اسمارت‌فون‌های آیفون یکی از محبوب‌ترین و بهترین گوشی‌ها در دنیا هستند. تلفن‌های هوشمند اپل، در بخش‌های مختلف خوب عمل می‌کنند و تنها مشکلی که بیشتر کاربران این کمپانی با آن رو به رو می‌شوند مربوط به باتری آن است. درواقع زود خالی شدن باتری آیفون احتمالا تنها مشکلی باشد که هنگام کار کردن با آن داشته باشید. در ادامه برای بررسی بیشتر علت زود خالی شدن باتری گوشی آیفون و راه‌هایی برای بهبود عملکرد آن همراه ما باشید.

 

چه چیزی موجب زودتر خالی شدن باتری آیفون می‌شود؟

در ابتدا باید دید که مشکل اصلی زود خالی شدن باتری آیفون چیست و در قدم بعدی به اصلاح آن بپردازیم. به طور معمول در انجام کارهای معمولی، میزان شارژدهی گوشی‌های شرکت اپل در حدود ۱۰ تا ۱۱ ساعت است. اگر احساس می‌کنید نسبت به میزان سلامت باتری خود شارژ گوشیتان زودتر از حد معمول تمام می‌شود‌، ممکن است مشکلی در گوشی شما اتفاق افتاده باشد‌. این مشکل ممکن است مربوط به روند طبیعی تحلیل رفتن باتری موبایل با گذشت زمان باشد یا نشان دهنده‌ی اشکالی در سخت افزار یا نرم افزار گوشی را بیان کند. ایرادات سخت افزاری نیازمند مراجعه به یک متخصص دارد اما ایرادات نرم افزاری را می‌توان تا حدودی بر طرف کرد‌‌.

 

متداول‌ترین علت‌های زود خالی شدن باتری گوشی آیفون

در اینجا چند مورد از رایج‌ترین دلایل زود خالی شدن شارژ باتری آیفون را آورده‌ایم:

 

زود خالی شدن باتری گوشی آیفون پس از به‌روزرسانی

علت زود خالی شدن باتری گوشی آیفون

برخی مواقع پس از نصب به‌روزرسانی جدید، با زود خالی شدن باتری آیفون رو به رو می‌شوید‌. پس اگر به تازگی آیفون خود را ارتقا داده‌اید، این احتمال وجود دارد که به علت این آپدیت‌ها اسمارت فون شما زودتر باتری‌اش تخلیه ‌شود. این مشکل به دلیل باگ‌های نرم افزاری به وجود می‌آید که در اغلب موارد با به‌روزرسانی‌های بعدی که اپل ارائه می‌کند، درست می‌شود.

 

برنامه‌های پر مصرف

دلیل زود خالی شدن باتری گوشی ایفون

برنامه‌های پر مصرف یکی دیگر از علت‌های زود خالی شدن باتری آیفون هستند. با مدیریت بهتر اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی تلفن آیفون می‌توان از زود خالی شدن شارژ آیفون جلوگیری کرد. بعضی از برنامه‌ها سخت افزار گوشی را برای ارائه اطلاعات بسیار درگیر می‌کنند و باعث کاهش شارژ باتری زیادی در تلفن همراه هستند‌. از طریق قسمت Battry در Setting، مشاهده‌ی میزان مصرف باتری برنامه‌ها در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و با آن درصد مصرف شارژ هر یک از اپلیکیشن‌ها را در ۲۴ ساعت گذشته و همچنین در ۴ روز گذشته  قابل رویت است که بتوان با این وجود مدیریت بهتری برای کاهش باتری انجام داد.

 

