افزایش رم گوشی شیائومی

نحوه افزایش رم گوشی شیائومی

رم یکی از مهم‌ترین بخش‌های سخت‌افزار یک گوشی هوشمند است که بر سطح عملکردی دستگاه تاثیر به‌سزایی دارد. به طور کلی میزان رم گوشی با سرعت آن رابطه مستقیم دارد، به عنوان مثال با افزایش رم گوشی شیائومی، سرعت دستگاه بیشتر خواهد شد. میزان رم ایده‌آل برای گوشی‌های هوشمند بین ۲ تا ۴ گیگابایت است و پایین‌تر از این میزان، کندی و اختلال عملکردی برای کاربران ایجاد خواهد کرد. همچنین باید بدانید که اکثر گوشی‌های بالارده بازار نیز دارای رم ۶ گیگابایتی هستند و سرعت بسیار بالایی دارند.

 رم بالای گوشی در شرایطی قابل اهمیت است که بخواهید نرم‌افزار‌ها و بازی‌های سنگین را بر روی آن اجرا کنید. خوشبختانه اگر از کاربران گوشی‌های شیائومی هستید باید بدانید اخیراً اعلام شده است که کاربران این گوشی‌ها می‌توانند تا ۱ گیگابایت رم دستگاه خود را افزایش دهند.

قبل از اینکه وارد مبحث چگونگی افزایش رم گوشی شیائومی‌شویم، ابتدا بهتر است با نحوه عملکرد و کاربرد‌های رم گوشی آشنا شوید و بررسی کنیم که آیا رم در میزان سرعت گوشی تأثیرگذار است؟ و یا رم ارتباطی به پردازش بازی‌ها و نرم‌افزار‌های مختلف در گوشی دارد؟ آیا رم فقط برای ذخیره اطلاعات شخصی است؟ و به طور کلی چه اطلاعاتی در رم ذخیره و پردازش می‌شوند؟ این‌ها سوالاتی هستند که در خصوص رم در ذهن شما شکل گرفته‌اند و احتمالاً به دنبال پاسخ مناسبی برای آن‌ها هستید. در این بخش قصد داریم تمام کاربرد‌ها و موارد مربوط به نحوه عملکرد رم گوشی را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید پاسخ مناسبی برای سوالات خود دریافت کنید.

 

پردازش گرافیکی

قابلیت افزایش حافظه رم در MIUI شیائومی

یکی از مهم‌ترین وظایف رم گوشی پردازش گرافیکی است. به وسیله رم پردازش گرافیکی انواع برنامه‌ها و بازی‌ها انجام می‌شود و به این صورت می‌توانید آن‌ها را بر روی گوشی خود اجرا کنید. فرض کنید یک بازی آنلاین پرحجم را بر روی گوشی خود نصب کرده‌اید و می‌خواهید شروع به بازی کنید. وقتی که وارد بازی می‌شوید ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا به صفحه اصلی بازی برسید و ممکن است در حین انتخاب سکشن‌های مختلف نیز با تاخیر مواجه شوید.

در این شرایط رم گوشی شما برای اجرای این بازی پر حجم به اندازه‌ای که باید کافی نیست و نمی‌توانید توقع سرعت بالایی را از آن داشته باشید. در نتیجه اگر رم گوشی شما برای اجرای بازی یا نرم‌افزاری کافی نباشد عملکرد گوشی با کندی، هنگ و انواع اختلالات اجرایی روبرو خواهد بود.

پس افزایش رم گوشی تاثیر بسزایی بر میزان پردازش گرافیکی داشته و با افزایش رم می‌توانید برنامه‌ها و بازی‌های پرحجم که نیازمند به پردازش گرافیکی بالایی هستند را بدون نقص و اختلال بر روی گوشی خود اجرا کنید. در نتیجه ارتقای رم گوشی شیائومی‌در شرایطی که با کندی و هنگ در حین اجرای نرم‌افزار‌ها و بازی‌های سنگین رو به رو هستید می‌تواند تا حد بسیار زیادی سرعت و پردازش گرافیکی را بهبود بخشد.

