رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید شاید یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کاربران این نوع از گوشی‌ها می‌باشد. در دنیای رشد و گسترش تکنولوژی که سرعت بسیار بالایی نیز دارد، بسیاری از کاربران و مصرف کنندگان گوشی‌های اندروید تمایل دارند که از بهترین نسخه هر اپلیکیشن و تصویر را بر روی گوشی خود داشته باشند.

به همین علت هر چقدر حافظه گوشی‌های اندروید ظرفیت بالایی داشته باشند، باز هم برخی از کاربران با مشکل پر شدن حافظه موبایل اندروید روبه‌رو می‌شوند. حتی در برخی از مواقع کاربران می‌گویند که حافظه گوشی بدون هیچ گونه دلیلی پر شده، درصورتی که ما دیتای سنگینی بر روی گوشی قرار نداده‌ایم. در این مقاله از ایسل سعی کرده‌ایم راهکارهای رفع این مشکل را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

آشنایی با نحوه مطلع شدن از وضعیت حافظه گوشی

 

نحوه رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید

 

پیش از اینکه درباره خالی کردن بخش‌هایی از حافظه اقدام به طی کردن برخی از مراحل کنید، بهتر است درباره مواردی که در گوشی شما وجود داشته و باعث پر شدن حافظه آن شده‌اند، مطلع شوید.

زمانی که با نحوه بررسی وضعیت حافظه گوشی اندروید آشنا شوید، می‌توانید فایل‌های ضروری را در کنار فایل‌های غیرضروری در یک صفحه پیش روی خودتان داشته باشید و به راحتی اقدام به حذف مواردی کنید که مورد نیازتان نیست.

مراحلی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، ممکن است در برخی از گوشی‌ها تفاوت داشته باشد. اما به طور کلی لازم است مراحل پایین را طی کنید تا بتوانید وضعیت کلی حافظه گوشی را مورد بررسی قرار دهید.

 1. Settings
 2. Device care
 3. Storage

اگر این ۳ مرحله را طی کنید، می‌توانید یک دید کلی نسبت به حافظه گوشی اندروید خود پیدا کنید. برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید بهتر است حتما در مرحله اول به این بخش سر بزنید.

زمانی که مراحل بالا را انجام دادید، صفحه‌ای روبه‌روی شما باز می‌شود که در آن، اطلاعات جامع حافظه گوشی شما بر روی یک نمودار مشخص شده است. این نمودار یا به شکل دایره و یا مانند مستطیل طولانی است و به شما این امکان را می‌دهد که موارد موجود در حافظه گوشی را ببینید.

در این قسمت هر بخش و دیتای موجود در گوشی، رنگ مخصوص خودش را دارد. می‌توانید با انتخاب هر کدام از آن‌ها، زیرمجموعه و داده‌های دقیق را مشاهده کنید. به طور مثال اگر بخش عکس‌ها و ویدئو‌هایی که در گوشی دارید حجم بالایی داشته باشد، بخش زیادی از نمودار موجود بر روی صفحه نیز همان رنگی می‌شود.

 

 

۵ راهکار طلایی برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید

 

همانطور که می‌دانید، برخی از راهکارهای کلیدی وجود دارند که با به کارگیری آن‌ها، می‌توانید از شر اخطار پر شدن حافظه موبایل اندروید، خلاص شوید. ۵ راهکار کلیدی که در ادامه بررسی می‌کنیم، فضاهایی در حافظه داخلی ایجاد می‌کنند که در رفع مشکل پر شدن حافظه بسیار موثر هستند.

 

 

به کارگیری فضای ذخیره سازی آنلاین

 

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید در فضای انلاین

 

اگر نگران گم شدن اطلاعات و دیتاهای مهم خود می‌باشید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما داده‌های خودتان را در فضای ذخیره‌سازی آنلاین ذخیره کنید. در این شرایط یک فضای امن و مورد اطمینان برای دیتاهای خود مهیا کرده‌اید.

برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید، ، برخی از اپلیکیشن‌های کاربردی ساخته شده‌اند. برنامه‌هایی که در ادامه نام می‌بریم، به عنوان نوعی فضای ذخیره‌سازی مطمئن شناخته می‌شوند.

 1. Dropbox
 2. One Drive
 3. Google Drive
 4. Google photos
 5. MEGA

این برنامه‌ها که در اینجا به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانند اطلاعات مختلف شما مانند عکس‌های باکیفیت و یا فایل‌های اسناد را در خود ذخیره کنند. یکی دیگر از فضاهای ذخیره سازی که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، کامپیوتر است. اگر حساسیت اطلاعات شما بالا بوده و در هر لحظه به آن‌ها نیاز ندارید، بهترین گزینه ذخیره‌سازی آن‌ها در کامپیوتر می‌باشد.

