دایورت کردن تماس به معنای انتقال تماس از یک خط به خط دیگر است. گاهی پیش می‌آید بخواهیم از قابلیت دایورت کردن گوشی همراه یا تلفن ثابت خود استفاده کنیم و تماس‌های دریافتی را بر روی گوشی مورد نظر خود داشته باشیم‌ اما ندانیم که چگونه گوشی موبایل خود را دایورت کنیم‌. در ادامه‌ی مقاله به روش‌های انتقال تماس یا همان دایورت کردن می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی روش‌ دایورت کردن گوشی موبایل همراه ما باشید.

 

چرا گوشی خود را دایورت می‌کنیم؟

روش دایورت کردن گوشی موبایل

در بسیاری از مواقع ممکن است به خاطر بسیاری از دلایل شخصی و کاری، گوشی خود را دایورت کنیم. مثلا هنگامی که خطمان خاموش باشد، بخواهیم برای همیشه آن را دایورت کنیم یا تعداد تماس‌های دریافتی زیادی داریم و برای از دست ندادن آن‌ها نیاز به انتقال تماس داشته باشیم‌ در این زمان‌ها از هدایت تماس استفاده می‌کنیم. گاهی مشکلات آنتن دهی گوشی وجود دارد و منتظر تماس مهمی هستید و یا در مکانی هستید که آنتن ندارید اما نیاز دارید در زمانی که در دسترس نیستید، گوشی شما دایورت شود. در موردی دیگر هم امکان پاسخگویی به گوشی خود را ندارید و می‌خواهید در صورت جواب ندادن، تماس منتقل شود. در همه‌ی این موارد انتقال تماس راهی بسیار کارامد به حساب می‌آید‌ که با جواب سوال چگونه گوشی موبایل خود را دایورت کنیم در ادامه مطلب، روش‌های انتقال تماس را برای به کار بردن آن خواهید آموخت.

 

دایورت کردن گوشی از طریق تنظیمات گوشی اندرویدی

دایورت کردن گوشی از طریق تنظیمات گوشی اندرویدی

همه‌ی موبایل‌های اندرویدی منوی تنظیمات یکسانی ندارند و ممکن است تنظیمات گوشی شما متفاوت باشد اما در حالت کلی برای دایورت گوشی موبایل، راه‌های زیر کارآمد می‌باشد. برای هدایت تماس یا دایورت کردن گوشی موبایل از طریق Setting گوشی به این روش عمل می‌کنیم. به قسمت صفحه کلید گوشی خود بروید و بخش سه نقطه در بالا وارد شوید و گزینه‌ی تنظیمات را انتخاب کنید. به سرویس‌های مکمل یا Supplementary services بروید‌. در اینجا انتقال تماس یا همان Call Forwarding را مشاهده می‌کنید. با وارد شدن به این بخش چهار گزینه برای شما به نمایش در می‌آید که به شرح زیر می‌باشد‌:

  • ‌همیشه منتقل شود(Always forward)
  • انتقال در صورت مشغول بودن(Forward when busy)
  • انتقال در صورت عدم پاسخ(Forward when unanswered)
  • انتقال در صورت عدم دسترسی(Forward when un reachable)

که در هر کدام از این گزینه‌ها می‌توانید شماره‌ای جداگانه ثبت کنید تا خط شما دایورت شود. ممکن است گوشی اندرویدی شما کمی متفاوت‌تر باشد یا از اندروید قدیمی‌تری استفاده کنید و به دنبال دایورت گوشی باشید. از طریق مطلب گفته شده می‌توان هدایت تماس را برای گوشی خود فعال کنید.

  • به صفحه‌ی شماره گیری تلفن خود بروید.
  • با انتخاب سه نقطه وارد قسمت Settings شوید.

اکنون گزینه‌ی Call Settings را مشاهده ‌می‌کنید و پس از انتخاب آن، وارد بخش More Settings شوید. اگر تلفن همراه شما دو سیم‌کارت باشد، در اینجا باید سیم کارتی که می‌خواهید در آن تغییرات را ایجاد کنید، انتخاب کنید و بعد با باز کردن بخش Call forwarding گزینه‌های انواع دایورت کردن که بالاتر ذکر کردیم (دایورت همیشگی، در صورت مشغول بودن، عدم پاسخگویی، در دسترس نبودن) برای شما به نمایش در می‌آید و با انتخاب هر یک می‌توانید شماره‌ای که می‌خواهید تماس به آن دایورت شود را در آن قسمت ثبت کنید.

