امنیت گوشی موبایل برای خیلی‌ها به اندازه حفظ امنیت خانه‌شان اهمیت دارد. زیرا حاوی بسیاری از اطلاعات شخصی و اسناد و مدارک مهم کاری است. خوشبختانه ترفندهای زیادی برای افزایش امنیت گوشی در برابر هک شدن وجود دارد. اگر نگران هک شدن تلفن همراه خود هستید و دوست ندارید هکرها به اطلاعات محرمانه و ارزشمند شما دسترسی پیدا کنند، با ایسل همراه باشید. در ادامه مطلب درباره راه های جلوگیری از هک گوشی، افزایش امنیت اندروید و دیگر مباحث مرتبط با آن به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

 

هک گوشی چه خطراتی به دنبال دارد؟

امنیت گوشی در برابر هک

اگر فکر می‌کنید هک کردن گوشی یک امر غیرممکن است، متاسفانه باید بگوییم که مسئله هکرها و دستبرد به اطلاعات گوشی تلفن همراه جدی است. سارقان خیلی راحت‌تر از آن چیزی که فکرش را بکنید به مواردی مانند پیام صوتی، مکالمه مستقیم و داده‌های ذخیره شده در گوشی موبایل دسترسی پیدا می‌کنند. در بیشتر اوقات هکرها اشخاصی هستند که شما را می‌شناسند و با ترفندهای مختلف به اطلاعات گوشی‌تان حمله می‌کنند.

این روزها بیشتر ما کارهای بانکی خود مانند پرداخت قبوض، کارت به کارت کردن پول، پرداخت قسط وام و چک کردن صورت‌حساب را با تلفن همراه انجام می‌دهیم. متاسفانه در صورت عدم امنیت گوشی موبایل، هکرها می‌توانند از اطلاعات محرمانه ما به هر نحوی سوء استفاده ‌کنند. این موضوع سبب شد که در این راهنما به معرفی ترفندهای امنیت گوشی بپردازیم تا شرایط هک گوشی را برای سارقان سخت‌تر کنیم.

 

چند اقدام ساده و اما موثر برای امنیت گوشی موبایل

امنیت گوشی های تلفن همراه

پیش از آنکه به ترفندهای پیشرفته امنیت گوشی در برابر هک اشاره کنیم، ابتدا لازم است با نکات ساده‌ای که در جلوگیری از هک کردن بسیار موثر هستند، آشنا شوید.

 • برای رمز عبور تلفن همراه خود از کدهای مشخص و ساده مانند شماره شناسنامه، کد ملی، تاریخ تولد یا مواردی مثل «1111»، «0000» و «1234» استفاده نکنید. در بهترین حالت ممکن برای افزایش امنیت گوشی موبایل خود از کدهای پیچیده که حدس زدن آنها غیرممکن است، استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان داده‌های پین و کارت اعتباری خود را در گوشی موبایل ذخیره نکنید. در صورت اجبار برای ذخیره کردن آنها از برنامه‌های محافظت شده استفاده کنید.
 • حتی برای چند لحظه گوشی همراه خود را در مکان های عمومی بدون مراقبت رها نکنید.
 • سارقان می‌توانند از طریق بلوتوث گوشی همراه، اطلاعاتتان را هک کنند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که در صورت عدم استفاده از بلوتوث، آن را خاموش کنید. همچین برای امنیت تلفن همراه بهتر است که از شبکه‌های بلوتوث محافظت شده استفاده کنید.

 

موثرترین ترفندهای امنیت گوشی

پیش از آنکه به درد سر بیفتید و مهاجمان با هک کردن گوشی آسایش خاطرتان را از بین ببرند، با دقت تمام تک‌تک ترفندهای زیر را بخوانید و با به کار بستن هر کدام آنها خیال خودتان را از هر بابت راحت کنید.

 

امنیت بیشتر گوشی با پین کد، الگو‌ها، سنسور اثر انگشت یا تشخیص چهره

امنیت در گوشی های هوشمند

اولین اقدام برای افزایش امنیت گوشی موبایل قفل کردن تلفن همراه با استفاده از پین کد، الگوها، حسگر اثر انگشت یا سنسور تشخیص چهره است، به خصوص در صورت گم شدن یا سرقت گوشی. برای حفاظت بیشتر می‌توانید حساب‌های تلفن خود را با گذرواژه‌های قوی ایمن کنید. در ضمن استفاده از برنامه‌هایی که احراز هویت دو مرحله‌ای را ایجاد می‌کند، امنیت گوشی همراه را دو چندان می‌کنند.