 

 

پیدا کردن سنگین‌ترین فایل‌ها به کمک خود گوشی

 

یکی دیگر از راهکارهایی که برای رفع مشکل پر شدن حافظه داخلی گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شناسایی فایل‌های سنگین و سپس پاک کردن آن‌ها است‌. برای این کار می‌توانید از خود ابزار ذخیره‌سازی داخلی گوشی اندروید استفاده کنید.

از طرفی ممکن است همچنان با مشکل وجود دیتاهای غیر ضروری و برنامه‌های نصب شده بدون استفاده در کنار فایل تکراری، روبه‌رو باشید. در این شرایط برخی از اپلیکیشن‌ها به کمک شما آمده و در شناسایی و پاک‌سازی این فایل‌ها به شما کمک می‌کنند.

 • SD Maid
 • Google’s File Manager

این ۲ برنامه، به عنوان اپ‌های ثالث ساخته شده‌اند تا در روند حذف فایل‌های غیر ضروری به کار گرفته شوند.

 

 

تقویت حافظه داخلی  SDکارت

 

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید با تقویت حافظه

 

 

یکی دیگر از راهکار‌های بسیار کاربردی برای افزایش فضای داخلی گوشی، به کارگیری این نوع از کارت‌های ذخیره‌سازی است. SD کارت یکی از کارت‌هایی است در گذشته به عنوان فضایی برای ذخیره‌سازی خارجی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما گوشی‌های نسل جدید از این کارت برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید بدون دلیل، استفاده می‌کنند. این کارت حافظه قابلیت این را دارد که با توجه به نیاز کاربر، به حافظه داخلی و یا خارجی تبدیل شود.

مراحل تبدیل این کارت به حافظه خارجی، به شرح زیر است.

 • ابتدا وارد تنظیمات شوید
 • Storage and USB را انتخاب نمایید
 • Tap the name of the card را انتخاب کنید

برای تبدیل این کارت به حافظه داخلی نیز تنها کافی است که مراحل زیر را انجام دهید:

 • باید در مرحله اول کارت SD را وارد نمایید
 • در مرحله دوم روی Setup ضربه بزنید
 • در مرحله سوم Use as internal storage را اجرا کنید
 • در مرحله چهارم کارت حافظه مورد نظر فرمت می‌شود
 • حال باید Move now یا Move later تایید کنید

 

 

حذف حافظه پنهان برنامه‌های پرکاربرد

 

حذف حافظه پنهان برخی از برنامه‌هایی که ورودی و خروجی بسیار زیادی دارند، می‌تواند مشکل پر شدن سریع حافظه گوشی اندروید را حل کند. حذف این حافظه پنهان در بسیاری از مواقع راهگشا بوده و مشکل کاربران را حل کرده است.

اگر با حافظه پنهان گوشی اندروید آشنایی ندارید، بهتر است به این مثال توجه کنید. شاید با این مسئله مواجه شده باشید که حجم یک اپلیکیشن پس از مدتی استفاده، چند برابر شده باشد.

علت این اتفاق این است که برنامه، داده‌ها و اطلاعاتی که به گوشی وارد و یا از گوشی خارج می‌شود را، در حافظه پنهان خود ذخیره کرده است. این موضوع باعث می‌شود که حافظه گوشی سریع‌تر پر شود.

برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید از طریق حذف حافظه پنهان، کافی است مراحل زیر را طی کنید.

 • در ابتدا وارد تنظیمات گوشی شوید
 • گزینه Apps & notification را باز کنید
 • در مرحله سوم All Apps را گسترش دهید

در این مرحله باید به دنبال اپلیکیشن‌هایی باشید که برای تبادل اطلاعات و فایل، از آن‌ها استفاده می‌کنید. برنامه‌هایی مانند واتساپ و یا تلگرام از آن دست اپلیکیشن‌هایی هستند که در اکثر مواقع حافظه پنهان زیادی دارند.

 • در مرحله پنجم باید گزینه Storage را انتخاب نمایید
 • در آخر برای حذف حافظه پنهان در هر برنامه، باید گزینه Clear Cache را تایید کنید

تنها نکته‌ای که پیش از حذف حافظه داخلی باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که از اطلاعات مهم اپلیکیشن‌ها، پشتیبانی گرفته شده باشد.