 

تنظیم سرعت

MIUI

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم یکی از وظایف اصلی رم کنترل سرعت است. وقتی که رم گوشی شما ۲ یا ۴ گیگابایت باشد، میزان فضای سخت‌افزاری نسبتاً زیادی در اختیار بخش‌های پردازشی قرار می‌گیرد و به این ترتیب سرعت عملکردی تا حد بسیار زیادی بالا خواهد بود.

رم با ایجاد هماهنگی و بالانس بین دیگر سخت‌افزار‌های اصلی و ارتباط آن با نرم‌افزار سیستم عامل گوشی، باعث می‌شود تا در حین اجرای نرم‌افزار‌ها و بازی‌ها و انجام انواع فعالیت‌ها با گوشی، سرعت اجرایی تقسیم‌بندی شود. در واقع میزان حافظه رم، قدرت آن را مشخص می‌کند و هرچه قدرت آن بیشتر باشد در واقع قدرت مدیریت و ایجاد هماهنگی بین دیگر سخت‌افزار‌های آن بالا می‌باشد و می‌تواند با دقت بیشتری پردازش و کنترل سرعت را برای دستگاه به همراه داشته باشد.

 با توجه به قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی‌در برخی مدل‌های این برند، در صورتی که به صورت همزمان چند برنامه یا بازی را در گوشی خود اجرا می‌کنید و همه آن‌ها در یک زمان باز هستند، این قابلیت می‌تواند سرعت را تا حد بسیار زیادی ارتقا ببخشد. به عنوان مثال وقتی یک بازی، چند شبکه اجتماعی و یک صفحه مرورگر به صورت همزمان در گوشی در حال اجرا باشند، در صورتی که رم دستگاه شما متوسط و پایین باشد به احتمال زیاد سرعت اجرا و انتقال به بخش‌های مختلف به شدت کاهش می‌یابد.

 

تامین فضای مورد نیاز سیستم عامل

جالب است بدانید سیستم عامل اندروید توسط هسته لینوکس کنترل و اجرا می‌شود. هسته لینوکس در فایل‌های مخصوصی از رم ذخیره می‌شود و از این حافظه قابل استخراج است. در واقع رم وظیفه نگهداری و ذخیره هسته و انواع درایور‌های مربوط به آن را دارد. در نتیجه مقدار فضای مشخصی برای این هسته در نظر گرفته شده است و مابقی این فضا برای اجرای انواع نرم‌افزار‌ها و بازی‌ها و کنترل میزان عملکرد دستگاه قابل استفاده است.

 پس به طور کلی در ابتدا حافظه مشخصی از رم دستگاه شما برای ذخیره اطلاعات مربوط به هسته لینوکس اختصاص یافته است و در صورتی که مابقی آن به حدی کافی نباشد، با اختلال عملکردی و کاهش سرعت روبرو خواهید بود. میزان حافظه رم باید به حدی باشد که علاوه بر ذخیره اطلاعات مربوط به هسته لینوکس بتواند پردازش و کنترل سرعت دیگر بخش‌ها را نیز به خوبی انجام دهد.

یکی دیگر از دلایلی که افزایش رم گوشی شیائومی‌را دارای اهمیت زیادی کرده است، آزادسازی بیشتر فضا برای ذخیره اطلاعات مربوط به هسته لینوکس است.

 

حافظه برای فایل‌های مجازی

افزایش رم گوشی شیائومی

همیشه برخی شبه فایل‌های غیر ضروری در گوشی شما وجود دارند که دارای اطلاعات مربوط به میزان استفاده از باتری و سرعت پردازنده گوشی هستند. در گوشی‌های مجهز به سیستم عامل اندروید تمامی‌این شبه فایل‌ها با انجام فعالیت‌های مختلف ایجاد می‌شوند و در حافظه رم ذخیره خواهند شد. اگرچه در برخی اوقات می‌توانید آن‌ها را پاک کنید؛ ولی به هر حال اگر رم گوشی شما به اندازه کافی حافظه نداشته باشد، با انباشت این شبه فایل‌های غیرضروری برای ذخیره‌سازی فایل‌ها و کنترل بخش‌های دیگر دستگاه با کمبود حافظه مواجه خواهید بود.

