نحوه افزایش رم گوشی شیائومی از طریق حافظه داخلی

افزایش رم گوشی شیائومی

رم یکی از مهم‌ترین بخش‌های سخت‌افزار یک گوشی هوشمند است که بر سطح عملکردی دستگاه تاثیر به‌سزایی دارد. به طور کلی میزان رم گوشی با سرعت آن رابطه مستقیم دارد، به عنوان مثال با افزایش رم گوشی شیائومی، سرعت دستگاه بیشتر خواهد شد. برای خرید گوشی باید بدانید که میزان رم ایده‌آل برای گوشی‌های هوشمند بین ۲ تا ۴ گیگابایت است و پایین‌تر از این میزان، کندی و اختلال عملکردی برای کاربران ایجاد خواهد کرد. همچنین باید بدانید که اکثر گوشی‌های بالارده بازار نیز دارای رم ۶ گیگابایتی هستند و سرعت بسیار بالایی دارند.

رم بالای گوشی در شرایطی قابل اهمیت است که بخواهید نرم‌افزار‌ها و بازی‌های سنگین را بر روی آن اجرا کنید. خوشبختانه اگر از طرفداران شیائومی هستید و قصد خرید گوشی‌ شیائومی دارید، باید بدانید اخیراً اعلام شده است که کاربران این گوشی‌ها می‌توانند تا ۱ گیگابایت رم دستگاه خود را افزایش دهند.

قبل از اینکه وارد مبحث چگونگی افزایش رم گوشی شیائومی شویم، ابتدا بهتر است با نحوه عملکرد و کاربرد‌های رم گوشی آشنا شوید و بررسی کنیم که آیا رم در میزان سرعت گوشی تأثیرگذار است؟ و یا رم ارتباطی به پردازش بازی‌ها و نرم‌افزار‌های مختلف در گوشی دارد؟ آیا رم فقط برای ذخیره اطلاعات شخصی است؟ و به طور کلی چه اطلاعاتی در رم ذخیره و پردازش می‌شوند؟ این‌ها سوالاتی هستند که در خصوص رم در ذهن شما شکل گرفته‌اند و احتمالاً به دنبال پاسخ مناسبی برای آن‌ها هستید. در این بخش قصد داریم تمام کاربرد‌ها و موارد مربوط به نحوه عملکرد رم گوشی را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید پاسخ مناسبی برای سوالات خود دریافت کنید.

 

 

پردازش گرافیکی

 

قابلیت افزایش حافظه رم در MIUI شیائومی

 

یکی از مهم‌ترین وظایف رم گوشی پردازش گرافیکی است. به وسیله رم پردازش گرافیکی انواع برنامه‌ها و بازی‌ها انجام می‌شود و به این صورت می‌توانید آن‌ها را بر روی گوشی خود اجرا کنید. فرض کنید یک بازی آنلاین پرحجم را بر روی گوشی خود نصب کرده‌اید و می‌خواهید شروع به بازی کنید. وقتی که وارد بازی می‌شوید ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا به صفحه اصلی بازی برسید و ممکن است در حین انتخاب سکشن‌های مختلف نیز با تاخیر مواجه شوید.

در این شرایط رم گوشی شما برای اجرای این بازی پر حجم به اندازه‌ای که باید کافی نیست و نمی‌توانید توقع سرعت بالایی را از آن داشته باشید. در نتیجه اگر رم گوشی شما برای اجرای بازی یا نرم‌افزاری کافی نباشد عملکرد گوشی با کندی، هنگ و انواع اختلالات اجرایی روبرو خواهد بود.

پس افزایش رم گوشی تاثیر بسزایی بر میزان پردازش گرافیکی داشته و با افزایش رم می‌توانید برنامه‌ها و بازی‌های پرحجم که نیازمند به پردازش گرافیکی بالایی هستند را بدون نقص و اختلال بر روی گوشی خود اجرا کنید. در نتیجه ارتقای رم گوشی شیائومی در شرایطی که با کندی و هنگ در حین اجرای نرم‌افزار‌ها و بازی‌های سنگین رو به رو هستید می‌تواند تا حد بسیار زیادی سرعت و پردازش گرافیکی را بهبود بخشد.

 

 

تنظیم سرعت

 

MIUI

 

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم یکی از وظایف اصلی رم کنترل سرعت است. وقتی که رم گوشی شما ۲ یا ۴ گیگابایت باشد، میزان فضای سخت‌افزاری نسبتاً زیادی در اختیار بخش‌های پردازشی قرار می‌گیرد و به این ترتیب سرعت عملکردی تا حد بسیار زیادی بالا خواهد بود.

رم با ایجاد هماهنگی و بالانس بین دیگر سخت‌افزار‌های اصلی و ارتباط آن با نرم‌افزار سیستم عامل گوشی، باعث می‌شود تا در حین اجرای نرم‌افزار‌ها و بازی‌ها و انجام انواع فعالیت‌ها با گوشی، سرعت اجرایی تقسیم‌بندی شود. در واقع میزان حافظه رم، قدرت آن را مشخص می‌کند و هرچه قدرت آن بیشتر باشد در واقع قدرت مدیریت و ایجاد هماهنگی بین دیگر سخت‌افزار‌های آن بالا می‌باشد و می‌تواند با دقت بیشتری پردازش و کنترل سرعت را برای دستگاه به همراه داشته باشد.