حافظه پنهان گوشی اندروید چیست و راه‌های بیشتر برای مدیریت آن

 

 

استفاده از امکان بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه

 

برخی از مواقع حتی پس از اینکه هر کدام از راه‌های بالا را امتحان کرده‌اید نیز، با خطای پر شدن حافظه داخلی مواجه می‌شوید. در این شرایط، برای اینکه از دست این اخطار آزار دهنده راحت شوید، بهتر است گوشی خودتان را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

 

 

حل مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید بدون دلیل

 

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید بدون دلیل

 

در این بخش منظور از پر شدن بدون دلیل حافظه موبایل اندروید این است که برخی اوقات کاربر فعالیت‌هایی را در برنامه‌های مختلف انجام می‌دهد که این کارها بدون اطلاع خود کاربر، باعث پر شدن حافظه گوشی می‌شوند. در ادامه چند فعالیت مهم که باعث پر شدن حجم زیادی از گوشی می‌شوند را بررسی می‌کنیم. از جمله:

 • حذف نکردن فایل‌های پوشه دانلودها
 • دانلود نقشه‌های آفلاین گوگل مپس
 • پاک نکردن حافظه مرورگر گوشی

حذف نکردن فایل‌های پوشه دانلودها

 

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در گوشی‌های اندروید باعث پر شدن حافظه آن می‌شود، پوشه دانلودها است. این بخش شامل فایل‌هایی می‌شود که با ورود شما به هر سایت دانلود شده و یا انواع اپلیکیشن‌های مختلف، آن‌ها را دانلود کرده‌اند.

توجه داشته باشید که برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید ،هر چند وقت یک بار این بخش از گوشی اندروید را چک کرده و آن را پاک‌سازی کنید.

 

دانلود نقشه‌های آفلاین گوگل مپس

 

یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌هایی که در گوشی‌های اندروید وجود داشته و باعث پر شدن بی‌دلیل حافظه گوشی می‌شود، قسمت ذخیره دانلود نقشه‌های آفلاین است. در نظر داشته باشید که این نقشه‌ها معمولا حجم زیادی از حافظه گوشی را پر می‌کنند.

بسیاری از مواقع اقدام به دانلود نقشه‌های آفلاین گوگل مپس می‌کنید تا در زمانی که به شبکه اینترنت دسترسی ندارید، از آن‌ها استفاده کنید. اگر تعداد زیادی از این نقشه‌ها را بر روی گوگل مپس خودتان دانلود کرده و از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن‌ها را حذف نمایید. برای انجام این کار کافی است مراحل پایین را انجام دهید:

 • وارد اپلیکیشن گوگل مپس شوید.
 • تصویر پروفایل خودتان را لمس نمایید.
 • گزینه آفلاین مپس را باز کرده و با ۳ نقطه‌ای که کنار هر نقشه هست، آن‌ها را حذف کنید.

 

 

پاک نکردن حافظه مرورگر گوشی

 

داده‌هایی که در حافظه مرورگر گوشی ذخیره شده‌اند، یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی هستند که باعث پر شدن سریع حافظه گوشی اندروید می‌شوند. زمانی که در گوشی موبایل خود با اخطار پر شدن حافظه مواجه می‌شوید، بهتر است حتما سری به حافظه مرورگر بزنید تا از خالی بودن آن مطمئن شوید.

بخشی از علت پر شدن حافظه داخلی گوشی اندروید، به وجود داده‌‌های سایت‌های مختلف در حافظه مرورگر گوشی مربوط می‌شود. هر موقع که کاربر وارد یک سایت می‌شود، گوشی سعی می‌کند بخشی از آن سایت مورد نظر را در حافظه مخصوص مرورگر ذخیره کند تا در مراجعه بعدی، عملکرد بهتری را ارائه دهد.

همین موضوع باعث می‌شود که حافظه گوشی بدون دلیل پر شود. اگر به دنبال حذف این اطلاعات اضافی هستید، کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 • در مرحله اول وارد بخش تنظیمات گوشی شوید
 • برای مرحله دوم Site setting را انتخاب نمایید
 • در مرحله سوم روی Storage کلیک کنید
 • برای مرحله چهارم کافی است روی Clear site settings ضربه بزنید

 

 

 جمع‌بندی

 

رفع مشکل پرشدن حافظه گوشی اندروید امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. اهمیت این موضوع از آنجایی شروع می‌شود که در دنیای امروز، اطلاعات و دیتاهای موجود بر روی گوشی افراد، ارتباط مستقیمی با شغل، تحصیل و روابط آن‌ها دارد.راز طرفی گوشی‌هایی که حافظه ذخیره‌سازی بیشتری دارند، معمولا قیمت بالاتری نیز دارند. اهمیت حافظه از نوع قیمت گذاری برندهای مختلف نیز مشخص می‌شود. حتی در مواردی گوشی‌هایی که از یک خانواده بوده اما حافظه آن‌ها متفاوت است، اختلاف قیمت دارند. از آنجایی که قیمت این گوشی‌ها افزایش زیادی در چند سال اخیر داشته و بسیاری از افراد قدرت خرید گوشی با حافظه بالا را ندارند، بهتر است ۵ ترفندی که در این مطلب مورد بررسی قرار دادیم را مطالعه کنید تا به جای صرف هزینه‌های زیاد، آن‌ها را بکار ببرید.