آشنایی با برنامه گوگل فوتو

گوگل فوتو

شاید شما نیز تاکنون بارها نام گوگل فوتو را شنیده باشید یا حتی در تلفن همراه هوشمند خود وارد آن شده باشید. اگر سری به این برنامه زده باشید، دیده‌اید که تصاویر و ویدیوهای موجود در تلفن هوشمند شما در این برنامه وجود دارند. اما ممکن است ندانید که Google Photos چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد.

با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا هر آنچه لازم است درباره این برنامه ذخیره سازی شرکت گوگل برای تلفن‌های هوشمند آیفون و اندروید بدانید،  به شما معرفی کنیم.

 

برنامه گوگل فوتو چیست؟

کاربرد گوگل فوتو

گوگل فوتو یکی از سرویس‌های شرکت گوگل برای تلفن‌های هوشمند است که در سال 2015 میلادی راه اندازی شد. این ابزار عکس‌ها، فیلم‌ها و اسکرین شات‌های گرفته شده توسط تلفن شما را در خود ذخیره کرده و به عنوان یک قابلیت جامع چند رسانه‌ای مبتنی بر فضای ابری، به آزادسازی فضای ذخیره سازی روی تلفن هوشمند شما نیز کمک می‌کند.

این یک پشتیبان جامع رسانه‌ای است که در اختیار شما است و از آنجا که یک ابزار مبتنی بر فضای ابری است

، می تواند فضا را در تلفن شما آزاد کند. به علاوه، یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌های google photos  این است که روی دستگاه‌های اندروید و آی او اس قابل استفاده است.

حال که با ماهیت گوگل فوتوز آشنا شدیم، بهتر است به بررسی قابلیت‌ها، کاربرد و نحوه استفاده از آن بپردازیم.

 

Google Photos چگونه کار می‌کند؟

کاربران Google Photos می‌توانند عکس‌های مورد نظر خود را در این برنامه بارگذاری کرده، به مشاهده، ویرایش، ذخیره و ایجاد فیلم‌های جدید، انیمیشن‌ها، کلاژها، آلبوم‌ها و … بپردازند. آنها همچنین می‌توانند وارد حساب کاربری خود در گوگل فوتو شده و همه چیز را از آنجا روی یک دستگاه دیگر دانلود کنند. بنابراین، قابلیت پشتیبان گیری مبتنی بر فضای ابری در این برنامه به آنها کمک می‌کند تا به راحتی از تصاویر، ویدیوها و دیگر فایل‌های رسانه خود که روی رایانه یا هارد دیسک خارجی قرار دارند، نسخه پشتیبان تهیه کنند.

 

قابلیت های گوگل فوتو

کاربرد گوگل فوتو

آن دسته از کاربرانی که از تلفن‌ها و دستگاه‌های هوشمند شرکت گوگل مانند تلفن‌های Google Pixel استفاده نمی‌کنند، نیز می‌توانند از عکس‌ها و فیلم‌های خود به صورت خودکار، پشتیبان گیری کرده و همزمان با گرفتن آنها، داده‌های تلفن خود را با داده‌های موجود روی ابر نیز همگام سازی کنند. اگر از دستگاه‌های هوشمند اندرویدی استفاده می‌کنید، می‌توانید میزان استفاده از داده‌های پشتیبان را محدود کنید تا انجام این کار در پس زمینه، تمام حجم داده روی تلفن همراه شما را مصرف نکند.

شما همچنین می‌توانید وارد بخش تنظیمات در Google Drive خود شوید و با روشن کردن گزینه Create a Google Photos Folder و تایید آن، Google Drive حساب کاربری خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که یک نسخه کپی شده از تصاویر و ویدیوهای شما را در خود نگه دارد. پس از اعمال این تنظیمات، تمام تصاویری که به عنوان نسخه کپی شده به حساب کاربری شما افزوده شوند، در دسته بندی‌های مختلف، مرتب خواهند شد.

با استفاده از این قابلیت گوگل فوتو شما به راحتی می‌توانید عکس‌ها و آلبوم‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید. از طرفی، اگر ویژگی backup and sync یا پشتیبان گیری و همگام سازی را فعال کرده باشید، می‌توانید تصاویر یا ویدیوهای حذف شده را تا 60 روز بعد نیز از سطل زباله، بازیابی کنید یا حتی عکس‌ها را بایگانی کنید تا دیگر آنها را نبینید اما با جستجو در حساب کاربری خود به آنها دسترسی داشته باشید.

 

فضای ذخیره سازی رایگان و نامحدود گوگل فوتو

سرویس گوگل فوتو

Google Photos دارای فضای ذخیره سازی رایگان و نامحدود است. اما این تنها در صورتی است که شما بخواهید تصاویر خود را با کیفیتی مانند high quality (و نه بیشتر) ذخیره کنید. به عبارت بهتر، از آنجا که تصاویر شما ممکن است کیفیت و وضوح بسیار بالایی داشته باشند، شما می‌توانید کیفیت آنها را تا حدی کاهش دهید تا با کیفیتی معقول و مناسب روی گوگل فوتو ذخیره شوند.

به این ترتیب، فایل‌های بزرگ، فشرده سازی خواهند شد تا در مصرف فضا صرفه جویی شود. البته شما می‌توانید این موضوع را در تنظیمات حساب کاربری خود تغییر داده و تمامی فایل‌ها را با همان کیفیت اصلی روی حساب کاربری خود ذخیره کنید. به صورت پیش فرض، محدودیت رزولوشن برای ذخیره سازی عکس‌ها 16 مگاپیکسل و برای فیلم‌ها 1080 پیکسل است. اما شما می‌توانید  این تنظیمات را تغییر دهید و فایل‌های خود را با کیفیت کمتر یا بیشتر ذخیره کنید.

