فرمت گوشی سامسونگ یکی از دغدغه‌هایی است که شاید شما هم به‌عنوان یکی از صاحبان این دستگاه‌های هوشمند تا به حال آن را تجربه کرده باشید. احتمالا حتی اگر برای خود شما نیز این اتفاق نیوفتاده باشد، اما قطعا نام آن را بارها شنیده‌اید. فرمت یا ریست کردن گوشی سامسونگ در حقیقت به معنای پاک کردن تمام اطلاعات موجود بر روی گوشی و تبدیل آن به یک گوشی کاملا جدید و خالی است.

گوشی‌های شرکت سامسونگ هم از مابقی برندها مستثنا نیستند و قابلیت فرمت شدن را دارند. با این حال شاید شما هم مانند بسیاری، هنوز روش فرمت این اسمارت‌فون ها را به درستی ندانید. پس اگر در پی آن هستید که بهترین راه‌ها را برای ریست فکتوری گوشی سامسونگ یاد بگیرید، حتما تا انتهای مقاله امروز با ما همراه باشید. ضمنا پیش از شروع مقاله به شما اطمینان می‌دهیم که هیچ‌کدام از راه‌حل‌های پیشنهادی ما اصلا پیچیده یا سخت نیستند و می‌توانید با یکبار خواندن، تمام آن‌ها را فرا بگیرید و بر روی گوشی خود اجرا کنید.

 

 

فرمت گوشی سامسونگ

 

پیش از آنکه بخواهیم مستقیما به سراغ روش‌های ریست کردن گوشی سامسونگ بادکمه و یا لمسی برویم، بهتر است شما را کمی بیشتر با مفهوم فرمت کردن گوشی آشنا کنیم. شاید شما هم مانند بسیاری به درستی ندانید که این واژه به چه معناست و دقیقا چه اطلاعاتی را از روی گوشی شما پاک می‌کند.

 

 

فرمت زدن گوشی سامسونگ یعنی چه؟

 

ریست فکتوری که به‌عنوان هارد ریست و مستر ریست هم شناخته می‌شود، راهکار  بسیار خوبی برای گوشی‌های موبایل است. این راهکار، بسیار کارآمد بوده و باید به‌عنوان آخرین راه ممکن در نظر گرفته شود. فرمت گوشی سامسونگ، تلفن همراه شما را به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه آن برمی‌گرداند و در این فرایند، تمام داده‌ها و اطلاعات موجود بر روی گوشی شما را به‌کل از روی آن پاک می‌کند.

 

 

هشدار پیش از ریست کردن گوشی سامسونگ!

 

از آنجایی که ریست فکتوری تمام اطلاعات شما را از بین می‌برد، پس بهتر است که قطعا پیش از انجام آن از تمام اطلاعات یا حداقل از بخشی از آن‌ بک‌آپ یا نسخه پشتیبان گرفته باشید. برای پشتیبان‌گیری هم باید توجه داشته باشید که حتما اطلاعات درست برای ورود به حساب گوگل در دست باشد تا بتوانید تمام مخاطبین، عکس‌ها و برنامه‌هایی را که به حساب گوگل شما مرتبط هستند، به درستی بازگردانید. با درست انجام ندادن این کار پیش از فرمت گوشی سامسونگ، دستگاه شما ممکن است کاملا قفل شود و دیگر هرگز به آن و اطلاعات مهم خود، دسترسی نداشته باشید.

بدین ترتیب گوشی از دسترس شما خارج می‌شود و احتمالا اطلاعات شخصی خود را از دست می‌دهید. به‌علاوه در رابطه با حساب گوگل خود باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که تا 72 ساعت پیش یا پس از ریست فکتوری، رمز حساب گوگل خود را به‌هیچ‌عنوان تغییر ندهید؛ چراکه به‌خاطر دلایل امنیتی، گوشی سامسونگ شما تا 72 ساعت دیگر هم قفل خواهد شد. حالا که با ملزومات و هشدارهای لازم پیش از فرمت گوشی سامسونگ آشنا شدید، وقت آن است که به سراغ روش‌های آسان و سریع برای انجام آن بریم!

 

 

روش اول؛ اصلی‌ترین روش ریست فکتوری گوشی سامسونگ

 

ريست فکتوری گوشي سامسونگ

 

تنظیمات پیش‌فرض گوشی سامسونگ خود را ریستور یا بازیابی کنید. به یاد داشته باشید که از هر اطلاعات مهمی پیش از انجام ریست فکتوری، بک آپ بگیرید. ممکن است پس از آنکه این فرایند را تکمیل کردید، دیگر هرگز نتوانید اطلاعات حساس خود را به هیچ عنوان بازگردانید. همچنین اگر کارت میکرو اس دی (microSD) خود را هم رمزگذاری کرده‌اید، توجه داشته باشید که پیش از بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه، حتما آن را رمزگشایی کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، تلفن همراه شما دیگر نمی‌تواند پس از فرم کردن گوشی، اطلاعات موجود بر روی کارت اس دی را بخواند.

