در گوشی‌های هوشمند امروزی چندین حسگر مختلف وجود دارد که یکی از حائز اهمیت‌ترین آن‌‌ها حسگرهای امنیتی در گوشی‌های هوشمند می‌باشد. با پیشرفت تلفن‌های هوشمند، بسیاری از اطلاعات شخصی، عکس‌ها، فیلم‌ها و…در موبایل ذخیره می‌شوند و این موضوع نقش مهم حسگرهای امنیتی در موبایل را بسیار پر‌ رنگ‌تر می‌کند.

به‌ طور کلی حسگر‌ها به دو بخش بیومتریک و غیر بیومتریک تقسیم می‌شوند. بخش بیومتریک در نسل‌های پیشین گوشی‌ها بیشتر استفاده شده که شامل الگو و رمز عبور بود. روش اندازه‌‌گیری بیومتریک که نسل جدیدتر مورد استفاده در اسمارت‌فون‌ها است و امنیت بالاتری دارد، مشخصه‌های فیزیولوژیکی یا ویژگی‌های منحصر به فرد هر شخص را شناسایی می‌کند. در ادامه برای بررسی بیشتر انواع حسگرهای امنیتی در موبایل و مزایا و معایب هر یک با ما همراه باشید.

 

پسوورد، پترن و میزان امنیت آن

حسگرهای امنیتی در گوشی

اولین حسگرهای امنیتی در موبایل مربوط به پسوورد و بعد از آن پترن بود که این روش‌ها جزو روش‌های غیر بیومتریک به شمار می‌آمد. در گذشته با استفاده از پسورد یا رمز عبور، امنیت خوبی در اختیار کاربر قرار میگرفت اما برای هر بار باز کردن تلفن همراه باید رمز عبور تکرار می‌شد که این کار خسته کننده و زمان بر بود.

نسل بعد که سرعت باز شدن قفل صفحه نمایش در آن مطلوب‌تر از رمز عبور بود، استفاده از پترن یا الگو بود. این روش با استقبال بسیاری از کاربران مواجه شد اما پس از مدتی کاربران متوجه شدند که هنگام کشیدن الگو بر روی نمایشگر، رد انگشت بر روی صفحه می‌ماند و به راحتی دیگران می‌توانند قفل گوشی را باز کنند.

 

حسگر اثر انگشت

حسگر اثر انگشت گوشی موبایل

اولین بار شرکت اپل در گوشی آیفون 5s از حسگر اثر انگشت گوشی موبایل استفاده کرد و مدتی بعد این فناوری در گوشی‌‌های بالارده مشاهده شد. امروزه در بیشتر گوشی‌ها این تکنولوژی به کار می‌رود. حسگر های اثر انگشت به طور کلی به سه دسته ی خازنی، اپتیکال و اولتراسونیک دسته بندی می‌شوند.

 

حسگرهای خازنی

حسگرهای خازنی بر روی بدنه‌ی گوشی تعبیه شده‌اند و در لبه‌ی کناری یا قاب پشتی گوشی قرار دارند. این روش به وسیله‌ی تعداد زیادی خازن که بار الکتریکی شیارهای اثر انگشت شما را شناسایی و ثبت می‌‌کند انجام می‌شود. این حسگرها به نسبت اپتیکال و اولتراسونیک ارزان‌تر هستند و در بسیاری از گوشی‌ها از این نوع حسگر استفاده می‌شود‌‌.

حسگرهای خازنی نسبت به دیگر سنسور اثر انگشت گوشی هوشمند سریع‌تر قفل نمایشگر را باز می‌کنند و امنیت بسیار خوبی دارند. تنها نکته‌ای که درباره‌ی حسگرهای خازنی وجود دارد این است که ممکن است کاربر دسترسی آسان و مناسب به جای قرار داده شده‌ی این حسگر نداشته باشند. از دیگر حسگرهای امنیتی در موبایل سنسورهای اپتیکال (نوری) و اولتراسونیک است که در ادامه به آن میپردازیم. این سنسورها در زیر صفحه نمایش تعبیه شده‌اند.