شما همچنین می‌توانید وارد تنظیمات گوگل فوتو شوید و با انتخاب گزینه high quality، امکان فشرده سازی خودکار تصاویر برای تصاویری که از این به بعد روی حساب کاربری‌تان بارگذاری می‌شوند را فعال کنید. به علاوه، انتخاب گزینه recover storage نیز موجب می‌شود تا این تغییر روی تمامی تصاویر و ویدیوهای قبلی نیز اعمال شده و آنها را نیز تا رسیدن به کیفیت 16 مگاپیکسل برای تصاویر و 1080 پیکسل برای ویدیوها فشرده کند.

اما اگر جزو آن دسته از کسانی هستید که ترجیح می‌دهند تا تمامی تصاویر و ویدیوهای خود را با کیفیت اصلی آنها ذخیر سازی کنند، باید بدانید که استفاده از گوگل فوتو برای شما تا ظرفیت 15 گیگابایت رایگان خواهد بود. اما برای استفاده از فضای بیشتر باید اشتراک Google One را تهیه کرده و حداقل 1.99 دلار برای هر ماه استفاده از یک فضای 100 گیگابایتی، هزینه کنید.

 

سرویس گوگل فوتو دارای یک دستیار مجهز به فناوری هوش مصنوعی است

کاربرد گوگل فوتو

Google Photos دارای قابلیت‌های جالبی است که امکانات بی‌شماری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به عنوان مثال گوگل فوتو می‌تواند تصاویر را بر اساس تاریخ، افراد و مکان‌های مشخص شده در آنها، گروه بندی کند یا … این دستیار هوشمند همچنین می‌تواند تمام تصاویری که پشت سر هم گرفته‌ شده‌اند را با یکدیگر ترکیب کرده و آنها را به GIF یا انیمیشن تبدیل کند.

از طرفی، تمامی تصاویر را نیز می‌توان به صورت جداگانه، به عنوان یک عکس متحرک ذخیره کرد (یعنی آنها چند ثانیه قبل و بعد از عکاسی را در قالب یک فیلم ضبط می‌کنند و هر تصویر می‌تواند به یک عکس متحرک تبدیل شود!). این قابلیت در تلفن‌های هوشمند شرکت اپل با عنوان Live Photos شناخته می‌شود. اما تلفن‌های اندرویدی از آن بی بهره بودند که به لطف گوگل فوتوز می‌توانند این نوع تصاویر را نیز داشته باشند.

یکی دیگر از قابلیت‌های هوشمند google photos امکان جستجوی قدرتمند آن است که به شما اجازه می‌دهد تا موضوعات عمومی مختلف مانند سگ یا ساحل را جستجو کرده و تصاویری که شامل این عبارت جستجو باشند را مشاهده کنید. با این قابلیت، شما می‌توانید تصاویر خود را تا حد زیادی محدود کنید. همچنین حتی اگر هنوز تصاویر خود در آلبوم‌های مختلف را مرتب نکرده باشید، استفاده از این قابلیت برای شما مفید خواهد بود!

به علاوه، شما می‌توانید افراد مختلفی که در تصاویر شما حضور دارند را به صورت دستی و با یک نام گذاری ساده به دستیار هوشمند گوگل فوتوز معرفی کنید. از آن پس، تمامی تصاویری که این افراد در آنها وجود داشته باشند، به صورت خودکار مرتب می‌شوند و شما می‌توانید تصاویر را با نام افراد نیز جستجو کنید یا با تصاویر این افراد، آلبوم‌های خانوادگی یا دوستانه (live albums) بسازید!

 

دیگر قابلیت‌ها و کاربردهای Google Photos

کاربرد گوگل فوتو برای کسانی که به دنبال پشتیبان گیری از تصاویر چاپ شده و فیزیکی خود هستند بسیار جالب است! این افراد می‌توانند با استفاده از برنامه دوربین تلفن هوشمند خود یا دیگر برنامه‌های کاربردی مانند اسکنرها یا دوربین‌های پیشرفته‌تر، یک عکس از این تصویر چاپ شده بگیرند و آن را در گوگل فوتو بارگذاری کنند. همچنین کسانی که از اسناد کاغذی عکس گرفته‌اند می‌توانند با ابزارهای Google Photos، بخش‌های دلخواه خود از متن اصلی را برجسته کرده یا حتی پس زمینه آن را تغییر دهند و به راحتی فایل‌های مورد نیاز خود را در حساب کاربری گوگل فوتوز ذخیره سازی کنند.

 

گوگل فوتوز چیست و چه کاربری دارد؟

در این مطلب به معرفی و بررسی قابلیت‌های مختلف Google Photos پرداختیم و دیدیم که این سرویس، یک ابزار قدرتمند و همه کاره است که توسط شرکت گوگل ارائه شده و علاوه بر تهیه نسخه پشتیبان از تمامی تصاویر و فایل‌های ویدیویی، به مرتب سازی آنها نیز کمک می‌کند. همچنین دیدیم که این برنامه، فضای ذخیره سازی رایگان و نامحدودی را ارائه می‌دهد و سعی می‌کند تا حد ممکن به کیفیت عکس و ویدیو آسیب نرساند. بنابراین می‌توانید از آن به عنوان گزینه‌ای مناسب برای پشتیبان گیری از فایل‌های رسانه‌ای روی تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.