اگر وارد دنیای بی پایان گوشی‌های موبایل شده باشید و از آن برای گذراندن اوقات فراغت و یا انجام کارهای روزمره خود استفاده می‌کنید بدون شک کلمه پینگ گوشی یک بار به گوشتان خورده است، اما ممکن است نسبت به آن بی اعتنا بوده باشید. در واقع به‌مدت زمانی که طول می‌کشد دو دستگاه با هم ارتباط برقرار کنند پینگ گفته می‌شود و به هر میزان که مقدار پینگ پایین‌تر باشد سرعت عملکرد کاربر بیشتر است. با ما همراه باشید تا در این مقاله بیشتر در مورد پینگ موبایل و اهمیت آن در انجام بازی‌های رایانه‌ای صحبت کنیم.

 

پینگ چیست؟

پینگ موبایل

پینگ، اندازه‌گیری فاصله بین سیگنال‌های دو دستگاه در یک شبکه است. به‌عبارت دیگر هر شبکه از تعدادی دستگاه و سرور تشکیل شده است که هر یک از این دستگاه‌ها می‌توانند داده‌هایی را به دستگاه هوشمند مقصد که می‌تواند یک کامپیوتر، لپ تاپ و یا گوشی باشد ارسال کنند. دستگاه مقصد داده‌ای را که باید پاسخ داده شود دریافت می‌کند و داده‌ای را به‌عنوان پاسخ به دستگاه اول باز می‌فرستد به‌مدت زمانی که این فرآیند به انجام می‌رسد پینگ گفته می‌شود. با پینگ کردن یک سرویس اینترنتی، می‌توانید ببینید که چقدر طول می‌کشد تا یک بسته داده از یک دستگاه هوشمند، مانند رایانه، به سرور منتقل شود و برگردد. پینگ در واقع یک تأخیر زمانی است که وقتی در حال انجام هر کار آنلاینی هستید، از کلیک کردن روی یک پیوند گرفته تا پخش آنلاین یک ویدیو، اتفاق می‌افتد. هرچه پینگ کمتر باشد سرویس اینترنت شما از کیفیت بیشتر و سرعت بالاتری برخوردار است.

 

منظور از پینگ گوشی چیست؟

Ping در گوشی همراه

پینگ گوشی در واقع معیاری برای سنجش فاصله زمانی اتصال بین دو دستگاه در شبکه اینترنت است و واحد آن ms یا میلی ثانیه است. هر چه مقدار پینگ گوشی بیشتر باشد اتصال اینترنت از کیفیت پایین‌تری برخوردار است. اجازه دهید یا یک مثال ساده، مفهوم پینگ موبایل را بیان کنیم. برای مثال شما در حال انجام یک بازی جنگی مثل کال اف دیوتی هستید سپس به سمت هدف شلیک می‌کنید که این شلیک شما همان پیامی است که به سرور ارسال می‌کنید بنابراین باید منتظر باشید تا سرور برای شما پاسخی ارسال کند و شما ببینید که آیا به هدفی که برای آن اقدام به شلیک کرده بودید رسیده‌اید یا خیر! به این فاصله زمانی رفت و برگشت پینگ گوشی گفته می‌شود.

 

کاربرد پینگ موبایل

در حقیقت یکی از مهم‌ترین کاربردهای ابزار پینگ، برای بررسی وضعیت سرورها است، به این صورت که اگر یکی از سرورها از کار بیفتد یا کند شود، می‌تواند از اتصال دو دستگاه به یکدیگر جلوگیری کند. در این صورت Packet Loss رخ می‌دهد و همانطور که از نام آن پیداست، زمانی که داده‌ها یا سیگنال‌ها به مقصد خود نرسند، از دست رفتن بسته‌ها یا Packet Loss رخ می‌دهد. پینگ موبایل همچنین به شما امکان می‌دهد بسته‌های گم شده را ببینید. برای مثال، فرض کنید پینگ را اجرا می‌کنید و پاسخ‌های متفاوتی را مشاهده می‌کنید.

به‌عنوان مثال، زمان اتمام درخواست یا Request Timed Out به این معنی است که بسته توسط رایانه مقصد دریافت نشده است، یا پاسخ‌های سرور به دستگاه اول ارسال نشده است، یا ممکن است در مسیر ارسال و دریافت گم شده باشد. پینگ همچنین مقدار داده‌های از دست رفته را مشخص می‌کند. به‌عنوان مثال اولین داده به سرور می‌رسد و پاسخ برای ما ارسال می‌شود و سه داده دیگر از بین می‌روند، در این حالت دستور Ping نشان می‌دهد که سه چهارم آنها از بین رفته‌اند.

 

عوامل مؤثر بر میزان پینگ اینترنت گوشی

ارائه دهنده خدمات اینترنتی، سرعت اتصال به اینترنت، پهنای باند و موقعیت جغرافیایی بر میزان پینگ گوشی تأثیر می‌گذارند. در صورت نیاز به پینگ کم، هنگام خرید سرویس اینترنتی حتماً به مشخصات سرویس اینترنت توجه کنید. در سرویس‌های اینترنت اشتراکی سرعت دانلود بیشتر از آپلود است و سرعتی که در هنگام خرید سرویس برای مشترک تبلیغ می‌شود سرعت دانلود است در حالی که سرعت آپلود بر پینگ سرویس تأثیر می‌گذارد.