عملکرد اپلیکیشن‌ها در پس زمینه

دلایل زود خالی شدن شارژ باتری آیفون

تعداد بسیار زیادی از برنامه‌ها در پس زمینه گوشی برای به‌روز ماندن اطلاعات خود فعالیت می‌کنند و با این کار فشار بیش‌تری بر روی پردازنده می‌‌آورند و در نتیجه باتری بیشتری مصرف می‌کنند. برای کاهش زود خالی شدن باتری آیفون توصیه می‌شود اپلیکیشن‌های پس زمینه را بررسی کرده و از نگهداشتن برنامه‌های غیر ضروری خودداری کنید. برای کاهش مصرف باتری به منوی Background App Refresh در بخش General قسمت Setting مراجعه کنید. در اینجا دو گزینه برای عملکرد برنامه‌های پس زمینه‌ای وجود دارد. از طریق گزینه‌ی Background App Refresh می‌توان پس زمینه‌ی تمام برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی را متوقف کرد که این کار توصیه نمی‌شود زیرا پس از غیر فعال کردن فعالیت پس زمینه‌ای تمام برنامه‌ها، اعلان هایی مانند تلگرام و واتس اپ را خارج از اپلیکیشن دریافت نمی‌کنید و فقط هنگامی که در صفحه‌ی آن برنامه هستید، نوتیفیکشن می‌آید. راه  دوم که بیشتر پیشنهاد می‌شود این می‌باشد که از طریق منوی پایین‌‌تر، از طریق لیست  نشان داده شده برنامه‌های موجود، اپلیکیشن‌هایی که نیاز ندارید اطلاعات پس زمینه‌ای آن ها به‌روز باشد را غیر فعال کنید‌.

 

دسترسی موقعیت مکانی

Location Services

موقعیت مکانی یا GPS گوشی‌های هوشمند یکی دیگر از مواردی هستند که باعث زود خالی شدن باتری آیفون می‌شوند. از این قابلیت در برنامه‌های متفاوتی برای به روز نگه‌داشتن اطلاعات آن‌ها استفاده می‌شود اما Location Services یا همان تشخیص موقعیت مکانی، سبب افزایش مصرف باتری می‌شود. برای مدیریت بیشتر این سرویس می‌توان به قسمت Privacy در بخش تنظیمات رفته و گزینه‌ی Location Services را انتخاب کنید. در اینجا هم می‌توان سرویس موقعیت مکانی را برای کل برنامه‌های موجود غیر فعال نمود و یا یکی یکی اپلیکیشن‌های مورد نظر را انتخاب کرده و با لمس گزینه‌ی While Using the App فقط در هنگامی که کاربر به دسترسی آن‌ها اجازه داده باشد دستگاه به موقعیت مکانی دسترسی پیدا کند. با این روش نیز می‌توان از زود خالی شدن باتری آیفون جلوگیری کرد.

 

نوتیفیکشن لحظه‌ای برنامه ایمیل یا Push Notification 

اگر با ایمیلتان زیاد کار نمی‌کنید و نوتیفیکیشن بدون تاخیر برای اطلاع از ایمیل جدید دریافت شده برای شما مهم نیست، بهتر است این قابلیت که موجب زود خالی شدن باتری آیفون می‌شود را غیر فعال یا مدیریت کنید‌. برای مدیریت نوتیفیکیشن‌های ایمیل به تنظیمات بروید و سپس Mails, Contacts and Calendars را انتخاب کنید. در این قسمت گزینه‌ی Push به طور پیش‌ فرض اجرا شده است. دو گزینه‌ی Fetch یا Manual وجود دارد که با استفاده از Fetch گوشی اپل در بازه‌ی زمانی که مقرر کرده‌اید ایمیل‌ها به‌روز رسانی شود و از طریق اعلان شمار را مطلع می‌کند. اگر گزینه‌ی Manual را انتخاب کنید، فقط زمانی که برنامه ایمیل به طور دستی باز باشد، نوتیفیکشن‌های ایمیل را دریافت می‌کنید.

 

استفاده از تصویر زمینه متحرک

استفاده از تصویر زمینه‌ی محرک  برای صفحه اصلی و صفحه قفل یکی دیگر از دلایل زود خالی شدن باتری آیفون می‌باشد. این تصاویر بسیار زیبا و جذاب هستند اما باعث سریع تمام شدن شارژ موبایل می‌شوند. بنابراین توصیه می‌شود تا حد ممکن از تصاویر ساده و غیر متحرک برای پس زمینه صفحه اصلی و صفحه‌ی قبل استفاده کنید. اگر تصویر زمینه‌ی شما متحرک است، می‌توانید برای صرفه جویی انرژی باتری از طریق Choose Wallpaper قسمت Wallpaper در بخش تنظیمات تعویض تصویر زمینه را انجام دهید که این کار باعث بهبود شارژدهی گوشی آیفون شود.

