[ux_text font_size=”0.9″ line_height=”2.2″]

شارژ سریع یا فست شارژ واقعا مضر است؟

یکی از مهم‌ترین سوالات کسانی که از گوشی‌های هوشمند با قابلیت فست شارژ یا همان شارژ سریع استفاده می‌کنند، این است که آیا شارژ سریع به گوشی آسیب می‌زند یا نه؟ فست شارژ، یکی از جذاب‌ترین امکاناتی بود که در چندسال اخیر بر روی گوشی‌های پیشرفته عرضه شد. با این قابلیت شما می‌توانید گوشی خود را در سریع‌ترین زمان ممکن شارژ کنید و به کارهای روزمره خود با یک باتری 100% کامل ادامه دهید.

دیگر نیازی نیست که پاوربانک‌های سنگین خود را در هرکجا به‌همراه داشته باشید یا حتی موبایل خود را به‌دلیل نداشتن شارژ در خانه رها کنید. اما آیا شارژ سریع به گوشی آسیب میزند؟ در حال حاضر این قابلیت به یکی از امکانات استاندارد برای گوشی‌ها تبدیل شده است و شاید دیگر کسی سمت دستگاه‌هایی نرود که فست شارژ نیستند. البته امکان فست شارژ نه‌تنها برای گوشی، بلکه برای دستگاه‌های دیگری همچون وسایل نقلیه الکتریکی، لپ‌تاپ و دیگر گجت‌ها هم وجود دارد.

فرقی ندارد؛ چه در گوشی و چه در لپ تاپ، در هر صورت با این قابلیت، دیگر نیازی نیست ساعت‌ها منتظر تکمیل شارژ دستگاه خود باشید و می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن کارهای خود را پیش ببرید. اما با وجود کاربردی بودن این قابلیت، آیا شارژ سریع به گوشی آسیب میزند؟ آیا باعث هرگونه اختلال دیگری می‌شود؟ و در آخر اینکه بهتر است از آن استفاده کنیم یا نه؟ در این مقاله، با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ این سوالات و معایب شارژ سریع را به شما عزیزان ارائه دهیم.

شارژ سریع یا Fast Charging چیست؟

برای آنکه ببینیم آیا شارژ سریع به گوشی آسیب میزند یا خیر، بهتر است خود این ویژگی را کمی بیشتر بررسی کنیم. شارژ سریع قابلیتی است که به شما اجازه می‌دهد دستگاه خود را در عرض یک پلک به هم زدن، شارژ کنید. با این ویژگی، شارژ دستگاه شاید یک دهم زمان واقعی آن، از شما وقت بگیرد. اینکه تلفن همراه یا دیگر دستگاه‌های شما از این قابلیت پشتیبانی کنند یا نه، همه و همه به مدار شارژ آن‌ها برمی‌گردد. دستگاه شما تنها می‌تواند قدرت و شارژی را دریافت کند که مدار شارژ دستگاه برای مدیریت آن طراحی شده باشد.

شارژ سریع یا fast charging چیست؟

یعنی حتما باید مدار شارژ دستگاه شما با این مدل از شارژ کردن، هماهنگ باشد. به همین دلیل هم متصل کردن هر دستگاهی به سری شارژر Fast Charging، باعث شارژ سریع‌تر آن نمی‌گردد. بدین ترتیب باید حتما مدارهای گوشی شما این قابلیت را داشته باشد. اما موضوع دیگری که در کنار سوال آیا شارژ سریع به گوشی آسیب میزند اهمیت دارد، بحث شارژ شدن بسیار آهسته گوشی است. به‌جز مدار شارژ که راجع‌به آن صحبت کردیم، ممکن است دلایل دیگری هم برای شارژ شدن بسیار آرام گوشی شما وجود داشته باشد که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما آن‌ها را بررسی کنید و اصلا از کنار این مشکل به‌سادگی عبور نکنید.

