در آینده‌ای نه چندان دور، هرکسی به دنبال داشتن یک زندگی دلخواه در فضای مجازی خواهد بود. زندگی دلخواهی که تنها نمونه‌های آن را فقط در فیلم‌های تخیلی دیده‌اید. این زندگی غیرقابل تصور، با به وجود آمدن متاورس دیگر تنها یک اصطلاح علمی و تخیلی نخواهد بود و تکنولوژی به قدری پیشرفت می‌کند که سال‌ها بعد، سبک زندگی افراد به طرز عجیبی تغییر پیدا خواهد کرد. اینترنت، فناوری رایانش ابری، گوشی‌های موبایل  و… تنها بخشی از این تغییرات هستند که در ابتدا همه را غافلگیر کرده بودند. حال با به وجود آمدن مفهوم جدید جهان دیجیتال اتفاق بزرگ دیگری در راه است که می‌تواند زندگی افراد را دچار تغییر و تحول بسیار زیادی کند. اگر شما هم می‌خواهید با این واژه و اهمیت آن آشنا شوید و از ورود غول‌های فناوری به این جهان آشنا شوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

آشنایی با متاورس

دروازه دیجیتال اینده

یکی از جذابیت‌های فیلم‌های علمی و تخیلی، فناوری‌های جالب و عجیب و غریب آن است. این فناوری‌ها اکثرا بر پایه کامپیوتر هستند و باعث می‌شوند تا کارها با دقت و سرعت بیشتری نسبت به حالت معمولی انجام شوند. اگرچه این فناوری‌ها در حال حاضر دور از ذهن به نظر می‌رسند، اما در آینده‌ای نه چندان دور تمام این صحنه‌ها به واقعیت خواهند پیوست، به طوری که زندگی بدون آنها امکان‌پذیر نخواهد بود. تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و جهان بیش از تصور ما در حال تغییر است و ما باید با این تغییرات هم‌سو شویم. به عنوان مثال در ابتدای آمدن بیت کوین، کمتر کسی تصور می‌کرد که این ارز دیجیتال می‌تواند به جایی برسد که تمامی دولت‌ها با آن مقابله کنند.

اما بزرگان دنیای فناوری از جمله زاکربرگ سعی کرده‌اند تا با رنگ بخشیدن به تصورات و خیالات بشر، دنیا را کاملا تغییر دهند. به طوری که دیگر مفاهیمی مانند زمان و مکان معنای اصلی خودشان را از دست می‌دهند. حال مارک زاکربرگ مالک شرکت بزرگ فیسبوک از تابستان اعلام کرد که به دنبال یک تجربه جدید در دنیای مجازی است که به عنوان متاورس از آن یاد می‌کند. به صورت کلی این واژه به مفهوم جهان دیجیتال است. جهانی که بتوانید در آن هر چیزی که تصور می‌کنید برای شما موجود شود؛ بنابراین روزی می‌رسد که تمام حواس پنج‌گانه شما فراتر از وظیفه خودشان عمل می‌کنند. در واقع ما در این جهان جدید در یک محیط سه بعدی قرار داریم که تمام عناصر دیجیتال با دنیای فیزیکی ترکیب خواهند شد. در این جهان جدید، فناوری‌ها به صورت یک واقعیت توسعه ‌یافته و یا همان XR (extended Reality) هستند. بنابراین دروازه دیجیتال آینده به یک اقتصاد غول پیکر تبدیل می‌شود که ارزش آن چندین برابر ارزش کل اقتصاد جهانی خواهد بود.

 

آشنایی با دنیای دیجیتال و زندگی در آن

آشنایی با دنیای دیجیتال و زندگی در آن

اگر شما هم جزو کسانی هستید که فکر می‌کنید عصر دیجیتال یعنی همین زندگی روزمره، باید بگوییم که سخت در اشتباهید. در واقع حضور چند ساعته در صفحات مجازی و یا خرید اینترنتی تمام دنیای جهان دیجیتال نیست. به عبارت ساده‌تر شما هنوز وارد دنیای دیجیتال نشده‌اید. در واقع متاورس چیزی فراتر از تصور شما است. این دنیای جدید، فقط یک برنامه هوشمند یا پلتفرم نیست. بلکه مجموعه‌ای از تکنولوژی‌ها و گجت‌های هوشمند است. به طوری که می‌توانید بدون توجه به قوانین دنیای واقعی و بدون در نظر گرفتن بعد زمان و مکان، دنیای مورد دلخواه خودتان را بسازید و از زندگی کردن در آن لذت ببرید.