 

دانلود برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها از منابع معتبر

امنیت در اندروید

ورود بدافزارها باعث به خطر انداختن امنیت گوشی موبایل می‌شود. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که برنامه‌های خود را از فروشگاه‌های معتبر مثل گوگل پلی دانلود کنید. برخی از این مارکت‌های معتبر دارای سیستم ضد بدافزار هستند و پیش از دانلود به بررسی برنامه‌ها می‌پردازند. همچنین توصیه می‌کنیم برای حفظ امنیت گوشی همراه پیش از بارگیری برنامه‌ها، توضیحات و بررسی آنها را از نزدیک مشاهده کنید. لیست برخی از فروشگاه‌های معتبر خارجی و ایرانی برای دانلود اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های مختلف عبارتنداز:

 •       فروشگاه Amazon Appstore
 •       فروشگاه APKMirror
 •       فروشگاه APKPure
 •       فروشگاه APKUpdater
 •       فروشگاه Aptoide
 •       فروشگاه F-Droid
 •       فروشگاه Humble Bundle
 •       فروشگاه QooApp
 •       فروشگاه Samsung GalaxyApps
 •       فروشگاه Yalp Store
 •       فروشگاه کافه بازار
 •       فروشگاه ایران پلاس
 •       فروشگاه مایکت

 

آموزش قفل یا پاک کردن داده‌های تلفن از راه دور

یکی دیگر از راه‌های موثر برای افزایش امنیت گوشی موبایل یادگیری نحوه قفل یا پاک کردن داده‌های گوشی از راه دور است. این ترفند به خصوص در مواقعی که گوشی شما دزدیده می‌شود یا آن را گم می‌کنید، سریع به کمک‌تان می‌آید. زیرا با قفل یا پاک کردن داده‌ها از راه دور ترفند هکرها را نقش بر آب می‌کنید. برای فعال سازی پاک کردن داده‌ها از راه دور در گوشی آیفون و اندروید همین الان دست به کار شوید.

 

نصب نرم‌افزارهای امنیتی

اگر در تلفن همراه خود عکس‌های شخصی و اطلاعات مهم دارید، برای امنیت گوشی موبایل بهتر است به سراغ نصب برنامه‌های امنیتی بروید. این ترفند برای امنیت در اندروید و Ios کاربرد دارد. پس با در نظر گرفتن سیستم عامل تلفن همراه خود اپلیکیشن‌های امنیتی مناسب را دانلود و نصب کنید.

 

حذف اپلیکیشن‌های قدیمی و به روز‌رسانی برنامه‌های نصب شده

در گوشی همه ما تعدادی از برنامه‌ها وجود دارند که فقط یک بار و آن هم بعد از نصب استفاده شده‌اند و دیگر آنها فراموش کرده‌ایم. چند لحظه وقت بگذارید و با جست‌وجو در گوشی خود اپلیکیشن‌های قدیمی را حذف کنید. به خاطر اینکه برخی از برنامه‌های قدیمی فرصت خوبی برای حمله مهاجمان به گوشی‌ها هستند. همچنین توصیه می‌کنیم تمام برنامه‌های گوشی خود را به طور منظم بروزرسانی کنید. زیرا در این به روزرسانی‌ها بسیاری از ضعف‌های امنیتی برطرف می‌شوند. این ترفند علاوه‌بر افزایش امنیت گوشی های تلفن همراه، ویژگی‌های جدیدی را نیز به برنامه‌ها اضافه می‌کند.

 

استفاده از نسخه پولی اپلیکیشن‌ها

همه ما ترجیح می‌دهیم در هنگام دانلود اپلیکیشن‌های مختلف، نسخه رایگان آن را دریافت کنیم. اما این مسئله برای امنیت گوشی موبایل نوعی تهدید محسوب می‌شود. زیرا برخی از اپلیکیشن‌های رایگان حاوی تبلیغات درون برنامه‌ای هستند که این احتمال وجود دارد حاوی بدافزار باشند و در نتیجه باعث آسیب رساندن به امنیت گوشی می‌شوند. با وجود این مسئله بهتر است برای کاهش ریسک هک گوشی از طریق برنامه‌های مخرب، اپلیکیشن‌های پولی را خریداری کنید.

