یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین قابلیت‌های هر گوشی هوشمند این است که بتواند تعیین کند شما در هر لحظه، کجا هستید. استفاده از GPS گوشی و قابلیت‌های آن ممکن است معایبی از قبیل دریافت تبلیغات مختلف با توجه به منطقه جغرافیایی یا استفاده از اطلاعات محلی شما را به دنبال داشته باشد. با این حال، دانستن این که در هر لحظه کجا هستید، یا چقدر با موقعیت جغرافیایی محل مورد نظرتان فاصله دارید و از چه مسیری می‌توانید به آنجا برسید، بسیار مهم است.

مهم نیست که شما از چه نوع تلفن هوشمند و با چه سیستم عاملی استفاده می‌کنید. تمامی این اعمال اعجاب انگیز، در تمامی تلفن‌ها و دستگاه‌های هوشمند رخ می‌دهد. تنها چیزی که مهم است این است که چند مولفه با قابلیتی عجیب و غریب تلاش می‌کنند تا مختصات موقعیت شما را به طور دقیق مشخص کرده و اطلاعات شما را در لحظه بروزرسانی کنند. بنابراین اگر برای استفاده از نرم افزارهای مسیریابی یا ناوبری، به اطلاعات دقیق مکانی نیاز داشته باشید، می‌توانید از GPS و قابلیت‌های آن استفاده کنید.

با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا به بررسی ماهیت و نکات مهم پیرامون جی پی اس گوشی بپردازیم.

 

GPS چیست؟

جی پی اس گوشی

GPS مخفف کلمه Global Positioning System است. این فناوری توسط نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا توسعه یافته و در حال حاضر نیز متعلق به دولت ایالات متحده و تحت نظارت نیروی هوایی این کشور است. استفاده از این قابلیت برای همه و در درجه اول برای کاربران آمریکای شمالی رایگان است. اما به طور کلی تمامی مردم دنیا از GPS گوشی به صورت رایگان بهره می‌برند و قیمت جی پی اس گوشی تنها در قالب هزینه‌ای که شما برای تهیه تراشه گیرنده جی پی اس صرف کنید، معنا می‌شود.

GPS در نوع خود یک سیستم ناوبری رادیویی است که از امواج رادیویی بین ماهواره‌ها و گیرنده داخل تلفن شما برای ارائه اطلاعات مکانی و زمانی به هر نرم‌افزاری که به داده GPS نیاز دارد، استفاده می‌کند. امروزه، 28 ماهواره در مدارهای خاصی حول کره زمین گردش کرده و موقعیت جغرافیایی دستگاه‌های الکترونیکی مختلف را در اختیار آنها قرار می‌دهند.

بنابراین شما برای دریافت و ارسال اطلاعات با GPS گوشی نیازی به ارسال هیچگونه اطلاعات واقعی به فضا ندارید و فقط باید بتوانید داده‌های مورد نیاز خود را از چهار ماهواره‌ای که در مدارهای مختلف به دور زمین گردش می‌کنند و به ارائه اطلاعات جغرافیایی شما می‌پردازند، بدست آورید.

شاید برای شما نیز این سوال به وجود آید که چرا برای مدل کردن اطلاعات جغرافیایی، به اطلاعات 4 ماهواره نیاز داریم؟ در پاسخ به این سوال باید به این نکته توجه کنیم که سه سیگنال اول برای دریافت مختصات اصلی و سیگنال چهارم برای تعیین ارتفاع استفاده می‌شود. بنابراین شما داده‌های موقعیت مکانی خود را تنها با سه سیگنال روی نقشه دریافت خواهید کرد.

 

GPS گوشی چطور کار می‌کند؟

انواع جی پی اس گوشی

هر ماهواره دارای یک ساعت اتمی داخلی است و یک سیگنال کدگذاری شده با فرکانس خاص را ارسال می‌کند. تراشه‌ای که روی گیرنده شما نصب شده، تعیین می‌کند که کدام ماهواره‌ها از طریق دستگاه شما قابل مشاهده هستند. سپس دستگاه شما با ماهواره‌هایی که قوی‌ترین سیگنال‌ها را ارسال می‌کنند، شروع به جمع آوری داده می‌کند.