دنیای دیجیتال، دنیایی است که با استفاده از تکنولوژی، آن را به واقعیت نزدیک می‌کنید. همچنین در این دنیای جدید می‌توانید به هر چیز مورد دلخواه خود دست پیدا کنید و یا مفاهیم تغییرناپذیر را برای خودتان تغییر دهید. امکانات در این دنیا بی‌نهایت و پایان‌ناپذیر هستند. جهان دیجیتال این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید هر کار مورد دلخواه خود را در آن انجام دهید. همچنین می‌توانید هر چیز مورد دلخواه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این قولی است که مفهوم جدید دنیای دیجیتال برای شما به ارمغان آورده است. مفهوم جدید متاورس کسب‌و‌کارهای جدیدی با بستری متفاوت ایجاد می‌کند که می‌تواند دنیای کسب‌و‌کار را متحول کند.

 

بخش‌های مختلف متاورس

زبان های برنامه‌نویسی اچی تی ام ال، اسمبلی که استاندارد زبان برنامه‌نویسی

برای آشنایی با metaverse ابتدا بهتر است تا با بخش‌های مختلف این دنیای هیجان‌انگیز آشنا شوید. بخش‌های بنیادین MetaVerse از اینترنت، استانداردهای زبان برنامه‌نویسی باز، سخت‌افزار، برخی پلتفرم‌های خاص برای انجام معاملات و استانداردهای باز رسانه‌ای تشکیل شده است. در این مفهوم از دنیای دیجیتال، از شبکه اینترنتی استفاده می‌شود که هیچ وابستگی خاصی به نهاد یا سازمان دولتی ندارد. در نتیجه تمامی کارها بدون داشتن مجوز از هر نهادی قابل اجرا است.

همچنین برای ارتباط با این دنیای جدید نیاز به برخی سخت‌افزارهای خاص مانند عینک‌های هوشمند، هپتیک‌ها، اومنی تردمیل‌ها و… است. علاوه بر این برای انجام معاملات و خرید و فروش در جهان دیجیتال نیاز به بیت کوین، اسمارت چین، بایننس، تتا، فلو و سایر پلتفرم‌های هوشمند است. برخی زبان‌های برنامه‌نویسی خاص مانند جاوا اسکریپت، اچی تی ام ال، اسمبلی و… از جمله استانداردهای زبان برنامه نویسی متاورس هستند، که در این مفهوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ترکیب برخی رسانه‌ها مانند صدا، متن، تصویر، ویدیو و… و همچنین برخی فناوری‌ها مانند فناوری USD استودیو پیکسار و فناوری MDL مربوط به NVIDIA در جهان دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

رابطه متاورس با ارز دیجیتال

آشنایی metaverse

اساس و پایه هر دنیایی، مسئله اقتصادی است. به این دلیل که باید امکان خرید و فروش و مبادله در آن وجود داشته باشد. حال که این دنیای دیجیتال یک دنیای مجازی و غیر واقعی است، بنابراین بهترین انتخاب برای خرید و فروش در این دنیای مجازی، استفاده از ارزهای دیجیتال است. بنابراین در آینده‌ای نه چندان دور، جهان دیجیتال وابسته به ارزهای دیجیتال خواهد بود که همانند دنیای واقعی امکان خرید و فروش را برای شما و کاربران دنیای دیجیتال فراهم می‌آورد. این در حالی است که تا قبل از آن یکی از سوال‌های اساسی این بود که چگونه می‌توان از این ارزهای دیجیتال استفاده کرد. حال با به وجود آمدن دنیای متاورس این چالش به گونه‌ای برطرف خواهد شد.

