شیوه‌های مراقبت از باتری گوشی

مراقبت از باتری گوشی

طول عمر باتری یکی از مهم‌ترین فاکتورها جهت خرید گوشی موبایل محسوب می‌شود. در واقع بسیاری از کاربران به دنبال آن هستند گوشی‌هایی خریداری کنند که باتری‌ آن‌ها دوام بسیار بالایی دارد و به راحتی خالی نمی‌شود. پس از خرید یک محصول با باتری قدرتمند، باید در مراقبت از باتری گوشی نیز دقت زیادی به خرج داد. بسیاری از ما گوشی‌های خود را با قاب‌های محکم محافظت می‌کنیم، اما به نظر نمی‌رسد که تلاش چندانی برای محافظت از عمر باتری گوشی خود انجام دهیم. امروزه بسیاری از تلفن‌های همراه (همچنین تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها) از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند. لیتیوم یون مزایای زیادی دارد: چگالی انرژی بالای آن به معنای باتری‌های کوچک‌تر است که به نوبه خود یعنی شاهد گوشی‌های سبک‌تر و شیک‌تر هستیم، اما این باتری‌ها همچنان ممکن است دچار خرابی شوند. پس مراقبت از باتری گوشی از مسائلی است که حتماً باید آن را یاد بگیریم.

هرکسی که برای مدتی از یک گوشی تلفن همراه استفاده کرده باشد، احتمالا متوجه خواهد شد که عمر باتری گوشی با گذشت زمان کوتاه‌تر می‌شود و پس از مدتی شاید تنها تا نیم روز پس از شارژ کامل دوام بیاورد. این مسئله بدان دلیل رخ می‌دهد که باتری لیتیوم یونی تلفن همراه شما پس از هر بار شارژ و تخلیه انرژی، درصدی از میزان شارژی را که می‌تواند نگه دارد از دست می‌دهد. در ادامه قصد داریم راه‌های مختلف محافظت از باتری تلفن همراه را ذکر کنیم. با راهنمای مراقبت از باتری گوشی همراه باشید.

 

دقت به دمای گوشی

علت زود خالی شدن باتری موبایل

یکی از علت‌های زود خالی شدن باتری گوشی را می‌توان به داغ‌شدن بیش‌ازحد آن نسبت داد. قطعات مختلف تلفن همراه همچون CPU و تراشه‌ها قدرت پردازش خود را از باتری‌ها می‌گیرند. اجرای اپلیکیشن و بازی‌های بسیار سنگین ممکن است باعث تحمیل فشار بر تلفن همراه و باتری آن شود. افزایش دمای قطعات مختلف نیز باعث افزایش دمای باتری شده و داغی باتری به مرور زمان منجر به کاهش طول عمر و تخلیه سریع آن می‌شود. در این زمان باید سعی کنید تا فشار زیادی روی گوشی به وجود نیاید. پس برای مراقبت از باتری گوشی از اجرای برنامه‌ها و بازی‌های سنگین به مدت طولانی بپرهیزید تا باعث داغی موبایل خود نشوید.

 

اجازه ندهید باتری به 0% یا 100% برسد

 علت زود خالی شدن باتری موبایل

ممکن است برخی از شما فکر کنید که بهترین راه برای سالم نگهداشتن باتری شارژ کامل آن و تخلیه تا صفر درصد شارژ است؛ یعنی سعی کنید آن را تا 100٪ شارژ کرده، سپس به طور کامل تخلیه‌اش کنید. شاید این کار را به این خاطر انجام می‌دهید که شنیده‌اید کالیبره کردن باتری باعث عملکرد بهتر آن می‌شود. اما باید توجه داشته باشید که درباره این موضوع نظرات متعددی هست. گروهی می‌گویند که این روش استفاده از باتری گوشی برای باتری‌های قدیمی صدق می‌کند، نه باتری‌های لیتیوم یونی و هیچ مزیتی در کالیبره کردن باتری وجود ندارد. حتی برعکس، شما با این کار فشار بیشتری را به باتری لیتیوم یونی خود وارد می‌کنید که در نتیجۀ آن طول عمر باتری کاهش می‌یابد.

تخلیه کامل باتری در 100٪ در مقایسه با 60٪ می‌تواند طول عمر باتری شما را به نصف کاهش دهد. اما گروهی دیگر نیز معتقدند که بهترین روش استفاده همچنان گذاشتن گوشی برای شارژ تا 100 درصد و استفاده از آن تا خاموش شدن گوشی است. از آنجایی که باتری‌های لیتیوم یونی در هنگام شارژ کامل یا تخلیه کامل تحت بیشترین فشار قرار می‌گیرند، بهترین روش شارژ جزئی است. در حالت ایده‌آل باید باتری خود را تا حدود 80 درصد شارژ کنید و از افت آن کمتر از 30 درصد جلوگیری کنید. اگر امکان این کار در راستای مراقبت از باتری گوشی برایتان وجود ندارد، سعی کنید حداکثر 90٪ را هدف قرار دهید و قبل از اینکه شارژ گوشی به 20٪ برسد، آن را به شارژر متصل کنید.