 

نمایش انیمیشن‌ها

با غیر فعال کردن جلوه‌های بصری یا همان انیمیشن‌های گوشی آیفون نیز می‌توانید باعث جلوگیری از زود خالی شدن باتری آیفون شوید. برای غیر فعال کردن این مورد، ابتدا وارد تنظیمات گوشی شوید. سپس گزینه‌ی General را انتخاب کنید و در ادامه Accessibility را لمس کنید. با فعال کردن گزینه‌ی Reduce Motion جلوه‌های بصری دستگاه کاهش یافته و از زود خالی شدن شارژ موبایل آیفون پیشگیری می‌شود.

 

آپدیت‌های خودکار اپ استور

یکی از مواردی که باعث زود خالی شدن باتری آیفون می‌شود، دانلود خودکار به‌روزرسانی‌ها در اپ استور اپل می‌باشد. با غیر فعال کردن آن  از درصد قابل توجهی مصرف باتری جلوگیری کرد. برای غیر فعال کردن آپدیت‌های خودکار اپ استور به قسمت تنظیمات رفته و گزینه‌ی  iTunes and App Store  را لمس کنید. به دنبال گزینه‌ی Automatic Downloads بگردید و موارد موجود در این بخش را غیر فعال کنید.

 

قابلیت Rase to Wake

Rase to Wake ایفون

یکی از قابلیت‌هایی که در گوشی‌های آیفون جدید‌تر مشاهده‌ می‌شود، Raise to Wake است که در صورت فعال بودن آن با برداشتن گوشی به صورت خودکار صفحه نمایش آن روشن می‌شود. با وجود این که این ویژگی جذاب و کاربری است، اما در بسیاری از مواقع موجب مصرف بیشتر باتری و در نهایت زود خالی شدن باتری آیفون می‌شود. برای متوقف کردن ویژگی Rase to Walk کافیست به بخش Display & Brightness قسمت تنظیمات بروید و پس از پیدا کردن گزینه‌ی Raise to Wake آن را غیر فعال کنید. این کار در کاهش زود خالی شدن شارژ آیفون موثر خواهد بود.

 

ویجت‌های آیفون

Notification Centre در setting

اطلاعاتی بر روی صفحه قفل گوشی‌های آیفون نمایش داده می‌شوند که دائما برای آپدیت اطلاعات خود به انرژی باتری نیاز دارند. برای زود تمام نشدن شارژ گوشی آیفون، باید ویجت‌های غیر ضروری را غیر فعال کرد. برای حذف ویجت‌های غیر ضروری باید به بخش Notification Centre بروید. برای این کار انگشت خود را از بالا به پایین صفحه نمایش بکشید. حال باید سمت راست به سمت چپ نمایشگر را لمس کنید تا تب ویجت‌ها نمایش داده شود. با انتخاب گزینه Edit می‌توان ویجت‌های گوشی آیفون را حذف کرد و این‌گونه باعث جلوگیری از زود خالی شدن باتری آیفون شد.

 

نرخ تازه سازی تطبیقی

در آیفون ۱۳ و ۱۳ پرومکس،  قابلیت نرخ تازه سازی تطبیقی وجود دارد که می‌تواند از ۶۰ تا ۱۲۰ هرتز متغیر باشد. درست است این گزینه می‌تواند باعث سرعت بیشتر در تازه سازی صفحه نمایش در برخی مواقع بشود، اما در اکثر موارد این تفاوت زیاد احساس نمی‌شود. برای همین بهتر است نرخ نو سازی صفحه نمایش بر روی ۶۰ هرتز بماند تا مانع از زود خالی شدن باتری آیفون شود. برای این کار به قسمت Accessibility در تنظیمات بروید. سپس وارد گزینه‌ی Motion شوید. در میان گزینه‌ها  Limit Frame Rate را پیدا کنید و آن را فعال کنید تا نرخ تازه سازی صفحه نمایش برای کاهش مصرف انرژی محدود شود.

 

راه‌های کاهش مصرف زود خالی شدن باتری گوشی آیفون

علاوه بر راه‌های گفته شده در متداول‌ترین علت‌های زود خالی شدن باتری گوشی آیفون، چند نکته‌ی دیگر وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان از زود خالی شدن باتری آیفون جلوگیری کرد.