 

آینده متاورس در دنیای فیلم و سریال‌ها

آینده متاورس در دنیای فیلم و سریال‌ها

اگرچه تا تحقق برنامه زاکربرگ و نسل بعدی اینترنت زمان بسیار زیادی باقی مانده است و حتی ممکن است دیدن این جهان جدید به عمر ما نرسد، اما می‌توان بخش‌هایی از این آینده را در فیلم‌ها و سریال‌ها به تماشا نشست. از جمله فیلم‌هایی که بخشی از جنبه‌های دنیای دیجیتال را به تصویر کشیده‌اند، فیلم “بازیکن شماره 1 آمده” به کارگردانی استیون اسپیلبرگ است. در واقع اگر می‌خواهید با مفاهیم جهان دیجیتال بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که دیدن این فیلم علمی و تخیلی را از دست ندهید. اگرچه در این فیلم، دنیا تحت کنترل یک نفر است، اما در متاورس واقعی، دنیایی کاملا غیرمتمرکز خواهید داشت. به طوری که هیچ فرد و یا شرکتی کنترل آن را در دست ندارد و هر شخص به طور مستقل فعالیت دارد. با این حال دیدن این فیلم برای آشنایی با این مفهوم و تجربه در واقعیت مجازی یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب است. اگر به دیدن چنین فیلم‌های علمی و تخیلی علاقه دارید، برخی از فیلم‌ها مانند آواتار (2009)، مرد آهنی (2008)، سریال آینه سیاه، ماتریکس(1992)، گزارش اقلیت(2002)، انیمیشن رالف خرابکار از جمله مواردی هستند که دنیای جدید دیجیتال را به خوبی به تصویر کشیده‌اند.

 

اهمیت متاورس برای چیست؟

چشم‌انداز آینده جهان دیجیتال

چشم‌انداز آینده جهان دیجیتال بسیار خوش نقشه است. به طوری که اگر این جهان نتواند به تصور خود برسد، اما می‌تواند رابطه ما را با دنیای دیجیتال دچار تغییر و تحول کند. به طوری که بعد از مدتی می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای فعالان این حوزه از جمله گیمرها و هنرمندان به ارمغان بیاورد. دنیای متاورس می‌تواند محلی برای سرگرمی، تجارت، کار، بازی و… برای همه باشد. در واقع این دنیای جدید، یک صنعت چندین دلاری است که در آینده می‌تواند با استفاده از تکنولوژی‌های جدیدی مانند بلاک چین جایگزین مناسبی برای اینترنت باشد. همین ویژگی باعث شده است تا جهان دیجیتال اهمیت بسیار زیادی پیدا کند.

 

ورود غول‌های فناوری به متاورس

آشنایی با دنیای دیجیتال و زندگی در آن

در انتهای ماه ژوئن 2021 مارک زاکربرگ به تمام کارکنان خود در فیسبوک اعلام کرد تا تمام تلاش خود را برای تحقق عصر جدید دیجیتال به کار بگیرند. سایر شرکت‌های غول پیکر دنیای مجازی از جمله مایکروسافت، گوگل، سامسونگ، سونی و… برای تحقق بخشیدن به آینده واقعیت تجربی از فیسبوک پیروی کردند و به آن ملحق شدند. همچنین گیمینگ‌ها به عنوان پیشگامان این عصر، از بسیاری از جنبه‌ها از این جهان دیجیتال جلوتر هستند. به طوری که در حال حاضر بسیاری از گیمرها می‌توانند درون بازی خود یک کالایی را خرید و فروش کنند؛ بنابراین بازی‌های جدید، همانند بازی‌های سنتی دیگر قابل اجرا نیستند.

 

سخن نهایی

ما در این مقاله در رابطه با متاورس و یا جهان دیجیتال صحبت کردیم. اگرچه آینده این دنیای جدید کاملا نامعلوم است، اما پیشرفت برخی فناوری‌ها، توسعه بلاکچین‌ها و رمزارزهای دیجیتال در شکل‌گیری این دنیای جدید نقش بسیار مهمی را بازی می‌کنند. آیا به نظر شما رسیدن به چنین دنیایی امکان‌پذیر است و یا دنیای جدید باعث بهبود کیفیت زندگی بشر می‌شود؟