در مفهومی کلی لگ گوشی موبایل به افت سرعت نمایش فریم‌ها گفته می‌شود. این تاخیر می‌تواند به دلایل مختلفی رخ بدهد؛ از مشکلات اینترنتی گرفته تا مشکلات مربوط به سخت‌افزار گوشی. لگ ممکن است در قالب کند شدن گوشی و یا تاخیر در نشان‌ دادن تصویر نمایان شود. در ادامه قصد داریم هر آنچه که نیاز است در مورد هنگ و لگ گوشی موبایل بدانید، برای شما مخاطبان عزیز شرح دهیم.

 

دلایل هنگ گوشی

پر شدن حافظه رم

فرقی نمی‌کند که دارای یک گوشی آیفون باشید یا اندروید؛ دلایل مختلفی می‌توانند باعث شوند که تلفن همراه شما هنگ کرده، سرعت عملکرد آن کاهش یابد و یا لگ و تاخیرهایی در آن ایجاد شود. نصب برنامه‌های مختلف، پر شدن حافظه گوشی، اجرای بازی‌ها و برنامه‌های سنگین، پر شدن حافظه رم، نصب برنامه‌های مخرب و بسیاری از دلایل دیگر می‌توانند منجر به هنگ تلفن همراه شما شوند. اکنون ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چگونه می‌توان مشکلات مربوط به کندی گوشی را برطرف کرد. در ادامه برخی از راه‌حل‌های پیشنهادی را برای شما کاربران عزیز ذکر خواهیم کرد.

 

خرید گوشی‌های بالارده در صورت دارا بودن بودجه کافی

گوشی پرچمدار شیائومی

گوشی های میان‌رده و پایین‌رده دارای سخت‌افزار ضعیف‌تری نسبت به گوشی های بالارده هستند و به همین دلیل نیز قیمت پایین‌تری دارند. بنابراین این گوشی‌ها با توجه به قدرت سخت‌افزاری پایین‌تر خود بیشتر از گوشی‌های رده بالا ممکن است با مشکل کندی و هنگ مواجه شوند. به همین علت خرید یک گوشی با سخت‌افزار قدرتمند می‌تواند تا حد زیادی خیالتان را از بابت درگیری با مشکلات لگ گوشی و هنگ آن راحت کند. توجه داشته باشید که خرید یک تلفن همراه بالارده نیاز به بودجه زیادی دارد و اگر موضوع مالی برای شما محدودکننده نیست، حتما سعی کنید قدرتمندترین گوشی درون بازار را خریداری کنید.

 

نگذارید حافظه رم گوشی پر شود

پر شدن حافظه رم گوشی

پرشدن حافظه رم می‌تواند یکی دیگر از دلایل هنگ و لگ گوشی باشد. بسیاری از کارشناسان حوزه تکنولوژی معتقدند که پرشدن رم مهم‌ترین دلیل کندی دستگاه‌ها محسوب می‌شود. هرچقدر رم دارای ظرفیت بیشتری باشد، تلفن همراه می‌تواند تعداد وظایف بیشتری را به شکل همزمان تجزیه و تحلیل کند و با مشکل لگ گوشی مواجه نشود. بنابراین پیوسته توجه داشته باشید که رم گوشی شما پر نشود.

 

مانع از پرشدن حافظه داخلی گوشی خود شوید

پر شدن حافظه داخلی گوشی

پرشدن حافظه داخلی می‌تواند تا حد زیادی باعث مشکل lag در موبایل شود. درواقع با پرشدن حافظه داخلی، تلفن همراهتان تحت فشار قرار می‌گیرد و نمی‌تواند اطلاعات مختلف را تجزیه‌وتحلیل کند. بنابراین حتما حافظه داخلی گوشی خود را از نصب برنامه‌ها و داده‌های غیرضروری پاک کنید.

 

برنامه‌های مخرب را پاک کنید

برنامه های مخرب گوشی

برخی از برنامه‌های خاص ممکن است از حجم زیادی از منابع تلفن همراه استفاده کنند و باعث لگ گوشی شوند. تا حد امکان سعی کنید از نصب برنامه‌های ناشناخته در تلفن همراه خود بپرهیزید. برنامه‌های مخرب می‌توانند در کنار مشکلات کندی، باعث آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر به گوشی شما شوند.

 

می‌توانید از برنامه‌های ضد لگ گوشی استفاده کنید

برنامه ضد لگ گوشی

استفاده از یک برنامه ضد لگ خوب می‌تواند به شما جهت اجرای برنامه و بازی‌های سنگین کمک زیادی کند. درواقع این برنامه‌ها حافظه را پاک کرده و منابع بیشتری را جهت اجرای برنامه‌های مختلف آزاد می‌کنند. توجه داشته باشید که برنامه‌های زیادی با عنوان ضد لگ توسعه یافته‌اند که تنها تعداد مشخصی از آن‌ها سودمند هستند و می‌توانند کمک خوبی برای حل مشکل هنگ تلفن همراهتان باشند. برخی از این برنامه‌ها نه‌ تنها نمی‌توانند این مشکل را برطرف کنند، بلکه باعث تشدید آن می‌شوند.