 

منظور از پینگ زیاد و پینگ کم در گوشی موبایل چیست؟

پینگ اینترنت گوشی

هر یک از اصطلاحات پینگ زیاد و پینگ کم به اعدادی در محدوده معینی اشاره دارند که بر اساس مقادیر تجربی به‌دست آمده‌اند. زمان پینگ حدود 100 میلی ثانیه یا کمتر برای یک پینگ معمولی تا متوسط با ارتباطات اینترنت پهن باند است. در واقع در بازی‌های آنلاین و رقابتی زمان پینگ اگر کمتر از 20 میلی ثانیه باشد بسیار عالی در نظر گرفته می‌شود و «پینگ کم» محسوب می‌شود. محدوده پینگ 50 تا 100 میلی ثانیه نیز بسیار خوب تا متوسط در نظر گرفته می‌شود، در حالی که زمان پینگ 150 میلی ثانیه یا بیشتر به‌عنوان پینگ زیاد در نظر گرفته می‌شود. به‌طور کلی هر چه میزان پینگ گوشی کمتر باشد بازی روانتر و سریع‌تر انجام می‌شود و گیمر عکس العمل‌های دقیق تری نسبت به بازی دارد و به هر میزان که پینگ بیشتر باشد احتمال تاخیرهای مکرر و خروجی بی کیفیت بیشتر است. در یک کلام پینگ گوشی تأثیر بسزایی در برد و باخت گیمر دارد.

 

راهکارهای مؤثر برای کاهش Ping گوشی

 

نزدیک شدن به مودم

Ping در گوشی همراه

اگر از وای فای استفاده می‌کنید یکی از بهترین راههای کاهش پینگ موبایل، کم کردن فاصله فیزیکی موبایل از مودم و روتر است به این مفهوم که هر چه به مودم نزدیکتر باشید میزان Ping کاهش می‌یابد. شایان ذکر است که موانعی نظیر دیوار یا پله بر قدرت سیگنال اینترنت شما تأثیر منفی دارند و کیفیت کلی اینترنت شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

 

اتصال با کابل اترنت

اگر می‌خواهید گوشی هوشمند خود را به روتر متصل کنید حتماً از کابل اترنت استفاده کنید زیرا استفاده از کابل نسبت به روش بی سیم موجب کاهش Ping در گوشی همراه می‌شود. در حقیقت استفاده از کابل اترنت برای اتصال به شبکه مشکلاتی که ناشی از قدرت سیگنال دهی ضعیف وایرلس هستند را حذف می‌کند.

 

ریستارت کردن مودم

ریستارت کردن مودم

از دیگر روش‌های مؤثر برای کاهش پینگ گوشی، ریستارت کردن مودم یا روتر هر چند وقت یکبار است، تا از این طریق حافظه پنهان به‌طور کامل پاک شود و دستگاه به تنظیمات اولیه بازگردد که این کار در نهایت می‌تواند منجر به بهبود سرعت اینترنت و کاهش پینگ موبایل می‌شود.

 

ارتقای مودم

اگر می‌خواهید زمان رفت و برگشت برای بسته‌های فرستاده شده از میزبان تا شبکه مقصد را کاهش دهید باید مودم‌های فرسوده و قدیمی را کنار بگذارید و از مودم‌های جدید استفاده کنید. مودم‌های جدید به‌دلیل استفاده از فناوری‌های پیشرفته علاوه بر بهبود نرخ پینگ گوشی می‌توانند قدرت، سرعت و پایداری بهتری را در اختیار شما قرار دهند.

 

فریمور مودم و روتر

مهمترین وظیفه فریمور مودم و روتر، برقراری ارتباط مناسب بین کاربر و مودم است تا کاربر بتواند به‌راحتی کانفینگ و پیکربندی خود را روی مودم انجام دهد. فریمور مودم و روتر، مانند سایر فریمورها ممکن است دچار مشکل شود و این امر امنیت و اتصال اینترنت را مختل می‌کند. بنابراین بهتر است مودم را به روز کنید. فایل آپدیت فریمور مودم را از سایت سازنده آن و از قسمت پشتیبانی دانلود و نصب کنید. گاهی اوقات با یک آپدیت ساده برخی از مشکلاتی که اتصال اینترنت مودم را مختل کرده‌اند برطرف می‌شوند و با این راهکار ساده می‌توانید تا حد زیادی به کاهش میزان پینگ در اتصال شما کمک کنید.

 

افزایش پهنای باند

میزان پهنای باند نیز به نوبه خود در افزایش یا کاهش پینگ اینترنت گوشی تأثیر دارد. به‌طوری که با افزایش آن سرعت اینترنت به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد و پینگ نیز به همان نسبت کم می‌شود. از جمله راهکارهای افزایش پهنای باند عبارتند از: کاهش سیستم‌های اضافی که شبکه را مشغول کرده‌اند، کاهش تعداد کاربران متصل به شبکه بی سیم و… .