سرعت داده‌های GPS چندان بالا نیست. زیرا ماهواره‌های این سیستم با باتری‌های قابل شارژ کار می‌کنند و ارسال سیگنال با سرعت بالا، به قدرت بیشتری نیاز دارد. همین امر نیز موجب می‌شود تا دریافت موقعیت مکانی شما تا یک دقیقه به طول بینجامد.

گیرنده GPS گوشی شما از داده‌های این سیگنال‌ها برای شبیه سازی مکان و زمان شما استفاده می‌کند. گیرنده‌های GPS برای کار، نیاز به ارتباط مستقیم و بدون اختلال با چندین ماهواره دارند. بنابراین موانعی مانند ساختمان‌های بلند، ارسال و دریافت این اطلاعات را با اختلال مواجه کرده و همین امر نیز در دریافت اطلاعات مکانی مورد نیاز کاربران در استفاده روزمره آنها در اپلیکیشن‌های مختلف، تجربه کاربری آنها را دچار مشکل می‌کند.

اینجاست که مفهومی به نام AGPS تعریف می‌شود و مشکل را به شکل دیگری برطرف می‌کند.

 

AGPS چیست؟

نصب جی پی اس روی گوشی

پیشتر اشاره کردیم که GPS گوشی کند است و موانع مختلف ممکن است کندی آن را تشدید کنند. جالب است بدانید که وقتی شما از تلفن هوشمند خود، موقعیت مکانی خود یا یک محل خاص را می‌خواهید، در واقع از AGPS یا سیستم موقعیت‌یابی جهانی استفاده می‌کنید! زیرا امواج رادیویی در GPS برای کار، به قدرت زیادی نیاز دارند و هر بار دریافت اطلاعات جدید از آنها، ممکن است مدت زمان زیادی، طول بکشد. اگر شما در هنگام حرکت بخواهید موقعیت مکانی خود را چک کنید و برای اموری مانند مسیریابی از این قابلیت استفاده کنید، این تاخیر و کمبود سرعت در دریافت اطلاعات، شما را با مشکل مواجه می‌کند.

اما AGPS داده‌های مکانی سلولی یا در اصطلاح Cellular location data برای کمک به موقعیت‌یابی و مسیریابی بهتر، اضافه می‌کند. به بیان بهتر، شرکت مخابراتی تلفن همراه شما می‌داند که شما در کجا قرار دارید. زیرا تلفن همراه شما، برای دریافت سیگنال‌های داده، به یک آنتن که در نوع خود یک برج سلولی است، درخواست برقراری ارتباط می‌دهد. طبیعی است که شاید این موقعیت مکانی از دقت لازم و کافی برخوردار نباشد. زیرا دقت این امر به قدرت سیگنال بین تلفن شما و برج مخابراتی نزدیک به شما بستگی دارد. اما اغلب این سیگنال آنقدر خوب و دقیق هست که بتوان از آن برای دریافت اطلاعات مکانی استفاده کرد.

 

AGPS چطور کار می‌کند؟

لفظ “A” در عبارت AGPS مخفف کلمه Assistant به معنای دستیار است. به همین دلیل نیز اتصال سلولی تلفن هوشمند شما به GPS کمک می کند تا موقعیت مکانی دقیق شما را پیدا کند.

نرم افزار تلفن همراه هوشمند شما، داده‌های موقعیت مکانی سلولی را به گیرنده GPS منتقل می‌کند. بنابراین این فناوری که به طور مرتب از داده‌های GPS گوشی و موقعیت مکانی تلفن همراه استفاده می‌کند، می‌تواند اطلاعات مکانی شما را در زمانی معقول و مناسب و با تقریب بسیار خوبی (در حد 50 متر) بدست آورد.

به عبارت دیگر، GPS از داده‌های جمع‌آوری شده توسط تلفن شما استفاده می‌کند تا بتواند سریع‌تر و دقیق‌تر عمل کرده و اطلاعات مورد نیاز شما را در مدت زمان کوتاه‌تری، در اختیار شما قرار دهد.

 

GPS بهتر است یا AGPS؟

GPS گوشی

شاید برای شما نیز این سوال به وجود آید که ما به کدام از یک این دو فناوری بیشتر نیاز داریم؟ یا کدام یک از آنها مهم‌تر و مفیدتر است؟ پاسخ به این سوال ساده است! هیچ کدام از این فناوری‌ها مهم‌تر یا بهتر از دیگری نیست! زیرا شما به استفاده از هر دوی آنها برای دریافت اطلاعات مکانی خود نیاز دارید!