 

بازگشت به حالت کارخانه

برگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه

بازگشت به حالت کارخانه یا ریست فکتوری می‌تواند یکی از راه‌‌های موثر در جهت حل مشکل کندی گوشی باشد. با این کار تمام اطلاعات ذخیره شده در تلفن همراه خود را از دست داده و گوشی دقیقا به مانند روز نخستش می‌‌شود. بازگشت به حالت کارخانه باعث افزایش سرعت عملکرد گوشی می‌شود. توجه داشته باشید که این کار به معنای حل حتمی مشکل هنگ نیست؛ حتما پیش از ریست فکتوری، از داده‌ها و اطلاعات مهم تلفن همراه خود یک نسخه پشتیبان تهیه ‌کنید تا آن‌ها را از دست ندهید.

 

مانع از داغ شدن گوشی شوید

جلوگیری از داغ شدن گوشی

داغ‌شدن گوشی درواقع باعث مرگ تدریجی تلفن همراه می‌شود. این مشکل منجر به کندشدن و مشکلات مختلف در اجرای بازی‌ها و برنامه‌ها می‌شود. اجرای برنامه‌ها و بازی‌های سنگین می‌توانند باعث داغ‌شدن شوند. این مشکل در گوشی‌های میان‌رده رایج‌تر است. برای برطرف‌کردن این مشکل بهتر است که از اجرای طولانی مدت بازی‌ها و برنامه‌های سنگین بپرهیزید.

 

آپدیت سیستم‌ عامل

آپدیت کردن سیستم عامل

آپدیت سیستم‌عامل می‌تواند تا حدی باعث افزایش سرعت گوشی شود و باگ‌های مختلف را برطرف کند تا از لگ گوشی شما جلوگیری کند.

 

انتقال تصاویر و فیلم‌ها به کامپیوتر

انتقال اطلاعات به کامپیوتر

تصاویر و فیلم‌ها بخش زیادی از حافظه داخلی تلفن همراه شما را اشغال می‌کنند و می‌توانند سرعت تجزیه‌وتحلیل آن را کاهش دهند. بنابراین با انتقال آن‌ها به کامپیوتر می‌توانید این مشکل را کاملا برطرف کنید.

 

لگ اینترنتی چیست؟

لگ اینترنتی

اگر از طرفداران بازی‌های آنلاین باشید، به‌احتمال‌زیاد بارها نام لگ را شنیده‌اید. این موضوع درواقع کابوس بسیاری از گیمرها (به‌خصوص در ایران) محسوب می‌شود. کاربران معمولی اینترنت ممکن است درک زیادی از مفهوم تاخیر نداشته باشند؛ ولی کاربرانی که در طول روز استفاده حرفه‌ای‌تری از اینترنت دارند، مانند گیمر‌ها و اشخاصی که پیوسته در حال ارسال و دریافت اطلاعات هستند، باید مفهوم لگ را به خوبی بشناسند. بگذارید این مشکل را در بازی‌ها برای شما شرح دهیم؛ در بازی‌ها اطلاعات باید با نرخ مناسبی جابه‌جا شوند تا بازی به روان‌ترین صورت ممکن اجرا شود. گاهی اوقات در این میان نرخ جابه‌جایی اطلاعات به شکل ناگهانی دچار کاهش چشم‌گیری می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلیل افزایش حجم اطلاعات و یا مشکلات ارتباط اینترنتی ایجاد شود.

البته بیشتر اوقات پیش می‌آید که سرورهای یک بازی دچار مشکل شده و این مشکلات باعث ایجاد لگ برای کاربران شود. درواقع لگ می‌تواند نتیجه مشکلات ایجاد شده میان اینترنت و سرورهای بازی‌ باشد.‌ هرچقدر فاصله از مبدا اتصال اینترنت شما تا سرورهای بازی مدنظرتان بیشتر باشد، بیشتر با مشکلات لگ مواجه می‌شوید. جهت نشان‌‌دادن سرعت اتصال شما به سرورهای بازی، از واحدی به اسم پینگ استفاده می‌شود. مشکلات مربوط به پینگ و لگ گوشی می‌تواند طعم واقعی بازی‌های آنلاین را برای کاربران بسیار تلخ کند. به طور مثال اگر یک گیمر بازی‌های شوتر با مشکل لگ مواجه شود، تیرهایش تاثیری روی بازیکنان دیگر ندارد و به‌راحتی مورد هدف آنان قرار می‌گیرد. بنابراین لگ مربوط به اینترنت هیچ ارتباطی با سخت‌افزار گوشی ندارد؛ ممکن است شما دارای یک گوشی بالارده باشید، اما هنگام بازی به دلیل اینترنت بد و یا فاصله زیاد از سرورها با مشکل لگ روبه‌رو شوید.

 

جهت حل مشکلات مربوط به لگ گوشی اینترنتی می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  • سعی کنید پهنای باند و سرعت بیشتری را برای خود فراهم کنید
  • سرورهایی را در بازی انتخاب کنید که پینگ پایین‌تری را برای شما به ارمغان می‌آورند
  • حتما SNR و کیفیت اینترنت خود را از بخش تنظیمات مودم بررسی کنید.
  • از سیم LAN جهت برخورداری از اینترنت باثبات‌تر استفاده کنید
  • خاموش و روشن‌کردن مودم

 

جمع‌بندی

کندی و لگ گوشی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. طی این مطلب ضمن ذکر برخی از دلایل اصلی ایجاد این مشکل، راه‌حل‌هایی را نیز جهت برطرف‌کردن آن ارائه دادیم. در پایان نیز ضمن تعریف لگ اینترنتی، اشاره کردیم که این موضوع هیچ ارتباطی با سخت‌افزار تلفن همراه شما ندارد و مربوطه به مشکلات اینترنتی می‌شود.