تست باتری آیفون

تست باتری آیفون

در ساخت گوشی‌های آیفون علم و تکنولوژی به درستی ترکیب شده‌اند. علت تجربۀ لذت بخش طرفداران این نوع گوشی سهولت در استفاده و درعین‌حال کاربردی‌ بودن آن است. اما آیا می‌توان دربارۀ تست باتری آیفون هم با همین اطمینان صحبت کرد؟ آیا عملکرد باتری آیفون توانسته رضایت هواداران این گوشی را جلب کند؟ در این بخش قصد داریم با نگاهی چندجانبه این موضوع را بررسی کنیم.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم گوشی‌های با سیستم عامل iOS دارای تکنولوژی غنی هستند و یکی از بخش‌های مهم مرتبط با تکنولوژی، باتری آیفون و عملکرد آن است. باید پذیرفت که باتری‌های شارژی همگی از جمله کالاهای مصرفی هستند؛ بنابراین عمرشان محدود است. جنس باتری‌های آیفون هم مانند دیگر مدل‌ها لیتیوم یونی است یعنی زود شارژ می‌شود، دیر شارژ خالی می‌کند و تراکم قدرت بالایی دارد. در ادامه خواهیم دید که در تست عمر باتری آیفون این مزایا تا چه حد دلگرم‌کننده خواهند بود.

 

چطور عملکرد باتری آیفون را به بیشترین حد برسانیم؟

تست سلامت باتری آیفون

برای استفاده از حداکثر توان باتری ابتدا لازم است تعریف دو عبارت «عمر باتری» و «طول عمر باتری» را بدانیم. عمر باتری یعنی مدت زمانی که می‌توان از دستگاه استفاده کرد بدون آنکه نیاز به شارژ مجدد داشته باشد. طول عمر باتری یا استهلاک باتری یعنی مدت زمانی که باتری در یک دستگاه کارایی دارد و پس از آن لازم است باتری دستگاه عوض شود.

در تست عمر باتری آیفون یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که تعیین می‌کند عمر یا طول عمر باتری چقدر باشد نحوۀ استفادۀ شما از گوشی موبایل است. این که تعداد چرخه‌های شارژ باتری به چه صورت بوده و چطور از آن مراقبت شده می‌تواند در سن شیمیایی باتری تأثیر بگذارد. اگر در حال حاضر گوشی آیفون دارید و می‌خواهید بهتر از گذشته از باتری آن حفاظت کنید توصیه می‌کنیم چند نکته را در نظر بگیرید. مثلاً اگر مدت زیادی در حال ذخیره‌سازی بوده سعی کنید آن را نیمه شارژ نگه دارید. نکتۀ مهم بعدی این است که گوشی آیفون خود را به مدت طولانی در محیط گرم (مانند نور مستقیم خورشید) رها یا شارژ نکنید.

 

سن شیمیایی باتری آیفون

تست سلامت باتری اپل

در کنار دو تعریف قبلی لازم است عبارت دیگری را هم تعریف کنیم: سن شیمیایی باتری آیفون. سن شیمیایی باتری با طول عمر آن فرق دارد و نقش آن تعیین مدت زمان کاهش عمر باتری است نه مدت زمان اتمام شارژ باتری. بدیهی است که یک سال پس از خرید آیفون باتری آن به اندازۀ روز اول توانایی نگهداری شارژ را ندارد و هر سال که می‌گذرد از توانایی‌ آن کاسته می‌شود و به اصطلاح زودتر شارژ خالی می‌کند. این روند همان کاهش عمر باتری یا بالارفتن سن شیمیایی است. متأسفانه باتری‌های جدید به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما نمی‌توانید به راحتی آن‌ها را از موبایل خارج کنید و تست باتری آیفون و سنجش سلامت آن را انجام دهید. البته خبر خوب این است که دو معیار برای سنجش میزان سلامت باتری وجود دارد.

معیار اول: حداکثر ظرفیت باقی‌مانده. یعنی بیشترین مدت زمانی که باتری گوشی می‌تواند شارژ نگه دارد.

معیار دوم: تعداد دفعاتی که گوشی آیفون را به‌طور کامل شارژ کرده‌اید.

در کل برای تست باتری آیفون باید در نظر داشته باشید که در باتری‌های لیتیوم یونی در هر بار چرخۀ شارژ مقدار بسیار کمی از باتری تخریب می‌شود و می‌توان گفت به‌طور میانگین با 500 مرتبه شارژ کامل 80% باتری تخریب می‌شود. این میزان شارژ تقریباً برای دو سال استفاده از گوشی برآورد می‌شود.