 

حسگرهای اپتیکال

در حسگرهای اپتیکال، وقتی اثر انگشت در جای خود قرار می‌گیرد گوشی یک تصویر دو بعدی از اثر انگشت می‌گیرد و با عکس ذخیره شده در تلفن همراه تطابق می‌دهد. درصورتی که عکس‌ها یکسان باشند قفل صفحه نمایش باز خواهد شد. این سنسورها نسبت به حسگرهای اولتراسونیک ارزان‌تر هستند و سرعت عمل آن‌ها بیشتر است.

یکی از ویژگی‌های برتر این حسگرها این است که با وجود قرار گرفتن گلس بر روی صفحه نمایش اختلالی در کارکرد شناسایی به وجود نمی‌آید. البته شاید عملکرد آن کمی کند شوند. از معایب آن می‌تواند این باشد که ممکن است با داشتن یک عکس دو بعدی از اثر انگشت شما، بتوان قفل صفحه را باز کرد از این رو امنیت این حسگرها خیلی زیاد نیست.

از معایب دیگر این است که با شکستن صفحه نمایش حسگرهای اپتیکال یا در صورتی که دست خیس و یا کثیف باشد قفل صفحه باز نمی‌شود‌. سرعت باز کردن قفل صفحه به وسیله‌ی حسگرهای اپتیکال در همه‌ی برندهای موبایل یکسان نیست و این فناوری فعلا برای صفحه نمایش‌های OLED وجود دارد.

 

حسگرهای اولتراسونیک

در حسگرهای اولتراسونیک یک دسته امواج فراصوت به محل شناسایی اثر انگشت فرستاده می‌شود و این امواج شیارهای اثر انگشت را بررسی می‌نمایند. درصورت تطبیق قفل گوشی باز می‌شود. امنیت در حسگرهای اولتراسونیک به نسبت حسگرهای اپتیکال بیشتر است اما با وجود مراحل پیچیده‌تر برای شناسایی اثر انگشت از آن‌‌ها کندتر عمل می‌کنند‌.

قابل ذکر است زمان بیشتری که برای شناسایی صرف می‌شود بسیار کوتاه است و این مسئله مشکلی در کاربرد به وجود نمی‌آورد‌. برخلاف اپتیکال‌ها، چون از طریق امواج شیارهای انگشت را شناسایی می‌کند در صورت خیس یا چرب بودن دست اثر انگشت را شناسایی می‌شود. این حسگرها با شکستن نمایشگر نیز کارایی خود را دارند. به علت گران بودن این تکنولوژی بیشتر در میان پرچمداران دیده می‌شود.

 

حسگر عنبیه چشم

علاوه بر اثر انگشت، عنبیه یا قسمت رنگی چشم هر فرد نیز منحصر به فرد می‌باشد. این روش که از سایر حسگرهای امنیتی در موبایل نام برده شده کمتر استفاده شده است، علاوه بر داشتن دوربین سلفی دارای سنسور و دوربینی برای اسکن عنبیه می باشد.در فناوری باز شدن گوشی با استفاده از عنبیه‌ی چشم، نور مادون قرمز برای اسکن قسمت رنگی چشم فرستاده می‌شود.

این روش از امنیت بسیار بالایی برخوردار است اما به دلیل گران بودن استفاده از آن به‌طور فراگیر دیده نمی‌شود‌. در گوشی‌های سامسونگ Galaxy Note8 وGalaxy S9 از حسگر تشخیص عنبیه چشم استفاده کرده است.

 

حسگر تشخیص چهره

شناسایی صورت بر اساس تشخیص تصویر از چهره به دست آمده توسط یک دوربین 2D یکی دیگر از روش‌های امنیتی در موبایل است. در این روش گوشی همراه یک عکس از چهره فرد می‌گیرد و در صورت یکسان بودن عکس گرفته شده با عکس ذخیره شده در گوشی قفل صفحه نمایش باز‌ می‌شود‌.