 

ایجاد نسخه پشتیبان از داده‌های تلفن

برای پیشگیری از هر گونه مشکل احتمالی بهتر است از داده‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. خوشبختانه در دو سیستم عامل IOS و اندروید تهیه نسخه پشتیبان روش ساده‌ای دارد. در صورت گم شدن یا سرقت گوشی با تهیه نسخه پشتیبان می‌توانید اطلاعات‌تان را حفظ کنید. همچنین برای جلوگیری از هک گوشی می‌توانید داده‌های تلفن همراه خود را از راه دور پاک کنید. جهت امنیت گوشی موبایل همین الان دست به کار شوید و از داده های خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

امنیت اندروید در برابر آی او اس

راه های جلوگیری از هک گوشی

وقتی صحبت از امنیت در گوشی های هوشمند می‌شود، کاربران اندروید و آی‌اوای به مقایسه امنیت این دو گوشی می‌پردازند. به نظر شما آیا امنیت در اندروید با ios برابری می‌کند؟ همانطور که می‌دانید سیستم عامل اندروید به صورت متن باز بوده و همین موضوع باعث تهدید امنیت آن می‌شود. زیرا به هکرها اجازه می‌دهد که با تولید بدافزارها به اطلاعات گوشی دسترسی پیدا کنند. از طرف دیگر در سیستم عامل اندروید به‌روزرسانی برنامه‌ها به مواردی همچون پشتیبانی گوشی، سخت‌افزار و سازنده آن بستگی دارد. بنابراین در اندروید امکان نادیده گرفتن به‌روزرسانی‌ها دور از انتظار نیست.

با وجود تمام اینها نگران نباشید، زیرا هک کردن گوشی تا حد زیادی به میزان رعایت ترفندهای امنیتی و نحوه استفاده از دستگاه تلفن همراه‌تان بستگی دارد. بنابراین این ادعا درست نیست که بگوییم هک کردن اندروید آسان‌تر از آیفون است.

 

نگاهی به مسئله امنیت در اندروید 12

یکی از شگفتی‌های اندروید 12 که باعث توجه کاربران و علاقه بیشتر آنها به این سیستم عامل شده است، افزایش قابلیت‌های امنیتی آن است. در حقیقت گوگل با تاثیرپذیری از سیستم عامل iOS 14.5 توانسته است، امکانات جدیدی را به ویژگی امنیت و حریم خصوصی اندروید 12 اضافه کند. این تحول اساسی کار هکرها را برای سرقت اطلاعات و داده‌های گوشی‌های هوشمند جدید اندروید سخت‌تر کرده است. برخی از قابلیت‌های جدید امنیت گوشی موبایل در اندروید 12 عبارتنداز:

 •       حذف سریع تاریخچه جست‌وجو در گوگل
 •       ایجاد پوشه‌ای محافظت شده برای عکس‌های شخصی
 •       ایجاد داشبورد اختصاصی برای امنیت و حریم امن گوشی
 •       قطع سریع دسترسی به میکروفن و دوربین

 

جمع‌بندی

در این مبحث به موارد مهمی برای حفظ امنیت گوشی موبایل اشاره کردیم. با این حال بد نیست بدانید که هیچ ترفندی به طور صددرصد این اطمینان را نمی‌دهد که هکرها دیگر هیچ راهی برای تهدید اطلاعات و داده‌های حساس شما ندارند. زیرا همانطور که ترفندهای امنیت گوشی همراه، روز به روز در حال گسترش و قوی شدن هستند، مهاجمان نیز روش‌های جدیدی برای هک کردن اطلاعات پیدا می‌کنند. برای اینکه تهدید سارقان را به حداقل برسانید، بهترین کار عمل به تمام توصیه‌های امنیتی گفته شده در بالا است. چنانچه تجربه خوشایندی در جلوگیری از هک گوشی‌های هوشمند دارید، خوشحال می‌شویم با کاربران ما به اشتراک بگذارید.