 با توجه به قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی در برخی مدل‌های این برند، در صورتی که به صورت همزمان چند برنامه یا بازی را در گوشی خود اجرا می‌کنید و همه آن‌ها در یک زمان باز هستند، این قابلیت می‌تواند سرعت را تا حد بسیار زیادی ارتقا ببخشد. به عنوان مثال وقتی یک بازی، چند شبکه اجتماعی و یک صفحه مرورگر به صورت همزمان در گوشی در حال اجرا باشند، در صورتی که رم دستگاه شما متوسط و پایین باشد به احتمال زیاد سرعت اجرا و انتقال به بخش‌های مختلف به شدت کاهش می‌یابد.

 

 

تامین فضای مورد نیاز سیستم عامل

 

جالب است بدانید سیستم عامل اندروید توسط هسته لینوکس کنترل و اجرا می‌شود. هسته لینوکس در فایل‌های مخصوصی از رم ذخیره می‌شود و از این حافظه قابل استخراج است. در واقع رم وظیفه نگهداری و ذخیره هسته و انواع درایور‌های مربوط به آن را دارد. در نتیجه مقدار فضای مشخصی برای این هسته در نظر گرفته شده است و مابقی این فضا برای اجرای انواع نرم‌افزار‌ها و بازی‌ها و کنترل میزان عملکرد دستگاه قابل استفاده است.

 پس به طور کلی در ابتدا حافظه مشخصی از رم دستگاه شما برای ذخیره اطلاعات مربوط به هسته لینوکس اختصاص یافته است و در صورتی که مابقی آن به حدی کافی نباشد، با اختلال عملکردی و کاهش سرعت روبرو خواهید بود. میزان حافظه رم باید به حدی باشد که علاوه بر ذخیره اطلاعات مربوط به هسته لینوکس بتواند پردازش و کنترل سرعت دیگر بخش‌ها را نیز به خوبی انجام دهد.

یکی دیگر از دلایلی که افزایش رم گوشی شیائومی را دارای اهمیت زیادی کرده است، آزادسازی بیشتر فضا برای ذخیره اطلاعات مربوط به هسته لینوکس است.

 

 

حافظه برای فایل‌های مجازی

 

افزایش رم گوشی شیائومی

 

همیشه برخی شبه فایل‌های غیر ضروری در گوشی شما وجود دارند که دارای اطلاعات مربوط به میزان استفاده از باتری و سرعت پردازنده گوشی هستند. در گوشی‌های مجهز به سیستم عامل اندروید تمامی این شبه فایل‌ها با انجام فعالیت‌های مختلف ایجاد می‌شوند و در حافظه رم ذخیره خواهند شد. اگرچه در برخی اوقات می‌توانید آن‌ها را پاک کنید؛ ولی به هر حال اگر رم گوشی شما به اندازه کافی حافظه نداشته باشد، با انباشت این شبه فایل‌های غیرضروری برای ذخیره‌سازی فایل‌ها و کنترل بخش‌های دیگر دستگاه با کمبود حافظه مواجه خواهید بود.

 

 

آیا می‌توان رم گوشی شیائومی را افزایش داد؟

 

افزایش حافظه رم گوشی های شیائومی

 

همانطور که گفتیم افزایش رم گوشی شیائومی در برخی مدل‌ها امکان‌پذیر است و شما می‌توانید تا یک گیگابایت رم دستگاه خود را افزایش دهید. بعد از بررسی‌هایی که بر روی کد منبع MIUI 12 انجام شد، اخیراً افراد به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند با فعال کردن گزینه‌ای رم گوشی خود را افزایش دهند.

 بعد از بررسی معلوم شد که قابلیتی به نام Memory extension وجود دارد که میزان رمی به آن اختصاص داده شده است و با در اختیار قرار دادن این گزینه کاربران می‌توانند این کار را انجام دهند. پس به منظور افزایش رم گوشی شیائومی خود می‌توانید به این بخش مراجعه کنید و در صورتی که گوشی شما دارای این قابلیت بود، از آن استفاده کنید.

 

 

چه گوشی‌هایی این قابلیت را دارند؟

 

قابلیت افزایش رم در Memory extension

 

متاسفانه باید به شما بگویم که همه مدل‌های برند شیائومی از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند و تا به امروز فقط برخی از مدل‌های بالارده و میان‌رده از این قابلیت بهره‌مند بوده‌اند. اعلام شده است که تمام گوشی‌های مجهز به اسنپدراگون به جز می‌میکس فولد، از قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی پشتیبانی می‌کنند. در ادامه تمام مدل‌های شیائومی که دارای این قابلیت هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

از سری‌های ردمی شیائومی؛ ردمی نوت 10 پرو 5G، ردمی نوت 5G 9T، ردمی نوت 5G 9، ردمی 9T و ردمی نوت 8 به طور قطعی از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند و در صورتی که از کاربران این مدل‌ها هستید می‌توانید تا یک گیگابایت رم گوشی خود را افزایش دهید.