 

دایورت کردن گوشی از طریق تنظیمات گوشی آیفون

دایورت کردن گوشی از طریق تنظیمات گوشی آیفون

ممکن است با داشتن گوشی آیفون هم سوال چگونه گوشی موبایل خود را دایورت کنیم برای شما پیش بیاید. فعال کردن هدایت تماس در گوشی آیفون بسیار آسان است. اگر نمی‌خواهید در صورت اشغال بودن، در دسترس نبودن و یا عدم امکان جواب دادن به تلفن تماسی را از دست بدهید، کافیست به قسمت تنظیمات آیفون بروید تا به بخش Phone برسید. با وارد شدن به این بخش گزینه‌ی Call Forwarding را مشاهده می‌کنید که با انتخاب آن می‌توانید آن را فعال کنید و با نوشتن شماره‌ای که می‌خواهید تماس به آن دایورت شود در قسمت Forwared To در نهایت تماس‌های شما در گوشی آیفون به شماره‌ی مورد نظر انتقال پیدا می‌کند. برای آیفون هم گزینه انتقال تماس سفارشی با نام Custom وجود دارد که با انتخاب آن می‌توانید ثبت کنید که در زمان مشغول بودن خط، جواب ندادن و یا در دسترس نبودن تماس به چه شماره‌ای منتقل شود.

 

دایورت کردن گوشی با استفاده از کد دستوری

نحوه دايورت كردن گوشی موبايل

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن گوشی موبایل خود را دایورت کنید، استفاده از کد‌های دستوری است که به کارگیری آن‌ها بسیار آسان می‌باشد. در این روش تفاوتی میان انتقال تماس خط ثابت و تلفن همراه وجود ندارد و با استفاده از چند کد انتقال تماس انجام می‌شود‌. چند کد دستوری برای انتقال تماس وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید گوشی خود را در کم‌ترین زمان به خط ثابت یا بالعکس دایورت کنید‌:

 

کد دستوری *21*

برای دایورت شدن گوشی با استفاده از این کد، ابتدا به صفحه کلید قسمت تماس گوشی خود بروید و طبق الگوی زیر عمل کنید:

* 21 * شماره‌ای که می‌خواهید تماس‌ها به آن انتقال پیدا کند#

پس از انجام این کد برای شما پیامی مبنی بر ثبت نام موفق بود ظاهر می‌شود و نوتیفیکشن یا علامت هدایت تماس (تمام تماس‌های شما منتقل می‌شوند) بالای صفحه نمایش ظاهر می‌شود. در این روش تلفن زنگ خورده و بعد از حدود ۵ ثانیه تماس انتقال پیدا می‌کند. در تلفن‌های ثابت این عدد به ۳۰ ثانیه می‌رسد. اگر به هر دلیلی خواستید هدایت تماس را لغو کنید، کد #21# را شماره‌گیری کنید. بعد از شماره‌گیری این کد، پیامی مبنی بر خدمات غیرفعال شده‌اند نمایش داده خواهد شد و علامت هدایت تماس هم از بالای نمایشگر حذف می‌شود.

 

کد دستوری دایورت در هنگام در دسترس نبودن

روش دایورت کردن گوشی موبایل

ممکن است بخواهید در زمان‌هایی که آنتن ندارید و در دسترس نیستید، شماره شما هدایت شود تا تماس مهمی را از دست ندهید برای این کار کافیست کد *۶۷* شماره‌‌ای که می‌خواهید تماس به آن منتقل شود# را شماره گیری کنید.

 

کد دستوری در هنگام مشغول بودن گوشی

چگونه گوشی موبایل خود را دایورت کنیم

اگر از آن دسته افرادی هستید که تماس‌های کاریتان زیاد است و نگران از دست رفتن تماس‌هایتان هستید و به دنبال کدی برای دایورت کردن گوشی موبایل خود می‌باشید، می‌توانید با استفاده از یک کد دستوری گوشی خود را دایورت کنید تا هنگام مشغول بودن تلفنتان، تماس به شماره‌ای که تعیین کرده‌اید هدایت شود. برای فعال کردن دایورت هنگام مشغول بودن گوشی، کافیست کد *61* شماره‌ای که می‌خواهید تماس به آن هدایت شود# را شماره‌ گیری نمایید‌.

 

هزینه‌ی دایورت کردن گوشی

ممکن است سوالی که بعد از نحوه دایورت گوشی موبایل برای شما به وجود آید، میزان هزینه‌ی این خدمات باشد. دایورت کردن گوشی برای فعال‌سازی و لغو کردن و انجام کار‌های دیگر هزینه‌ای ندارد اما هنگام صحبت کردن به همان مبلغ یک مکالمه عادی هزینه پرداخت می‌شود. برای واضح‌تر گفتن، در مکالمه‌ی شماره‌ی دایورت شده و آن خطی که روی آن تماس هدایت شده، برای خط دایورت شده هزینه خواهد داشت. قابل ذکر است استفاده از این سرویس مانند تعرفه مکالمه حساب خواهد شد.

 

جمع بندی

در این مقاله به سوال چگونه گوشی موبایل خود را دایورت کنیم پاسخ داده شد و راه‌های انتقال تماس با استفاده از کدهای دستوری و تنظیمات گوشی می‌باشد‌. نحوه دایورت کردن گوشی موبایل بسیار ساده است و شما می‌توانید با هر کدام از راه حل‌هایی که گفته شد و با توجه به این که گوشیتان آیفون یا اندروید می‌باشد از انتقال تماس استفاده کنید.