سیستم‌عامل اندروید که بسیاری از ما هر روز از آن استفاده می‌کنیم، اغلب به‌عنوان نرم‌افزار منبع باز شناخته می‌شود. این بدان معنی است که کد آن به صورت عمومی در دسترس است و می‌تواند به طور بی‌پایان توسط هر کسی تغییر یابد. در حالی که این اظهارات واقعا درست است، اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌های اندرویدی امروزی در واقع از اندروید خالص و منبع باز استفاده نمی‌کنند. برای این ویژگی می‌توانید از سرویس های موبایلی گوگل (Google Mobile Services) تشکر کنید. GMS بسیاری از عملکردهای زیبا را که ممکن است از اندروید مدرن انتظار داشته باشید، ارائه می‌دهد. به طور خلاصه، مولفه منبع باز اندروید، پروژه متن باز اندروید (AOSP) است. از سوی دیگر، سرویس‌های موبایل گوگل در بالای AOSP قرار دارد و بسیاری از عملکردهای زیبا را که ممکن است از اندروید مدرن انتظار داشته باشید، ارائه می‌دهد.

با این حال، تمایز اصلی بین این دو آن است که GMS منبع باز نیست. در عوض، گوگل به طور انتخابی مجوز آن را برای تولیدکنندگان دستگاه یا سازندگان تجهیزات اصلی به صورت رایگان صادر می‌کند. بسیاری از دستگاه‌های تجاری اندرویدی که این روزها به فروش می‌رسند شامل سرویس های موبایلی گوگل هستند. در ادامه قصد داریم شرح دهیم که این سرویس چه است و چرا بسیاری از دستگاه‌های اندروید از آن بهره می‌برند. با ما همراه باشید.

 

سرویس های موبایل google چیست؟

خدمات سرویس های موبایل گوگل

GMS مخفف Google Mobile Services است و در اصل مجموعه‌ای از برنامه‌ها و APIها (رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن) است که در سطح سیستم نصب شده‌اند. این اساسا بدان معناست که آن‌ها عمیقا با سیستم عامل یکپارچه شده‌اند. APIها را به‌عنوان میانبرهایی برای توسعه‌دهندگان برنامه‌ها در نظر بگیرید تا به عملکردهای سطح دستگاه مانند ارسال ویدیو به تلویزیون از طریق Wi-Fi یا برقراری ارتباط با سرویس‌های مکان گوگل دسترسی پیدا کنند.

سیستم عامل اندروید به خودی خود شامل مجموعه‌ای از APIهاست. برنامه‌ها برای انجام کارهایی مانند روشن‌کردن چراغ قوه، دسترسی به دوربین‌های دستگاه یا تعامل با سیستم فایل، باید با این APIها در تماس باشند. سرویس گوگل این عملکرد اساسی را گسترش می‌دهد تا شامل یکپارچه‌سازی عمیق سیستم برای مواردی مانند تشخیص از طریق حسگرهای داخلی، دسترسی به خدمات پرداخت مانند Google Pay و بسیاری از موارد دیگر شود. سرویس های موبایل Google همچنین به دلایل متفاوتی ضروری در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا دسترسی به بسیاری از برنامه‌هایی را که احتمالا روزانه استفاده می‌کنید، فراهم می‌کند.

این برنامه‌ها شامل Play Store، Google Search (و دستیار گوگل)، Google Maps، Gmail، Chrome، YouTube و … می‌شوند. حتی اگر از هیچ یک از این برنامه‌ها استفاده نمی‌کنید، احتمالا به روش‌های دیگر از خدمات سرویس های موبایلی گوگل بهره می‌برید. هنگامی که برای اولین بار گوشی هوشمند اندرویدی خود را روشن کردید، به احتمال زیاد وارد حساب گوگل خود شده‌اید. این فرآیند کاملا به GMS وابسته است و همگام‌سازی خودکار مخاطبان، تقویم و تنظیمات شما از جمله رمزهای عبور Wi-Fi ذخیره‌شده از دستگاه‌های قبلی را امکان‌پذیر می‌کند.

