به احتمال زیاد در فیلم‌ها شاهد بوده‌اید که گوشی موبایل یک شخص توسط پلیس و نیروهای امنیتی یک سازمان ردیابی شود و چگونگی ردیابی گوشی موبایل برایتان سوال شده باشد. از همین رو در این مقاله از ایسل به بررسی روش‌های ردیابی گوشی خواهیم پرداخت. اگر گوشی همراه شما گُم یا ربوده شد، با استفاده از روش‌های مربوط به ردیابی گوشی موبایل قادر خواهید بود آن را پیدا کنید. همانطور که می‌دانید، امروزه ردیابی گوشی‌های هوشمند بسیار آسان‌تر از موبایل‌های قدیمی است.

 

بررسی چگونگی ردیابی گوشی موبایل

Find My iPhone

برای ردیابی گوشی موبایل لازم است برنامه و نرم‌افزارهای مربوط به تعیین مکان تلفن همراه را فعال نمایید. برنامه‌هایی مانند Find My iPhone،Find My Device و Find My Mobile مربوط به تعیین مکان تلفن همراه هستند. در ادامه قصد داریم نحوه ردیابی گوشی موبایل را با استفاده از برنامه‌های مختلف به شما آموزش دهیم.

 

نحوه ردیابی گوشی‌های هوشمند با استفاده از نرم‌افزار

چندین نرم افزار برای ردیابی گوشی وجود دارد که هر کدام عملکرد ویژ‌ه و منحصر به فردی دارند. برخی از این نرم افزارها عبارتند از:

  • Prey
  • Avast Antivirus
  • Lookout

Prey

راه های ردیابی گوشی موبایل

برنامه Prey فقط برای سه دستگاه ابتدایی شما رایگان خواهد بود. اگر قصد دارید از این برنامه برای چهار دستگاه یا بیشتر استفاده کنید، باید پولی را به عنوان اشتراک به برنامه بپردازید.
البته در صورت خرید اشتراک به قابلیت‌ها و دسترسی‌های بیشتری دست خواهید یافت. این برنامه هم برای گوشی موبایل قابل استفاده است و هم می‌توان از آن در کامپیوترها بهره گرفت. نحوه کار کردن با نرم‌افزار Prey چندان دشوار نیست و بعد از ثبت نام، می‌توانید گوشی موبایل خود را با برنامه همگام سازی کنید. سپس هر زمان که گوشی موبایل شما ربوده یا گُم شد، می‌توانید با استفاده از یک دستگاه دیگر و ورود به حساب کاربری خود برای پیدا کردن گوشی مورد نظر اقدام کنید. لازم به ذکر است که حریم خصوصی و اطلاعات شخصی شما کاملا محفوظ خواهد بود. برخی افراد به دلیل اینکه تصور می‌کنند این برنامه حریم خصوصی را به خطر می‌اندازد، از آن استفاده نمی‌کنند.

 

Avast Antivirus

نحوه ردیابی گوشی موبایل

برنامه Avast Antivirus برای افرادی که فعالیت‌هایی مربوط به امنیت کامپیوتر انجام می‌دهند، کاملا آشنا است. این آنتی ویروس پکیج کاملی از خدمات مربوط به امنیت می‌باشد. یکی از خدماتی که این آنتی ویروس به شما ارائه می‌دهد، کاهش مصرف انرژی دستگاهتان خواهد بود. استفاده از این نرم‌افزار دستگاه شما را ضد سرقت خواهد کرد. بعد از اینکه گوشی شما ربوده شد، به راحتی می‌توانید با استفاده از Avast Antivirus موبایل خود را ردیابی نمایید. جالب است بدانید که با بهره‌گیری از این برنامه قادر خواهید بود که گوشی را از دور هم قفل کنید. با انجام دادن این کار در زمان به سرقت رفتن و یا حتی گُم شدن دستگاه، به کمک برنامه از اطلاعات شخصی درون گوشی محافظت خواهید کرد. اگر به دنبال استفاده از یک نرم‌افزار برای بالا بردن امنیت دستگاهتان هستید و قصد کاهش دادن مصرف انرژی آن را دارید، Avast Antivirus بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

 

Lookout

چگونه می توان گوشی موبایل را ردیابی کرد

سومین نرم‌افزاری که در مقاله چگونگی ردیابی گوشی موبایل به شما معرفی می‌شود، Lookout نام دارد. این نرم‌افزار هم مانند Avast Antivirus پکیج کامل امنیتی را به شما ارائه می‌دهد. یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد این نرم‌افزار این است که شما می‌توانید آخرین مکانی که گوشی موبایلتان در آن‌جا قرار داشته را ببینید. (این مورد شامل گوشی‌هایی می‌شود که شارژ باتری آن‌ها قبل از فعال شدن برنامه خالی نبوده است). این برنامه رایگان است و هیچ اجباری در خرید اشتراک و پرداخت پول نیست.

