این روزها دستگاه‌های تلفن همراه فقط یک وسیله ارتباطی و صرفا جهت برقراری تماس تلفنی نیستند، بلکه به‌دلیل افزایش دامنه کاربرد و امکاناتی که در اختیار ما می‌گذارند تبدیل به یکی از ابزارهای ضروری برای کار و فعالیت‌های مهم روزمره شده‌اند. از این‌رو مفقود شدن یا دزدیده شدن گوشی می‌تواند تجربه بسیار تلخی برای ما باشد، که علاوه بر تحمیل ضرر مالی موجب اختلال جدی در انجام کارهای روزمره و حتی فعالیت‌های شغلی‌مان شود.

از طرفی وجود اطلاعات شخصی و محرمانه‌ای که در گوشی همراه خود نگه‌داری می‌کنیم حساسیت این موضوع را بالاتر برده است. بنابرین لزوم اقدامات پیش‌گیرانه و البته ردیابی گوشی گمشده بیش از پیش احساس می‌شود. در این مقاله از ایسل همراه ما باشید تا شما را با نحوه ردیابی گوشی گمشده آشنا کنیم. امیدواریم با دنبال کردن این روش‌ها موفق به پیدا کردن گوشی خود و جلوگیری از سرقت اطلاعات شخصی‌تان شوید.

 

 

اقدامات مهم اولیه پس از مفقود شدن یا سرقت گوشی

 

روش‌های ردیابی گوشی گم شده یا سرقتی

 

قبل از هر چیز لازم است بدانید، تمامی روش‌هایی که درادامه ذکر می‌شوند صرفا جهت اطلاع شخصی شما از مکان حدودی دستگاه هستند و برای پیگیری قضایی و شکایت مبنی بر سرقت دستگاه شما اعتباری ندارند. لذا قبل از هر اقدامی علاوه بر شکایت و اعلام سرقت دستگاه خود، حتما نسبت به ثبت مشخصات و کد IMEI گوشی در سامانه همیاب24 اقدام کنید.

از این طریق علاوه بر به جریان افتادن روند ردیابی گوشی گمشده در اپراتورهای مربوطه، موضوع در سطح کشوری هم اطلاع‌رسانی شده و جلوی خرید و فروش آن گرفته می‌شود. از طرفی در بازرسی‌های مرزی و کلانتری‌ها هم گوشی شما جز کالاهای مفقودی اعلام شده و جستجو می‌شود و بدین ترتیب از خارج شدن گوشی شما از مرز هم جلوگیری می‌شود.

 

 

روش‌های پیدا کردن گوشی گمشده یا سرقتی

 

درصورت گم شدن یا سرقت گوشی، ردیابی آن هم از طریق اپراتورهای همراه اول و ایرانسل و رایتل و هم از طریق قابلیت‌های سیستم عامل اندروید و ios قابل انجام است. شما می‌توانید از روش های مختلف اقدام به ردیابی گوشی و یا قفل کردن و حذف اطلاعات آن کنید. همراه ما باشید تا با روش‌های مختلف پیدا کردن گوشی‌های اندروید و IOS آشنا شوید.

 

 

ردیابی از طریق قابلیت‌های دستگاه هوشمند (گوشی، ساعت، تبلت و…)

 

ردیابی گوشی گم شده با یرنامه گوشی من را پیدا کن

 

قابلیت “دستگاه من را پیدا کن” امکان در دسترس و کاربردی است که به‌روش تقریبا مشابهی در اندروید و ios برای کاربران در نظر گرفته شده است تا از این طریق بتوانند اقدام به ردیابی گوشی گمشده خود کنند.