 

GMS چه سودی برای کاربران اندرویدی دارد؟

GMS

علاوه بر مزایایی که قبلا در مورد آن‌ها صحبت کردیم، مانند دسترسی به برنامه‌ها و سرویس‌ها، سرویس های موبایلی گوگل مفید است زیرا به کاربران کمک می‌کند تا به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و نسخه‌های امنیتی را دریافت کنند. فراتر از آن، GMS شامل برخی ویژگی‌های خاص است که برای کاربران نهایی قابل مشاهده نیستند اما برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن مفیدند. به عنوان مثال، ML Kit را که بخشی از خدمات تلفن همراه گوگل است، در نظر بگیرید. ML Kit یک SDK موبایل است که گنجاندن ظرفیت‌های یادگیری ماشین در اپلیکیشن‌ها را برای توسعه‌دهندگان موبایل آسان‌تر ساخته است. یک برنامه به سادگی می‌تواند از مدل‌های ارائه‌شده توسط گوگل استفاده کند تا زمان توسعه و پیچیدگی را کاهش دهد.

یکی از ویژگی‌های کاربردی‌تر Fast Pair است که به تلفن شما امکان می‌دهد به طور خودکار دستگاه‌های بلوتوث نزدیک را شناسایی کند. به طور مشابه، ویژگی‌هایی مانند Find My Device، Smart Lock و Digital Wellbeing نیز به حضور سرویس های موبایلی گوگل متکی هستند. برخی از برنامه‌ها نیز جهت ارائه عملکرد اعلان به GMS متکی هستند. سرویس Firebase Cloud Messaging توسعه برنامه‌های کوچک‌تر را ساده می‌کند و نیازی به برنامه‌های جداگانه برای رسیدگی به تحویل اعلان را از بین می‌برد. GMS همچنین به گوگل کمک می‌کند بدون در نظر گرفتن سازنده، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار را به سرعت در دستگاه شما ارائه دهد.

در گذشته برای دریافت ویژگی‌ها یا پچ‌های امنیتی جدید، باید منتظر به‌روزرسانی کامل نرم‌افزار می‌بودید. این مسئله مشکلی ایجاد نمی‌کند، به‌جز اینکه اکثر دستگاه‌ها فقط در دو سال اول پس از انتشار به‌روزرسانی دریافت می‌کنند. از سال 2019، Project Mainline سیستم‌عامل را بخش‌بندی کرد و اکنون به گوگل اجازه می‌دهد تا ویژگی‌ها و به‌روزرسانی‌های امنیتی را از طریق Play Store ارائه دهد. وقتی از مزایای امنیتی GMS صحبت می‌کنیم باید حتماً به برنامه‌های نصب‌شده روی دستگاه نیز اشاره کنیم. سرویس Google Play Protect که چند سال پیش معرفی شد، برنامه‌های نصب‌شده را در پس‌زمینه اسکن می‌کند تا در صورت یافتن موارد مخرب به شما هشدار دهد.

 

آیا تمام دستگاه‌های اندروید دارای GMS هستند؟

سرویس های موبایل google

در پاسخ به این سوال باید گفت: تقریباً بله. بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی با سرویس های موبایلی گوگل عرضه می‌شوند، زیرا این همان چیزی است که بیشتر کاربران از دستگاه‌های اندرویدی انتظار دارند. البته استثناهایی در این مورد وجود دارد که در ادامه به آن‌ها نیز اشاره خواهیم کرد. اگرچه GMS این روزها در همه جا وجود دارد، اما گنجاندن آن برای تولیدکنندگان آسان نیست. سازندگان دستگاه برای باندل Google Mobile Services به مجوز گوگل نیاز دارند. سازندگان پس از دریافت مجوز، هر دستگاهی که تولید می‌کنند باید حداقل معیاری را داشته باشند. این گواهی که توافقنامه توزیع برنامه‌های تلفن همراه (MADA) نیز نامیده می‌شود، نیاز دارد که دستگاه‌ها برخی از الزامات را برآورده کنند.