امنیت این روش به نسبت حسگرهای امنیتی در موبایل‌ های دیگر بالا نیست و با تنها داشتن عکس فرد یا شباهت ممکن است قفل گوشی باز شود. در برخی از مدل‌های تلفن همراه احتمال این‌ که در جاهای کم نور نتواند چهره را به خوبی شناسایی کند وجود دارد. نوع دیگر تشخیص چهره که در Face ID نامیده شده و امنیت بسیار بالایی دارد، چهره را از طریق اسکنر مادون قرمز سه بعدی شناسایی می‌کند.

اگر حسگر گوشی شما به درستی کار نمی‌کند، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ما در زمینه دلایل از کار افتادن حسگر اثر انگشت گوشی را مطالعه کنید.

 

قابلیت باز ماندن قفل صفحه نمایش

تا به اینجای مقاله از حسگرهای امنیتی در موبایل نام برده شده. اما یکی از ویژگی‌های تلفن‌های هوشمند این است که در صورتی که قابلیت Smart Lock را داشته باشند، می‌توان قفل صفحه نمایش را در شرایطی که از قبل برای گوشی هوشمند تعریف شده باشد باز نگه داشت.

مثلا با شناسایی لوکیشن آشنا و تعریف شده برای گوشی نیازی به استفاده و تکرار رمز نیست و قفل صفحه در مکان تعریف شده باز می‌ماند. یا در حالت‌های دیگر زمانی که صدای ذخیره شده را تشخیص دهد یا در زمان اتصال به دستگاهی که قبلا متصل شده است می‌توان از این ویژگی استفاده کرد.

 

قفل خاص و منحصر به فرد گوشی بلک‌ بری

حسگرهای امنیتی در موبایل

در چند سال گذشته، یکی از بهترین حسگرهای امنیتی در موبایل مختص به شرکت بلک بری بود که امنیت بسیار زیادی داشت. قفل صفحه نمایش Picture Password بلک بری با استفاده از اعداد و تصویر از گوشی شما محافظت می‌کرد. روش باز کردن این قفل به این صورت بود که عددی را از میان ۰ تا ۹ انتخاب کرده و مکانی را برای قرار دادن آن عدد در عکس انتخاب شده برای صفحه قفل انتخاب کرده و با جایگذاری عدد مورد نظر از طریق باکس عددی نمایش داده شده در مکان انتخاب شده قفل گوشی باز می‌شد.

 

جمع بندی

امروزه به دلیل اطلاعات بسیار زیاد در گوشی موبایل نقش حسگرهای امنیتی در گوشی بسیار حائز اهمیت است. ممکن است گوشی هوشمند شما از چند حسگر پشتیبانی کند. به طور مثال حسگر اثر انگشت و حسگر تشخیص چهره داشته باشد و کاربر تعیین کند از کدام روش برای باز کردن قفل گوشی استفاده نماید. علاوه بر حسگرهای امنیتی در موبایل، برنامه هایی برای محافظت گوشی وجود دارد. یکی از این محصولات که امنیت هوشمند را فراهم می‌کند و برای موبایل‌های اندرویدی قابل اجرا می‌باشد ESET Mobile Security است که برخلاف نسخه‌ی آنتی ویروس، فقط حفاظت‌های ضد بد افزاری برای آن در نظر گرفته نشده و قابلیت‌های بیشتری مانند مراقبت از سخت افزار و نرم افزار موبایل، محافظت از اطلاعات و تمام فرآیندهای موبایل، افزایش عمر باتری، رمز گذاری روی برنامه ها و بازی ها، مسدود کردن تماس های ورودی و خروجی ناخواسته، ضد سرقت، فیلتر کردن پیام‌ها و امکانات دیگری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.