 

 

ردیابی گوشی مفقودی اندروید

 

ردیابی گوشی گمشده با برنامه find my device

 

سیستم عامل اندروید از طریق سرویس گوگل و حساب کاربری Gmail این امکان را فراهم می‌کند. برای استفاده از این امکان باید به قسمت تنظیمات یا Setting رفته و از طریق User & Accounts و گزینه Add Accounts  یک حساب کاربری گوگل برای خود بسازید. سپس دوباره با ورود به تنظیمات security & privacy را باز کرده و گزینه Find My Device  را در حالت On قرار دهید. در مرحله بعدی لازم است تا برنامه Find My Device را هم از گوگل پلی دانلود و نصب کنید. حالا می‌توانید در صورت مفقودی یا دزدیده شدن گوشی، با ورود به حساب شخصی گوگل خود، نام دستگاه مورد نظر را از لیست دستگاه‌هایی که حساب گوگل دارند، پیدا کنید. سپس با کلیک روی آن و وارد کردن مجدد رمز عبور از امکان ردیابی گوشی گمشده بهره‌مند شوید.

بدین صورت که گزینه Locate با نشان دادن مکان تقریبی گوشی روی نقشه و ارسال یک اعلان برای آن، شما را راهنمایی می‌کند. همچنین گزینه Ring این امکان را می‌دهد تا اگر گوشی شما در حالت بی صداست، با روشن شدن صدای زنگ تماس به مدت 5 دقیقه بتوانید با آن تماس گرفته و مکانش را پیدا کنید.

همچنین بهتر است قبل از انجام هر کاری از طریق گزینه Secure device گوشی خود را قفل کرده و سپس یک شماره تماس را به صفحه قفل گوشی خود ارسال کنید تا در صورتی‌که شخصی آن را پیدا کرد بتواند به شما تحویل دهد. اگر اطلاعات مهمی در دستگاه خود نگه‌داری می‌کنید، بهتر است حتما نسبت به حذف اطلاعات با کلیک کردن روی گزینه Erase Device اقدام کنید. چرا که ممکن است اطلاعات شما مورد سو استفاده یا سرقت قرار بگیرند، اما دقت داشته باشید که بعد از حذف اطلاعات دیگر امکان ردیابی گوشی گمشده با استفاده از قابلیت Find My Device وجود ندارد.

 

 

ردیابی گوشی مفقودی اپل

 

ردیابی گوشی گمشده iPhone

 

استفاده از قابلیت “آیفون من را پیدا کن” هم تقریبا شبیه این امکان در اندروید است. شما می‌توانید با ایجاد حساب کاربری در سرویس iCloud و فعال کردن Find My iPhone در صورت لزوم گوشی خود را ردیابی کرده و یا اقدام به قفل کردن یا حذف اطلاعات آن کنید. البته این امکان فقط در سیستم عامل IOS 5  به بالا موجود است.

برای این کار لازم است ابتدا نسبت به ساخت حساب کاربری در سرویس  iCloud  اقدام کرده و با اپل آیدی خود لاگین شوید. سپس باید از قسمت تنظیمات وارد  iCloud شده و Find My iPhone را در حالت On قرار دهید. برای استفاده از امکان موقعیت‌یابی و ردیابی گوشی گمشده بعد از مفقودی هم، باید از بخش تنظیمات وارد Privacy شده و location services را از طریق روشن کردن گزینه‌های system services  فعال کنید.

حالا در صورت لزوم می‌توانید از طریق سایت iCloud.com با ورود اطلاعات اپل ایدی sign in کنید. سپس وارد Find My iPhone شده و از قسمتall devices دستگاه آیفون مورد نظر خود را انتخاب کنید تا موقعیت آن روی نقشه نمایش داده شود. دراینجا با استفاده از گزینه های lock و Erase به ترتیب می‌توانید اقدام به قفل کردن و پاک کردن اطلاعات گوشی آیفون خود کنید. البته همانند گوشی اندروید در صورت حذف اطلاعات قابلیت آیفون من را بیاب هم غیر قابل استفاده می‌شود.

هرچند که قابلیت ردیابی گوشی گمشده از طریق حساب کاربری و امکانات دستگاه مربوطه امکانی رایگان و در دسترس است،  که به شما در ردیابی، اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از این امکان محدودیت هایی هم دارد. از جمله این‌که مکان یافته شده توسط این روش تقریبی بوده و همان‌طور که گفته شد کمکی به لحاظ پیگیری قانونی به شما نمی‌کند. از طرفی کاربرد این روش منوط به شرایطی همچون روشن بودن گوشی، اتصال به اینترنت و روشن بودن GPS است که ممکن است عملا همیشه کارایی نداشته باشد.