حالا برگردیم به سراغ سوال اصلی خودمان که آیا شارژ سریع به گوشی آسیب میزند یا خیر؟ قابلیت فست شارژ باعث می‌شود هربار که به بالا بردن باتری خود نیاز داشتید، بتوانید به‌راحتی به هدف خود برسید. مخصوصا می‌توان گفت که این قابلیت امروزه بیش از هر زمان دیگری برای ما مفید است. در این دوران، بیشتر از هر زمانی به گوشی‌های خود وابسته هستیم و ساعات زیادی را با آن می‌گذرانیم. به همین دلیل هم گوشی نمی‌تواند تمام روز فقط با یک بار شارژ دوام بیاورد! اینجاست که قابلیت شارژ سریع از هر زمان دیگری مهم‌تر می‌شود. اما با وجود تمام این مزایا، آیا شارژ سریع به گوشی آسیب میزند؟

آیا شارژ سریع طول عمر مفید باتری را کم می کند؟

معمولا این سوال را به‌دلیل گرمای ناشی از بمباران کردن گوشی با مقادیر زیادی از انرژی مطرح می‌کنند؛ چرا که در شارژ به‌صورت سریع، شما طی مدت زمان بسیار کوتاهی، شارژ و قدرت شدیدا زیادی را به گوشی خود وارد می‌کنید. چنین شارژی قرار بوده است که طی مدت ۴ ساعت به گوشی شما برسد و حالا طی یک ساعت به باتری دستگاه وارد می‌شود. پس سخت نیست که تصور کنید این کار چه گرمایی از خود ساطع و به گوشی شما وارد می‌کند.

آیا شارژ سریع به باتری گوشی آسیب می رساند؟

از آن طرف، می‌دانید که گرما قاتل باتری، مخصوصا باتری‌های لیتیوم یونی است که بیشتر موبایل‌های امروزه نیز به همین نوع باتری‌ها مجهز هستند. پس سخت نیست که از همین حالا هم جواب سوال آیا شارژ سریع به گوشی اسیب میزند را بدهید. البته باید این موضوع را هم ذکر کنیم که تولیدکنندگان سیستم‌های فست شارژ، خود به این مسئله آگاهی دارند و کاهش گرما، نگرانی و هدف اصلی آن‌هاست. آن‌ها سخت در تلاشند که بتوانند تا حد امکان گرما را کاهش و در عین حال، خروجی شارژ را افزایش دهند. این یعنی: شارژ بسیار زیاد در زمان کوتاه به‌همراه گرمای بسیار کم!

بالاخره فست شارژ ضرر دارد یا نه؟

 با تمام تفاسیری که در بخش‌های پیشین هم گفتیم، آیا شارژ سریع به گوشی اسیب میزند؟ در جواب باید بگوییم که حقیقتا نه. این جواب هم تماما به روش کار شارژ‌ سریع مربوط می‌شود. باتری‌های شارژ سریع، دو مرحله شارژ کردن دارند. اولین مرحله جایی است که این باتری‌ها تا جایی که می‌توانند نیرو را می‌گیرند. این مرحله معمولا جایی است که ظرفیت باتری شما کم یا خالی می‌شود و گوشی به شما هشدار می‌دهد.

همین موضوع به‌خوبی نشان می‌دهد که چرا شرکت‌ها در تبلیغ گوشی‌های هوشمند، درباره این موضوع فخرفروشی می‌کنند که شارژرهای سریع آن‌ها مقدار زمان مشخصی را برای شارژ باتری از صفر تا چند درصد، در نظر می‌گیرد. اما نکته دیگری که باید در پاسخ به اینکه آیا شارژ سریع به گوشی اسیب میزند بدانید، آن است که وقتی باتری به سطح گفته‌شده برسد، سرعت شارژ کم می‌شود. دلیل هم این است که این سیستم می‌خواهد جلوی استرس و گرمایی را بگیرد که به دوام گوشی لطمه می‌زند.

شارژ سریع

اگر شما هم از کاربران گوشی‌هایی با شارژ سریع باشید، قطعا توجه کرده‌اید که باتری تا درصد مشخصی به‌سرعت شارژ می‌شود اما پس از آن کمی کندتر به ادامه شارژدهی می‌پردازد. دلیل این امر، همین موضوع بود که توضیح دادیم. پس اینکه آیا شارژ سریع به گوشی اسیب میزند یا خیر، بستگی به سیستم فست شارژ دارد و گاهی با چنین تدابیری از طرف سیستم‌ها، باتری آسیب زیادی نمی‌بیند. نکته مهم دیگری که باید به همین ترتیب در نظر بگیرید، این است که حتی گوشی شما می‌تواند در صورت بالا رفتن دمای دستگاه از سطح معینی، قابلیت فست شارژ را به‌طور خودکار خاموش کند. بدین صورت، خود گوشی از باتری محافظت می‌کند.