 

از شارژ باتری بیش از 100% خودداری کنید

مراقبت از باتری گوشی

گذاشتن گوشی در شارژ در طول شب شاید یک عادت رایج و جاافتاده باشد، اما درواقع می‌تواند طول عمر باتری گوشی شما را کاهش دهد. هنگامی که باتری شما در 100٪ شارژ نگه داشته می‌شود، نه تنها فشار بیشتری از ولتاژ بالاتر را تجربه می‌کند، بلکه گرما نیز به مرور زمان افزایش می‌یابد. توجه داشته باشید که باتری‌های تلفن همراه تا آن اندازه گرم نمی‌شوند که برای کاربر خطرناک باشند؛ ولی با این حال، قراردادن باتری در معرض حرارت بالا یکی از سریع‌ترین دلایل برای کاهش طول عمر آن محسوب می‌شود. اگر نمی‌توانید از رهاکردن گوشی خود برای شارژ در طول شب اجتناب کنید، برای مراقبت از باتری گوشی اطمینان حاصل کنید که تلفن همراه شما در مکان خنک یا دارای تهویه مناسب قرار دارد تا گرما راحت‌تر از بین برود.

 

اگر می‌توانید از قابلیت شارژ سریع (Fast charge) استفاده نکنید

علت زود خالی شدن باتری موبایل

هیچ کس منکر آن نمی‌شود که فناور‌ی‌های شارژ سریع روشی عالی برای صرفه‌جویی عالی در زمان است. با این حال، شارژ آرام یکی از روش‌های موثر مراقبت از باتری گوشی است. اگر قصد دارید طول عمر باتری خود را به حداکثر برسانید، باید از فناوری فست شارژ برای مواقع اضطراری استفاده کنید؛ زیرا این قابلیت می‌تواند باعث افزایش فشار و آسیب به باتری شما شود؛ به‌خصوص اگر تلفن همراه شما از مدل‌های قدیمی باشد. از طرف دیگر، شارژ باتری با سرعت کمتر برای آن مفید است؛ به این ترتیب، شارژ کردن تلفن از طریق رایانه یا لپ‌تاپ می‌تواند واقعا چیز خوبی باشد.

 

در صورت عدم استفاده، وای فای و بلوتوث را خاموش کنید

مراقبت از باتری گوشی

بعد از اینکه باتری موبایل شما چرخه‌های شارژ کمتری را پشت سر می‌گذارد، کندتر تحلیل رفته، و طول عمر آن بیشتر می‌شود. یکی از متداول‌ترین دلایل کاهش عمر باتری این است که وای‌فای یا بلوتوث تلفن خود را در حالی که استفاده نمی‌کنید روشن بگذارید؛ اتصال به شبکه‌ها یا دستگاه‌ها باتری را با سرعت بیشتری تخلیه می‌کند. اگر فقط از یک مکان با وای فای به مکان دیگر بروید -مانند رفتن از خانه به محل کار- غیرفعال نکردن وای‌فای به‌احتمال زیاد منجر به آسیب نخواهد شد؛ اما اگر یک روز کامل را بیرون از خانه می‌گذرانید و برنامه‌ای برای استفاده از وای فای خود ندارید، باید آن را خاموش کنید تا مقداری از عمر باتری ذخیره شود.

 

خاموش کردن گوشی هنگام شارژ

گوشی خاموش در حال شارژ

اگر در هنگام شارژ نیازی به تلفن همراه خود ندارید، می‌توانید آن را خاموش، و سپس آن را شارژ کنید. این کار از طرفی از داغ شدن موبایل شما جلوگیری می‌کند و از طرف دیگر باعث افزایش سرعت شارژ آن می‌شود. در واقع هنگامی که تلفن همراه خاموش است، دستگاه توسط هیچ برنامه دیگری تحت فشار قرار نمی‌گیرد و به راحتی شارژ می‌شود. خاموش کردن گوشی هنگام شارژ می‌تواند کمک بسیار خوبی برای محافظت از باتری آن باشد.

 

خدمات موقعیت مکانی خود را مدیریت کنید

راه های مراقبت از باتری گوشی

استفاده از خدمات موقعیت مکانی توسط برنامه‌های مختلف ممکن است یکی از علت‌های زود خالی شدن باتری موبایل باشد. بسیاری از اپلیکیشن‌ها این روزها موقعیت مکانی تلفن شما را برای پشتیبانی از خدمات خود ردیابی می‌کنند و دائما با ترکیبی از GPS، WiFi و بلوتوث به باتری گوشی فشار می‌آورند. جهت اطمینان از اینکه عمر باتری خود را هدر نمی‌دهید، بهتر است فقط زمانی که از برنامه استفاده می‌کنید به این برنامه‌ها اجازه دسترسی به خدمات موقعیت مکانی را بدهید.