 

انتخاب نزدیک‌ترین سرور

برخی از شرکت‌های سازنده بازی‌های آنلاین، سرور هایی را برای کاربران در نقاط مختلف جهان فراهم می‌کنند. در واقع، این بازی‌های آنلاین امکان انتخاب منطقه جغرافیایی و سرور را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. پس اگر با گوشی خود مشغول انجام بازی‌های آنلاین هستید برای کاهش پینگ گوشی و افزایش کیفیت حتماً سرور نزدیکتر را انتخاب کنید و فاصله فیزیکی خود را با سرور کاهش دهید.

 

توقف برنامه‌های در حال اجرا در پس زمینه

Ping در گوشی همراه

اگر می‌خواهید پینگ موبایل را کم کنید می‌بایست قبل از شروع بازی، تمام برنامه‌های در حال اجرا در پس زمینه گوشی را ببندید و صف دانلودها را قطع کنید. زیرا اجرای برنامه‌هایی نظیر یوتیوب، نت فلیکس و برنامه‌هایی از این قبیل موجب کاهش پهنای باند و افزایش پینگ گوشی می‌شوند.

 

استفاده از سرویس‌های کاهش پینگ

یکی از راه‌های کاهش پینگ استفاده از خدمات کاهش پینگ است. البته این سرویس‌ها برای بهبود پینگ خارجی یعنی برای اتصال به سرورهای خارج از کشور مؤثر هستند و اساساً تأثیری در کاهش پینگ مربوط به سرور داخلی ندارند.

 

اجرای دستور Ping در گوشی همراه با اپلیکیشن

پینگ موبایل

اولین قدم برای اجرای دستور Ping در گوشی همراه، دانلود اپلیکیشن مناسب است که اپلیکیشن Ping Tools Network Utilities گزینه مناسبی است. البته می‌توانید در Play Store نرم افزارهای دیگری نیز برای این منظور پیدا کنید.

شیوه کار کردن با Ping Tools به‌صورت زیر است:

 • ابتدا نرم‌افزار را روی گوشی موبایل خود دانلود و نصب کنید. از اینجا می‌توانید این اپلیکیشن را نصب کنید.
 • از منوی سمت چپ گزینه Ping را انتخاب کنید.
 • در پنجره‌ای که باز می‌شود آدرس سایتی که می‌خواهید Ping کنید را بدون www اما با پسوند سایت وارد کنید.
 • منتظر بمانید که نتیجه پینگ با گوشی در اپلیکشن ظاهر شود.

 

بررسی مفاهیم به‌دست آمده از پینگ گوشی

 • Sequence این گزینه شماره بسته ارسال شده را نمایش می‌دهد.
 • Size حجم بسته ارسال شده را نمایش می‌دهد.
 • TTL این همان پارامتر Time-to-live بسته است. این پارامتری است که به کمک آن می‌توان تعداد روترها یا دستگاه‌های میان مبدأ و مقصد را متوجه شد.
 • Time این گزینه که واحد آن میلی ثانیه است نشان می‌دهد که زمان طی شده از لحظه ارسال بسته تا دریافت آن توسط مقصد چقدر طول کشیده است.
 • Transmitted عددی که تعداد بسته‌های فرستاده شده را نشان می‌دهد.
 • Received تعداد بسته‌های دریافت شده را نشان می‌دهد.
 • Packet Loss این گزینه درصد از دست رفتن بسته‌های فرستاده شده، میانگین، بیشترین و کمترین زمان دریافت بسته‌ها را نمایش می‌دهد.

 

روش کم کردن پینگ در گوشی اندروید

Ping در گوشی همراه

برای کم کردن پینگ گوشی به قسمت تنظیمات بروید، روی قسمت SIM Card & Mobile Networks ضربه بزنید، سیم کارت خود را انتخاب کنید، سپس روی Access Point Names کلیک کنید، صفحه جدیدی که باز شد در قسمت پایین New APN را بزنید وارد صفحه دیگری می‌شوید که باید در قسمت Name عبارت MCI-GPRS را وارد کنید و OK را فشار دهید. اما در قسمت APN عبارت Cmcom را بنویسید و OK را بزنید و در قسمت پایین با زدن More کار خود را ذخیره کنید و برگشت را بزنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله متوجه شدیم که پینگ گوشی، معیاری برای سنجش فاصله زمانی اتصال بین دو دستگاه در شبکه اینترنت است. به‌عبارتی دیگر پینگ نشان می‌دهد که یک بسته چقدر زمان نیاز دارد تا مسیر را از رایانه شما به سرور برود و برگردد، همچنین فهمیدیم که تست پینگ، ابزار ساده‌ای است که نه تنها سرعت دانلود و آپلود اتصال اینترنت شما را مانند بسیاری از سایت‌های Speed Test اندازه گیری می‌کند، بلکه می‌تواند تأخیر را نیز اندازه گیری کند.