یکی از مواردی که در هنگام خرید گوشی آیفون باید به آن توجه داشته باشید، پارت نامبر آیفون است. وجود پارت نامبرهای مختلف نشان دهنده کشور عرضه کننده دستگاه است که می‌تواند در زمینه سازگاری با اپراتور آن کشور ارتباط زیادی داشته باشد. وجود پارت نامبرهای مختلف به نوعی می‌تواند ارزش معامله محصولات آیفون را تحت تاثیر خود قرار دهد. پارت نامبر آیفون یک کد مخصوص است که بر روی تمام محصولات تولید شده شرکت اپل وجود دارد. افراد با مشاهده و بررسی پارت نامبر محصولات اپل می‌توانند در مورد بازار مقصد فروش دستگاه، اطلاعات بیشتری کسب کنند. در این مقاله قصد بررسی پارت نامبر محصولات اپل و بررسی تفاوت‌های آن را داریم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید.

 

پارت نامبر چیست؟

تفاوت پارت نامبر های مختلف گوشی آیفون

بر روی تمام محصولات تولید شده شرکت اپل یک کد مخصوص وجود دارد که به آن پارت نامبر می‌گویند. این کد می‌تواند تعیین کننده کشور دریافت کننده محصولات این کمپانی باشد. پارت نامبر آیفون به شکل کلی بر روی قطعات و جعبه کالا درج می‌شود که اطلاعات بیشتری را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. افراد با مشاهده و بررسی این کد می‌توانند در مورد سال تولید محصول، شرکت تولید کننده و مراحل چگونگی تولید کالا اطلاعات خود را افزایش دهند. علاوه بر موارد گفته شده پارت نامبر آیفون برای تعمیرکاران بسیار کاربردی است، چرا که می‌توانند در صورت نیاز از آپدیت‌های نرم افزاری این شرکت برای رفع عیب‌های احتمالی دستگاه استفاده کنند.

در واقع تعمیرکاران زمانی که به دنبال تعمیر نرم افزاری آیفون هستند، با استفاده از پارت نامبر می‌توانند آپدیت‌های مخصوص دستگاه را به راحتی دریافت کنند. بیشترین کارایی پارت نامبر تعیین شده بر روی محصول، مرتبط با کشور عرضه کننده کالا است. در واقع به عنوان مثال محصولی که دارای پارت نامبر کشور آمریکا است یعنی محصول تولید شده برای فروش در بازار آمریکا آماده و عرضه شده است. می‌توان بیان کرد که تفاوت پارت نامبرهای مختلف گوشی آیفون از لحاظ طراحی و سخت‌ افزار گوشی باعث ایجاد تمایز در بین دستگاه‌های مختلف نمی‌شوند.

 

پارت نامبر محصولات آیفون به چه معناست؟

شماره درج شده بر روی محصولات آیفون از چند بخش مختلف تشکیل شده است که هر کدام معنای خاص خود را دارند. با بررسی پارت نامبر هر محصول که یک کد اختصاصی برای هر دستگاه است، می‌توانید به راحتی در مورد ویژگی‌های محصول اطلاعات بیشتری کسب کنید. این اطلاعات، بیشتر برای مراکز خدمات کاربردی است چرا که می‌توانند از روی پارت نامبر آیفون خدمات مختلفی را به کاربران ارائه کنند. در پارت نامبر محصولات اپل یک سری اطلاعات دیگر وجود دارد که ممکن است برای خریدار جذاب باشد. در این بخش به مهم‌ترین اطلاعات درج شده در پارت نامبر محصولات اپل اشاره خواهیم داشت:

 

حرف M

تفاوت پارت نامبر های ایفون

در تمام محصولات الکترونیکی اپل که حالت مصرفی دارند، اولین حرف قابل مشاهده حرف M است که در تمام محصولات اختصاصی این شرکت به چشم می‌خورد.

 

حرف W

تفاوت پارت نامبر های ایفون

شناسه FCC است که به عنوان یک شناسه منحصر به فرد شناخته شده و نشان دهنده این است که دستگاه سالم بوده و به صورت رجیستر شده قابل استفاده است. به عنوان نمونه، در دستگاه آیفون یک کد ACC-ID از نوع CG-E3309A به چشم می‌خورد که به معنای فعال بودن دستگاه است.