آزمایش‌های انجام شده برای تعیین صلاحیت دستگاه برای گواهی خدمات سرویس‌های موبایل گوگل کاملا جامع است. هر بار که نسخه جدیدی از اندروید منتشر می‌شود، سند تعریف سازگاری (CDD) به‌روز می‌شود. درمجموع، CDD برای اندروید 11 شامل 136 صفحه است. این سند حداقل الزامات را برای همه‌چیز، از وضوح صفحه‌نمایش دستگاه گرفته تا وجود ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی را در نرم‌افزار الزامی می‌کند. اما چرا گوگل به این موضوع اهمیت می‌دهد؟ زیرا می‌خواهد اندروید را به یک تجربه منسجم تبدیل کند. کاربران انتظار دارند برخی از عملکردهای پایه در همه دستگاه‌های اندروید وجود داشته باشد و CDD تنها راهی است که گوگل به‌واسطه آن می‌تواند تولیدکنندگان را مجبور به همکاری کند.

 

آیا می‌توانید بدون خدمات گوگل از اندروید استفاده کنید؟

سرویس های موبایل google

بله، اندروید به خودی خود یک سیستم عامل کاملا کاربردی است و می‌تواند بسیاری از کارهایی را که انتظار دارید، بدون خدمات سرویس های موبایلی گوگل انجام دهد. در واقع، بسیاری از گوشی‌های اندرویدی فروخته‌شده در چین به‌هیچ‌وجه شامل GMS نیستند؛ البته به این دلیل است که گوگل در چین ممنوع و غیرقابل دسترسی است. مثال دیگر Fire OS است که از قبل روی مجموعه تبلت‌های آمازون مانند Fire HD 8 نصب شده است. عدم وجود GMS به این معنی است که Play Store را در دستگاه های آمازون پیدا نخواهید کرد. دلیل این امر ساده است؛ زیرا فروشگاه برنامه آمازون از طریق فروش برنامه و محتوا درآمد ایجاد می‌کند. هواوی نیز از استفاده بسیاری از مولفه‌ها و خدمات ارائه ‌شده توسط شرکت‌های آمریکایی، از جمله خدمات سرویس موبایل گوگل منع شده است.

 

وضعیت سرویس های موبایل گوگل در دستگاه‌های دیگر به چه شکل است؟

Google Mobile Services

اندروید این روزها تقریبا با هر فرمی اجرا می‌شود: از ساعت‌های هوشمند گرفته تا تلویزیون و حتی اتومبیل. بنابراین آیا سرویس های موبایلی گوگل برای این دستگاه‌ها نیز وجود دارند؟ بله، گوگل برای شش نوع دستگاه گواهینامه GMS ارائه می‎کند. دستگاه‌های سازگار با این سرویس‌ها عبارت‌اند از تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، Android TV، Android Auto، Android Go، Chrome OS و Wear OS.

وجود GMS در دستگاه‌های مختلف به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن کمک شایانی می‌کند. به عنوان مثال، یک برنامه Wear OS به لطف استاندارد ارائه ‌شده توسط GMS می‌تواند از API نقشه‌برداری یکسان یا مشابه موجود در یک برنامه تلفن هوشمند استفاده کند. این امر زمان توسعه برنامه‌های همراه یا چند پلتفرمی را کاهش می‌دهد. برخی از تولیدکنندگان سخت‌افزار انتخابی ندارند جز اینکه سرویس های موبایل گوگل را برای دستگاه‌های مختلف یا تبلت درنظر بگیرند. به عنوان مثال، Wear OS و Android TV نیز نرم‌افزارهای اختصاصی هستند و کاملا با خدمات گوگل یکپارچه شده‌اند؛ بنابراین، هر یک از این دستگاه‌ها باید دارای مجوز GMS باشند.

 

جمع‌بندی

به طور خلاصه، سرویس های موبایلی گوگل بخش اصلی تجربه مدرن اندروید است. از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها گرفته تا تلویزیون‌ها و بلندگوهای هوشمند، این سرویس جزئی کلیدی است که به برنامه‌ها و سرویس‌های شما این امکان را می‌دهد که همانطور که انتظار دارید اجرا شوند. نظر شما درباره سرویس های موبایلی گوگل چیست؟ آیا تجربه استفاده از GMS برای شما جایگزین‌ناپذیر است یا نه؟