سعی کنید تلفن خود را راه‌اندازی مجدد کنید یا از برنامه پیام‌رسان دیگری استفاده کنید.

 

9. مشکل اتصال به WiFi

مشکل گوشی های موبایل

عدم اتصال به WiFi در واقع یکی از رایج‌ترین مشکلات موبایل‌های آیفون است. کاربران اپل طی گزارش‌های مختلفی اظهار داشتند که نمی‌توانند به WiFi متصل شوند و قادر نیستند اتصال پایداری داشته باشند. قبل از اینکه بخواهید خطای احتمالی تلفن همراه خود را بیابید، مطمئن شوید که روتر به شما نزدیک است. همچنین باید مطمئن شوید می‌توانید شبکه WiFi خود را ببینید تا بررسی کنید که آیا به شبکه صحیح متصل شده‌اید یا خیر.

این احتمال وجود دارد که با راه‌اندازی مجدد گوشی هوشمندتان این مشکل برطرف شود. شما همچنین می‌توانید روتر خود را از برق کشیده و بار دیگر راه‌اندازی کنید. اگر باز هم ایراد برطرف نشد، می‌توانید جهت بازسازی مجدد شبکه خود به تنظیمات بروید. این کار شبکه WiFi و رمز عبور را با VPN و APN تلفن همراهتان بازیابی می‌کند. در صورت ادامه مشکل، به یاد داشته باشید که می‌توانید با حذف همه محتویات به تنظیمات کارخانه بازگردید. پیش از انجام این کار مطمئن شوید که از تمام فایل‌های مهم موجود در تلفن خود نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید، زیرا با تنظیمات کارخانه همه ‌چیز پاک می‌شود.

 

10. عدم اتصال به فروشگاه اپل

علاوه‌ بر برخی از مشکلات در هنگام بارگیری برنامه‌ها، برخی از کاربران نیز برای اتصال به فروشگاه اپل با مشکل مواجه می‌شوند. آن‌ها پیام‌های خطایی دریافت می‌کنند که می‌گوید دستگاه‌های آن‌ها در حال حاضر نمی‌توانند به فروشگاه اپل متصل شوند.

تنظیم ساعت و زمان می‌تواند راه‌حل احتمالی این مشکل باشد. شما می‌توانید گزینه تنظیم خودکار را غیرفعال کنید، به جای آن، تاریخ و زمان را به‌صورت دستی تنظیم کنید. سپس برنامه فروشگاه اپل را باز کنید و بگذارید تا 5 ثانیه زمان سپری شود. تاریخ و زمان را دوباره به‌طور خودکار فعال کنید و سپس برنامه را ببندید و دوباره باز کنید.

 

جمع‌بندی

طی این مطلب ما به برخی از مهم‌ترین مشکلات گوشی هوشمند اشاره کردیم. مهم‌ نیست که از کاربران اندروید باشید یا iOS، درهرصورت امکان دارد دستگاه هوشمند شما با مشکلات غیرمنتظره‌ای مواجه شود. برخی از این مشکلات را خود به تنهایی و به سادگی می‌توانید برطرف کنید؛ اما اگر نتوانستید این ایرادات را حل کنید، بهتر است تا هرچه زودتر گوشی خود را به یک تکنسین حرفه‌ای بسپارید.