 

کد CN2

تفاوت part number iphone

این کد با توجه به پارامترهای قبلی نشان دهنده مشخصات فنی دستگاه است. به عنوان نمونه این کد می‌تواند مشخصات فنی دستگاه نظیر رنگ، مقدار حافظه و استانداردهای شبکه‌ پشتیبانی را نشان دهد.

 

کد LL

پارت نامبر محصولات اپل

این کد نشان می‌دهد که اپل محصول تولید شده را برای ورود به کدام کشور ساخته است. در واقع این کد به عنوان کد عرضه شده محصولات شرکت اپل بوده که می‌تواند با اهمیت باشد. به صورت قطعی می‌توان گفت که هیچ تفاوتی بین پارت نامبر آیفون از لحاظ کیفیت ساخت، خدمات و نرم افزار وجود ندارد و مشتریان با خیال راحت و متناسب با نیاز خود می‌توانند از پارت نامبرهای مختلف استفاده کنند.

 

تفاوت پارت نامبرهای آیفون

نکات پارت نامبر محصولات آیفون

پارت نامبرهای آیفون در چند مورد جزئی با یکدیگر تفاوت دارند که این تفاوت‌ها می‌تواند برای برخی از کاربران دارای اهمیت باشد. در نسخه‌های قبل از سال 2021، زمانی که اپل در محصولات خود از شارژر استفاده می‌کرد، نوع شارژر قرار گرفته شده در محصولات دارای تفاوت‌های جزئی با یکدیگر بودند. زبان دفترچه راهنما از دیگر مواردی است که به عنوان تفاوت در پارت نامبر محصولات اپل شناخته می‌شود. محصولاتی که دارای کیبورد هستند زبان ورودی آنها متفاوت است. به عنوان مثال محصولات تولید شده کشور سنگاپور، دارای زبان کیبورد سنگاپوری هستند.

شاید یکی از مهم‌ترین نکات پارت نامبر محصولات آیفون که باعث ایجاد تفاوت در محصولات می‌شود، تک سیم کارت و یا دو سیم کارت بودن محصول خریداری شده است. بسیاری از محصولات منتشر شده برای بازار آمریکا به صورت تک سیم کارت فیزیکی قابل خریداری هستند، چرا که سیستم مخابراتی این کشور به گونه‌ای است که افراد می‌توانند از سیم کارت دوم به صورت غیر فیزیکی استفاده کنند. وجود برخی از محدودیت‌های نرم افزاری نیز بسته به قوانین و سیاست‌های کشورهای مختلف در برخی از محصولات اپل مشاهده می‌شود.

 

شیوه تشخیص پارت نامبر آیفون

نکات پارت نامبر محصولات آیفون

شناخت مراحل تشخیص پارت نامبر محصولات اپل برای بسیاری از استفاده کنندگان دارای اهمیت است. جهت انجام این کار کافی است به بخش تنظیمات گوشی رفته و گزینه عمومی (General) را انتخاب کنید. سپس با انتخاب گزینه درباره تلفن (About) می‌توانید به بخش پارت نامبر برسید. در بخش مدل دستگاه (Model)، 1 الی 2 حرف آخر قبل از ممیز را مشاهده کنید. به عنوان مثال اگر دستگاه شما دارای پارت نامبر MG4F2LL/A است، 2 حرف قبل از ممیز کد LL درج شده است که نشان دهنده پارت نامبر کشور آمریکا است. هر کد اختصاصی بیان کننده یک کشور است که برای شناسایی دستگاه‌های تولید شده آن منطقه تعریف می‌شود. لیست مهم‌ترین پارت نامبرهای تولید شده محصولات اپل برای کشورهای مختلف به شرح زیر هستند:

  • LL: آمریکا
  • LZ: شیلی، پاراگوئه و اروگوئه
  • MG: مجارستان
  • RS: روسیه
  • TA: تایوان
  • HN : هند
  • ZA/A : سنگاپور
  • CH: چین