اگرچه تاکنون فقط مدل‌های ذکر شده قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی را داشتند، ولی طبق اخبار جدید دیگر مدل‌های میان‌رده و اقتصادی شیائومی نیز در آینده مجهز به این قابلیت خواهند شد. از جمله این مدل‌ها باید به شیائومی می‌11 لایت NE، شیائومی می‌میکس، ردمی نوت 10، ردمی نوت 5G 10، ردمی10، ردمی 9C، ردمی 9I، ردمی 9A، ردمی نوت 8 2021 و ردمی نوت 8T اشاره کنیم.

طبق اخبار اعلام شده گوشی‌هایی که بیش از ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی دارند می‌توانند تا ۳ گیگابایت رم خود را افزایش دهند و گوشی‌هایی که کمتر از ۱۲۸ گیگابایت حافظه داشته باشند، قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی تا حدود ۱ الی ۲ گیگابایت را خواهند داشت.

 

 

ارتقای رم، یک قابلیت تاثیرگذار

 

 در این مقاله به طور کامل شما را با نحوه عملکرد و ویژگی‌های رم و همچنین قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی آشنا کردیم. حالا که با اهمیت بسیار زیاد رم گوشی آشنا شدید، بهتر است به بخش ذکر شده مراجعه کنید و در صورتی که گوشی شما از قابلیت افزایش رم پشتیبانی می‌کند، رم گوشی خود را تا یک گیگابایت افزایش دهید. با این کار هم به پردازش گرافیکی دستگاه خود کمک کرده‌اید و هم شاهد سرعت بیشتری در حین اجرای نرم‌افزار‌ها و بازی‌ها خواهید بود.

 

 

سوالات متداول

 

چگونه رم گوشی شیائومی خود را افزایش دهید؟

افزایش رم (RAM) گوشی شیائومی اتفاق تازه‌ای است که می‌تواند برای کاربران بسیار کارآمد باشد. نحوه استفاده از فضای ذخیره سازی داخلی به عنوان یک نیروی کمکی برای رم گوشی می‌تواند در خیلی از مواقع که نیاز به سرعت کاری بالای گوشی خود دارید به خوبی به شما کمک کند. شما می‌توانید با راهی که در پاراگراف ششم مقاله بازگو کردیم این قابلیت کاربردی را فعال کنید.

 

کدام گوشی ها از قابلیت افزایش رم گوشی شیائومی پشتیبانی می‌کنند؟

برای فعالسازی این قابلیت جذاب، ابتدا باید بدانید آیا گوشی شما می‌تواند این قابلیت را دارای می‌باشد یا خیر؟ شما می‌توانید نام گوشی خود را در لیستی که در پاراگراف هفتم ارائه دادیم، پیدا کنید.

 

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

29 دیدگاه برای “نحوه افزایش رم گوشی شیائومی از طریق حافظه داخلی

 1. امیر محمد گفته:

  من که با بروز رسانی کردن miui گوشیم کاری کردم که الان رو رم نوشته ۲+۴ و اگه کسی معنی اینو میدونست تو پاسخ های اونی که من به اون جواب دادم بنویسه

  • بهشته محمدی گفته:

   سلام،در بروزرسانی های گوشی های جدید شیائومی رم مجازی اضافه شده که با استفاده از حافظه ی گوشی میتونه رم گوشی رو برای استفاده بهینه تر ارتقاء بده

  • E-K-sSs گفته:

   ارتقای و گسترش رم موبایل با ۲ گیگابایت افزایش می یابه؛ینی ۲ گیگ کمکی هم به این ۴ گیگ اضافه میشه و باعث افزایش رم و به دنبالش افزایش نسبی سرعت نرم افزارها و بازی ها میشه..

  • E-K-sSs گفته:

   نخیر این ارتقا و گسترش رم موبایل هست که خیلی هم برای استفاده از نرم افزار ها و مخصوصا بازی های ویدیویی پر حجم مفیده…هیچ مشکلی پیش نمیاد فقط اگر تا این حد به رم احتیاجی نداری بنظرم خاموشش کن چون باعث میشه یکم بیشتر باتری مصرف شه…

 2. Alireza گفته:

  سلام من گوشی شیامی نوت8 دارم قبل از اینکه اندروید گوشی را به ۱۱ بروز رسانی کنم این قابلیت نبود و وقتی که بروز رسانی کردم این قابلیت در تنظیمات اضافه شده بهتر است زمانی از این قابلیت استفاده کنیم که فضای کافی داشته باشیم چون نوشته بود که ۲گیگ از فضای داخلی را اشغال می‌کند

 3. E-K-sSs گفته:

  و صد البته قابل توجه که اگه مثلا رم گوشیتون ۸ عه و نیازی به رم اضافه ندارید میتونید این ارتقای رم رو خاموش کنید تا باتری موبایلتون الکی زودتر خالی نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.