اگر آیفون دارید، می توانید به تنظیمات (Settings) > حریم خصوصی (Privacy) > خدمات موقعیت مکانی (Location Services) رفته، تنظیمات مورد نظر خود را در آنجا انجام دهید.

در گوشی‌های اندروید می‌توانید به تنظیمات (Settings) > امنیت و موقعیت مکانی (Security & Location) > موقعیت مکانی (Location) > پیشرفته (Advanced) بروید و اسکن وای فای و بلوتوث را غیرفعال کنید. یا می‌توانید به تنظیمات (Settings) > برنامه‌ها و اعلانات (Apps & Notifications) > پیشرفته (Advanced) > دسترسی‌های برنامه (App Permissions) بروید تا به این برنامه‌ها اجازه ندهید از خدمات موقعیت مکانی در پس‌زمینه استفاده کنند. نتیجۀ این تنظیمات ساده می‌تواند در مراقبت از باتری گوشی به شما کمک کند.

 

دستیار صوتی موبایل خود را رها کنید

علت زود خالی شدن باتری گوشی

داشتن دستیارهایی همچون دستیار گوگل و سیری می‌تواند واقعا مفید باشد؛ اما آن‌ها باعث تخلیه بیشتر شارژ تلفن همراه شما می‌شود؛ به خصوص اگر دائماً به دستورات صوتی شما گوش دهند. اگر به این ویژگی‌ها نیاز ندارید یا خیلی کم از آن‌ها استفاده می‌کنید، بهتر است آن‌ها را غیرفعال کنید یا حداقل عملکرد فرمان صوتی «Hey Siri» یا «OK Google» را غیرفعال کنید.

 

برنامه‌های خود را نبندید، در عوض آن‌ها را مدیریت کنید

شاید شما هم به این فکر کرده باشید که باید هر چیزی را که روی گوشی در حال اجراست ببندید تا در مصرف باتری صرفه‌جویی شود؛ اما عجله نکنید. در واقع بستن برنامه‌های پس‌زمینه که در حال اجرا در تلفن همراه شما هستند، ممکن است اوضاع باتری را بدتر کند. هر دو سیستم iOS و Android دارای الگوریتم‌هایی هستند که به طور خودکار میزان مصرف انرژی یا حافظه برنامه‌های پس‌زمینه را مدیریت می‌کنند. با بستن اجباری برنامه‌ها، این سیستم هوشمند را در معرض خطر قرار می‌دهید. علاوه بر این، باز کردن برنامه‌ای که بسته است، انرژی بیشتری نسبت به بازگشت به برنامه‌ای که از پیش در پس‌زمینه اجرا می‌شود، مصرف می‌کند.

 

روشنایی صفحه‌نمایش خود را کاهش دهید

علت زود خالی شدن باتری گوشی

کاهش روشنایی صفحه‌نمایش می‌تواند یکی از راه‌های موثر در مراقبت از باتری گوشی باشد. ممکن است برای شما استفاده از گوشی با کیفیت صفحه‎‌نمایش و وضوح بسیار بالای آن لذت‌بخش باشد، اما به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که روشنایی صفحه‌نمایش باعث هدر رفتن انرژی باتری موبایل شما می‌شود. اگر نیاز به صرفه‌جویی در مصرف باتری دارید، بهتر است روشنایی نمایشگر را در پایین‌ترین حالت، اما با وضوح مشخص تنظیم کنید.

 

از حالت‌های باتری هوشمند استفاده کنید

شیوه مراقبت از باتری گوشی

دستگاه‌های اندروید و iOS امروزی با صرفه‌جویی در باتری هوشمند یا حالت کم‌مصرف عرضه می‌شوند. این حالت‌ها بسیار مفید هستند؛ زیرا به طور خودکار عملکردهایی را غیرفعال می‌کنند که عمر باتری را کاهش می‌دهند: مانند استفاده از CPU، اعلان‌ها و روشنایی صفحه.

 

جمع‌بندی راهنمای مراقبت از باتری گوشی

دوام بالای باتری یکی از مهم‌ترین مسائل برای کاربران تلفن‌های همراه محسوب می‌شود. جهت مراقبت از باتری گوشی باید به موضوعات مختلفی توجه کرد. طی این مطلب تلاش کردیم برخی از مهم‌ترین روش‌هایی که به‌واسطه آن‌ها می‌توان از تخریب باتری جلوگیری کرد، اشاره کنیم. به‌طور خلاصه، راه‌های مراقبت از باتری گوشی را می‌توان کنترل میزان شارژ، کنترل اپلیکیشن‌های اجرایی، ایجاد تنظیمات دستی خاص، مدیریت امکانات ارتباطی، و… دانست. اگر شما هم تجربه‌ای در افزایش عمر باتری گوشی همراه دارید لطفاً با ما در میان بگذارید.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.