 

کدام پارت نامبر مناسب است؟

همان‌طور که بیان شد تفاوت Part number iPhone باعث تفاوت در کیفیت ساخت محصولات این شرکت نشده است لذا کاربران متناسب با نیاز خود می‌توانند بهترین محصولات این شرکت را خریداری کنند. وجود برخی از تفاوت‌های جزئی نرم افزاری باعث انتخاب نهایی کاربران می‌شود. به عنوان مثال پارت نامبر آیفون امارات به دلیل سیاست‌های این کشور به گونه‌ای است که اجازه استفاده از سرویس FaceTime را به کاربران نمی‌دهد. اگر پارت نامبر کشور امارات (AE) را خریداری کنید نمی‌توانید از این سیستم بهره‌مند شوید. لازم به ذکر است که سرویس FaceTime یک سرویس تماس تصویری است که از طریق بستر اینترنت بین دستگاه‌های مختلف اپل قابل انجام است. در واقع کاربران با داشتن سرویس اینترنت می‌توانند بین دستگاه‌های مختلف اپل به شکل رایگان با یکدیگر تماس تصویری برقرار کنند. شاید بتوان گفت که بهترین پارت نامبر قابل خریداری، پارت نامبر کشور آمریکا است اما باید این نکته را در نظر بگیرید که بسیاری از محصولات این شرکت به صورت تک سیم کارت فیزیکی تولید می‌شوند. اگر به دنبال استفاده از دو سیم کارت همزمان فعال هستید، می‌توانید پارت نامبرهای کشور آسیای شرقی نظیر چین و سنگاپور را خریداری کنید. محصولات تولید شده مختص این مناطق به صورت دو اسلات سیم کارت فیزیکی عرضه می‌شوند.

 

نکات کلیدی در زمینه انتخاب پارت نامبر آیفون

دو نکته کلیدی در زمینه خرید محصولات اپل با پارت نامبرهای مختلف وجود دارد که مرتبط با گارانتی و زبان ورودی محصولات است:

 

گارانتی محصولات اپل

 نکات پارت نامبر محصولات آیفون

پارت نامبر مختلف محصولات اپل تعیین کننده نوع و مدت زمان گارانتی محصولات این کمپانی نیست. در واقع شما در کشورهای غیر از تحریم کمپانی اپل، با خرید محصولات این شرکت می‌توانید بدون توجه به پارت نامبرهای تولید شده از یک سال گارانتی جهانی استفاده کنید.

 

زبان پیش‌فرض محصول

پارت نامبر محصولات اپل و بررسی تفاوت‌ها

در صورتی که محصولات مختلف کمپانی اپل نظیر مک بوک، آی مک و محصولات دارای کیبورد را خریداری کنید، زبان ورودی دستگاه بر اساس نوع پارت نامبر تولید شده متفاوت است. به عنوان مثال اگر مک بوک تولید شده برای کشور چین را خریداری کنید، کیبورد ارائه شده به صورت پیش‌فرض دارای زبان چینی است. در سایر موارد تفاوت خاصی در کیفیت ساخت محصولات و نرم افزارهای ارائه شده شرکت اپل وجود ندارد و با خیال آسوده می‌توانید از محصول خریداری شده استفاده کنید.

 

جمع بندی

یکی از موضوعات کلیدی برای بسیاری از افراد که قصد خرید محصولات شرکت اپل را دارند، بحث پارت نامبر است. در این مقاله به توضیح تفاوت‌ پارت نامبرهای آیفون پرداخته شد. یک سری باورهای غلط در این زمینه در میان عموم مردم و فروشنده‎‌ها وجود دارد که باعث سردرگمی خریداران می‌شود. در صورتی که بخواهید از محصولات این کمپانی استفاده کنید، می‌توانید با در نظر گرفتن نیاز خود از پارت نامبرهای موجود در کشور استفاده کنید. به دلیل استقبال مردم از پارت نامبر کشور آمریکا، بسیاری از فروشندگان محصولات دارای این پارت نامبر را با قیمت بیشتری به فروش می‌رسانند. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید در خرید نهایی خود بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.