AGPS برای عملکرد بهتر، حفظ عمر باتری و ارائه سریع اطلاعات مکانی، به کار می‌رود. شما می‌خواهید که تلفن همراه‌تان بدانید که در هر لحظه، در کجا قرار دارید. پس اگر از GPS گوشی استفاده کنید، باید مقداری از ظرفیت باتری را برای این کار صرف کنید. اما AGPS، برای انجام این کار به قدرت زیادی نیاز ندارد و می‌تواند هر زمان که نرم افزاری به اطلاعات مکانی نیاز داشت، با سرعت قابل قبولی این اطلاعات را برای آن فراهم سازد.

البته، اطلاعات مکانی AGPS به اندازه اطلاعات مکان واقعی GPS دقیق نیست. اما می‌تواند نیاز شما را برطرف کرده و با توجه به سرعت بسیار بالاتری که نسبت به GPS دارد، این اختلاف را پوشش دهد.

از طرفی، AGPS به اتصال سلولی نیاز دارد. بنابراین ممکن است در برخی مواقع که به داده تلفن همراه یا برج مخابراتی در مجاورت خود دسترسی ندارید، استفاده از GPS گوشی برای شما بهتر باشد. اکثر برنامه‌هایی که به اطلاعات مکانی نیاز دارند، به اتصال داده تلفن همراه نیز نیاز دارند و همین امر خود به خود این موضوع را مرتفع می‌سازد.

 

سرعت جی پی اس به چه مواردی بستگی دارد؟

GPS گوشی

پیشتر اشاره کردیم که سرعت دریافت و ارسال اطلاعات در GPS گوشی چندان بالا نیست و موارد مختلف مانند موانع فیزیکی، ساختمان‌های بلند، کوه‌ها و … بر این امر تاثیر دارند. پس به طور کلی می‌توان چنین گفت که هر پدیده‌ای که برقراری ارتباط میان دستگاه هوشمند شما و ماهواره‌های GPS را مختل سازد، موجب کاهش سرعت در دریافت اطلاعات مکانی شما خواهد شد.

 

GPS تک بانده و دو بانده چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

دستگاه‌های گیرنده جی پی اس و به طور کلی انواع جی پی اس گوشی را از نظر دریافت فرکانس به دو دسته تک بانده یا تک فرکانسه و دو بانده یا دو فرکانسه تقسیم بندی می‌کنند. همانطور که می‌دانید به اندازه تعداد دفعات تکرار یک واقعه در واحد زمان فرکانس گفته می‌شود. از آنجا که گیرنده‌های GPS به طور مرتب به ماهواره‌های مختلف درخواست دریافت اطلاعات مکانی را ارسال می‌کنند، مفهوم فرکانس برای GPS مطرح می‌شود.

به طور کلی، گیرنده‌های تک بانده و دو بانده دقت، راندمان و عملکرد یکسانی دارند. بنابراین تنها تفاوت آنها در سرعت کار آنهاست. دستگاه‌های دو بانده، به دلیل سرعت بالاتری که دارند، می‌توانند در مدت زمان کمتری اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم سازند. بنابراین در سال‌های اخیر استفاده از این گیرنده‌ها نسبت به گیرنده‌های تک بانده افزایش یافته است.

 

نصب جی پی اس روی گوشی

ما در این مطلب به معرفی ماهیت و کاربردهای GPS گوشی پرداختیم و دیدیم که این قابلیت، برای دریافت اطلاعات مکانی افراد و دستگاه‌های الکترونیکی طراحی شده و علی‌رغم دقت بالا، سرعت کمی داشته و برای استفاده از آن باید ماهواره و گیرنده، قدرت زیادی داشته باشند. همچنین با مفهوم AGPS آشنا شدیم و دیدیم که این قابلیت چگونه مشکلات جی پی اس گوشی را برطرف کرده و اطلاعات مکانی مورد نیاز برنامه‌های مختلف را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در اختیار آنها قرار می‌دهد.

بنابراین اگر برای مسیریابی در سفرهای درون شهری و برون شهری خود به اطلاعات مکانی نیاز دارید، می‌توانید از GPS گوشی خود استفاده کنید. توجه کنید که این قابلیت به صورت پیش فرض روی تمامی گوشی‌های هوشمند نصب شده و شما برای استفاده از آن یا به اشتراک گذاری موقعیت مکانی خود، می‌توانید آن را فعال کنید.