 

چطور از خاموش‌شدن ناگهانی گوشی اپل جلوگیری کنیم؟

تست سلامت باتری iphone

وقتی شارژ باتری کم باشد، سن شیمیایی باتری زیاد باشد و دما پایین باشد احتمال این که گوشی ناگهان خاموش شود زیاد است. در برخی گوشی‌ها این اتفاق به صورت متناوب رخ می‌دهد و در این حالت دیگر به گوشی اعتباری نیست! اما چنین اتفاقی برای گوشی‌های  iPhone 6، iPhone 6 Plus، iPhone 6s، iPhone 6s Plus، iPhone SE(نسل اول)، iPhone 7 و  iPhone 7 Plus نمی‌افتد پس می‌توان با توجه به تست باتری آیفون روی خاموش‌نشدن گوشی‌هایی که سیستم عامل iOS دارند حساب کرد. در نظر داشته باشید که این ویژگی مختص آیفون است و برای دیگر محصولات اپل صدق نمی‌کند.

این مدیریت عملکرد به علت توجه ویژه به سه عامل دمای دستگاه، سطح شارژ باتری و مقاومت ظاهری باتری به وجود آمده است. اگر هر کدام از این سه متغیر نیاز به تقویت داشته باشند iOS به طور پویا از حداکثر عملکرد اجزای سیستم مانند CPU و GPU استفاده می‌کند تا مانع از خاموش‌شدن غیرمنتظرۀ گوشی شود. در برخی دستگاه‌ها این میزان مدیریت عملکرد کفایت نمی‌کند و برای روشن‌ماندن دستگاه تغییرات دیگری هم رخ می‌دهد. تغییراتی که کاربر هنگام کار با دستگاه با آن‌ها مواجه می‌شود عبارت‌اند از:

 1. زمان راه‌اندازی برنامه‌ها طولانی می‌شود؛
 2. سرعت اسکرول پایین‌تر از استاندارد می‌آید؛
 3. نور پس‌زمینه کم می‌شود؛
 4. صدای بلندگوها بسیار کم می‌شود؛
 5. بازشدن برنامه‌ها به‌کندی صورت می‌گیرد؛
 6. در مواقعی که شرایط خیلی سخت می‌شود فلش دوربین از کار می‌افتد؛
 7. برنامه‌هایی که در حال به‌روزرسانی بودند ممکن است پس از شارژ باتری آیفون دوباره از نو شروع به به‌روزرسانی کنند.

از طرفی بسیاری از بخش‌های گوشی هم در این مواقع تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند و این مسئله در تست باتری آیفون از مزایای بارز آن است. این بخش‌ها عبارت‌اند از:

 1. کیفیت تماس‌های سلولی و عملکرد شبکه‌؛
 2. کیفیت عکس‌ها و ویدیوهای ضبط شده؛
 3. عملکرد GPS؛
 4. دقت در تعیین لوکیشن؛
 5. سنسورهای مانند شتاب سنج و فشار سنج؛
 6. 6.Apple Pay

این مدیریت عملکرد در شرایطی که سن شیمیایی باتری کمتر باشد بهتر صورت می‌گیرد. اطلاعات تست سلامت باتری اپل در تنظیمات برخی از مدل‌های آن وجود دارد و در برخی دیگر وجود ندارد و برای دست‌یابی به این اطلاعات لازم است اقدامات دیگری انجام دهید که در اینجا به بعضی از این راهکارها اشاره می‌کنیم.

 

اگر iOS 11.3 یا بالاتر دارید از تنظیمات گوشی اپل استفاده کنید

تست سالم بودن باتری ایفون

افرادی که آیفون‌های 6 یا جدیدتر دارند می‌توانند در قسمت تنظیمات گوشی تست باتری آیفون خود را انجام دهند. در قسمت تنظیمات وارد بخش باتری شده و از آنجا وارد Battery Health شوید. در این قسمت در کنار Maximum Capacity یا همان حداکثر ظرفیت، درصدی نوشته شده است. هرچه درصد نوشته شده بالاتر باشد باتری سلامت بیشتری دارد.