 

 

پیدا کردن گوشی از طریق IMEI و اپراتورهای تلفن همراه

 

علاوه بر روش‌های گفته شده شما می‌توانید گوشی مفقودی خود را از طریق اپراتور مربوطه هم پیگیری کنید. این روش شامل دو مرحله است. مرحله اول برای ردیابی گوشی گمشده اقدام به مسدود نمودن سیم کارت از طریق اپراتور مربوطه است. این کار به راحتی از دو روش حضوری و غیرحضوری  با کد ملی انجام می‌شود. مرحله دوم هم اعلام مفقودی از طریق سرویس‌های ویژه مربوط به هر اپراتور به صورت پیامکی یا شماره گیری کد است.

 

 

ردیابی از طریق اپراتور همراه اول

 

برای پیگیری گوشی مفقودی دارای سیم کارت همراه اول پس از سوزاندن سیم کارت، قدم بعدی ثبت کد IMEI با خط همراه اول به دو روش ارسال پیامک به سامانه جامع پیامکی خدمات همراه اول و یا شماره گیری کد است.

شما می‌توانید کد مربوطه را با خط همراه اول شماره‌گیری کرده و یا شماره 2141 را به سرشماره 111 ارسال کنید. سپس باید منتظر دریافت پیامک اعلام نتیجه جستجو از این سامانه باشید که حداکثر تا 10 روز ارسال می‌شود. برای درخواست مجدد ردیابی گوشی گمشده باید دوباره اقدام کرده و مراحل بالا را انجام دهید.

 

 

ردیابی از طریق اپراتور ایرانسل

 

مشترکین اپراتور ایرانسل هم باید ابتدا به روش مشابه نسبت به مسدودی سیم کارت خود اقدام کرده و سپس 5 روز بعد از مسدودی خط کد#6101*را شماره گیری کنند. نتیجه جستجو تا 48 ساعت اینده از طریق این سامانه اطلاع رسانی شده و در صورت منفی بودن پس از گذشت 5 روز دیگر مجددا قابل پیگیری به روش فوق است.

 

 

ردیابی از طریق اپراتور رایتل

 

این اپراتور هم از طریق سر شماره 6101 به مشترکین خود سرویس ردیابی را ارائه می‌دهد. بدین صورت که پس از سوزاندن سیم کارت شما با ارسال کد IMEI به شماره 6101 و انجام مراحل بعدی پیامکی می‌توانید اطلاعات گوشی خود را در این سامانه جهت ردیابی گوشی گمشده ثبت کنید. همچنین می‌توانید زمان جستجو را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

 

 

ردیابی از طریق سامانه کشوری همیاب 24

 

همان‌طور که گفته شد روش‌های ذکر شده همگی می‌توانند در کنار شکایت و ثبت در سامانه همیاب 24 به عنوان روش تکمیلی استفاده شوند. اما اگر به دنبال ردیابی از طریق مراجع قانونی و به صورت سراسری در کل کشور هستید، ثبت شماره IMEI در سامانه کشوری همیاب 24  بهترین و مطمئن‌ترین راه برای بازیابی و پیگیری گوشی گمشده شماست. حامی این سامانه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه می‌باشد و به دلیل هماهنگی با اصناف و کلانتری‌های سراسر کشور روشی ایمن و مطمئن و البته یکپارچه در فرایند ردیابی گوشی گمشده برای کاربران ایجاد کرده است.

 

 

جمع بندی

در مطلب فوق تمام راهکارهایی که بعد از گم یا دزدیده شدن گوشی می‌توانند به ردیابی گوشی کمک کنند را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادیم. مطالعه آن می‌تواند اطلاعات جامعی در زمینه انواع راه‌های ردیابی گوشی در اختیار شما قرار دهد.