معایب فست شارژ چیست؟

اگر بخواهیم یک‌بار دیگر معایب شارژ سریع را مرور کنیم، می‌توان آن را در موارد زیر خلاصه کرد:

  • معایب فست شارژ به سیستم و دستگاه موردنظر بستگی دارد
  • گرمای ناشی از آن موجب آسیب‌رسانی به باتری گوشی می‌شود نه خود فست شارژ

پس در پاسخ به این سوال که آیا شارژ سریع به گوشی اسیب میزند یا خیر، باید گفت که نه خود فست شارژ، بلکه گرمای ناشی از آن منجر به آسیب، چه به باتری گوشی و چه به دیگر بخش‌های آن می‌شود. البته همان طور که پیش‌تر هم توضیح دادیم، سیستم‌های فست شارژ بسیاری در دنیای وجود دارند که برخی از آن‌ها از این نظر هم تدابیر بسیاری اندیشیده‌اند. درست مانند اینکه برخی از سیستم‌های شارژ سریع پیشرفته، با رسیدن شارژ‌ به مقدار خاصی، آن را به‌کل متوقف می‌کنند و در نتیجه آسیب کمتری به گوشی می‌رسد. بنابراین، بهترین پاسخ برای این نگرانی که آیا شارژ سریع به گوشی اسیب میزند، این است که این موضوع تا حدی به سیستم و شرکت ارائه‌دهنده این قابلیت هم بستگی دارد. اما در کل، گرمای بیش از اندازه، عیب اصلی است که باید نگران آن باشید.

چطور شرکت‌ها آسیب ناشی از فست شارژ را کاهش می‌دهند؟

بعد از تمام معایب و مشکلاتی که بررسی کردیم، وقت آن است که به راهکارهای شرکت‌ها برای این مشکل بپردازیم و ببینیم که برای رفع مشکلات گفته‌شده، چه تدابیری در نظر گرفته‌اند؟ بسیاری از شرکت‌ها با بررسی اینکه آیا شارژ سریع به گوشی اسیب میزند یا خیر، به دلایل این موضوع دست پیدا کرده‌اند و به راهکار جالبی برای کاهش تأثیرات شارژ سریع بر باتری رسیدند که استفاده از طراحی مجهز به دو باتری است. با استفاده از این طراحی، دو باتری می‌توانند بار ورودی بسیار بالایی را در طول شارژ سریع با یکدیگر تقسیم و به همین ترتیب از آسیب‌رسانی به باتری جلوگیری کنند.

شارژ سریع و معایب آن

پس حال با دانستن این راهکار، می‌توانیم در پاسخ به این سوال که آیا شارژ سریع به گوشی اسیب میزند، بگوییم که به باتری و روش‌ مورداستفاده شما بستگی دارد! البته این، تنها راه جلوگیری از آسیب به باتری نیست. راه دیگری هم در این زمینه، استفاده از سیستم‌های نرم‌افزار مدیریت باتری متفاوت است. تلفن‌های هوشمند معمولا یک سیستم مدیریت اختصاصی برای نظارت بر شارژ دارند. این سیستم جلوی آسیب باتری با شارژ ورودی بسیار زیاد را می‌گیرد. به همین ترتیب، حتی در صورت شارژ بسیار سریع نیز همچنان باتری شما آسیبی نمی‌بیند! مثلا سیستم شارژ باتری بهینه اپل یکی از بهترین نمونه‌ها از این سیستم‌هاست.

کلام آخر

آیا شارژ سریع به گوشی اسیب میزند یا خیر؟ این سوال یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که در رابطه با قابلیت فست شارژ مطرح می‌شود. فست شارژ یا شارژ سریع از قابلیت‌های پیشرفته‌ای به‌شمار می‌رود که دنیای شارژ باتری‌ها را زیر و رو کرد و به سطحی جدید برد. این تکنولوژی جدید هم مانند بسیاری از موارد مشابه، مزایا و معایبی دارد. به طور خلاصه فست شارژ، دوام و عمر باتری موبایل شما را زیاد هم تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، اما فیزیک پشت این تکنولوژی بدان معناست که نباید انتظار داشته باشید گوشی شما با فست شارژ، بیشتر از حالت عادی دوام بیاورد. با وجود این، ما در مقاله امروز راهکارهایی را هم برای کمتر کردن آسیب شارژ سریع به شما ارائه دادیم که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

[/ux_text]