 

 

روش انجام این کار

 

 • کار خود را با رفتن به تنظیمات، گشتن به‌دنبال مدیریت فایل و انتخاب آن برای ریست کردن، آغاز کنید.
 • سپس گزینه Factory data reset  را انتخاب کرده و به  اطلاعاتی  که برای شما نمایش داده می‌شود،توجه کنید.
 • زمانی که این کارها را با موفقیت انجام دادید، صفحه را به سمت راست بکشید و گزینه ریست را انتخاب کنید.
 • در این بخش اگر قفل امنیتی را برای گوشی خود فعال کرده باشید، باید آن را به درستی وارد نمایید.
 • گزینه حذف را انتخاب کنید تا با موفقیت فرمت گوشی سامسونگ را انجام دهید و تأیید کنید که تمام اطلاعاتی که بر روی گوشی شما ذخیره شده، به‌طور کامل پاک شده است.
 • اگر حساب سامسونگی را به گوشی خود متصل کرده باشید، از شما خواسته می‌شود که رمز همان حساب را هم وارد نمایید.

بدین ترتیب، اگر تمامی مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید، فرمت گوشی سامسونگ شما با موفقیت به انجام رسیده است. در این صورت اگر گوشی خود را مجددا روشن کنید، به صفحه اولیه نصب گوشی می‌رسید که می‌توانید آن را کاملا نادیده بگیرید.

 

 

روش دوم؛ ریست فکتوری سامسونگ از طریق حالت ریکاوری

 

ريست فکتوری گوشي سامسونگ

 

شما می‌توانید رمز موبایل سامسونگ خود را سریعا از طریق تنظیمات دستگاه ریست کنید. اما اگر گوشی قفل شده‌ و به آن دسترسی ندارید، همچنان می‌توانید آن را در حالت ریکاوری قرار دهید؛ اگرچه که این کار شاید کمی پیچیده و مشکل باشد.

 

 

چطور موبایل سامسونگ قفل‌شده را باز کنیم؟

 

برای ریست فکتوری گوشی سامسونگ خود، فقط کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید.

 • برای شروع فرمت گوشی سامسونگ، موبایل خود را خاموش و سپس آن را به حالت ریکاوری ببرید.
 • دکمه زیاد کردن صدا و هوم یا خانه را به مدت 10 ثانیه فشار دهید تا بدین ترتیب صفحه به‌روزرسانی نرم‌افزار را بالا بیاورید. حالا گوشی شروع به لرزیدن می‌کند، اما همچنان باید به نگه داشتن آن ادامه دهید.
 • برای ورود به حالت ریکاوری، یک دقیقه پس از آنکه هشدار «بدون دستور/No Command» را دریافت نمودید، صبر کنید.
 • حالا در حالت ریکاوری، دکمه تنظیم صدای بالا و پایین را با هم فشار دهید و نگه دارید تا ریست فکتوری را انتخاب کنید. بر روی دکمه «خاموش و روشن/Power» بزنید تا این فرمان را برای فرمت گوشی سامسونگ تأیید کنید.
 • در آخر هم گزینه «بله، تمام اطلاعات کاربر را پاک کن/ Yes-Delete All User Data» را انتخاب کنید تا این فرمان را تأیید نمایید.
 • پس از آن، دستگاه موبایل شما به تنظیمات کارخانه باز می‌گردد. حالا دکمه راه‌اندازی مجدد را بزنید تا موبایل سامسونگ شما سریعا دوباره شروع به کار کند.

این روش فرمت گوشی سامسونگ، یک تکنیک راحت برای ریست کردن گوشی سامسونگ با دکمه و در زمان قفل شدن کامل آن بود. با وجود این، اگر در هر نقطه‌ای از این مراحل گیر کردید، اصلا نگران نباشید! تنها کافی است که دکمه روشن و خاموش را فشار داده و به مدت طولانی نگه دارید تا زمانی که دستگاه کاملا خاموش شود. سپس مجددا تمام مراحل را از اول اجرا کنید.