اما ویژگی و امکاناتی که در نسخه رایگان Lookout به شما ارائه می‌شود، کاملا متفاوت از نسخه پولی آن است. اگر به امکانات و قابلیت‌های بیشتری نیاز داشتید و به دنبال دسترسی بهتر بودید، می‌توانید با پرداخت هزینه اشتراک خریداری نمایید و این قابلیت‌ها و امکانات را به دست آورید. برای ارتقای حساب خود به سطح Premium باید سالانه 30 دلار پرداخت کنید. اما یک سطح بالاتر از سطح Premium هم با نام Premium Plus وجود دارد که برای فعال کردن آن باید سالانه 100 دلار بپردازید. سطح Premium Plus بالاترین سطح موجود در نرم‌افزار Lookout است. پرمیوم پلاس تمام امکانات و دسترسی برنامه را برای شما فعال خواهد کرد.

 

ردیابی گوشی‌های غیر هوشمند

علاوه بر آنچه که در ابتدای مقاله راه‌های ردیابی گوشی موبایل گفته شد، شما می‌توانید گوشی‌های غیر هوشمند را هم با استفاده از روش‌های مختلف ردیابی کنید. آموزش نحوه ردیابی گوشی موبایل فقط مخصوص گوشی‌های هوشمند نیست؛ چگونگی ردیابی گوشی موبایل غیرهوشمند موردی است که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 

AccuTracking

AccuTracking

AccuTracking برای ردیابی گوشی‌های غیر هوشمند از GPS استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که برای ردیابی، گوشی غیر هوشمندتان حتما باید مجهز به GPS باشد. بعد از مفقود شدن گوشی موبایلتان، می‌توانید با استفاده از یک دستگاه متصل به اینترنت به AccuTracking وارد شوید. سپس به راحتی محلی که گوشی در آن قرار گرفته است را پیدا خواهید کرد. البته این برنامه رایگان نیست و باید بعد از انتخاب طرح مورد نظر، مبلغ مربوط به خرید آن طرح را پرداخت کنید. 4 طرح در این برنامه با نرخ‌های 13 دلار، 16 دلار، 21 دلار و 26 دلار وجود دارند. اشتراک هر طرح با توجه به امکانات و قابلیت‌هایی که ارائه می‌شود متفاوت است؛ برای مثال طرحی که با پرداخت 13 دلار می‌توانید آن را خریداری کنید هر 120 ثانیه به روز رسانی خواهد شد.

طرحی که با پرداخت 16 دلار قابل خریداری است، حدودا هر 60 ثانیه به روز رسانی خواهد شد. طرح 21 دلاری نیز هر 30 ثانیه به روز رسانی می‌شود و طرح 26 دلاری که بهترین طرح این برنامه است، هر 15 ثانیه به روز رسانی خواهد شد. قابل ذکر است که AccuTracking برای تمام گوشی‌های دارای GPS قابل راه اندازی می‌باشد. پس در صورت داشتن گوشی هوشمند هم می‌توانید از این برنامه بهره بگیرید. نرم‌افزارهایی که در آموزش چگونگی ردیابی گوشی موبایل به شما معرفی شد، برای زمانی است که آن‌ها را قبل از مفقود شدن بر روی دستگاه به صورت نصب شده داشته باشید. اما اگر هیچ نرم‌افزاری مربوط به ردیابی گوشی موبایل در دستگاه خود نداشتید، باید روش‌های دیگر را امتحان کنید.

 

چگونگی ردیابی گوشی موبایل بدون استفاده از نرم‌افزار

چگونگی ردیابی گوشی موبایل

اگر قبل از ربوده یا مفقود شدن گوشی بر روی دستگاه خود نرم‌افزار مربوط به ردیابی گوشی موبایل را نصب نکرده بودید، باید با ارائه دهنده خدمات مرتبط با گوشی تماس بگیرید. البته سرویس نیروهای خدماتی برای ردیابی گوشی شما رایگان نخواهد بود و باید هزینه نسبتا کمی را به آن‌ها بپردازید. این مسئله مربوط به گوشی‌های موبایلی است که از GPS برخوردار هستند. اگر گوشی موبایل شما سیستم موقعیت مکانی یا همان GPS را ندارد، دیگر نمی‌توانید با استفاده از این روش‌ها برای پیدا کردن آن اقدام کنید.