 

آیا می‌توان رم گوشی شیائومی‌را افزایش داد؟

افزایش حافظه رم گوشی‌‌‌های شیائومی

همانطور که گفتیم افزایش رم گوشی شیائومی‌در برخی مدل‌ها امکان‌پذیر است و شما می‌توانید تا یک گیگابایت رم دستگاه خود را افزایش دهید. بعد از بررسی‌هایی که بر روی کد منبع MIUI 12 انجام شد، اخیراً افراد به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند با فعال کردن گزینه‌ای رم گوشی خود را افزایش دهند.

 بعد از بررسی معلوم شد که قابلیتی به نام Memory extension وجود دارد که میزان رمی‌به آن اختصاص داده شده است و با در اختیار قرار دادن این گزینه کاربران می‌توانند این کار را انجام دهند. پس به منظور افزایش رم گوشی شیائومی‌خود می‌توانید به این بخش مراجعه کنید و در صورتی که گوشی شما دارای این قابلیت بود، از آن استفاده کنید.

 

چه گوشی‌هایی این قابلیت را دارند؟

قابلیت افزایش رم در Memory extension

متاسفانه باید به شما بگویم که همه مدل‌های برند شیائومی‌از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند و تا به امروز فقط برخی از مدل‌های بالارده و میان‌رده از این قابلیت بهره‌مند بوده‌اند. اعلام شده است که تمام گوشی‌های مجهز به اسنپدراگون به جز می‌میکس فولد، از قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی‌پشتیبانی می‌کنند. در ادامه تمام مدل‌های شیائومی‌که دارای این قابلیت هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

از سری‌های ردمی‌شیائومی؛ ردمی‌نوت 10 پرو 5G، ردمی‌نوت 5G 9T، ردمی‌نوت 5G 9، ردمی‌9T و ردمی‌نوت 8 به طور قطعی از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند و در صورتی که از کاربران این مدل‌ها هستید می‌توانید تا یک گیگابایت رم گوشی خود را افزایش دهید.

اگرچه تاکنون فقط مدل‌های ذکر شده قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی‌را داشتند، ولی طبق اخبار جدید دیگر مدل‌های میان‌رده و اقتصادی شیائومی‌نیز در آینده مجهز به این قابلیت خواهند شد. از جمله این مدل‌ها باید به شیائومی‌می‌11 لایت NE، شیائومی‌می‌میکس، ردمی‌نوت 10، ردمی‌نوت 5G 10، ردمی10، ردمی‌9C، ردمی‌9I، ردمی‌9A، ردمی‌نوت 8 2021 و ردمی‌نوت 8T اشاره کنیم.

طبق اخبار اعلام شده گوشی‌هایی که بیش از ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی دارند می‌توانند تا ۳ گیگابایت رم خود را افزایش دهند و گوشی‌هایی که کمتر از ۱۲۸ گیگابایت حافظه داشته باشند، قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی‌تا حدود ۱ الی ۲ گیگابایت را خواهند داشت.

 

ارتقای رم، یک قابلیت تاثیرگذار

 در این مقاله به طور کامل شما را با نحوه عملکرد و ویژگی‌های رم و همچنین قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی‌آشنا کردیم. حالا که با اهمیت بسیار زیاد رم گوشی آشنا شدید، بهتر است به بخش ذکر شده مراجعه کنید و در صورتی که گوشی شما از قابلیت افزایش رم پشتیبانی می‌کند، رم گوشی خود را تا یک گیگابایت افزایش دهید. با این کار هم به پردازش گرافیکی دستگاه خود کمک کرده‌اید و هم شاهد سرعت بیشتری در حین اجرای نرم‌افزار‌ها و بازی‌ها خواهید بود.