در همین قسمت در بخش Peak Performance Capability جزئیات بیشتری دربارۀ عملکرد باتری آیفون به شما ارائه می‌دهد که این اطلاعات به فراخور وضعیت سلامت باتری می‌تواند یکی از گزینه‌های زیر باشد:

 1. Your battery is currently supporting normal peak performance: این پیام به این معناست که باتری گوشی شما در نرمال‌ترین حالت به سر می‌برد و در حال استفاده از حداکثر ظرفیت خود است. این بهترین پیامی است که کاربر از تست سالم‌بودن باتری آیفون خود می‌تواند دریافت کند!
 2. Built-in dynamic software and hardware will help counter performance impacts that may be noticed as your iPhone battery chemically ages: مدتی که از عمر باتری اپل می‌گذرد این پیغام مشاهده می‌شود. این نشان می‌دهد که رفته رفته باتری شروع به تخریب کرده است و این مسئله ممکن است به‌مرور بر عملکرد آن تأثیر بگذارد.
 3. This iPhone has experienced an unexpected shutdown because the battery was unable to deliver the necessary peak power. Performance management has been applied to help prevent this from happening again: این پیام یعنی کم‌کم در تست سلامت باتری آیفون به مرحله‌ای می‌رسید که لازم است باتری را ارتقا دهید و در این مدت نشانه‌هایی مانند کندشدن شارژ باتری و عملکرد ضعیف آن کاملاً برای شما مشهود خواهد بود.
 4. Your battery’s health is significantly degraded: زمانی این پیام را دریافت می‌کنید که باتری بیش از 80 درصد کارایی خود را از دست داده باشد و حتی در انجام ساده‌ترین کارها عملکرد ضعیفی را ارائه دهد که این مسئله نشان‌دهندۀ شرایط وخیم باتری است!

اگر گوشی آیفون شما پایین‌تر از مدل 6 است می‌توانید برای تست باتری آیفون خود به این روش‌ها عمل کنید:

 

از پشتیبانی اپل سؤال کنید

تست عمر باتری ایفون

این یک روش قدیمی است. در گذشته اگر قرار بود دربارۀ تست باتری آیفون خود اطلاعات کسب کنید لازم بود از طریق راه‌های ارتباطی موجود با پشتیبانی شرکت اپل تماس بگیرید و از آن‌ها دربارۀ سلامت باتری خود بپرسید. در این حالت می‌بایست وارد اپ استور شوید و اجازه دهید آن‌ها روی گوشی شما تست انجام دهند. امروزه اما اپلیکیشن‌های مناسبی در اپ استور وجود دارند که به کمک آن‌ها خودتان می‌توانید به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

 

از نرم‌افزار Battery Life Doctor استفاده کنید

تست سلامت باتری iphone

این نرم‌افزار یکی از برنامه‌‌هایی است که برای تست باتری آیفون در اپ استور موجود است و از معدود نرم‌افزارهایی است که می‌تواند وضعیت باتری گوشی را بررسی کند. از جمله مزایای این برنامه رایگان، ساده و دردسترس‌بودن آن است. در این نرم‌افزار یک صفحه نمایش بسیار ساده و واضح وجود دارد و می‌توانید به راحتی تست سلامت باتری iPhone خود را انجام دهید. در قسمت جزئیات عمر باتری وارد شوید و اطلاعات کامل و جامعی از باتری گوشی آیفون خود به دست آورید. برای دانلود این برنامه از اینجا وارد شوید

 

از برنامۀ CoconutBattery یا iBackupBot در کامپیوتر کمک بگیرید

تست عمر باتری ایفون

ممکن است نرم‌افزارهای اپ استور گاهی از دسترس خارج شوند و راهکار پیشنهادی جایگزین ما استفاده از دو برنامۀ کامپیوتری CoconutBattery و iBackupBot است. کاربران Mac می‌توانند از CoconutBattery هم برای باتری مک و هم تست باتری آیفون خود استفاده کنند که خوشبختانه رایگان است. افرادی هم که کاربر ویندوز هستند iBackupBot گزینۀ خوبی است اما رایگان نیست و برای استفاده از آن باید هزینه بپردازند.

جمع‌بندی

با توجه به اطلاعاتی که اکنون دربارۀ عمر باتری‌های آیفون به‌دست آوردیم می‌توانیم این‌طور نتیجه بگیریم که تکنولوژی گوشی‌های آیفون  پیشرفته‌اند و تا جایی که در توان آن‌هاست اجازه نمی‌دهند گوشی‌های اپل ناگهان خاموش شوند اما تست باتری آیفون نشان می‌دهد که عمر باتری‌های لیتیوم‌یونی هم جاودانه نیست و پس از 500 بار شارژ کامل کم‌کم باید به دنبال جایگزینی برای آن‌ها باشیم!

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.