 

Find My Device

نحوه ردیابی گوشی موبایل

Find My Device یک سرویس مربوط به گوگل می‌باشد که کاربران اندروید می‌توانند از آن استفاده کنند. شما باید با استفاده از حساب گوگل خود به این سرویس متصل شوید و سپس از خدمات آن بهره بگیرید. امکانات و قابلیت‌های ویژه‌ای در این سرویس مانند قفل کردن گوشی، تغییر رمز و حتی ارسال پیام برای بازیابی گوشی موبایل مورد نظر وجود دارد. اگر گوشی خود را در خانه گُم کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از این سرویس به دستگاه دستور دهید که صدایی را از خود پخش کند. سپس به راحتی می‌توانید از مکانی که گوشی در آن قرار دارد با خبر شوید. اگر عبارت “چگونه میتوان گوشی موبایل را ردیابی کرد” را در گوگل جستجو کنید، مطمئنا اطلاعاتی مربوط به سرویس Find My Device به شما ارائه داده خواهد شد. حتی شما می‌توانید با استفاده از این سرویس مکان‌های مورد نظر خود مانند فرودگاه، مراکز خرید و دیگر ساختمان‌ها را پیدا کنید.

سرویس Find My Device یکی از بهترین سرویس‌های مربوط به نحوه ردیابی گوشی موبایل است. در واقع امکانات و قابلیت‌هایی که با استفاده از این سرویس در اختیار شما قرار می‌گیرد بیشتر از دیگر سرویس‌ها می‌باشد. حال آموزشی در رابطه با چگونگی ردیابی گوشی موبایل آیفون خواهیم پرداخت. اگر از گوشی اندرویدی استفاده نمی‌کنید و کاربر آیفون هستید، می‌توانید از برنامه Find My iPhone که مخصوص گوشی‎‌های اپل است استفاده کنید. هنگامی‌که گوش موبایل شما مفقود شد، می‌توانید با استفاده از یک مرورگر وب گوشی آیفون دیگر، از مکانی که گوشی شما آنجا قرار دارد با خبر شوید. با استفاده از این سرویس قادر خواهید بود گوشی تلفن خود را از دور قفل کنید. علاوه بر آن ارسال پیام‌های اضطراری جهت بازیابی به دستگاه و همچنین حذف اطلاعات مورد نظر برای جلوگیری از سوء استفاده سارقان با استفاده از این سرویس امکان پذیر است.

 

Google Maps

Google Maps به اشتراک گذاشتن لوکیشن

گوگل مپ برای به اشتراک گذاشتن سریع محل قرارگیری شما با اعضای خانواده یا سایر افراد کاربرد دارد. به اشتراک گذاشتن آدرس محل و لوکیشنی که شما در آن قرار دارید، با استفاده از این سرویس ارائه شده توسط گوگل بسیار راحت خواهد بود. می‌توانید با ورود به اکانت گوگل خود و زدن گزینه‌ای که در قسمت بالا و سمت راست قرار دارد این کار را انجام دهید. شما می‌توانید انتخاب کنید که موقعیت مکانیتان برای چه شخصی ارسال شود. این سرویس روز به روز در حال آپدیت و پیشرفت توسط گوگل است و به زودی به یکی از بهترین سرویس‌ها برای ردیابی تبدیل خواهد شد.

 

جمع بندی

نرم‌افزار و سرویس‌هایی که در این مقاله معرفی شدند مربوط به نحوه ردیابی گوشی موبایل هوشمند و غیر هوشمند هستند. شما با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، می‌توانید با استفاده از آن‌ها گوشی مورد نظر خود را ردیابی نمایید. البته نرم‌افزارهایی که در بحث چگونگی ردیابی گوشی موبایل معرفی شدند، زمانی برای شما کاربرد خواهند داشت که قبل از مفقود شدن گوشی آنها را روی گوشی خود نصب و فعال کرده باشید. همانطور که دیدید، چگونگی ردیابی گوشی موبایل کار چندان دشواری نیست و با استفاده از ابزارهای مورد نیاز بسیار راحت هم خواهد شد.