 

 

روش سوم؛ راحت شدن از شر محافظت ریست فکتوری گوگل یا FRP

 

فرمت گوشی سامسونگ از طریق گوگل

 

ویژگی حفاظت ریست فکتوری گوگل (FRP) در بسیاری از  اسمارت‌ فون‌ها از جمله گوشی‌های هوشمند گلکسی سامسونگ استفاده می‌شود. یک گوشی ریست شده با FRP همچنان پیش از آنکه دسترسی را به شما ارائه دهد، به ورود صاحب اصلی حساب نیاز خواهد داشت. این ویژگی با ریست فکتوری کردن یک گوشی دزدیده و یا گم‌شده، جلوی افرادی به‌غیر از مالک را از دسترسی به گوشی می‌گیرد. پس یک ویژگی بسیار کارآمد در فرمت گوشی سامسونگ است.

اما همین ویژگی می‌تواند در حین فرمت گوشی برای شما مشکل‌ساز شود. لذا قصد داریم در این بخش به نحوه غیرفعال کردن FRP بپردازیم.

 • برای غیرفعال کردن FRP، باید اول حساب گوگل خود را پیش از ریست کردن، از روی گوشی گلکسی خود پاک کنید.
 • به تنظیمات بروید که با آیکون دنده یا آچار نشان داده می‌شود.
 • با انتخاب حساب‌های خود، هرکدام از آن‌ها را که مایل هستید، بک ‌آپ ‌‌گیری کنید.
 • حساب‌ها را انتخاب نمایید.
 • حساب گوگل خود را انتخاب کنید. اگر حساب موردنظر شما همین حالا هم نشان داده می‌شود، بر روی گزینه‌های بیشتر، یعنی سه نقطه کنار آن، کلیک کنید.
 • در این بخش از فرمت گوشی سامسونگ بر روی حذف حساب بزنید. سپس گزینه حذف حساب را مجددا انتخاب نمایید تا آن را تأیید کنید.
 • برای تکمیل فرایند غیرفعال‌سازی حساب گوگل خود، دستورالعمل‌های موجود بر روی صفحه را دنبال کنید.
 • حالا برای انجام ریست فکتوری، به منوی تنظیمات بروید.

اگر قصد دارید که گوشی خود را به شخص جدیدی بفروشید یا بدهید، مراقب باشید که قبل از فرمت گوشی سامسونگ، حساب گوگل خود را پاک کنید. پس از آن می‌توانید از طریق منوی تنظیمات، گوشی خود را ریست نمایید.

 

 

روش ریست فکتوری دستگاه‌هایی با نسخه اندروید پیشرفته

 

از طریق دستورالعمل زیر می‌توانید دستگاه‌هایی که نسخه اندروید پیشرفته‌ای را اجرا می‌کنند به‌طور کامل ریست فکتوری کنید:

 • به برنامه‌های خود بروید و تنظیمات را انتخاب کنید.
 • سپس به سطح مدیریت کلی بروید.
 • گزینه ریست را انتخاب نمایید.
 • حالا ریست اطلاعات کارخانه را برگزینید.
 • در آخر برنامه‌های خود را مرور و بر روی گزینه ریست کلیک کنید.

 

ریست فکتوری و فرمت گوشی سامسونگ با نسخه قدیمی اندروید

 

 • به برنامه‌های خود بروید و تنظیمات را انتخاب کنید.
 • با رفتن به قسمت بک آپ، آن را ریست کنید. اگر این گزینه برای شما کار نمی‌کند یا اصلا وجود ندارد، به قسمت حریم خصوصی بروید.
 • گزینه ریست کردن اطلاعات کارخانه را انتخاب کنید.
 • برنامه‌های خود را مرور و سپس بر روی دکمه ریست کلیک نمایید.

 

 

جمع‌بندی

 

samsung rest factory

 

فرمت گوشی سامسونگ از دغدغه‌های مهم صاحبان این گوشی بود که در مقاله امروز به آن پرداختیم و بهترین روش‌ها برای انجام چنین کاری را به شما ارائه دادیم. صرف‌نظر از آنکه از چه مدل گوشی استفاده می‌کنید، چه بهترین گوشی اندروید امروزی باشد چه یک مدل قدیمی، فرقی ندارد؛ شما همچنان می‌توانید دلایل مختلفی برای ریست فکتوری کردن گوشی هوشمند خود داشته باشید.

شاید موبایل شما از برنامه‌های اضافه پر شده باشد و به کندی کار کند، شاید هم آپدیتی را اخیرا نصب کرده باشید که با مشکلاتی همراه بوده باشد یا حتی ممکن است بخواهید پیش از فروش گوشی خود، آن را ریست فکتوری کرده باشید. فرقی ندارد که دلیل شما برای فرمت گوشی سامسونگ چیست. ما امروز بهترین روش‌های ممکن برای انجام این کار را خدمت شما عزیزان ارائه دادیم. بنابراین اگر شما هم به‌دنبال آن هستید که گوشی خود را به هر دلیلی به‌صورت کامل خالی کنید، مطالعه این مطلب از ایسل را از دست ندهید!