 

استفاده از قابلیت Low Power Mode

دلیل زود خالی شدن باتری گوشی ایفون

در زمان‌هایی که نیاز به ذخیره‌ی شارژ تلفن خود دارید، برای کاهش زود خالی شدن باتری آیفون استفاده از Low Power Mode می‌تواند مفید باشد. برای نگه‌داشتن شارژ گوشی تا حد ممکن با استفاده از این روش، به منوی تنظیمات بروید. وارد بخش Battry شوید و گزینه‌ی Low Power Mode را فعال کنید‌. این نکته را باید در نظر داشت که هنگام کمتر شدن شارژ دستگاه از ۲۰ درصد، به صورت پیش فرض این ویژگی فعال می‌شود‌.

 

خاموش کردن صفحه نمایش آیفون

میزان بسیار زیادی از شارژ گوشی صرف روشن ماندن ال سی دی صفحه نمایش می‌شود. با خاموش کردن نمایشگر از طریق دکمه‌ی پاور زمانی که دیگر با تلفن کاری ندارید، حجم زیادی از باتری ذخیره می‌شود. یکی دیگر از روش‌های سریع خاموش کردن گوشی آیفون برای کاهش زود خالی شدن باتری آیفون، استفاده از قابلیت Facedown Detection است که هنگام فعال بودن آن، اگر گوشی را روی صفحه نمایش بر روی سطحی قرار دهید به‌طور خودکار خاموش می‌شود. Auto-Lock یا قفل خودکار هم راهی دیگر برای خاموش شدن سریع صفحه نمایش و کاهش مصرف شارژ گوشی می‌باشد. برای فعال کردن این ویژگی به قسمت Display & Brightness در بخش تنظیمات بروید و بعد گزینه‌ی Auto-Lock را انتخاب کنید. در این قسمت چند مورد برای زمان روشن بودن صفحه نمایش مشاهده می‌کنید که با انتخاب هر یک پس از تمام شدن آن میزان زمان نمایشگر خودکار خاموش می‌شود.

 

نصب آپدیت‌های سیستم عامل IOS

دلیل زود خالی شدن باتری گوشی آیفون باگ‌های نرم افزاری نیز می‌تواند باشد. به همین علت شرکت اپل برای رفع این باگ‌ها هر چند وقت یکبار به‌روزرسانی‌های جزئی ارائه می‌دهد. با نصب این آپدیت‌ها و به‌روز نگه‌داشتن گوشی آیفون، تا حد زیادی می‌توان از ایجاد مشکلات باگ‌ها برای دستگاه جلوگیری کرد و در نتیجه باعث کاهش زود خالی شدن باتری آیفون شد. روش‌های گفته شده می‌تواند موجب جلوگیری از زود خالی شدن باتری آیفون شوند. اگر راه‌های گفته شده هیچ کدام باعث بهبود عملکرد باتری گوشی آیفون نشدند، باید به این نکته توجه کرد ساختار باتری‌های لیتیوم پلیمری طوری است که پس از گذشت چند سال به دلیل کاهش ظرفیت و توان شارژدهی، باید تعویض شوند. اگر شما هم چند سال است از گوشی خود استفاده می‌کنید و انجام کارهای گفته شده در کاهش زود خالی شدن شارژ آیفون خیلی موثر نبود، احتمالا نیاز به تعویض باتری گوشی خود دارید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی دلایل زود خالی شدن شارژ باتری آیفون و روش‌هایی برای بهبود میزان شارژدهی آن پرداختیم. همان‌طور که گفته شد بیشترین مشکلات زود خالی شدن باتری گوشی آیفون مربوط به مشکلات نرم افزاری است که با رعایت یک سری از نکات و روش‌های گفته شده می‌توان آن‌ها را حل کرد. اگر راه‌های گفته شده مشکل باتری را حل نکرد، می‌توانید از شروع مجدد گوشی آیفون خود استفاده کنید و در نهایت در صورت مرتفع نشدن مسئله‌ی زود خالی شدن باتری آیفون از گزینه‌ی بازگشت به کارخانه و تنظیمات مجدد آیفون برای حل ریشه‌ای مشکلات نرم افزاری کمک بگیرید. هنگامی که چند سال است از اسمارت‌فون خود استفاده می‌کنید، کاهش ظرفیت و توان شارژدهی باتری یا در مواردی مشکلات سخت افزاری می‌تواند دلیل زود خالی شدن شارژ آیفون باشد که در این صورت باید به یک متخصص مراجعه کنید.